نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مهارت های ضروری پولی

  چطور پول خرج کنيم؟


  گاهي وقت‌ها عدم موفقيت‌هاي مالي به خاطر پيروي از الگوهاي مالي نادرست اتفاق مي‌افتد. راه حل اين است که يک برنامه مالي مناسب انتخاب کنيد و مصارف و مخارج تان را بودجه‌بندي کنيد و درصد مشخصي از درآمدتان را به کارها و فعاليت‌هاي مورد نظرتان تخصيص دهيد. الگوي زير، پيشنهاد گروهي از کارشناسان اقتصادي انگلستان است که شايد با کمي جرح و تعديل، در زندگي روزمره ما نيز به کار آيد.


  • 55 درصد براي نيازهاي اصلي و روزمره: به‌طور معمول بيشترين بخش درآمد صرف مواردي مانند خوراک، پوشاک، مسکن، بيمه، لوازم خانگي و چيزهايي از اين دست، که جزء ضروريات زندگي هستند، مي‌شود. اين موارد هزينه‌هاي بالايي دارند اما آنقدر ضروري هستند که نمي‌توان از آنها چشم پوشي کرد.

  • 10 درصد براي يادگيري و آموزش: براي تقويت قواي ذهني وافزايش توانايي‌هاي تان و براي اينکه بيشتر ياد بگيريد و بيشتر رشد کنيد مبلغي را درنظر بگيريد. با اين کار موقعيت‌ها و فرصت‌هاي جديدي پيش رويتان قرار خواهد گرفت و به موفقيت‌ها و پيشرفت‌هاي بيشتري دست پيدا خواهيد کرد.

  • 10 درصد براي تفريحات و علايق شخصي: هر ماه بخشي از درآمدتان را براي تفريحات و علاقه‌هاي شخصي‌تان در نظربگيريد. فکر نکنيد با اين کار پول‌تان به هدر مي‌رود. خرج کردن پول در مواردي که مورد علاقه شماست موجب شادي و آرامش شده و احساس لذت و رضايت از زندگي را در شما بالا مي‌برد.  • 10 درصد براي پس‌انداز: هر ماه مبلغي براي اهداف و برنامه‌هاي بلندمدت، مانند خريد مسکن، پس‌انداز کنيد. از اين مبلغ مي‌توانيد براي بازپرداخت يک وام و يا شرکت در سرمايه گذاري‌هاي بلندمدت و مطمئن استفاده کنيد.
  • 10 درصد براي پس‌انداز بازنشستگي: بهتر است پولي را که در اين حساب نگه مي‌داريد خرج نکنيد مگر اينکه بتوانيد پول بيشتري توليد کرده و سرمايه‌گذاري کنيد و در درازمدت بتوانيد از محل اين پول درآمد بيشتري به دست آوريد.


  • 5 درصد براي هدايا و امور خيريه: اين حساب مي‌تواند يکي از قسمت‌هاي مهم بودجه شما باشد تا به وسيله آن احساس سخاوتمندي، بخشش و کمک به ديگران را ارضا کنيد. با اين پول مي‌توانيد به افراد خانواده و دوستان‌تان هديه بدهيد، در امور خيريه و هر فعاليتي که به تحقق اهداف عمومي‌ و مردمي‌کمک کند شرکت کنيد. اين کار موجب مي‌شود از خرج کردن پول احساس بدي نداشته و نسبت به ثروتمند شدن و قدرت ناشي از آن احساس خوبي داشته باشيد.
  اين الگو فقط يک نمونه پيشنهادي است و هر فردي مي‌تواند با هر ميزان درآمد، برنامه مالي متناسب با موقعيت و وضعيت خودش را تنظيم کند و مقدار پولي که دراختيار دارد به درصدهاي کوچک‌تري تقسيم کرده و بودجه‌بندي کند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چگونه صرفه جويي کنيم ؟  نويسنده : محبوبه کلا ته

  صرفه جويي به معناي واقعي يک فرهنگ است و در جوامعي که داراي فرهنگ غني و پيشرفت هايي هستند بدون شک صرفه جويي با شدت و صراحت بيشتري بروز پيدا مي کند. شمار زيادي از مردم صرفه جويي را با کم مصرف کردن اشتباه مي گيرند و حال آن که چنين نيست صرفه جويي،راه و رسم مصرف به جاست. براي اين کار، شيوه هاي گوناگوني هست که خيلي ساده و در عين حال بي دردسرند ولي همين طريقه هاي آسان نيز ممکن است هزينه ها را به نحو چشمگيري بکاهند. شما با رعايت چهارده راه حل ساده زير مي توانيد کلا در هزينه هاي خانوادگي صرفه جويي کنيد:
  1- برفک درون يخچال و فريزر خود را مدام تميز کنيد چرا که يک سانتي متر برفک داخل يخچال باعث مي شود که مصرف برق به ميزان دو درصد زياد شود.

  2- براي استحمام بيشتر از دوش استفاده کنيد و بکوشيد از وان کمتر بهره ببريد شير آب را هم بي جهت باز نگذاريد.

  3- چنان چه کسي در خانه نيست آخر شب تلويزيون را به طور کلي خاموش کنيد و نگذاريد تلويزيون روي دگمه خودکار روشن بماند.

  4- کار برد زودپز براي پختن غذا موجب صرفه جويي 40 درصد از انرژي مي شود.

  5-شيري که چکه مي کند ممکن است باعث هدررفتن دو هزار ليتر آب در سال شود پس در تعميرات شيرآلا ت کوتاهي نکنيد.

  6- هيچ گاه يخچال يا فريزر را کنار گاز يا شوفاژ يا ماشين لباسشوئي و ظرفشوئي قرار ندهيد و تا سر حد امکان وسيله هاي ياد شده را از ديوار جدا سازيد. زدودن برفک درون يخچال و فريزر و پاک کردن پشت آنها در بهتر شدن کارکرد دستگاه هاي مزبور موثر مي باشد.

  7- مواد شوينده همچون مايع ظرفشوئي و يا پودر رخت شويي را در آب حل کنيد بدين ترتيب مي توانيد تا 50 درصد در مصرف مواد مذکور صرفه جويي کنيد.

  8- براي تعويض هواي اتاق بالا ي پنجره را به مدت زيادي باز نگذاريد بلکه با گشودن کامل پنجره به مدت 5 دقيقه نيز هواي اتاق را عوض کنيد. ضمنا بدين وسيله گرماي اتاق از بين نمي رود.

  9- موقع شستن ميوه و سبزي و يا ظرف و غيره شير آب را تاته باز نگذاريد. بهتر است آنها را قبلا خيس کنيد کاربرد اسکاج و مايع ظرفشويي باعث مي شود تا بهتر تميز شوند.

  10- شامپو و يا ماده شوينده بزرگ را در ظرف هاي کوچکتري بريزيد چرا که احتمال دارد به علت سنگيني مقدار بيشتري از آن به کار آيد. به کارگيري ظرف هاي کوچک، موجب صرفه جويي مي گردد.

  11- چنان چه ناچار شويد که هنگام مسافرت چمدان ها و ساک ها را روي خود رو بگذاريد آنها را به نحوي قرار دهيد که کمتر جلوي جريان هوا را بگيرند و بدين وضع تا 10 درصد در مصرف بنزين صرفه جويي مي شود.

  13-چنان چه عادت داريد که موقع مسواک کردن دندان ها شير آب را باز بگذاريد بدانيد که سالا نه 730 ليتر آب را بيهوده از دست مي دهيد.

  13- مبل يا پرده ضخيمي را جلوي رادياتور قرار ندهيد چون اين عمل باعث مي گردد هوا به خوبي جريان نيافته و اتاق گرم شود.

  14- چنان چه خشمگين و يا ناراحتيد اصلا عازم خريد نگرديد چرا که امکان دارد چيزهايي بيهوده بخريد که بعدا پشيمان شويد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پول خود را درست خرج كنيد


  سهيلا منتظر

  هيچ چيز به اندازه ولخرجي آزاردهنده نيست. اين ويژگي‌ كه متأسفانه در افراد زيادي به‌ چشم مي‌خورد باعث مي‌شود
  پولي را كه به‌ زحمت به دست آورده‌اند به‌آساني و در يك چشم‌بر‌هم‌زدن از دست بدهند و هميشه محتاج و نيازمند كمك ديگران باشند در حالي كه عده ديگري از افراد ممكن است با ميزان درآمد بسيار كمتر همه نيازهاي منطقي‌شان برآورده شود و حتي اندوخته قابل توجهي هم داشته باشند؛

  به همين دليل از گذشته‌هاي بسيار دور، در فرهنگ ما صرفه‌جويي، كار پسنديده و ولخرجي، كاري نكوهيده تلقي شده است.صرفه‌جويي كار زياد مشكلي نيست و با كمي توجه و دقت به عملكرد افراد صرفه‌جو و سرمشق‌گرفتن از آنها مي‌توان جلوي بسياري از هزينه‌هاي غيرضروري را گرفت.

  با نگاهي به زندگي خوب و راحت برخي افراد فكر مي‌كنيم كه حتماً آنان از درآمد خيلي خوبي برخوردار هستند اما اگر كمي در مورد شيوه زندگي افراد هم‌طبقه دقت كنيم، متوجه مي‌شويم كه اين افراد شايد در ميزان درآمد با ما يكي باشند اما در خرج‌كردن و پس‌انداز خود دقت زيادي به خرج مي‌دهند.

  شما هم مي‌توانيد پولي كه به‌سختي به‌ دست آورده‌ايد را آن‌طور كه مي‌خواهيد خرج كنيد و مقداري از آن را نيز پس‌انداز كنيد.هميشه مخارج ماهانه خود را يادداشت كنيد تا بتوانيد صورتي كلي از اقلامي كه بابت‌شان هزينه مي‌كنيد داشته باشيد و ميزان هزينه‌ها را بدانيد.
  از سبد مصرفي خانوار اطلاع داشته و طبق برنامه زماني و اولويت‌ها هزينه كنيد تا از مخارج زائد و غيرضروري اجتناب كرده باشيد.

  شما با دسته‌بندي هزينه‌ها جاهاي هدررفت سرمايه و حتي نابجا‌خرج‌كردن را كشف مي‌كنيد. هزينه‌هاي خانوار شامل1- مصارف خوراكي 2- پوشاكي 3- بهداشتي 4- درماني 5- انرژي 6- آموزشي 7- فرهنگي 8- تفريحي 9- خدمات نگهداري و تعمير 10- تزئيني و تجملي است.

  برنامه‌هاي اقتصادي زندگي‌مان، رفتارهاي اقتصادي ما را بروز مي‌دهد و شخصيت اقتصادي ما شناخته مي‌شود. فكر نكنيد وقتي صرفه‌جو و بجا‌خرج‌كن هستيد دليل بر خسيسي شما مي‌شود.

  خانواده‌اي را در نظر بگيريد كه براي خريد پوشاك در سال 2بار بيشتر اقدام نمي‌كنند و آن 2بار هم از مراكز اصلي و محل توزيع و توليد خريداري مي‌كنند تا بدين‌صورت در وقت و هزينه خود صرفه‌جويي كرده‌باشند. از نظر منطقي آنها خسيس هستند؟ نكاتي در صرفه‌جويي وجود دارد كه با رعايت آنها مي‌توان به اقتصاد خانواده كمك كرد:

  1- هنگامي كه براي خريد مايحتاج خود به فروشگاه محل مي‌رويد، سعي كنيد آن چيزي را بخريد كه مورد نياز شماست. براي اين كار مي‌توانيد مايحتاج خود را به ترتيب اولويت روي يك صفحه كاغذ يادداشت كنيد. مراقب باشيد هيچ‌گاه كالاهاي متنوع فروشگاه با بسته‌بندي‌هاي زيبا شما را تحت تأثير خود قرار ندهد.

  2- هميشه هنگام بيرون‌رفتن از منزل به ياد داشته باشيد كه فقط به مقدار مورد نياز خود پول به همراه داشته باشيد؛ هيچ‌وقت پول اضافي با خود حمل نكنيد كه اين پول علاوه بر اينكه ممكن است مورد دستبرد قرار گيرد مي‌تواند به‌سرعت خرج شود.

  3- هنگامي كه براي انجام كاري بيرون مي‌رويد در وهله اول هدف خود را از اين عمل مشخص كنيد. هيچ‌گاه وقت خود را بيهوده در خارج از خانه نگذرانيد. به ياد داشته باشيد زماني به بيرون برويد كه هدف آن برايتان مشخص شده باشد.

  4- براي اينكه وسايل و لوازمي كه قبلا شما خريده‌ايد بهتر و بيشتر عمر كرده و مورد استفاده قرار گيرد بايد هرچند وقت يك‌بار به سرويس‌كردن آنها بپردازيد.

  5- هميشه آنچه را نياز داريد در محل اصلي آن خريداري كنيد.

  6- هيچ‌گاه بيش از آنچه در توان داريد خرج نكنيد.

  7- در يك بانك حساب پس‌اندازي براي خود داشته باشيد. سعي كنيد در بانكي حساب خود را افتتاح كنيد كه سود بيشتري به پس‌انداز شما مي‌دهد.

  8- اگر برايتان مقدور است زودتر از خانه بيرون رفته و از وسايل نقليه عمومي استفاده كنيد تا هزينه‌هاي نگهداري ماشين و مخارج سنگين اياب‌وذهاب به شما فشار نياورد.

  9- بعضي از مواد غذايي انرژي بيهوده دارند؛ مانند انواع شيريني و نوشابه كه هزينه سنگيني را به خانواده تحميل مي‌كنند؛ پس در خريد آنها با احتياط رفتار كرده و برايشان هزينه نكنيد.

  10- موادي كه فسادپذير هستند و عمر كوتاهي دارند را تا مصرف نكرده‌ايد خريداري نكنيد.

  11- در مصرف انرژي با استفاده از روش‌هاي مختلف صرفه‌جويي كنيد؛ مانند استفاده از لامپ‌هاي كم‌مصرف از جمله مهتابي و فلورسنت كه شايد گران‌تر باشند ولي در درازمدت هزينه اوليه را برمي‌گردانند. استفاده از تلفن در ساعت‌هايي كه قيمت تلفن ارزان‌تر اعلام شده است.

  در مصرف سوخت نيز زماني كه براي شست‌وشو نياز به آب گرم نداريد، بكار نبريد. و هميشه بدانيد هزينه مصرف انرژي، تصاعدي حساب مي‌شود.

  12- هميشه بدانيد خواب خوب، ورزش و تغذيه مناسب كه حتي مي‌تواند شامل يك‌نوع ميوه و سبزي هم باشد به تندرستي شما كمك كند زيرا هزينه درمان از پيشگيري و هزينه تعمير از نگهداري گران‌تر است. بهتر است در حفظ و نگهداري وسايل و لوازم زندگي و خانه‌مان كوشا باشيم.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چگونه پول خرج کنیم تا راضی باشیم؟
  در سال‌های اخیر متوسط سطح زندگی مادی در ایران و بیشتر کشورها بالا رفته اما این رشد با افزایش متناسب رضایت از زندگی همراه نبوده است. به عبارت دیگر‌، پول بیشتر، خوشبختی فراهم نیاورده است. در مقاله‌ای که از پی می‌آید، این‌گونه استدلال می‌شود که نحوه خرج کردن پول بر احساس شادمانی و رضایت ما تاثیر مهمی دارد. اگر پول صرف خرید اجناس مادی شود، تاثیر زودگذری بر روحیه انسان دارد‌، اما اگر صرف مسائل غیرمادی همچون کمک به دیگران، تعطیلات و به‌طور کلی مسائل اجتماعی شود،تأثیر ماندگارتری بر رضایت شخص دارد.


  آیا پول خوشبختی می‌آورد؟ از ابتدای اختراع پول، مردم می‌گویند اینگونه نیست. فلاسفه و نویسندگان کتب روانشناسی همگی درباره بیهودگی یکسان دانستن دستاوردهای مادی با خوشبختی هشدار داده‌اند. تحقیقات نوین هم از این گفته حمایت می‌کند. روانشناسان و اقتصاددانان دریافته‌اند که در حالی که پول برای برخورداری از احساس خوشبختی لازم است، اهمیت آن خیلی زیاد نیست. داشتن پول برای تهیه غذا‌، پوشاک و مسکن لازم است، ولی فقط اندکی به خوشبختی اضافه می‌کند. اما به تازگی پاسخ متفاوتی به این پرسش مطرح شده است. شماری از محققان به مطالعه این امر برآمده‌اند که «آیا خوشبختی را می‌توان خرید؟» یافته‌های آنان نشان می‌دهد احتمالاً‌ این کار امکان‌پذیر است!
  در این تحقیقات معلوم شد مثلاً‌ مهمان کردن دوست به ناهار، احساس خوشحالی بیشتری به انسان می‌دهد تا خرید لباسی جدید. خرج کردن برای رفتن به مسافرت به نوعی ما را خوشحال می‌کند که خریدن خودرو نمی‌تواند. الیزابت دان، روانشناس اجتماعی و استادیار دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا می‌گوید: علتی که باعث می‌شود داشتن پول بیشتر، احساس بهتری به انسان ندهد این است که از آن به‌طور نادرست استفاده می‌کنند. دان و همکارانش توضیح جالبی برای مبادله ضعیف بین ثروت و خوشبختی ارائه‌ کرده‌اند.
  آنان می‌گویند مشکل پول نیست بلکه ما هستیم. به دلایل عمیق روانشناختی، هنگام صرف کردن پول ما معمولاً‌ جنس را بر تجربه، خودمان را بر دیگران و چیزها را بر آدم‌ها ترجیح می‌دهیم. هیچ کدام از این تصمیم‌ها باعث افزایش خوشحالی نمی‌شود. آن پول خرج کردنی باعث خوشحالی می‌شود که پول ناپدید شود و چیزی نامرئی از خود به جا بگذارد. مطالعات جدید نشان می‌دهد صرف تفکر کردن درباره پول‌، انسان را منزوی و خودخواه و از آن نوع خرج کردنی که باعث خوشحالی می‌شود‌، دور می‌کند.
  یافتن راه‌هایی برای رفع کردن این مانع، تبعاتی برای تصمیم‌گیری درباره خرج کردن‌های روزانه و سرمایه‌گذاری و نیز کارکرد سازمان‌ها دارد. پول غیرقابل تفکیک از وجود ما در جامعه است.
  برای پول کار می‌کنیم، با پول زندگی می‌کنیم‌، آن را پس‌انداز و به دلایل مختلفی خرج می‌کنیم. روانشناسان با تحقیقات خود در حال کشف کردن رابطه پیچیده بین پول و وجود انسان هستند. نتیجه این تحقیقات می‌تواند باعث شود تا زندگی ما ارضا‌ء کننده‌تر و نه‌صرفاً‌ تجملاتی‌تر باشد‌.
  به‌رغم وجود مطالب دیرینه درباره اهمیت پول، تا حدود یک دهه پیش، طول کشید تا پژوهشگران شروع به بررسی رابطه بین پول و خوشبختی کردند. در اواخر دهه ۱۹۹۰ روانشناسی به نام مارتین سلیگمن قلمرو روانشناسی مثبت‌گرا را پایه‌گذاری کرد. وی معتقد بود روانشناسان به همان اندازه که وظیفه دارند به بررسی مشکلات بپردازند، وظیفه دارند بفهمند چه چیزی باعث خوشبختی انسان می‌شود.
  در همان روزگار، شماری از اقتصاددانان ابزارهای روانشناسی را برای به چالش کشیدن برخی انگاره‌های غالب در زمینه رفتار انسان به کار می‌گرفتند(انگاره‌هایی از این قبیل که مثلاً‌ انسان محاسبه‌کننده عقلانی هزینه و فایده است و اینکه بررسی چگونگی خرج کردن پول توسط افراد می‌تواند شاخص قابل اتکایی از تمایلات عمیق‌ترشان باشد.)
  روانشناسان مثبت‌گرا و اقتصاددانان به‌اصطلاح‌ رفتاری، توجه خود را به رابطه بین پول و خوشبختی معطوف کردند. این پژوهشگران با بررسی اطلاعات از کشورهای ثروتمند و فقیر و از مردم در اقشار بالا و پایین جامعه به انطباق آمار مالی با اظهارات اشخاص درباره خوشبختی پرداختند. آنان به این نتیجه رسیدند که ارتباط بین پول و خوشبختی ضعیف است. به اعتقاد این گروه از محققان، البته اینگونه نیست که هیچ ارتباطی بین این دو وجود نداشته باشد، اما ارتباط آن اندک و کمتر از آنی است که فکر می‌کنیم.
  یکی از مهم‌ترین یافته‌های تحقیقات مربوط به خوشبختی این است که برخورداری از یک شبکه اجتماعی نیرومند‌، شاخص بسیار خوبی از احساس خوشبختی است. از این رو، می‌توان نتیجه گرفت خرج کردن برای دوستان، احساس شادمانی افراد را افزایش می‌دهد.
  اما باید دید آیا در عمل همین طور است یا خیر. تحقیقاتی که درباره خرج کردن پول در مصارف اجتماعی (خریدن هدیه برای دیگران و اهدای پول به خیریه) صورت گرفت نشان داد این نگرش با احساس شادمانی بیشتر ارتباط دارد. اما آیا شادمانی ناشی از خرج کردن پول برای دیگران است یا موضوع این است که انسان‌های خیر اصولاً‌ شادمان‌تر هستند؟ در یک مطالعه، از گروهی از کارمندانی که اندکی اضافه کار گرفته بودند، خواستند این مبلغ را صرف خودشان بکنند و از گروه دیگر خواستند آن را صرف خرید هدیه برای دیگری یا امور خیریه کنند.
  گروه دوم بعداً‌ گفتند شادما‌ن‌تر از افراد گروه اول هستند. پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام دادند‌، می‌گویند یافته‌های آن روشن است. اگر پول را صرف خودتان بکنید، باعث شادمانی شما نمی‌شود. البته آنان می‌گویند منظورشان این نیست که همه پولتان را بدهید و بروید در کپر زندگی کنید، بلکه می‌توانید مبلغی را صرف امور خیریه کنید و اندک اندک آن را افزایش دهید. موضوع‌ دیگر که در تحقیقات اخیر مشخص شده است این است که پولی که صرف تجارب مختلف (تعطیلات، مسافرت، تئاتر و غذا خوردن در بیرون) می‌شود‌، بیشتر از صرف پول برای خرید اجناس مادی باعث شادمانی می‌شود. محققانی که در این مورد مطالعه کرده‌اند، می‌گویند به‌طور کلی شواهد نشان می‌دهد که تجارب بیش از اجناس مادی باعث شادمانی انسان می‌شود. چرا؟ یک دلیل روشن دارد. تجارب به‌طور ذاتی اجتماعی‌تر است.
  وقتی به تعطیلات می‌رویم یا بیرون غذا می‌خوریم یا سینما می‌رویم، معمولاً‌ به همراه دیگر افراد است. به علاوه، ممکن است این تجارب را تکرار کنیم. تجارب گذشته می‌تواند مانند نوعی چسب اجتماعی، ما را حتی به کسانی که همراهمان نبودند، پیوند دهد؛ مثلاً با تعریف کردن داستان‌های مربوط به این تجارب و فراهم آوردن خوراک برای بحث. خرید ساعت جدید کمتر می‌تواند چنین فرصتی پدید آورد.
  به علاوه، تحقیقات دیگر حاکی از آن است که تجارب معمولاً‌ باعث چشم و هم‌چشمی‌هایی که دارایی‌های مادی برمی‌انگیزد، نمی‌شود. وقتی ببینیم همسایه ما خودروی بهتر و جدیدتری دارد، کمتر به‌خودروی خودمان علاقه‌مندی نشان می‌دهیم، اما دیدن اینکه همسایه ما به ماه عسل پر زرق و برق‌تری رفت، باعث نمی‌شود که به ماه عسل خودمان کم ‌علاقه شویم. همچنین‌، آدم به سرعت به خانه بزرگ‌تر یا لباس شیک‌تر عادت می‌کند (فرق نمی‌کند چقدر ابتدا از آن خوشش آمده باشد)، تجارب معمولاً‌ در خاطره ماندگار می‌شوند. پس از گذشت یک سال، به مشکلات ناشی از گم شدن چمدان یا دعوا به خاطر وضعیت نامساعد هتل فکر نمی‌کنیم‌، بلکه به زیبایی مناظر یا خوشمزگی غذاها فکر می‌کنیم.
  پس چرا همیشه بیشتر پولمان را اینگونه خرج نمی‌کنیم؟ البته مردم به امور خیریه پول می‌دهند و به تعطیلات می‌روند و گهگاه دوستانشان را به شام دعوت می‌کنند. یک دلیل این است که وقتی می‌خواهیم پول خرج کنیم‌، شادمانی تنها عامل انگیزه‌بخش ما نیست. بیشتر انگیزه ما برای خرج کردن حتی برای چیزهای ضروری مانند پوشاک، خانه و خودرو، ناشی از تمایل ما به نشان دادن قدرت خرید و ذائقه ماست. شاید این انگیزه را با شادمانی اشتباه بگیریم، اما به هر حال این انگیزه ناشی از نیاز انسان به رقابت یا انطباق است.
  پول نوعی تأثیر روانی هم دارد. به‌نظر می‌رسد تنها فکر کردن درباره پول سبب می‌شود کمتر به مسائل اجتماعی فکر کنیم. پژوهشگران دریافته‌اند فکر کردن به پول سبب می‌شود افراد سختکوش‌تر شوند و حتی در برابر درد مقاومت بیشتری نشان دهند‌، اما باعث منزوی‌تر شدن آنان نیز می‌شود. این قبیل افراد کمتر به دیگران کمک یا پول اهدا می‌کنند.
  صحبت کردن درباره پول و خوشبختی ضرورتاً‌ به معنای تسلیم شدن در برابر مادی‌گرایی نیست. این امر می‌تواند راهی برای فکر کردن درباره مسائل مهمی مانند مصرف، رضایت، سرمایه‌گذاری و ارزش باشد. به علاوه، معنای مقتصد بودن و خیریه نیز عوض می‌شود. از این نظر، خرج کردن پول با دوستان را نمی‌توان هدر دادن پول فرض کرد. این کار در واقع نوعی سرمایه‌گذاری است. همچنین اهدای پول به شیوه‌ای همنوع ‌دوستانه نوعی عمل رضایت‌بخش است که لذت آن از خرید یک ساعت اعلا بیشتر است. خرج کردن پول آثاری واقعی دارد که از تبدیل آن به اجناس مادی سودمندتر است.

  بوستون گلوب- ۲۳ آگوست ۲۰۰۹  وحیدرضا نعیمی
  روزنامه ایران
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ۱۰ مهارت اساسی پولی در شرایط نامساعد اقتصادی
  اوضاع اقتصادی درهم ریخته است. بازار سهام به سراشیبی افتاده، تعداد بیکاران افزایش یافته و بازار مسکن همچنان یک‌وری می‌رود.با این اوضاع چه می شود کرد...

  اوضاع اقتصادی درهم ریخته است. بازار سهام به سراشیبی افتاده، تعداد بیکاران افزایش یافته و بازار مسکن همچنان یک‌وری می‌رود.کسانی که می‌شناسم، عصبی و متشنج شده‌اند. آنها نگرانند که رکود بدتر شده و بودجه شخصی‌شان سرانجام از هم بپاشد.

  وقتی به پول می‌رسیم، بهترین دفاع، حمله خوب است. بهترین راه برای پرهیز از سقوط اقتصاد ملی، کنترل داشتن بر اقتصاد شخصی است. با تکمیل عادات مالی هوشمندانه، می‌توانید حتی در میانه بحران مالی در آرامش باقی بمانید.

  اینجا ده مهارت ضروری پولی بر اساس تجربیات خودم و هر بازخوردی از خوانندگان بیان شده است که به ما در هوای توفانی مالی جاری کمک می‌کند.

  ۱) تنظیم بودجه

  برای بسیاری از مردم، تنظیم اعداد بودجه کاری خسته‌کننده است. اما اگر بتوانید برنامه‌ریزی کنید که مخارج‌تان در کجا صرف خواهد شد، تصمیمات بهتری با پول خود می‌گیرید. من طرفدار بودجه‌های مفصل نیستم. این بودجه‌ها برای بسیاری از مردم کارآیی داشته‌اند، اما برای خودم به بودجه ساده نیاز دارم که روی تصویری بزرگ تمرکز دارد. طی سه سال گذشته، خوانندگانم گفتند سه تا از این بودجه‌ها واقعا اثربخش بوده است.

  ▪ بودجه سه مرحله‌ای ساده‌: تمام کارت‌های اعتباری خود را نابود کنید. ۲۰‌درصد تمام آنچه را کسب کردید، سرمایه‌گذاری کنید. با ۸۰‌درصد باقیمانده زندگی کنید، مهم نیست چقدر است.

  ▪ «فرمول پول متوازن» نیز عالی است. این بودجه‌ای است که من استفاده می‌کنم. ۲۰‌درصد درآمد پس از کسر مالیات خود را به پس‌انداز (یا کاهش بدهی)، ۵۰‌درصد را به نیازها و ۳۰‌درصد باقی‌مانده را به خواسته‌ها اختصاص دهید.

  ▪اگر بودجه‌ای با پیچیدگی بیشتر می‌طلبید، «راه‌حل ۶۰‌درصد» را امتحان کنید. ۲۰‌درصد درآمد بعد از مالیات خود را پس‌انداز (نیمی بازنشستگی، نیمی پس‌انداز یا بدهی بلندمدت)، ۶۰‌درصد مخارج تعهد شده، ۱۰‌درصد مخارج غیرعادی و ۱۰‌درصد تفریح و خوشگذرانی صرف کنید.

  می‌توانید بودجه را روی تکه‌ای کاغذ، صفحه گسترده یا با قطعه‌ای نرم‌افزار تنظیم نمایید.

  ۲) مخارج خود را ردیابی کنید

  این عمل می‌تواند به طرز حیرت‌آوری برای دارایی شخصی شما نتیجه بدهد. اگر ندانید پول‌هایتان در کجا صرف می‌شود، نمی‌توانید عادات خود را تغییر دهید. می‌توانید مخارج خود را با یک دفترچه ساده پیگیری کنید، ولی اکثر مردم کامپیوتر را انتخاب می‌کنند که کارها را آسان می‌کند. می‌توانید یک صفحه گسترده برای خود ایجاد کنید یا از قطعه نرم‌افزار مالیه شخصی استفاده کنید.

  ۳) گزارش اعتباری خود را چک کنید

  مهم است که یک نسخه از گزارش اعتباری خود را در فواصل منظم بگیرید. موسسات گزارش‌دهی اعتبار و اعتباردهندگان به شما، مصون از خطا نیستند. آدم‌ها اشتباه می‌کنند و اشتباهات درباره گزارش اعتباری شما می‌تواند خرج روی دستتان بگذارد. سابق بر این چک کردن گزارش‌های اعتباری دشوار بود، اما حالا این‌طور نیست. در آمریکا، قانون گزارش‌دهی منصفانه اعتبار، سه شرکت گزارش‌دهی مصرف‌کننده در سرتاسر کشور را ملزم می‌سازد یک نسخه رایگان از گزارش اعتباری را بر اساس درخواستتان هر دوازده ماه

  یکبار ارائه دهند.

  ۴) از هرزنامه‌ها بپرهیزید

  هرزنامه‌ها فقط مزاحم نیستند، بلکه سلامت مالی شما را به خطر می‌اندازند. از درخواست‌های صدور کارت اعتباری به راحتی می‌توان برای سرقت هویت استفاده کرد و سایر هرزنامه‌ها، شما را به وسوسه می‌اندازند پولتان را در جایی خرج کنید که نباید خرج کنید. با خشک کردن جریان هرزنامه از منبع، پولتان را پس‌انداز می‌کنید و زندگی را ساده می‌سازید.

  ۵) بهینه‌سازی حساب‌های بانکی

  اینترنت نعمتی برای پس‌اندازکنندگان زرنگ و دانا شده است. در حال حاضر ساده است که حساب پس‌انداز آنلاینی را بیابید که تسهیلاتی را پیشنهاد دهد و نرخ بهره آن خوب باشد؛ اما در بسیاری موارد، واقعا می‌توانید نرخ‌های بهره بهتری در حساب‌های دیداری با پاداش ویژه در بانک‌های پس‌‌انداز و اتحادیه‌های کوچک محلی اعتباری بیابید. اگر از بانک‌تان راضی هستید با آنها تماس بگیرید و بخواهید تا اجرت خدمات را حذف یا نرخ سود بهتری به شما بدهند. اگر از بانک خود ناراضی هستید، بانک جدیدی بیابید.

  ۶) باز کردن حساب سرمایه‌گذاری

  با توجه به وضع کنونی اقتصاد، باز کردن حساب سرمایه‌گذاری ترسناک به نظر می‌رسد. من نمی‌خواهم شما را نصیحت کنم که باید در سهام یا اوراق قرضه سرمایه‌گذاری کنید یا هیچ کدام. من کارشناس مالی نیستم، اما می‌گویم بهترین کار است که سرمایه‌گذاری را هر چه زودتر شروع کنید. افتتاح حساب سرمایه‌‌گذاری به ترسناکی‌ای که به نظر می‌رسد، نیست. به دلیل معجزه نرخ بازدهی مرکب‌ سرمایه‌گذاری کوچک منظم در حال حاضر، در ۲۰ یا ۳۰ سال آینده مقدار زیادی به شما برمی‌گرداند.

  ۷) برای معاملات بهتر با سایرین تماس بگیرید

  با تامین‌کنندگان سرویس جاری تماس بگیرید و از آنها بخواهید همان شرایط رقبا را تامین کنند یا از رقبا پیشی بگیرند؛ ممکن است انجام ندهند، ولی خواستن آن ضرری ندارد. (نرخ موفقیت با این روش ۵۰-۵۰ است) اگر می‌خواهید ناعادلانه رفتار کنید، تهدید کنید که حسابتان را می‌بندید. این اغلب بسیار موثر است ولی باید آماده باشید تا واقعا تهدید خود را عملی کنید.

  ۸) خود را آموزش دهید‌

  کتابخانه عمومی را وارسی کنید و یک کتاب تامین مالی شخصی امانت بگیرید. (اگر بیشتر امانت گرفتید، احتمال کمتری است که هر کدام از آنها را بخوانید). کتاب را به منزل ببرید و شروع به خواندن نمایید. زمانی که اولین کتاب مالی شخصی را تمام کردید، ایده بهتری برای موضوع دارید که شما را جذب می‌کند. آن را برگردانید و یکی دیگر امانت بگیرید. کتابخانه عمومی منبع خارق‌العاده‌ای برای پس‌انداز پول است.

  ۹) تعیین اهداف مالی

  اهداف، پایه‌های موفقیت، نه تنها در مالیه شخصی بلکه در هر حوزه زندگی هستند. بدون اهداف، زندگی انفعالی داشته و اجازه می‌دهید زندگی شما را به هر طرف بکشد. با اهداف است که می‌توانید زندگی فعالی داشته باشید، تقدیر را هدایت کنید. وقتی هدفی در ذهن دارید، آسان‌تر خواهید فهمید چه وقت اشتباهی مرتکب می‌شوید.

  در اینجا مجموعه‌ای از اهداف مالی پایه بیان شده است:

  ▪ حساب اضطراری با مانده متوسط داشته باشید.

  ▪ بدهی کارت اعتباری را تسویه کنید.

  ▪ برای مخارج عمده پس‌انداز کنید: خانه، ماشین، ازدواج و غیره

  اهمیتی ندارد وضعیت مالی شخصی شما چگونه است؛ ثروتمند یا فقیر یا چیزی بین این دو هستید. برای تعیین اهداف وقت بگذارید. با اصطلاحات مثبت آنها را توضیح دهید. برای دستیابی به اهداف موعد تعیین کنید. آنها را قابل‌اجرا بسازید. یادداشت‌برداری کنید. هر روز روی آنها کار کنید (رسیدن به اهداف آسان‌تر است، وقتی با گام‌های مجزا به سمت رسیدن به آنها تمرکز کنید.)

  ۱۰) پوشه پولی ایجاد کنید

  می‌تواند یک پوشه واقعی یا با جعبه کفش درست شده باشد. حتی فایل رمزدار بر روی دیسک سخت‌افزاری باشد. در هر صورت نیاز است به راحتی در دسترس باشد تا همه اطلاعات مهم مالی مثل شماره حساب‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات، شماره‌تلفن‌ها و غیره را نگه دارید. مرحله آخر تمام کارهایی را که در بالا انجام دادید، پیوند می‌دهد.

  seemorgh.com
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0