جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: کنترل کردن اشتهای کاذب و هله هوله خوردن

 1. #1
  mahmood414 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2009
  ارسالها
  1

  پیشفرض کنترل کردن اشتهای کاذب و هله هوله خوردن

  من چطور می تونم جلوی اشتهای کاذب و هله هوله خوردن و بگیرم؟ البته الان شاید بتونم به سختی این کار رو انجام بدم. ولی واقعا سختمه. راهی برای کنترل می خواستم

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  اول از همه باید رفتار های تغذیه ای تان را تغییر دهید.می توانید به جای هله هوله از مواد مفیدی مانند میوه و سبزی به عنوان جایگزین استفاده کنید.یا با جویدن یک عدد آدامس یکی دو ساعت از شر هله هوله خوردن نجات بیایید.مواد غذایی را از دسترستان دور کنید و آنها را جلوی چشم نگذارید.
  ورزش و افزایش فعالیت بدنی داشته باشید.
  کنترل اشتها:از جمله عوامل مهمی که به ‌عنوان عامل ‌زمینه‌ ساز چاقی در کودکان و بزرگسالان مطرح است، دریافت زیاد غذا، به ‌ویژه غذاهای پرچرب و پرانرژی، بیش از نیاز فرد می ‌باشد. البته در این زمینه نقش میزان فعالیت بدنی، به خوبی بررسی و شناخته شده است.

  از سویی دیگر، برخی کودکان تا 12 ماه اول زندگی اشتهای خوبی دارند، اما از 3- 1 سالگی اشتهایشان کمتر می ‌شود. کودکان برای صرف غذا، شوق و انگیزه ‌ی کمتری دارند و غذاهای مورد مصرف خانواده، به ویژه سبزی‌ ها را نمی ‌خورند. این موضوع موجب نگرانی یا عصبانیت والدین می شود.

  اشتها در انسان، به طور طبیعی کنترل کننده‌ ی تقریبی میزان دریافت غذا می ‌باشد. طوری که فرد با اشتهای کافی شروع به خوردن کرده و با از بین رفتن اشتها یا سیر شدن، از غذا خوردن دست می‌ کشد.

  سیستم کنترل کننده ‌ی اشتها، پیچیده است. اشتها، در اوایل عمر بسیار دقیق عمل می ‌کند؛ به ‌طوری که مقدار شیری که نوزاد می‌ نوشد، با نیاز واقعی او کاملاً تناسب دارد.

  انسان موجودی اجتماعی است، در نتیجه رفتارهای اطرافیان (یعنی محرک‌ های محیط) می ‌تواند بر سیستم کنترل اشتهای وی خدشه وارد سازند. طوری که فرد سیر، ممکن است با تعارف زیاد اطرافیان مجدداً غذا بخورد یا فرد گرسنه ‌ای که در جلسه ی مهمی حضور دارد، به ناچار گرسنگی را تحمل نماید.

  دیگر عوامل محیطی از جمله امکانات تهیه ‌ی غذا، در دسترس بودن آن، شکل ، بو، مزه‌ی غذا و همچنین فرهنگ غالب جامعه در مورد نحوه، نوع و مقدار غذای دریافتی، در کنترل مقدار دریافت غذا و اشتهای فرد نقش بسیار مهمی ایفا می‌ کنند.

  علاوه بر تأثیر جامعه و محیط، عواملی چون ژنتیک، عوامل عصبی، مواد مغذی خاص و هورمون‌های ترشحی بدن در کنترل اشتها نقش مهم و اساسی دارند.

  نقش ژن‌ها، مجزا از محیط ، در تعیین چگونگی مصرف غذا (به صورت مقدار و دفعات غذا خوردن) و همچنین در قد و وزن افراد (که بر غذا خوردن به طور ثانویه اثر دارد) حایز اهمیت می‌ باشد.

  اخیراً (در سال 2004) مشخص شده که ژن‌ها در کنترل اشتها نیز نقش دارند. طبق این پژوهش، نقش‌ ژن‌ها در کنترل گرسنگی، میزانی از پُر شدن معده که گرسنگی را فرو بنشاند، انتخاب نوع و مقدار غذای دریافتی و برخورد با غذا در جمع کاملاً شناخته شده است.

  میزان تأثیر یکی از دو عامل محیط و ژنتیک بر فرد، بسیار پیچیده بوده و از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌ باشد.

  نقش هورمون‌ها در کنترل اشتها
  افراد چاق، به گروه‌های پُرخور و غیر پُرخور تقسیم می ‌شوند. نقش هورمون‌ها در تنظیم اشتها به خوبی مشخص شده است.

  - لپتین ( leptin ) از جمله مهم ترین هورمون ‌های ترشح شده در بدن می‌ باشد که بر هیپوتالاموس اثر کرده و اعلام سیری می ‌کند. ولی در صورت عدم پاسخ مناسب به این هورمون، فرد پُرخوری می‌ کند. بافت چربی بدن علاوه بر لپتین، هورمون‌هایآدیپونکتین ورزیستین را هم ترشح می‌ کند. این سه هورمون در اثر پیام‌ های ارسالی به مغز توسط بافت چربی، در ارتباط با حجم انرژی ذخیره شده ترشح می‌ شوند.

  - انسولین، هورمونی است که از سلو‌ل‌ های بتای جزایر لانگرهانس لوزالمعده (پانکراس) ترشح می‌ شود و با کاهش قند خون سبب تولید علایم گرسنگی توسط هیپوتالاموس می‌ گردد.

  - گرلین (ghrelin) هورمون دیگری است که از معده ترشح می ‌شود و در گرسنگی نقش دارد و اگر میزان ترشح آن در بدن زیاد باشد و یا به خوبی عمل نکند، موجب پُرخوری می‌ گردد.

  سه هورمون دیگری که در سیری و کاهش اشتها نقش دارند، عبارت هستند از:

  کوله سیستوکنین، پپتید شبه گلوکاگون (glucagon- like peptide1 یا g l p-1) یا پپتید 36- 3 yy(که از معده ترشح می ‌شود).

  نقش عوامل عصبی در کنترل اشتها
  لازم به ذکر است که نقش عوامل عصبی که از طریق عصب واگ، سیستم گوارشی را تحت تأثیر قرار می ‌دهند، هم روشن شده است. دانشمندان در زمینه‌ ی کنترل سیستم عصبی، برای قسمت ‌های مختلفی از مغز نقشی قائل شده‌اند.

  از میان انتقال دهنده‌ های امواج عصبی که بین سلو‌ل ‌های مغزی ترشح شده و عمل می ‌کنند، نقش نوروپپتید y (پپتید وابسته به ژن آگوتی) و اورکسین (orexin) در تحریک اشتها، همچنین نقش ملانوکورتین‌ها و هورمون محرکه ی آلفاملانوکورتین در سیری تعیین شده‌اند.

  هر چه حجم معده بزرگ تر شود، ارسال علایم عصبی سیری کاهش می ‌یابند. در نتیجه افراد دارای معده ‌ی بزرگ تر، بیشتر هم می‌ خورند.

  پروتئین‌ها از مولکول ‌هایی به نام اسیدهای آمینه ساخته شده‌اند. برخی اسیدهای آمینه ی تشکیل دهنده ‌ی پروتئین‌ها، باید از طریق غذا دریافت شوند که به آنها اسیدهای آمینه ی ضروری گفته می ‌شود. کمبود حداقل یکی از اسیدهای آمینه ی ضروری ، موجب ایجاد چندین واکنش شیمیایی و فیزیکی در بدن می ‌شود و از آنجا که این اسیدهای آمینه با سوخت و ساز ملکول های چربی و کربوهیدرات‌ها هم در ارتباط هستند، به نظر می ‌رسد سیری کوتاه مدت را تحت تأثیر قرار می ‌دهند.

  دریافت مقادیر بالای ویتامین d (به ‌صورت دارویی)، علاوه بر ایجاد عوارضی برای بدن موجب بی ‌اشتهایی می ‌شود.

  سیگار، عموماً موجب کاهش اشتها شده و ترک سیگار، اغلب تا مدت‌ها اشتهای فرد را افزایش می ‌دهد.

  در حیواناتی که تابستان اشتهای زیادی دارند، ترشح لپتین افزایش می‌ یابد، ولی حساسیت نسبت به آن کم می ‌شود. در روزهای کوتاه زمستانی که حیوانات اشتهای کمی دارند، عکس این قضیه رخ می ‌دهد. بخشی از هیپوتالاموس که به لپتین واکنش نشان می ‌دهد، به کمک عواملی از قبیل نوروپپتید y، ملانوکورتین و مسیرهای وابسته به کوکائین و آمفتامین‌‌ها، اشتها را کنترل می ‌کند.

  داروهای کاهش دهنده ی اشتها:
  داروها از جمله ترکیباتی هستند که بر اشتها می ‌توانند اثر بگذارند.

  علاوه بر داروهای کاهش دهنده‌ ی اشتها، با مصرف داروهای حجیم مانند دگزآمفتامین، متفورمین، گلیکوزیدهای قلبی، گلوکاگون، مورفین، فنیل بوتازون، ایندومتاسین، سیکلوفسفامید، فلوئور و اوراسیل، متیل فنیدات، سالبوتامول، لوودوپا و غیره و همچنین داروهای تغییر دهنده ‌ی طعم غذا (گریزئوفولوین، پنی سیلامین، و لینکومایسین)، مقدار اشتها کاهش می ‌یابد.

  داروهای افزایش دهنده ی اشتها:
  داروهایی مانند سولفونیل اوره‌ها، داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری، سیپروهپتادین، کلرپرومازین، آندروژن‌ها، استروئیدهای آنابولیکی، کورتیکوستروئیدها، انسولین، لیتیوم، آمی تریپتیلین، پیزوتیفن، کامیپرامین، بنزود یازپین‌ها، و متو کلوپروماید می‌ توانند اشتها را افزایش دهند.

  تمامی افراد، به ویژه کودکان و نوجوانانی که در سن رشد و نمو هستند، باید از مصرف هر نوع دارویی برای لاغر یا چاق شدن، به طور خودسرانه و بدون مشورت با پزشک خودداری کنند.

  کنترل اشتها بدون مشورت با پزشک یا متخصص مربوطه:
  در بزرگسالان، کنترل اشتها به منظور کنترل وزن، بدون مشاوره ی علمی، بسیار زیان بار بوده و لطمه ‌های جدی به بدن وارد می‌ سازد.

  بعضی از نوجوانان و به ویژه دختران نوجوان ممکن است بدون مشاوره ی با پزشک یا متخصص تغذیه، برای لاغر شدن رژیم بگیرند، ولی چون این کار علمی و اصولی صورت نمی‌ گیرد، انرژی ، ویتامین ها، املاح و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن را به مقدار کافی دریافت نخواهند کرد، در نتیجه سلامت این گونه افراد لطمه‌ های جبران ناپذیری خواهد دید.

  تعدادی از آنها در اثر این رژیم غیر اصولی، دچار بی‌ اشتهایی عصبی(anorexia) یا پرخوری عصبی(bulimia) می‌ گردند، که با طولانی ‌تر شدن زمان این حالات، پیش ‌آگاهی بیماری بدتر شده و احتمال موفقیت درمان کاهش می ‌یابد.

  در مقابل، پسران نوجوان عموماً نگران اندازه‌ی قد یا بزرگی و فرم عضلات خود هستند.

  کنترل شدید اشتهای کودکان و نوجوانان به منظور کاهش وزن، بدون مشاوره ‌ی دقیق با متخصص تغذیه یا پزشک، می تواند بسیار خطرناک باشد و به سوء تغذیه و کوتاهی قد فرد در آینده منتهی شود.

  داروهای افزایش دهنده‌ ی اشتهای کودکان و برخی مکمل ‌های غذایی که مورد استفاده ‌ی بعضی نوجوانان می ‌باشند نیز با عوارض جانبی همراه هستند و برخی اوقات با تأثیر شدید بر اشتها، فرد را به پُرخوری و آمادگی برای چاق شدن در دوران‌های بعدی زندگی سوق می ‌دهد.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت