جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: مكمل ها(اخبار)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض مكمل ها(اخبار)

  ورزش و مكملهاي غذايي؛
  هيچ رژيم غذايي وجود ندارد كه موجب قهرماني يك ورزشكار عادي گردد
  استفاده بيش از حد مكمل غذايي، موجب عوارض سمي خواهند بود

  متخصصين تغذيه معتقدند كه غذا بهترين منبع مواد مغذي است و در صورتي كه غذاهاي متنوعي از غلات، سبزيجات، ميوه‌جات، لبنيات و گوشت مصرف كنيد، ديگر نياز به استفاده از قرص‌هاي ويتامين و مواد معدني پيدا نمي‌كنيد.

  به گزارش خبرنگار سرويس «نگاهي به وبلاگ‌ها»ي ايسنا در وبلاگ ...آمده است: افرادي كه مبتلا به كمبود لاكتات هستند، قادر به هضم شير و برخي فرآورده‌هاي شير نيستند. بنابراين در صورتي كه اين افراد به اندازه كافي از ساير مواد غذايي محتوي كلسيم فراوان (نظير اسفناج، كلم و باقلا) استفاده نكنند، رژيم گياهخواري، ويتامين B12،آهن، روي و مكمل‌هاي كلسيمي ممكن است موردنياز باشند.

  در صورت تشخيص كمبود ويتامين يا يك ماده معدني بخصوص، استفاده از مكمل در درمان اين كمبود كمك كننده مي‌باشد.

  اما چگونه مي‌توانيد بفهميد كه نيازهاي خاص داريد يا اينكه رژيم غذايي شما فاقد مواد مغذي كليدي است؟

  تجربه نشان مي‌دهد ورزشكاراني از مكمل‌هاي غذايي استفاده مي‌كنند كه رژيم غذايي آنها بطور كامل اين نيازها را تأمين نموده و در مورد موادمغذي كه كمبود دارند از مكمل مناسب استفاده نمي‌نمايند.

  بسياري از ورزشكاران حرفه‌اي ادعا مي‌كنند كه از مصرف مكمل‌ها سود برده‌اند، در مورد ادعاي اين ورزشكاران دونكته را بايد به خاطر داشت؛ نخست آنكه بسياري از اين ورزشكاران حرفه‌اي از طريق انجام فعاليت‌هاي بسيار شديد و طاقت فرسا چون به بدنشان فشار مي‌آورند، احتمال دارد در برخي مراحل تمرين خود به مواد مغذي اضاقي نياز داشته باشند. بسياري از تبليغاتي كه راي مكمل‌ها مي‌شوند، اغواكننده و فريبنده هستند و فوايدي براي آنها ذكر مي‌شود. شايد مصرف يك قرص از اينكه در روز سه ليوان شير بنوشيد و يك ظرف لوبيا بخوريد، ساده‌تر به نظر برسد، ولي مصرف مكمل‌ها يك راه حل ساده نيست. قسمت دشوار در ارزيابي دعوي سازندگان مكمل اين است كه بر‌خلاف داروها و مواد غذايي لازم نيست كه سازندگان مكمل به طور قانوني بي‌خطر بودن يا موثر بودن مصرف آنها را اثبات نمايند. اين بدان معني است كه شما به عنوان يك مصرف‌كننده بايد در اينكه از مكمل استفاده كنيد يا خير، بسيار محتاط باشيد.

  قبل از مصرف يك مكمل غذايي بايد به سوالات زير پاسخ دهيد:

  آيا مصرف مكمل‌ها قانوني است؟

  بسياري از مواد موجود در مكمل‌هاي غذايي براي ورزشكاران شركت‌كننده در مسابقات ممنوع بوده و جزو موارد دوپينگ محسوب مي‌شوند. بنابراين مراقب باشيد كه اشتباهاً از مكملي استفاده نكنيد كه باعث محروميت شما از ورزش شود؛ پيش از استفاده از مكمل، برچسب روي آن را با دقت مطالعه كنيد تا بدانيد واقعاً چه چيزي در اين مكمل وجود دارد.

  آيا مصرف مكملهاي غذايي بي‌خطر است؟

  بعضي مكمل‌هاي غذايي (حتي مواد مغذي آلي) در صورتي كه بيش از حد توصيه شده دريافت شوند، داراي عوارض سمي خواهند بود. ساير مواد نيز ممكن است باعث عدم تعادل و كمبود شوند كه به چگونگي تداخل عمل آنها با ساير مواد مغذي در بدن بستگي دارد. برخلاف داروها، مكمل‌هاي غذايي قبل از اقدام به فروش تحت آزمون‌هاي امنيتي وسيع قرار نمي گيرند. لذا احتمال بروز عوارض پيش‌بيني نشده در آنها وجود دارد.

  يك نمونه از مكمل گياهي وجود دارد كه مي‌توانند عوارضي جانبي خطرناكي داشته باشد و ‌٢٠مورد مرگ در اثر مصرف آن گزارش شده است.

  آيا مصرف مكملهاي غذايي موثر است؟

  به منظور تعيين اثربخشي يك ماده غذايي، مطالعات كيفي زيادي موردنياز هستند. يك مطالعه منفرد روي تعداد كمي از افراد كافي نيست. لذا به‌درستي به اين سوال نمي‌توان پاسخ داد.

  آيا مصرف مكمل براي ورزشكاران ضروري است ؟

  با وجودي كه مكمل ممكن است قانوني، بي‌خطر و موثر باشد (به عنوان بهبود دهنده كارآيي) لازم است تعيين كنيد كه آيا واقعاً به آن نياز داريد يا خير؟ به عنوان مثال در بسياري از دوندگان زن در مسافت‌هاي طولاني، ذخاير آهن پايين است و مي‌توانند از مكمل آهن بهره ببرند. ولي در صورتي كه ذخاير شما طبيعي باشند، اين مكمل براي شما ضروري نمي‌باشد. كراتين ممكن است براي ورزشكاران درگير در ورزش‌هاي قدرتي تا حدي ارزشمند باشد ولي در صورتي كه يك ورزشكار استقامتي هستيد، نياز به آن نداريد و عوارض جانبي احتمالي آن توجيه‌پذير نيست. اين مطلب را هميشه در نظر داشته باشيد كه هيچ رژيم غذايي وجود ندارد كه موجب قهرماني يك ورزشكار عادي گردد. فقط رژيم غذايي صحيح و منطقي، شرايط را براي حداكثر آمادگي جسماني و انجام مطلوبي فعاليت مهيا مي‌كند.

  تفاوت رژيم غذايي ورزشكاران با افراد عادي

  رژيم غذايي يك ورزشكار بايد در يك مطلب اساسي با رژيم غذايي فرد عادي تفاوت داشته باشد. ورزشكاران علاوه بر احتياجات زندگي روزمره، نياز به سوخت براي تمرين و مسابقه دارند؛ غذا سوخت لازم براي ورزشكاران را تأمين مي‌كند ولي اغلب ورزشكاران از سوختي كه در مخازن خود مي‌ريزند، غافلند. پروتئين، چربي و كربوهيدراتها سوخت بدن (انرژي) شما هستند . همه غذاها تركيب يكساني از نظر محتوا ندارند. همانگونه كه ماشين‌هاي مسابقه نياز به بنزين با درجه اكتان بالا دارند. ورزشكاران نيز نياز به مواد غذايي داراي درجه كربوهيدرات بالا دارند.

  كالري

  يك ورزشكار نوجوان (به ويژه فردي كه در حال رشد است) نسبت به هر زمان ديگري از زندگي، نياز بيشتري به كالري دارد. انرژي مورد نياز هم‌چنين به نوع ورزش تخصصي و برنامه تمرين شما بستگي دارد. يك دختر نوجوان با جثه متوسط كه داراي فعاليت متوسط و هنوز در حال رشد است به حدود ‌٢٢٠٠ كالري در روز نياز دارد، حال آنكه يك دختر ‌١٥ساله با جثه كوچك كه رشدش كامل شده به حدود ‌١٨٠٠ كالري يا كمتر نياز دارد. پسران نوجوان بالاخص نياز بسياري به كالري دارند. يك پسر نوجوان در حداكثر رشد ممكن است به ‌٤٠٠٠ كالري در روز احتياج داشته باشد؛ ميزان كالري كه در ورزش نيز مي‌سوزد، متفاوت است.

  تمرين پيش از يك فصل در يك تيم فوتبال ممكن است در روز ‌٥٠٠ كالري يا بيشتر بسوزاند.

  كربوهيدراتها

  كربوهيدراتها بهترين سوخت براي ورزشكاران هستند. چراكه در مقايسه با چربي و پروتئين براي سوختن نياز به اكسيژن كمتري دارند. در صورتي كه به اندازه‌ي كافي از كربوهيدراتها استفاده كنيد، قادر خواهيد بود شديدتر ورزش كنيد. (چه در هنگام ورزش و چه در مسابقه)

  يك رژيم پركربوهيدرات به شما اجازه مي‌دهد كه به خاطر بازسازي ذخاير كربوهيدراتي و كاهش زمان بازگشت به حالت اوليه سختتر تمرين نماييد. رژيم غذايي در زمان تمرين به ويژه حائز اهميت است؛ چراكه اگر شما قادر به تمرين شديدتر باشيد، در طي مسابقه نيز به سطوح بالاتري از كارايي مي‌رسيد. در صورتي كه يك ورزشكار استقامتي هستيد، نياز شما به كربوهيدرات مي‌تواند تا ‌٩٠-70 درصد از كالري موردنياز روزانه شما افزايش يابد.

  غذاهاي كم‌محتوا ذخاير كربوهيدرات بدن شما را كاهش خواهد داد و انرژي شما را تحليل خواهند برد. به نحو مشابه، در صورتي كه به جاي كربوهيدراتها از غذاهاي پرچرب و پرپروتئين استفاده كنيد، نخواهيد توانست انرژي مناسب براي تمرين و مسابقه مطلوب را تأمين نماييد.

  پروتئين

  زمانيكه به عنوان منبع «maintenance» انرژي بكار رود پروتئين در رشد، نگه‌داري و ترميم بافت‌هاي بدن دخالت دارد .برخلاف كربوهيدراتها كه يك سوخت گرانبها و كم‌بازده به شمار مي‌آيد. از آن جهت گرانبها محسوب مي‌شود كه به خاطر مصرف شدن به عنوان سوخت، پروتئين نخست بايد به كربوهيدرات يا چربي تبديل شود كه مستلزم صرف انرژي و توليد سموم است. شما براي دفع سموم آب را از دست مي‌دهيد كه مي‌تواند به كم آبي (دهيدراسيون) منجر شود كه خطري براي ورزشكاران است. از آن جهت كم‌بازده است كه استفاده از پروتئين به منظور تأمين انرژي با نقش اوليه پروتئين يعني رشد، نگهداري و ترميم بدن سازگار نيست.

  از آنجا كه بدن ورزشكاران كمي بيشتر در معرض آسيب و جراحت مي‌باشد، نياز ورزشكار به پروتئين كمي بيشتر از يك فرد غيرورزشكار است. در صورتي كه ورزشكار به برنامه‌هاي پرورش‌اندام و افزايش حجم عضله مي‌پردازد، نياز به پروتئين بيشتري دارد. براي ورزشكاران استقامتي پروتئين نقش يك باك سوختي ذخيره و به عنوان پشتيباني كربوهيدراتها سوخت اصلي را ايفا مي‌كند. در كتب، توصيه مي‌شود كه يك ورزشكار در حال رشد حدود‌١/٥ گرم پروتئين به ازاي هر كيلوگرم از وزن بدن مصرف كند. استفاده از يك رژيم متعادل نياز پروتئيني ورزشكار را تأمين مي‌كند و نيازي به مكمل‌هاي پروتئيني وجود ندارد. مصرف زياد پروتئين مي‌تواند با افزايش ازت،اوره و آمونيوم موجب ضعف شديد گردد؛ در ورزشكاراني كه فرآورده‌هاي گوشتي و لبني را مصرف نمي‌كنند يا رژيم‌هاي خاص گياهخواري دارند، ممكن است نياز به پروتئين تأمين نشود.

  به هر حال هميشه بايد اين ‌٨ نكته را مدنظر قرار داد كه رشد عضلاني با خوردن غذاهاي پرپروتئين افزايش نمي‌يابد بلكه ورزش است كه باعث بزرگي عضلات مي‌گردد.

  چربي

  با وجود آنكه اغلب ورزشكاران تلقي نامناسبي از چربي دارند، شما بايد بدانيد كه چربي يك ماده مغذي ضروري است و نقش‌هاي حياتي زيادي را ايفا مي كند.

  چربي پوست و بدن را تشكيل مي دهد.

  از طريق ساخت هورمونها بدنتان را تنظيم مي‌كند.

  به حالت عايق و محافظ براي احشاي داخلي عمل مي‌كند.

  به ترميم بافتهاي آسيب ديده كمك مي‌كند.

  منبعي براي انرژي است.

  چربيها راهي براي ذخيره انرژي در بدن هستند. چربيها را به عنوان يك باك ذخيره درنظر بگيريد. شما دوست داريد كه سوخت ذخيره كافي داشته باشيد، ولي يك باك سنگين به قيمت از دست رفتن سرعت و قدرت شما تمام مي‌شود.

  ورزشكاراي تقريبأ به همان اندازه افراد غيرورزشكار به چربي نياز دارند. ولي از آنجا كه ورزشكاران به كالريهاي بيشتري نيازمندند و بايد نياز مضاعف خود به كالري را از كربوهيدرتها تأمين كنند، درصد توصيه شده كالري از چربي كمتر است. (‌٢٥-20درصد براي ورزشكارران در مقابل ‌٣٠-20درصد براي غيرورزشكار)

  به عنوان مثال يك غيرورزشكار و يك ورزشكار ممكن است هر دو ‌٦٠٠ كالري از چربي بدست آورند، ولي در فرد غيرورزشكار ‌٢٠٠٠ كالري و در فرد ورزشكار‌٣٠٠٠ كالري است. كربوهيدراتها و پروتئين بايد ‌١٠٠٠ كالري اضافي موردنياز ورزشكار را تأمين كنند.

  مايعات و الكتروليتها

  ورزشكاران به نوشيدن مايعات و الكتروليتهاي اضافي نياز دارند تا بدنشان را سرد نگه دارند. يك فرد بزرگسال متوسط بايد در روز‌١٠- ‌٨ ليوان مايعات مصرف نمايد. نياز شما به مايعات ممكن است در زمان بيش از يك ساعت فعاليت در گرما به دو يا حتي سه برابر افزايش بيابد. حتي در روزهاي خنك و فعاليت‌هاي كوتاه مدت شما بايد بيشتر از يك فرد غير ورزشكار بنوشيد.

  ويتامين و املاح

  زماني كه انرژي بيشتري مصرف كنيد، ويتامين و املاح افزايش مي‌يابد. نياز شما به بسياري از ويتامين‌هاي خانوادهB كه به بدن در سوختن كربوهيدراتها كمك مي‌كنند در غلات و حبوبات يافت مي‌شود. ويتامين‌هاي B و آنهايي كه به پردازش پروتئيني‌ها ياري مي‌رسانند در فرآورده‌هاي گوشتي و لبني وجود دارند. بنابراين شما مي‌توانيد از طريق خوردن بيشتر اين غذا با يك تير دو نشان بزنيد و افزايش نياز خود به انرژي را رفع كنيد

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مكمل‌هاي ويتامين d و كلسيم تاثيري در پيشگيري از بروز شكستگي‌هاي استخواني ندارند


  براساس نتايج آخرين پژوهش‌ها، مكمل‌هاي ويتامين d و كلسيم ظاهرا تاثيري در پيشگيري از بروز شكستگي‌هاي استخواني در افراد كهنسال ندارند. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، اين يافته‌ها بسيار حائز اهميت هستند چرا كه طي تحقيقات قبلي معلوم شد افراد مسن به ويژه افراد مبتلا به پوكي استخوان كه در معرض شديد شكستگي‌هاي استخواني هستند، مي‌توانند با كمك اين مكملها از بروز اين شكستگي‌ها جلوگيري كنند. در آخرين بررسي‌ها بيش از 8500 فرد بالاي 70 سال در انگليس تحت آزمايش قرار گرفتند. محققان دانشگاه آبردين در اين بررسي‌ها دريافتند كه ويتامين d و كلسيم نمي‌توانند مانع از بروز شكستگي‌هاي ثانويه شوند. از سوي ديگر در بخش ديگري از اين مطالعات كه در دانشگاه يورك صورت گرفت محققان با بررسي 3314 زن بالاي 70 سال كه در معرض ابتلا به شكستگي‌هاي لگن قرار داشتند اين مكمل‌ها تاثيري در پيشگيري از بروز اين مشكل نشان ندادند. نتايج بررسي‌ها در مجله لانست و مجله طب انگليس منتشر شده است

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  ده مكمل غذايى مهم

  مترجم: ليلا كاظمى

  ممكن است استفاده از مكملهاى غذايى سؤال برانگيز بوده و از ديد برخى رد شوند. اما واقعيت اين است كه برخى تركيبات طبيعى به كار مى آيند. در اينجا به ۱۰مورد از آنها پرداخته مى شود كه مى توانند از بيماريهايى مانند پوكى استخوان، آرتريت و ميگرن پيشگيرى كرده و يا درمان كننده باشد حتى مى توانند عليه بيماريهاى قلبى نيز مبارزه كنند. البته پيش از مصرف هر نوع مكملى اول با پزشكتان مشورت كنيد.
  ۱- كلسيم: كلسيم استخوانها را محكمتر كرده و از پوكى استخوان كه منجر به شكستگى هاى مداوم مى شود جلوگيرى مى كند. دانشمندان مى دانند كه كلسيم براى سلامت استخوانها ضرورى است و توصيه مى كنند روزانه ۱۰۰۰ميلى گرم مصرف شود (براى زنان بالاى ۵۰سال، ۱۲۰۰ميلى گرم). طى يك بررسى در ژورنال پزشكى نيوانگلند، مصرف روزانه ۱۰۰۰ميلى گرم از مكملهاى كلسيم تا ۴۳درصد مى تواند از ضعف استخوانها در زنان يائسه جلوگيرى كند. مصرف بيش از اين مقدار در روز مى تواند مانع جذب مواد معدنى ديگر شود.
  ۲- روغن گل مغربى(۱): گياه شناسان مكملهاى ساخته شده از اين گياه را براى بسيارى از عارضه هاى تورمى مخصوصاً آرتريت روماتيسمى توصيه مى كنند. روغن گياه مغربى حاوى چندين اسيد چرب مانند اسيد گامالينولينك (۲) يا GLA مى باشد. در يك تحقيق مختصر،تعدادى از افراد كه داراى آرتريت روماتيسمى بوده و از مكملهاى حاوى GLA استفاده كردند، درد مفاصل، تورم و كوفتگى در آنها كاهش يافت. البته اين گياه نمى تواند جانشين داروهاى ضدتورمى شود كه درمان استاندارد دردهاى روماتيسمى مى باشند. اما برخى از بيماران آرتريتى كه از داروهاى گياهى نيز استفاده مى كنند مى توانند مقدار مصرف داروهاى شيميايى را كم كنند. روغن گياه مغربى به نظر غيرسمى است اما اينكه مصرف آن در درازمدت نيز اينگونه باشد هنوز مشخص نشده. عوارض جانبى آن شامل تهوع و سردرد مى باشد.
  ۳- فيورفيو (۳) (كاهش آورنده تب): اين گياه از سردردهاى ميگرنى در ۲۸ميليون آمريكايى را مبتلا كرده (۷۵درصد آن را زنان تشكيل مى دهند) جلوگيرى مى كند. محققان بريتانيايى دريافته اند كه بيمارانى كه روزانه يك كپسول حاوى مقدار دوبرگ اين گياه را مصرف مى كنند (در هر كپسول تقريباً ۸۰ميلى گرم موجود است)، ۲۴درصد حملات كمترى نسبت به آنهايى كه از داروهاى شيميايى استفاده مى كنند، دارند. چندين تحقيق ديگر نيز اين امر را تأييد مى كنند. .محققان آزمايشگاهى مى گويند موادشيميايى موجود در فيورفيو، توليد مولكولهاى شبه هورمون به نام پروستا گلاندينز(۴) را كه عامل بسيارى از حملات ميگرنى است خنثى مى كند. مطالعات بعدى نيز نقش فيورفيو را در درمان ميگرن تأييد خواهند كرد. اما به نظر مى رسد اين گياه طول مدت حملات ميگرنى را كاهش نمى دهد. ترك مصرف اين داروى گياهى مى تواند سبب عود بيمارى و همچنين حالات عصبى، فراموشى و ديگر عوارض شود. همچنين اگر با داروهاى ديگرى نظير مكملهاى آهن و داروى جلوگيرى كننده لخته شدن خون مصرف شود ممكن است روى آنها تأثير بگذارد.
  ۴- روغن ماهى: خطر بروز بيمارى قلبى را كاهش داده وعلائم مربوط به برخى اشكال آرتريت و افسردگى را كاهش مى دهد. محققان طى يك بررسى دريافته اند كسانى كه در هفته حداقل يك بار ماهى مصرف مى كنند پنجاه درصد كمتر دچار مرگ در اثر حمله قلبى مى شوند. روغن ماهى همچنين از لخته شدن خون جلوگيرى كرده و مصرف بيش از ۶گرم در روز مى تواند ميزان ترى گليسيريد (۵) و چربى خون را كه عوارض آنها بيمارى قلبى است كاهش دهد. برخى تحقيقات نشان مى دهد بيمارانى كه دچار آرتريتهاى روماتيسمى هستند با مصرف روغن ماهى مى توانند ميزان مصرف داروهاى خود را كاهش دهند. برخى تحقيقات نيز حاكى از آنند كه مكملها مى توانند در درمان اختلالات دوگانگى (نوعى افسردگى) نيز مؤثر باشند. افرادى كه داروى رقيق كننده خون مصرف مى كنند نبايد قرصهاى روغن ماهى بخورند.
  ۵- اسيد فوليك: اين ويتامين B، قبل و در طول باردارى از نقص هاى مادرزادى كه موجب بيمارى در كاسه سر و ستون فقرات مى شود جلوگيرى مى كند. طبق دو تحقيق گسترده كه در دهه۱۹۹۰ چاپ شد، زنانى كه از مكملهاى اسيد فوليك استفاده كرده اند، ۷۲درصد احتمال اينكه فرزندشان دچار اختلالات مجراى عصبى بشود كمتر است. زنانى كه مى خواهند باردار شوند بايد در روز ۴۰۰گرم اسد فوليك مصرف كنند كه بهتر است ترجيحاً از غذاهايى مانند نخود، اسفناج و پرتقال باشد اما اگر لازم باشد همراه با مكملهاى مصرف كنند طبق برخى موارد، اسيد فوليك و ديگر ويتامين Bها، حتى مى توانند خطر بيمارهاى قلبى را كاهش دهند اما در اين مورد مطالعات بيشترى بايد انجام بشود. مصرف بيش از حد اسيد فوليك مى تواند موجب كاهش ويتامين B-۱۲ شود.
  ۶- زنجبيل: اين ادويه معمولاً به شكل مكملهايى براى جلوگيرى از تهوع و درمان آن مخصوصاً در زنان باردار، تهيه مى شود. طبق يك بررسى كه امسال انجام شد، نود درصد زنان باردار كه چهار عدد كپسول ۲۵۰ميلى گرمى زنجبيل مصرف كرده اند كمتر از آنهايى كه از قرص شيميايى استفاده كرد ه اند دچار تهوع واستفراغ شده اند. حداقل دوتحقيق نشان مى دهند كه مصرف زنجبيل خطر ابتلا به دريازدگى را كاهش مى دهد مطالعات ديگر نشان مى دهند كه زنجبيل در جراحى و بيهوشى باعث جلوگيرى از تهوع واستفراغ نمى شود. مصرف بيش از حد زنجبيل همراه با مصرف داروهايى نظير وارقارين و داروهاى كنترل كننده قند خون در ديابتى ها مى تواند باعث اختلال شود و برخى متخصصان نيز در مورد اثر آن روى جنين مشكوكند.
  ۷- گلوكوزامين و كوندروتين (۶)
  اين تركيبات طبيعى (كه بعضى اوقات به شكل يك قرص واحد با هم تركيب مى شوند) موجب تسكين دردهاى مفصلى در اثر آرتريت استخوانى مى شود. يك بررسى علمى براى مؤسسه ملى سلامت، پانزده تحقيق مربوط به گلوكوزامين و كوندروتيين را كه به طور جداگانه يا با هم و در مقادير گوناگون بودند تجزيه و تحليل كرد. اگرچه اين مؤسسه مى گفت برخى از اين مطالعات ناقص هستند، شواهد كلى مى گويند اين تسكين دهنده هاى طبيعى دردهاى مفصلى احتمالاً براى درمان آرتريت استخوانى نيز موثر هستند. اين مطالعات هنوز ادامه داشته و در سالهاى آتى خاتمه مى يابد.
  ۸- مولتى ويتامين ها: مصرف اين قرصها با همراه داشتن ويتامين ها و موادمعدنى از بدن محافظت مى كنند. اگرچه برخى تحقيقات مى گويند آنهايى كه از مولتى ويتامين استفاده مى كنند از بقيه سالمتر نيستند، تحقيقات اخير نشان مى دهند كه در زنان موجب كاهش احتمال ابتلا به سرطان روده مى شود. بررسى بيش از پانزده هزار پزشك نيز مزاياى مولتى ويتامين را تأييد مى كند اما تأثير آن در درازمدت هنوز ناشناخته است. اما نمى توان منكر شد كه مصرف يك مولتى ويتامين در روز مى تواند ميزان مواد مغذى خون را كه با بيماريهاى گوناگونى مانند سرطان و بيماريهاى قلبى مى جنگند افزايش دهد.
  ۹- اسيد نيكوتينيك (۷): اين ويتامين B، كلسترول و ديگر عوامل خطرناك بيمارى قلبى را كاهش مى دهد. طى يك تحقيق كه در سال۱۹۹۴ انجام شد، مقادير زياد آن (بيش از ۴‎/۵گرم در روز بيش از ۲۰۰بار بيش از مقدار تجويز شده در هر روز) كلسترول LDL (نوع بد آن) را پس از شش ماه تا ۲۳درصد كاهش مى دهد.
  اسيد نيكوتينيك همچنين، كلسترول HDL (نوع خوب آن) را بيش از چهار برابر بيشتر از لوواستاتين (۸) تقويت مى كند. مقادير درمانى آن مى تواند موجب آسيب به كبد شود و به همين دليل افرادى كه از آن استفاده مى كنند بايد تحت نظر پزشك باشند. همچنين شواهدى وجود دارد كه طبق آنها، اسيد نيكوتينيك ممكن است ميزان خون يك اسيد آمينو به نام هوموسيستين را كه خطر ابتلا به بيماريهاى قلبى را افزايش مى دهد بالا برد. برخى عارضه ها مانند ديابت، نقرس و آب سياه مى تواند با مصرف اين مكمل بدتر شود پس تحت نظر پزشك اين كار را انجام دهيد. عوارض جانبى مصرف آن نيز شامل سرخ و متورم شدن، خارش و سوزش و احساس گرما مى شود كه با مصرف مداوم از بين مى روند.
  ۱۰- مخمر ساينت جان (۹): اگرچه موارد مصرف زيادى دارد اما بهترين مزيت آن اين است كه يك داروى گياهى ضدافسردگى است. دو تحقيق مجزاى علمى مشخص كردند كه اين داروى گياهى (ميزان مصرف: ۹۰۰ميلى گرم در روز) مى تواند افسردگى خفيف و متوسط را كاهش دهد و حتى مى تواند به اندازه داروهاى شيميايى ضدافسردگى مؤثر باشد. طبق يك تحقيق كه در مجله مجمع پزشكان آمريكا انجام شد، اين داروى گياهى نمى تواند باعث بهبودى افسردگى شديد شود. اين دارو نبايد با داروهاى رقيق كننده خون، ايدز و داروهاى جلوگيرى كننده از پس زدن پيوند مصرف شود.
  ۱-Evening- primrose oil
  Gamma Linolenic -2
  Feverfew-3
  Prostaglandins-4
  trigly cerides-5
  Glucos amine and chondroitin-6
  Niacin-7
  Lovastatin-8
  Saint-johns-work-9

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اغلب مكمل‌هاي رژيمي ورزشي با ادعاهاي دروغين در بازار عرضه مي‌شوند


  مكمل‌هاي رژيمي شامل يك جز يا بيشتر از اجزاي رژيمي چون ويتامين‌ها، مواد معدني، اسيدهاي آمينه يا گياهان بوده و به اشكال مختلف كپسول، پودر و قرص عرضه مي‌شوند. خسرو دقايقي، رييس اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر استان خوزستان، در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: طبق تعريف ‌مكمل‌هاي رژيمي بايد تا حدي شامل مواد مغذي باشند كه به طور معمول مصرف شوند. وي با بيان اين كه به طور متوسط 59 درصد ورزشكاران برجسته و 41 درصد ورزشكاران عادي از مكمل‌هاي رژيمي ورزشي استفاده مي‌كنند، اظهار كرد: به طور عمده ورزشكاران از مكمل‌هاي حاوي ويتامين C، آهن، ويتامين‌هاي گروه B، ويتامين‌هاي E و A و كلسيم بيش از ساير مكمل‌ها مصرف مي‌كنند. دقايقي درباره خطرات ناشي از مصرف مكمل‌هاي رژيمي ورزشي غيرمجاز با هشدار نسبت به اينكه برخي از مكمل‌هاي رژيمي ورزشي با ادعاهاي دروغين و اشتباه در بازار عرضه مي‌شوند، به ايسنا گفت: در حال حاضر مصرف مكمل‌هاي رژيمي ورزشي حاوي آندروستندين (androstendione ) ممنوع است. رييس اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر خوزستان افزود: از آنجا كه مكمل‌هاي رژيمي ورزشي با كربوئيدرات پايين، منجر به دهيدراتاسيون ثانويه مي‌شود، براي ورزشكاران مناسب نبوده و توصيه مي‌شود از مصرف مكمل‌هايي كه با ادعاي دروغين و شگفت‌آور همچون افزايش توده عضلاني در يك ماه عرضه مي‌شوند، خودداري‌ كنند. دقايقي در پايان متذكر شد: چنانچه ورزشكاران به جاي برنامه تغذيه‌اي متعادل، صرفا از مكمل‌هاي رژيمي ورزشي استفاده كنند، با صدمات شديد بهداشتي مواجه خواهند شد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مکمل های غذایی برای سالمندان بستری مفیدند  شنبه 24 دی ماه 1384 00:28
  جام جم آنلاین: مکمل های غذایی به سلامت افراد سالمند بستری در بیمارستان که تغذیه مناسبی نداشته اند کمک میکند ولی در سالمندی که در خانه بوده و از تغذیه خوبی هم برخوردار هستند اثر چندانی ندارند.
  به گزارش هلث دی ، محققان می گویند سالمندان بسیار متفاوتند و مکمل ها در همه افراد این گروه تاثیر مشابهی ندارند.
  همچنین به نظر آنها باید بین فوائد مکمل ها برای کسانی که تغذیه خوبی نداشتند و بستری هستند با اثر ناچیز آنها در سایر سالمندان که در میان خانواده هستند و غذای آنها مناسب است ، تمایز قائل شد.
  گاه اوقات پزشکان مکمل های پروتئینی وانرژی زایی را برای افراد پیر و ناتوان که برای خوردن غذای کافی مشکل دارند تجویز می کنند.
  مکمل های خوراکی می توانند در اکثر افراد باعث افزایش وزن جزئی شوند. همچنین مکمل های خوراکی بنظر می رسد طول عمر را افزایش داده ا ز مشکلات سالمندان ناتوان می کاهد بنابراین تشخیص وضعیت و مشکلات افراد بستری حائز اهمیت است.
  اما آنچه از این مطالعه می توان نتیجه گرفت این است که اگر افراد دارای تغذیه مناسب بوده و از سلامت کافی برخوردار هستند که بدون مشکل زندگی کنند نیازی به دریافت مکمل ها نیست و نیازمندی های خود را با رژیم غذایی می توانند تامین نمایند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در مورد قرص هاي ويتامين چقدر مي دانيد ؟  آيا مصرف روزانه يک يا دو يا ده قرص ويتامين ، مواد معدني و يا ساير مکمل ها صحيح است ؟

  تصميم گيري در مورد اينکه آيا از مکمل هاي ويتاميني استفاده شود و در اين صورت هم از چه مکملي استفاده شود روز به روز سخت تر مي شود . به نظر مي رسد در هر روز يک مطالعه جديدي در مورد اين مواد انجام شده که باعث ابهام بيشتر در مورد نقش اين مکمل ها در سلامتي ما مي شود .

  * روزي يک عدد

  اگر چه افراد مبتلا به بيماريهاي خاص ممکن است به مکمل هاي بيشتري احتياج داشته باشند ، اما متخصصين عقيده دارند که تقريباً تمام افراد از مصرف روزي يک عدد مولتي ويتامين داراي مواد معدني سود خواهند برد .

  حتي در صورت استفاده از بهترين رژيم غذايي نمي توان تمامي بيش از ۴۰ ماده غذايي مورد نياز روزانه بدن را بطور کامل تأمين کرد . تخمين زده مي شود که فقط ۳ درصد افراد به اندازه کافي توصيه هاي تغذيه اي را بطور کامل رعايت مي کنند و روشن است که وضعيت کلي بيشتر ررژيم هاي غذايي را مي توان با مصرف روزانه يک عدد قرص مولتي ويتامين مينرال بهبود بخشيد .

  و بدين منظور لزومي در استفاده از مارک هاي مشهور وجود ندارد و يک مارک ژنريک بهمان خوبي مارک هاي مشهور مي باشد . براي انتخاب مارک مناسب اجزاء تشکيل دهنده روي بسته را با ساير مارک ها مقايسه کرده و به دنبال قرص هائي باشيد که تا ۱۰۰ درصد نياز روزانه بيشتر ويتامين ها و مواد معدني را تأمين کنند .

  * خيلي زياد از يک چيز خوب

  يکي از مسائل مبتلابه در مورد ويتامين ها و مواد معدني مصرف بيش از حد آنها مي باشد . متخصصين تغذيه سالهاست که در مورد خطرات مصرف بيش از حد ويتامين ها ومواد معدني هشدار داده اند ، بخصوص در مورد ويتامين هاي محلول در چربي ( ويتامين k,e,d,a ) که به راحتي از بدن دفع نمي شوند .

  افرادي که روز خود را با يک نوشيدني ويتاميني شروع مي کنند ، در طول روز شکلاتهاي انرژي زا و غذاهاي غني شده مصرف مي کنند و معجوني از مکمل هاي مختلف را مي خورند در معرض ابتلا به مسموميت هاي شديد با ويتامين و مواد معدني هستند .

  از طرف ديگر مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين شما را د رمعرض خطر مسموميت قرار نخواهد داد . احتمال کمبودهاي تغذيه اي بسيار بيشتر از خطر مصرف بيش از حد ويتامين ومواد معدني است .

  * اول غذا

  متخصصين اعتقاد دارند که اين نکته را بايد در ذهن داشت که مکمل ها براي بهبودي ونه جايگزيني يک رژيم صحيح است . دليل اين مسئله نيز وجود موادي بيشتر از مواد معدني و ويتامين در غذاست .

  بهتر است که مواد مغذي را از غذاها بدست بياوريم تا مکمل ها ، چون ترکيبات مهمي مثل فيبرها و مواد شيميائي گياهي که در غذا هست در يک قرص وجود ندارد . مرتباً اثرات مفيد مواد مختلف موجود در غذا بر روي سلامتي انسان کشف مي شود . براي مثال محققين اخيراً دريافته اند که آنتي اکسيدانهاي موجود در بعضي از ميوه ها و سبزيهاي روشن در مقابل آرتريت از انسان محافظت مي کنند .


  خودآزمائي ها درباره مکمل ها

  ۱- در کداميک از موارد زير بايد از مولتي ويتامين و مينرال استفاده کرد ؟

  الف - حاملگي

  ب - شيردهي

  ج - سيگار کشيدن

  د - رژيم گرفتن

  هـ - ابتلا به يک بيماري مزمن

  استفاده از يک رژيم گياهي

  پاسخ : تمام موارد فوق نيازمند مصرف مولتي ويتامين مي باشند .

  براي زنان حامله و شيرده ، مصرف ويتامين در دوران حاملگي باعث وجود مواد تغذيه اي کافي براي اطمينان از رشد و تکامل جنين و يا طفل شيرخوار مي شود . اسيدفوليک هم قبل از حاملگي و هم در طي حاملگي براي پيشگيري از نقايص مادرزادي بسيار مهم است .

  سيگاريها نياز به مصرف ويتامين c اضافي دارند . اين نياز را مي توان با استفاده از يک مکمل و يا مصرف غذاهاي غني از ويتامين c ، ميوه هاي ترش ، فلفل قرمز ،‌توت فرنگي ، بروکلي و گوجه فرنگي تأمين کرد .

  افرادي که رژيم مي گيرند ممکن است در صورت انتخاب غذاهاي اشتباه دچار کمبود مواد غذائي شوند . بهترين استراتژي خوردن حداقل سه وعده غذا در روز و انتخاب غذاهاي غني مثل ميوه ، سبزيجات ، غلات کامل و لبنيات کم چرب مي باشد . براي پوشاندن کمبودهاي تغذيه اي ، هوشمندانه ترين روش مصرف يک عدد مولتي ويتامين است .

  اگر شما دچار يک بيماري مزمن هستيد مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين روش مطمئني است . با پزشک خود در مورد برآورده شدن تمامي نيازهاي تغذيه اي تان مشورت کنيد .

  اگر شما گياهخوار هستيد رژيم غذائي مخصوص شما نشان ميدهد که به چه مکمل هائي نياز داريد . گياهخواراني که اصلاً از محصولات حيواني استفاده نمي کنند بايد توجه خاصي به پروتئين ، آهن ، روي ، کلسيم ، ريبوفلاوين ، ويتامين هاي a,d,b12 و يد داشته باشند . کمبود اينگونه مواد تغذيه اي را مي توان با طراحي يک روش تغذيه اي مناسب و شامل مکمل ها برطرف کرد .

  ۲- صحيح يا غلط : تمامي افراد از مصرف يک عدد مولتي ويتامين مينرال سود مي برند .

  پاسخ : صحيح ، يک مولتي ويتامين پايه و متناسب با سن و جنس تأمين کننده ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز براي برطرف کردن کمبودهاي تغذيه اي رژيم غذائي شماست . اکثر قرصهاي مولتي ويتامين تا ۱۰۰ درصد نياز روزانه شما به مواد تغذيه اي را که در اين قرص ها وجود دارد برطرف مي کند . البته استثناءهايي وجود دارد ، کلسيم و منيزم مورد نياز براي برطرف نمودن نياز روزانه ۱۰۰ درصد در يک قرص مولتي ويتامين بسيار حجيم مي باشد .

  در صورتي که روزانه سه وعده از محصولات لبني يا غذاهاي غني از کلسيم استفاده نمي کنيد احتمالاً نيازمند مصرف کلسيم اضافي خواهيد بود اما اکثريت رژيم هاي غذائي صحيح که شامل اسفناج ، ماهي و آجيل باشند منيزيوم کافي را تأمين مي کنند .

  ۳- صحيح يا غلط : تکميل رژيم غذائي شما با مصرف روزانه يک قرص مولتي ويتامين و مصرف غذاهاي غني شده ضرري ندارد .

  پاسخ : انتخاب با شماست . تعداد بسيار معدودي از غذاهاي غني شده در بازار وجود دارند که ۱۰۰ درصد نياز روزانه شما به مواد تغذيه اي را مرتفع سازند . هميشه يک حاشيه اطمينان در قرصهاي مولتي ويتامين وجود دارد و بنابراين استفاده همزمان از يک عدد مولتي ويتامين و غذاهاي غني شده مجاز است .

  ۴- صحيح يا غلط : ويتامين ها و مواد معدني تاريخ انقضاء دارند .

  پاسخ : صحيح ، تمام شيشه هاي مواد مکمل بايد داراي تاريخ انقضاء باشند هنگام خريد اين تاريخ را بررسي کرده و مطمئن شويد که مي توانيد تمامي آنرا قبل از تاريخ انقضاء مصرف کنيد . در غيراينصورت مي توانيد مولتي ويتامين با شيشه هاي کوچکتر خريداري نمائيد .

  ۵- صحيح يا غلط : درمانهاي گياهي باعث افزايش کيفيت ويتامين و مواد معدني مي شود .

  پاسخ : غلط ، مواد گياهي مانند ويتامين ها و مواد معدني بصورت روزانه مورد نياز نيستند . درمانهاي گياهي بصورت اختصاصي در بعضي از بيماريها مؤثر هستند . در صورتي که شما مي خواهيد از يک ماده گياهي استفاده کنيد . اين استفاده بايد در پاسخ به يک بيماري خاص باشد ، و نه مانند ويتامين ها بر اساس مصرف روزانه باشد . همچنين حتماً برچسب روي شيشه دارو را بررسي نمائيد .

  ۶- صحيح يا غلط : شما مي توانيد در هر سني بدون مصرف مکمل ها سالم باشيد ؟

  پاسخ : صحيح ، شما مي توانيد تمام مواد تغذيه اي خود را از يک رژيم غذايي صحيح بدست آوريد ولي مسئله در اين است که اکثريت افراد اين کار را نمي کنند . براي اطمينان از وضعيت تغذيه اي خود حداکثر تلاشتان را براي استفاده از يک رژيم غذايي مناسب بعمل آورده و مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين را بصورت يک عادت درآوريد .

  ۷ - در چه زماني از روز بايد مکمل مصرف شود ؟

  الف - قبل از صبحانه

  ب - با غذاها

  ج- قبل از خواب

  پاسخ : ب ، مصرف مکمل ها با غذا توصيه مي شود و بهترين حالت مصرف مکمل با حجيم ترين وعده غذايي است تا جذب را به حداکثر رسانده و مانع از ناراحتي معده شود . البته بهترين زمان مصرف مکمل براي شما زماني است که بصورت مستمر مصرف مکمل را به ياد داشته باشيد .

  ۸- صحيح يا غلط : مکمل ها مي توانند انرژي شما را افزايش دهند ؟

  پاسخ : غلط ،‌ عليرغم ادعاهاي ذکر شده بر روي بعضي از برچسب ها ، تنها راه بدست آوردن انرژي از طريق کربوهيدراتها ، پروتئينها و يا چربي هاست . ويتامين ها و مواد معدني انرژي را تأمين نمي کنند . معمولاً توصيه مي شود از يک مولتي ويتامين پايه استفاده شده و از مکمل هاي داراي گياهان و يا مواد شيميائي اضافي که ادعاي افزايش انرژي مي کنند پرهيز شود .

  ۹- صحيح يا غلط : ورزشکاران نياز به مکمل هاي ويژه اي جهت بهبود عملکرد خود دارند ؟

  پاسخ ، غلط ، ورزشکاراني که کالري کافي براي پوشش نيازهاي تغذيه اي خود دريافت مي کنند تمام مواد تغذيه اي مورد نياز خود را در اين رژيم پيدا مي کنند و مدارک نسبتاً کمي در جهت عملکرد بهبود عملکرد ورزشکاران به وسيله ويتامين ها و مواد معدني اضافه وجود دارد .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت