پرسش از متخصص تغذيه/ دكترخديجه رحماني/ عضو هيات علمي انستيتو تحقيقات تغذيه كشور و دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
بين شام و خواب چقدر فاصله بيندازيم؟

برخي از افراد عادت دارند شام را بين ساعت‌هاي 9 تا 11 شب بخورند. اين عادت گرچه توصيه نمي‌شود اما گاهي چار‌ه‌اي براي آن نيست زيرا اعضاي يك خانواده زودتر از اين ساعت نمي‌توانند گرد هم بيايند پس به ناچار ساعت خوردن شام به تعويق مي‌افتد و ديرهنگام مي‌شود...


اين عادت نه تنها در ايراني?ها بلکه در اسپانيايي?ها نيز به عنوان يک شاخص وجود دارد و از معايب آن بايد گفت 2 مساله در اين ميان مطرح است؛ مساله اول اينكه حداقل بين ساعت مصرف شام و خواب 3 ساعت فاصله زماني وجود داشته باشد. يعني اگر ساعت 11 شام مي‌خوريد و 11.5 مي‌خوابيد اين عادت اصلا درست نيست. بايد در نظر بگيريد كه بين صرف شام و خواب، فاصله 3 ساعته‌اي را رعايت كنيد. در غير اين صورت مصرف شام سبب افزايش وزن بيشتر و چاقي?تان مي‌شود. امروزه نيز يكي از معضلاتي كه به عنوان علل چاقي مطرح است مصرف شام سنگين و زياد در ساعات پاياني شب قبل از خواب است.

غير از دير شام خوردن مساله دوم مقدار غذاي مصرفي در اين وعده است. اگر شام دير و به مقدار زياد خورده شود چون بعد از آن تحركي وجود ندارد از يك‌سو سبب چاقي مي‌شود و از سوي ديگر احساس سيري كاملي را در فرد به وجود مي‌آورد كه در نتيجه صبح تمايلي به مصرف صبحانه نخواهد داشت. صبحانه نخوردن هم از سوي ديگر سبب چاقي مي‌شود. اگر كل وعده‌هاي غذايي را بين صبحانه، ناهار و شام و دو ميان‌وعده تقسيم مي‌كنيد، وعده شام بايد كمترين مقدار را داشته باشد و حدود 20 درصد از كل نياز روزانه از طريق شام دريافت شود.

در وعده شام گرچه توصيه بر آن است که ميزان كمتري موادغذايي بخوريد اما بايد در آن از گروه نان و غلات، گوشت، سبزي‌ها و لبنيات به صورت ماست يا دوغ استفاده كنيد. در مورد ميوه‌ها نيز بهتر است آنها را همراه با شام ميل نكنيد اما يكي دو ساعت بعد از آن مي‌توانيد ميوه بخوريد و لازم نيست بين خوردن ميوه و شام فاصله‌اي بيندازيد چون ميوه‌ها حاوي مواد معدني و ويتامين‌ها هستند و قابليت جذب بالايي دارند و نياز چنداني به مرحله هضم پيدا نمي‌کنند. اما نان و غلات يا گوشت براي هضم به زمان نياز دارند و بايد قبل از خواب اجازه بدهيد هضم و جذب شوند تا سبب چاقي نشوند و به دنبال آن شما را دچار نشانگان متابوليك و بيماري‌هاي مزمن نكنند.