جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: پوشک گرفتن

helena123 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض پوشک گرفتن

با سلام
    چه زمانی باید بچه رو از پوشک گرفت؟ باید در یک سن مناسب باشند؟

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

آیا کودکم آماده برای از پوشک گرفتن (استفاده از توالت) هست؟
    راستش من اصلا تجربه ای در این مورد ندارم ولی این مطلب را از سایت بی بی سنتر ترجمه کردم که امیدوارم برای مامانهای عزیز مفید باشد. برای ترجمه من جمله به جمله ترجمه نمیکنم. متن رو میخونم و بعد خلاصه مطلب را مینویسم. البته چک لیست را کامل مینویسم. لینک مطلب را هم میگذارم برای اطلاعات بیشتر اگر لازم دانستید مراجعه کنید.

"شاید اولین باری که کودکتان را پوشک کردید همین دیروز به نظر برسد و الان مانده اید که آیا وقت مناسبی برای از پوشک گرفتنش هست یه نه؟! در واقع هیچ سن مخصوص و سحرآمیزی که در آن زمان بچه ها آماده یادگیری چگونگی استفاده از توالت باشند وجود ندارد، اما پیشرفت در برخی مهارت های فیزیکی و کلامی در فاصله 18 تا 24 ماهگی برای اینکار ضروری هست. بعضی از والدین تا 2.5 الی 3 سالگی که کنترل ادرار توسط بچه ها قابل اعتمادتر هست، آموزش توالت را آغاز نمیکنند. برخی بچه ها هم تا سن 3 یا حتی 4 سالگی علاقمند به استفاده از توالت نیستند.

از چک لیست پایین استفاده کنید تا میزان آمادگی کودکتان را بدانید و به خاطر داشته باشید که اگر قبل از اینکه کودکتان آمادگی داشته باشد شروع کنید به این معنی نیست که زودتر هم تمام خواهید کرد. به احتمال زیاد پروسه ادامه خواهد یافت تا زمانی که کودک واقعا آماده باشد.

لازم نیست تا زمانی که کودک شما تمام آیتم های چک لیست را داشته باشد منتظر بمانید. فقط ببینید که کودک علاقمند و آماده برای مستقل بودن هست یا نه و اینکه مفهوم استفاده از توالت را درک میکند یا نه؟

علامتهای فیزیکی:

1- توانایی راه رفتن و حتی دویدن ممتد (بدون زمین خوردن های زیاد!) را دارد؟

2- آیا در هر مرتبه به اندازه کافی ادرار میکند؟ (خیلی کم نباشه.)

3- آیا دفع مدفوع منظم در زمانهای تقریبا قابل پیش بینی دارد؟

4- آیا زمانهای "پوشک خشک" بمدت تقریبا 3 یا 4 ساعت دارد که نشان میدهد عضلات مثانه به اندازه کافی برای نگهداری ادرار پیشرفت کرده اند.

علامتهای رفتاری

1- آیا میتواند در یک وضعیت بمدت 3 الی 5 دقیقه ثابت بنشیند؟

2- آیا میتواند شور.ت اش را بالا و پایین بکشد؟

3- آیا از حس پوشیدن پوشک کثیف یا خیس بد اش می آید؟

4- آیا به دیدن توالت رفتن یا لباس زیر پوشیدن دیگران علاقه نشان میدهد؟

5- آیا علامتهای گفتاری یا فیزیکی برای دفع مدفوع خودش دارد؟ مثلا چمباتمه زدن یا گفتن.

6- آیا علاقه به استقلال نشان میدهد؟

7- آیا به انجام کارش افتخار میکند؟

8- آیا در مقابل یادگیری توالت رفتن مقاومت نشان میدهد؟

9- آیا کلا در مرحله همکاری هست؟ نه در مرحله عناد و مقابله.

نشانه های گفتاری

1- آیا میتواند فرمان های ساده نظیر " برو اسباب بازی را بردار" را پیروی میکند؟

2- آیا ارزش اینکه هر چیزی باید سر جای خود باشد را میداند؟

3- آیا کلمه خاصی برای ادرار و مدفوع دارد؟(بلد هست)

4- آیا علایمی را که نشان میدهند او باید توالت برود را میفهمد؟ و آیا میتواند قبل از دستشویی کردن به شما اصلاع دهد یا آن را تا رسیدن به توالت نگه دارد؟"
    kuudak.blogfa.com
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

از همون ماههای اول زندگی پسرم متوجه شدم که شبها به ندرت پوشک او خیس می شود و در واقع دستشویی خود را نزدیک به صبح یا اوایل صبح می کرد.... و متوجه شده بودم که پسرم، در طول روز موقع خواب، خود را خیس نمی کند ولی بلافاصله بعد بیداری جیش می کرد...البته نمی دونم این مساله در مورد همه نی نی ها صدق می کند یا فقط پسر من اینجوری بود...همین امر باعث شد که تقریباً از پارسال همین موقع ها؛ یعنی 11-12 ماهگی آرمان، تصمیم گرفتم که شبها پسرم را پوشک نکنم ولی صبح به محض بیدار شدن دستشویی می بردم و به اصطلاح سرپا می گرفتم و یا اگر پسرک همکاری نمی کرد و گریه می کرد و یا دلایل دیگر...او را صبح به محض بیدار شدن یا دقایقی پیش از آن پوشک می بستم.....و اینجوری آرمان شبها راحت می خوابید و روز به روز بد عادت می شد و روزها هم نسبت به تحمل پوشک کم طاقت تر می شد... از اوایل تابستون که پسرم 17 ماهه بود؛ به فکر افتادم که آرمانی رو از پوشک خلاص کنم....چون هوا گرم بود و دلم برای پسرک می سوخت....موضوع را با مریم جون، مربی مهد پسرم، در میون گذاشتم....او موافقت کرد و توصیه کرد که دو تا لگن بخرم یکی برای مهد و یکی برای خونه ....و مریم جون سفارش کرد که هر نیم ساعت پسرم را برای دستشویی ببرم و خودش هم در مهد این کار رو می کرد.....البته پسرک ما غیر قابل پیش بینی است و بعضی کاراش به نی نی های دیگه نرفته مثلا همین مورد لگن خریدن ...ما دو تا لگن خریدیم و پسرک دو هفته هم از آنها استفاده نکرد...ترجیح می داد به سبک سنتی! بشینه و دستشویی بکنه....ما هم سر به سرش نزاشتیم...در واقع حریفش نشدیم! کم کم پسرم در مورد جیش گفتن راه می افتاد که سفر مالزی پیش اومد و یه کم برنامه ها بهم ریخت...بعد سفر دوباره برنامه را از سر گرفتیم و طولی نکشید که پسرک راه افتاد...ولی باز خونه اقوام و بیرون از خونه از باب شرمنده نشدن او را پوشک می بستم که یواش یواش دیدم پسرک ما رو، از رو برد و حتی وقتی پوشک پایش بود موقع دستشویی کردن را اعلام می کرد و اگر بیرون از خونه و در شرایطی بودیم که دسترسی به دستشویی نبود او سماجت می کرد که "پُشَک، باز...پُشَک باز..."..... و اینگونه از بیست ماهگی او تصمیم گرفتیم که دیگر پولی برای پوشک ندهیم....و اما چند توصیه به مامانا در این زمینه:

۱- وقتی تصمیم به آموزش دستشویی رفتن نی نی کوچولوتون گرفتین، باید صبر و حوصله به خرج بدین....هر نیم ساعت او را به دستشویی ببرین....ببینید کوچولوتان چه جوری راحت است...مثلا پسر من نه از لگن دستشویی که براش خریدم خوشش آومد و نه از سر پا گرفتن....

۲- آموزش باید مداوم باشه.....نه اینکه یه روز پیگیر قضیه باشین و دو روز برنامه را تعطیل بکنین...

۳- در طول آموزش به خصوص در روزهای اول آن دفعات بسیاری پیش میاد که نی نی خودش را خیس بکند در این مواقع نبایستی نا امید بشین و فکر بکنین که زود است از پوشک بگیرین و آموزش را متوقف بکنین...من روز های اول برای پسرم پنج شش شلوار برای مهد می گذاشتم و گاهی سه و حتی چهار تا رو خیس می کرد ولی به زودی این موارد کم می شود...به شرط تداوم آموزش و در واقع تداوم دستشویی بردن هر نیم ساعت یک بار او ....

۴- حتی تا دو سه ماه بعد از آن، مواقعی البته به ندرت پیش میاد که نی نی خودش را خیس بکند؛ در چنین مواقعی مطمئن باشین که دعوا و خشونت حتی کلامی! تاثیر منفی به جا میزاره و استرس کودک رو بیشتر میکنه....من در چنین مواقعی با خونسردی به پسرم می گفتم " پسرم، یادت رفت زودتر به مامان بگی...عیب نداره ولی دفعه بعد زود بگو....و از این قبیل..."

۵- در مواقعی که نی نی راه افتاده و همکاری می کنه با هر بار اعلام به موقع دستشویی از طرف نی نی...او را تشویق کنید " هزار آفرین به پسرم....ماشالله بزرگ شده...بلده بگه جیش دارم....و الخ"

۶- البته از نظر دانش پزشکی که من سر در نمیارم٬ می گویند تا نی نی دو ساله نشده...امکان آموزش نیست و در واقع او امکان کنترل در این مورد ندارد و بحثهای علمی مربوط به خود را می کنند که من خیلی به دنبال اون بحث ها نبودم ...ولی خودم تجربه کردم که تمرین و عادت دادن نی نی به این امر حد و مرز زمانی نمی شناسد به طوریکه الان آرمان حتی در مواقعی که جیش داره و شرایط آن مهیا نیست ( در خیابان و پاساژ و ....) تا یافتن دستشویی دقایق زیاد در حد 7-8 دقیقه خود را کنترل می کند....

۷- و حالا پسرک سر به سر مامانی میزاره ...میگه "جیش دالم" شلوارش رو در میارم و میگم بریم دستشویی....می شینه وسط اتاق و میگه "اینزا" ( یعنی اینجا)...دو قدم با شتاب به سمت او بر می دارم که " نه مامانی اینجا نه..." با غش غش خنده بلند میشه و بدو میره وسط آشپزخونه و میگه " اینزا"....تا میرم طرفش که نه مامانی اینجا نه ها...باز غش غش می خنده و بدو میره روی ماشین کوچولوش می شینه و میگه " اینزا"....وباز غش غش خنده و چند دقیقه ای که مامانی رو می ترسونه بعد میره دستشویی !
    armani84.blogfa.com

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

آیا کودک برای از پوشک گرفتن آماده است؟

نشانه های فیزیکی
    نشانه های رفتاری
    نشانه های ادراکی
    با بزرگ شدن کودکتان برای خیلی چیزها در مورد نوزادی و نوپا بودن او دلتنگ خواهید شد. اما مطمیناً عوض کردن پوشک یکی از آنها نخواهد بود. به طور متوسط اغلب کودکان در حدود 2 سالگی از لگن برای توالت کردن، استفاده می کنند. معمولاً دختران سریع تر از پسران از پوشک گرفته می شوند.به طور متوسط اغلب کودکان در حدود 2 سالگی از لگن برای توالت کردن، استفاده می کنند. البته آموزش توالت رفتن نیز مانند همه جوانب دیگر رشد و نمو کودک، در کودکان مختلف متفاوت می باشد. تا حدود 20 ماهگی مثانه کودک خیلی تند تند خالی می شود، بنابراین برای او مشکل است که ادرار خود را تا رسیدن به توالت نگه دارد.
    بگذارید کودکتان خود به شما نشان دهد که برای استفاده از لگن آماده است. اگر دوست شما می گوید که بچه او از یک سالگی شروع به توالت کردن روی لگن کرد یا مادر شما می گوید فلان زمان برای گرفتن از پوشک مناسب است، تحت تأثیر قرار نگیرید. شما خود می دانید که کودکتان چه موقع آماده است. برخی از والدین ترجیح می دهند که این مرحله را در فصل گرم شروع کنند تا کودک بتواند با لباس سبک تری در خانه باشد و در موقع لزوم بتواند راحت تر به دستشویی برود.

.
    نشانه های فیزیکی:
    · در هنگام راه رفتن و یا حتی دویدن می تواند تعادل خود را حفظ کند.
    · در هر بار ادرار کردن مقدار ملاحظه ای مایع دفع می کند.
    · در ساعاتی مشخص از روز مدفوع می کند.
    · حدود سه تا چهار ساعت در روز پوشکش را خشک نگه می دارد. که به این معنی است که عضلات مثانه اش به اندازه ای قوی هستند که بتوانند ادرارش را نگه دارند.
    .
    نشانه های رفتاری:
    · در حدود 2 تا 5 دقیقه می تواند به آرامی در یک وضعیت بنشیند.
    · قادر به بالا و پایین کشیدن شلوارش می باشد.
    · بلافاصله پس از کثیف کردن پوشکش از شما می خواهد که او را عوض کنید.
    · وقتی که شما همسرتان یا خواهر و برادرش به توالت می روید، کنجکاوی و علاقه نشان می دهد.
    · برای مدفوع کردن عادات خاصی دارد. بعنوان مثال دو زانو می نشیند و یا صدای خاصی از خود در می آورد.
    · تمایل دارد تا در کارهایش مستقل عمل کند.
    · در صورت انجام یک کار جدید به خود افتخار می کند.
    · نسبت به آموزش توالت کردن مقاومت و یا مخالفتی نشان نمی دهد.
    .
    نشانه های ادراکی:
    · قادر به پیروی راهنمایی های ساده می باشد. مثلاً اگر به او بگویید آن توپ را به من بده، آنرا انجام می دهد.
    · قادر به ادای کلماتی برای ادرار و مدفوع می باشد که شما متوجه آنها می شوید.
    · می داند هر چیز باید سرجای خودش قرار گیرد.
    · قادر است دستشویی اش را تا زمانیکه به لگن می رسد نگه دارد.

mybaby.javanblog.com

helena123 آفلاین است تازه وارد

Talking ممنون

با تشکر فراوان
    من یه‌زن21 ساله با یک فرزند 1ساله و 9 ماهه هستم که بی تجربه و دور از وطن و فامیل زندگی میکنم و کسی نیست که راهنمایم کند شاید برای همین است که خیلی نسبت به دخترم حساسم
    خیلی ممنون از راهنمایهاتون

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
بیمارستان تخصصی بیکن مالزی