جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: «ميزگرد سلامت» در باره مشکل زوجی با 11 سال ناباروری

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض «ميزگرد سلامت» در باره مشکل زوجی با 11 سال ناباروری

  «ميزگرد سلامت» در باره مشکل ناباروري زوجي که 11 سال است تمام راه‌هاي درماني را براي بچه‌دار شدن امتحان کرده اند؛ با حضور دکتر ملک‌منصور اقصي متخصص زنان و زايمان، دکتر بهمن بهمني روان‌شناس، دکتر محمدرضا خدايي روان‌پزشک، دکتر مهرداد کريمي‌ متخصص طب سنتي و دکتر شهرزاد زاده‌مدرس متخصص زنان و زايمان
  در جستجوي بـچـه از آزمايشگاه تا پرورشگاه

  يکي از نعمت‌هاي بزرگي که خداوند به ما انسان‌ها عطا مي‌کند، لذت پدر و مادرشدن است. شايد تا وقتي که طعم شيرين آن را نچشيده باشيد يا تا زماني که در حسرت آن نيستيد، مقصود واقعي اين جمله را درک نکنيد...

  چند سال بعد از ازدواج، وقتي شرايط براي ورود ميهمان کوچولو آماده شد، تصميم مي‌گيريد بچه‌دار شويد اما هرچه تلاش و توصيه‌هاي پزشکان را اجرا مي‌کنيد، نتيجه نمي‌گيريد. به سراغ درمان‌هاي نازايي مي‌رويد اما درنهايت پس از هزينه‌هاي آنچناني، به شما مي‌گويند نمي‌توانيد بچه‌دار شويد. در اين شرايط چه مي‌کنيد؟ خانم و آقاي وفازاده حتي روش‌هايي چون ivf که مي‌گويند معجزه مي‌کند را هم امتحان کردند و درنهايت تصميم گرفتند براي چشيدن طعم شيرين پدر و مادرشدن، سرپرستي يک بچه پرورشگاهي را بپذيرند. خانم وفازاده بر اين کار اصرار دارد اما همسر ايشان هنوز مردد است. حتي حاضر نيست با يک روان‌شناس گفت‌وگو کند و زندگي را بر خود و همسرش سخت مي‌گيرد. با اين زوج و کارشناسان سلامت همراه شويد.

  خانم وفازاده مي‌گويد:

  همسرم مي‌ترسيد مردانگي‌اش زير سوال برود

  تا 3 سال بعد از ازدواج يعني حدود 31 سالگي، تصميم گرفتيم از بارداري پيشگيري کنيم. به همين دليل از ابتدا قرص خوردم. نمي‌دانستم قرص‌ها عارضه دارند. مادرم مي‌گويد نازايي‌ام به دليل قرص‌هاست اما دکتر مي‌گويد اين‌طور نيست. وقتي مصرف قرص را قطع و براي بارداري اقدام کردم، تا يک سال به مطب پزشک زناني که در شهر خودمان حوالي شاهرود بود، مي‌رفتم و او مي‌گفت هنوز دير نشده و اقدام خاصي لازم نيست. آزمايش‌هايي داديم و چند دارو و خلاصه يک سال هم اين‌طوري گذشت. همسرم راضي نمي‌شد آزمايش‌هاي مخصوص مردان را انجام بدهد، مي‌گفت ما در خانواده مشکل مردانگي نداريم. بد مي‌دانست در شهر کوچکمان نامش سرزبان‌ها بيفتد و بگويند مرد نيست. من به دليل عوارض داروهايي که مي‌خوردم و به دوش کشيدن اين بار غم، حس مي‌کردم نياز دارم با يک روان‌شناس صحبت کنم اما ترسيدم خانواده بگويند ديوانه شده‌ام.

  سال‌ها ‌گذشت و سنم بالاتر ‌رفت و مي‌ترسيدم نشود با روش‌هاي آزمايشگاهي بچه‌دار شوم. ترديد شوهرم به اين دليل نبود که با من نامهرباني کند، بلکه مي‌ترسيد روش‌هايي که بعضي متخصصان زنان مي‌گفتند هزينه‌هاي زيادي دارد امتحان کنيم. ولي بالاخره راضي شد آزمايش‌ بدهد. هزينه?هاي زيادي کرديم و روش iui و ivf هم امتحان کرديم البته گفتند حالا که سال?ها گذشته در سن من احتمال موثر بودن ivf کم است.

  خلاصه دو بار ivf انجام دادم و جواب نداد. حالا هم خسته شديم از اين همه دوا و درمان. از درمان‌هاي گياهي گرفته تا هر درمان ديگري، هيچ‌کدام جواب نداد. گفتند رحم، بچه را قبول نمي‌کند. من دلم مي‌خواهد مادر شوم و يک بچه داشته باشم البته اگر همسرم راضي شود حالا که از آزمايشگاه نتيجه نگرفتيم از پرورشگاه بچه بياوريم. او را تا حدي راضي کرده‌ام اما خانواده‌ها با مخالفتشان مانع مي‌شوند.

  نگاه اول

  دکتر ملک منصور اقصي استاد گروه تخصصي زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد علل مردانه ناباروري روند فزاينده اي دارد

  افـزايـش آمـار نـابـاروري در مـردان ايـرانـي

  سلامت: آقاي دکتر! آيا ivf آخرين درمان نازايي است؟

  نه، ivf هم يکي از درمان‌هاي نازايي است و نبايد درمان‌هاي نازايي را يک شيب بالارونده ببينيم که مقصد آن درنهايت ivf و معجزه تولد است. شايد ما متخصصان و شما رسانه‌ها هرگز مردم را آن‌طور که بايد از حقيقت ivf آگاه نکرده‌ايم. بعضي از مراجعان مي‌پرسند چرا اين روش سودمند و موثر را از همان اول دوره درمان پيش نمي‌گيريم.

  سلامت: پاسخ شما به اين مراجعان چيست؟

  مي‌گوييم وقتي مي‌توانيد با روش‌هاي ساده‌تر و کم‌هزينه‌تري به هدفتان برسيد، چرا بايد راه سخت‌تري را شروع کرد؟

  سلامت: به نظر شما باورهاي عمومي درباره نازايي چگونه است؟

  تاحدودي غيرواقعي! تصورات مردم و روند درمان ناباروري در کشور ما در دو سر يک طيف قرار دارند. در يک سمت اين طيف «شروع درمان ivf براي کساني که به‌هيچ‌وجه به اين روش درماني نياز ندارند» قرار دارد و در مقابل «انجام ندادن به موقع ivf براي افرادي که واقعا به آن نياز دارند». تاکيد مي‌کنم که براي اين درمان جديد و پيچيده قبل از هر چيز تجربه و دانش کافي متخصص معالج اهميت دارد.

  سلامت: مثالي براي بيماراني که در اين دو حد آستانه قرار دارند، ذکر مي‌کنيد؟

  مثلا به خانمي 39 ساله که 2 سال از ازدواجش گذشته و باردار نشده و کمي هم براي درمان پيش‌رفته، پيشنهاد مي‌دهند بررسي‌هاي بيشتري روي همسرش انجام شود. در طي روند تشخيصي براي آقا، سن خانم بالا مي‌رود، مثلا 41 ساله مي‌شود و ديگر حتي با روش ivf هم نمي‌توان براي او کاري انجام داد. براي چنين بيماراني بايد درمان ivf را در اولويت قرار داد. گاهي هم سن بيمار بالا نيست و متخصص در همان ابتداي مراجعه پيشنهاد روش ivf را مطرح مي‌کند.

  سلامت: درباره تاثير ivf تحقيق مشخص و ثابت‌شده‌اي نداريم؟

  بسيار زياد. در مطالعه جديدي، محققان افرادي را که براي درمان نازايي اقدام کرده بودند، طي 5 سال بررسي کردند و دريافتند تنها 30 درصد زوج‌هاي نابارور به درمان ivf نياز پيدا کرده‌ و 65 درصد آنها با درمان‌هاي ديگر نتيجه گرفته‌اند. 5 درصد باقيمانده هم با هيچ روشي باردار نشده بودند.

  سلامت: مدتي بود که گفته مي‌شد با روش‌هاي ivf، تخمک اهدايي و رحم اجاره‌اي، ديگر نازايي معنايي ندارد، واقعا اين‌طور است؟

  اين نتيجه از لحاظ تئوريک صحيح است و برخي از متخصصان زنان بدون توجه به دانش ناکافي مردم آن را اعلام کردند اما از لحاظ عملي و در واقعيت، چنين موفقيت صددرصدي وجود ندارد يعني از طرح يک نظريه تا به واقعيت پيوستن آن، راه بسيار طولاني و پرپيچ و خمي وجود دارد.

  سلامت: اصلا چرا زوجي نابارور مي‌شوند؟

  نيمي از علل ناباروري زوجين در جنس مرد و نيمي ديگر در جنس زن است اما درصد نازايي به علل مختلف باتوجه به موقعيت زماني و مکاني مرتب در حال تغيير است مثلا در حال حاضر در کشور ما ناباروري‌هايي که علت مردانه دارند، رو به افزايش است.

  سلامت: چرا؟

  مي‌توان علل محيطي مثل تغذيه و شيوه زندگي را دخيل دانست. گاهي برخي عوامل مثل موادشيميايي موجود در دود سيگار، موادمخدر، استرس و امواج باعث خردشدن dna اسپرم مي‌شوند، در حالي که ظاهر اسپرم چنين مرداني سالم است. از سوي ديگر در 12 درصد موارد، نازايي فقط يک علت ندارد؛ گاهي هم مرد هم زن هر دو مشکل دارند يا مثلا خانم دو نوع مشکل دارد. يعني درمان باروري مانند ساير بيماري‌ها نيست که بتوان آن را به‌طور نسبي درمان کرد. ناراحتي معده را با روش‌هاي درماني مختلف تا حدودي مي‌توان کنترل کرد اما نمي‌توان به زوجي گفت شما تا حدودي بارداريد! زوج يا مي‌توانند بچه‌دار شوند يا نمي‌شوند و براي باردار شدن بايد تمام شرايط لازم مهيا باشند.

  سلامت: گاهي مي‌گويند «رحم پذيراي جنين نيست» در مورد اين مساله توضيح مي‌دهيد؟

  براي بارداري، 2 عامل اصلي رحم و جنين است. اگر فردي باردار نمي‌شود يا جنينش مشکل دارد يا رحمش يا هردو! در اين ميان 50 درصد مشکلات از رحم است و 50 درصد ديگر از جنين‌. جنيني که در آزمايشگاه تشکيل شده، از ديد آزمايشگاهي سالم و طبيعي است اما از ديدگاه کروموزومي، سالم نيست بنابراين در رحم رشد نمي‌کند. از طرف ديگر اگر جنين سالم باشد و رحم آن را در خود رشد دهد بايد حدود 500 نوع ژن فعال و نزديک به 450 ژن غيرفعال شوند تا مخاط رحم براي پرورش جنين آماده شود. شکل‌گيري جنين در رحم بسيار پيچيده است و ما هنوز اطلاعات بسيار محدودي در اين مورد داريم.

  سلامت: شرايط مطلوب براي انجام ivf چيست؟

  اول سن، هر چه سن بالاتر رود، از موفقيتivf کم مي‌شود. بيشترين موفقيتي که براي ivf در سنين بالاي 40 سال گزارش شده، در دانشگاه کُرنل در نيويورک بوده است آن هم 10-8 درصد و شايد اگر روي اين گروه سني درمان ivf انجام نمي‌دادند باز هم همين شانس بارداري را داشتند. به عبارتي درست نيست براي موفقيت 8 درصدي، بيهوشي و داروهاي مورد استفاده در اين روش درماني را به بيمار تحميل کنيم اما متاسفانه در کشور ما خانم‌هاي 45 ساله هم ivf انجام مي‌دهند. مورد دوم شرايط رحم است. گاهي رحم به‌طور مادرزادي وضعيت خوبي ندارد و پوليپ، چسبندگي يا مشکلات ديگري است. براي چنين افرادي نبايد ivf انجام داد. گذاشتن جنين در يک رحم غيرعادي به طور کلي غلط است. سوم وضعيت اسپرم‌. در کشور ما مواردي از ناباروري‌هاي مردانه را 16 بار iui (پزشک با لوله کاتِتراسپرم اسپرم‌ها را مستقيم وارد رحم مي‌کند) کرده‌اند. Iui در چنين مواردي موفقيتي در حد صفر دارد و فقط در مواردي بايد استفاده شود که نازايي علت ناشناخته دارد. متاسفانه در کشور ما برخي متخصصان روش iui را به راحتي براي زوجين انجام مي‌دهند و منتظر نتيجه هستند. همين روش اشتباه، چند سال از وقت محدود زوج‌ها را مي‌گيرد.

  سلامت: آيا انجام روش ivf نقطه پاياني هم دارد؟

  در گذشته متخصص آنقدر ivf را تکرار مي‌کرد که يا بيمار از اين روش نااميد مي‌شد يا ديگر توانايي پرداخت هزينه‌ها را نداشت اما امروزه به طور علمي بيمار 3 بار (اين دوره درماني دلايل آماري دارد و تصادفي نيست) تحت درمان ivf قرار مي‌گيرد و اگر جنين تشکيل شود اما خانم باردار نشود بايد علت اين مشکل را پيدا کرد. در بيشتر موارد علت مشخص مي‌شود و در مواردي علم محدود بشر اجازه تشخيص را به متخصص نمي‌دهد. اگر مشکل را يافتيم و حلش کرديم، 3 بار ديگر ivf را ادامه مي‌دهيم و اگر درنهايت باز بارداري صورت نگرفت، عمل را متوقف مي‌کنيم و دنبال چاره مي‌گرديم. يعني نبايد اين روش را به‌صورت مادام‌العمر و تصادفي انجام داد.

  سلامت: با توجه با بالا رفتن سن ازدواج، آيا خانم‌هاي جوان مي‌توانند تخمک‌هاي خود را در آزمايشگاه منجمد کنند تا بعد از ازدواج باروري سالم‌تري داشته باشند؟

  مساله «بانک تخمک» در کشور ما براي بانوان جواني که گرفتار سرطان بودند، مطرح شد؛ ابتدا بخشي از تخمدان خانم را با جراحي لاپاروسکوپي خارج و در محيط آزمايشگاه فريز مي‌کردند بعد از انجام شيمي‌درماني و راديوتراپي، تکه تخمدان به بدن خانم منتقل مي‌شد و خانم مي‌توانست بارداري سالمي داشته باشد اما در هيچ ‌جاي دنيا خانم‌هاي سالم اين کار را انجام نمي‌دهند.

  سلامت: آيا داروهايي که براي افزايش تخمک‌گذاري خانم پيش از شروع ivf تجويز مي‌شوند، عوارضي دارند؟

  اين داروها 15-10 روز مصرف مي‌شوند و آثاري در خلق‌و‌خو و وزن دارند اما تا به حال گزارشي در مورد تاثيرات جدي (مثلا ايجاد سرطان) منتشر نشده است زيرا در طول بارداري مقدار همين هورمون‌ها در بدن خانم ‌چندصد برابر مي‌شوند آن هم به مدت 9 ماه نه چند روز.

  سلامت: آيا تعداد جنين‌هاي جايگزين‌شده در رحم بر شانس بارداري موثرند؟

  مردم تصور مي‌کنند تعداد جنين و شانس بارداري رابطه مستقيمي دارند که چنين نيست. در بهترين شرايط، شانس باردار شدن از 2 جنين نسبت به يک جنين فقط 5 درصد بيشتر است که اين افزايش در 3 جنين چندان محسوس نيست و در بارداري از 4 جنين ديگر سير افزايشي ندارد. به علاوه افزايش تعداد جنين‌ها خطر بارداري چندقلويي، زايمان زودرس و سقط را افزايش مي‌دهد. در محافل علمي گفته مي‌شود بارداري‌هاي چندقلويي به کمک ivf را جزء شکست‌ها ثبت کنيد نه موفقيت‌ها.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض قسمت دوم مقاله

  نگاه دوم

  براي بچه دار شدن عجله نکنيد

  دکتر بهمن بهمني/ روان‌شناس و عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي

  روش‌هاي نويني که براي درمان نازايي ارائه‌شده، بسياري از زوج‌ها را به خواسته‌اي که مدت‌ها از ازدواجشان داشته‌اند، اميدوار کرده است. براي عده‌اي از خانواده‌ها داشتن فرزند فقط به منزله تداوم نسل نيست بلکه بچه‌دار شدن را نوعي اثبات وجود مردانه يا زنانه خود مي‌دانند. ريشه چنين تفکري را بايد در فرهنگ‌هاي خانوادگي جستجو کرد. زماني بيشتر خانواده‌ها به دنيا آوردن فرزند پسر را نوعي آبروداري مي‌دانستند ولي اين باور در اين دوره زماني، خنده‌دار است. اين باور که زوجين بايد تمام اهداف ازدواج، عشق، انرژي، آرامش و لحظات نابي را که مي‌توانند با هم داشته باشند فراموش کنند و تمام توجه، توان، روحيه، زمان و بودجه خود را براي بچه‌دار شدن اختصاص دهند، به اندازه همان اصرار گذشتگان براي داشتن فرزند پسر، غيرمعقول و غيرمنطقي است.

  گاهي حتي آقايان در صورت بارور نشدن همسرشان به شدت واکنش منفي نشان مي‌دهند و شايد به همين دليل قصد متارکه کنند زيرا متاسفانه در فرهنگ ما برخي از آقايان در چنين شرايطي احساس خطر مي‌کنند و به نظرشان مي‌رسد که «مرد بودن» آنها زير سوال رفته است. در بعضي موارد هم خانواده نجواي باورهاي سنتي و دخالت‌هاي بي‌مورد را در گوش فرد شروع و او را به جبهه گرفتن در برابر همسر نابارورش تحريک مي‌کنند. فرهنگ‌هاي غلط به همين چند مورد ختم نمي‌شوند. برخي از آقايان که خودشان مشکل باروري دارند، جرات نمي‌کنند اين مشکل را ابراز کنند. بعضي از آنها از مراجعه به پزشک هم شرم دارند و حتي ممکن است همسر خود را وادار کنند مدعي ناباروري شود. چنين افرادي ناباروري مردانه را نوعي خفت مي‌پندارند. البته اين احساس خواري، غريزي نيست بلکه به مرور از خانواده‌ها و جامعه به آقايان و حتي خانم‌ها منتقل شده است. به‌خاطر بسپاريد که ما در قرن 21 با انواع پديده‌هاي مهم، جديد و جالب‌توجه زندگي مي‌کنيم و باورهايي که به چندصد سال قبل برمي‌گردند، نبايد بر زندگي امروز ما سايه بيندازند. باورهايي که از اذهاني خارج شده‌اند که شايد سنگ قبر صاحب آنها هم از بين رفته باشد! امروزه جوانان مشکلات بسيار زيادي دارند و در آرزوي يافتن همسري مناسب و حتي امکانات کافي براي تشکيل خانواده هستند؛ حال اگر ما از نعمت داشتن زندگي مشترک و داشتن همسري وفادار و صالح برخورداريم، بايد با دست خود ريشه‌هاي خوشبختي خود را قطع کنيم؟

  وجود فرزند، زندگي را شيرين مي‌کند و زن‌ و‌ ‌مرد را در تعامل بيشتري قرار مي‌دهد. زوج، دوران ابتدايي ازدواج را گذرانده‌اند و براي يک مرحله جديد و پذيرفتن مسووليت‌هاي بيشتر آماده مي‌شوند اما اين دليل نمي‌شود که اگر فرزندي نداشتيم، زانوي غم بغل کنيم و زندگي را بي‌معني و بي‌‌اساس بدانيم. يادمان باشد که داشتن يا نداشتن فرزند و به‌خصوص جنسيت فرزند، شأن و منزلت اجتماعي ما را کم يا زياد نمي‌کند. فرزند امانتي از طرف خداست و پروردگار بزرگ بنا به حکمتش اين امانت را به دست هرکس که بخواهد مي‌سپارد. اين روزها بسياري از زوج‌ها آنقدر گرفتارند که زماني براي تربيت فرزند ندارند اما اگر زوجي احساس مي‌کنند دوست دارند جمع 2 نفره خود را گسترش دهند، واقعا اين همه دغدغه و هزينه و ناراحتي، تنها راه‌حل پيش‌پايشان نيست. آنها مي‌توانند کودکي را به فرزندي بپذيرند و تمام عشق خود را به او هديه دهند يا در فعاليت‌هاي مثبت اجتماعي خود شريک‌اش کنند. متاسفانه در پذيرفتن فرزند هم باز فرهنگ سنتي ما موانع زيادي را براي زوجين ايجاد مي‌کند. بسياري از زن‌و‌شوهرهاي جوان حاضرند تمام پس‌اندازي را که جمع کرده‌اند حتي مسکن خود را براي مخارج روش‌هاي درمان ناباروري هزينه کنند. اما گاهي خود زوج تصميم مي‌گيرند سرپرستي فرزندي را برعهده بگيرند ولي بيم آن را دارند که خانواده‌هايشان از اين قضيه بويي ببرند. متاسفانه خانواده‌ها به جاي اينکه مشوق زن‌و‌شوهر جوان براي انجام اين عمل منطقي و خداپسندانه باشند با رفتارهاي ناخوشايند با اين کار مخالفت مي‌کنند. من مراجعاني دارم که هم زن و هم شوهر از لحاظ باروري کوچک‌ترين مشکلي ندارند اما به دلايل انساني و اخلاقي تصميم مي‌گيرند طفل بي‌سرپرستي را که در شيرخوارگاه چشم به راه آغوش مهرباني است، به منزل خود بياورند و تمام عشق و توجه خود را نثار او کنند. خواهش و تاکيد مي‌کنم که بپذيريد بچه‌دار شدن يک مساله خصوصي و فقط مربوط به زن ‌و ‌شوهر است و طايفه و قوم اين دو نبايد درباره اين بخش از زندگي مشترک آنها دخالت کنند. زن و شوهر بايد مثل کوه پشت همديگر بايستند و زندگي مشترک خود را از دخالت‌ها و کنجکاوي‌ها و عقايد غلط طايفه و اجتماع نجات دهند.

  يکي ديگر از مسايلي که گاه از ياد زوجين مي‌‌رود، اين است که زمان بچه‌دار شدن را محدود و تقليدي مي‌دانند يعني انگار وحي آمده که مثلا يک سال بعد از ازدواج صاحب فرزند شوند. بچه‌دار شدن فقط يکي از ابعاد زندگي مشترک است و زن ‌و ‌مرد ابتدا بايد در کنار هم به ثبات اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و فيزيولوژيک رسيده باشند سپس با برنامه براي بچه‌دار شدن اقدام کنند. تعجب مي‌کنم که چرا زن‌و‌شوهر‌هاي جوان اينقدر براي فرزنددار شدن عجله مي‌کنند؟ چنين روندي معمولا 4-3 سال بعد از بستن پيمان زناشويي طول مي‌کشد. زن‌و‌شوهري که هنوز با تمام ابعاد وجودي يکديگر آشنا نشده‌اند، چطور مي‌خواهند با اين همه زحمت کودکي را به دنيا بياورند و از عهده تربيت و مسووليت او بربيايند؟

  نگاه سوم

  در پذيرش فرزندخوانده دقت کنيد

  دکتر محمدرضا خدايي / روان‌پزشک و عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي

  زن ‌و ‌شوهر بايد از لحاظ فکري، رواني، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، جسمي و جنسي به بلوغ برسند و سپس براي بارداري اقدام کنند. يادتان باشد که در اين امر مهم فقط سن تقويمي اهميت ندارد؛ صاحب اولاد شدن تنها در آميزش و 9 ماه بارداري و خريد سيسموني و مسايل زايمان نيست. دعوت يک موجود به اين دنيا، تصميم بسيار مهمي است زيرا با تولد کودک، پدر و مادر بايد بتوانند زندگي خوبي را براي او فراهم آورند هم از لحاظ تربيتي و هم از لحاظ رفاهي. بهتر است زوج‌هاي جوان بين آغاز پيمان زناشويي و فرزنددار شدن خود فاصله زماني در نظر بگيرند.

  گاهي زوج‌ها نگران قابليت باروري خود هستند اما در بسياري از موارد ديده مي‌شود آنها اطلاعات و مهارت‌هاي کافي براي ارتباط جنسي ندارند و بعد از آزمايش‌ها و مشاوره‌هاي لازم به اين نتيجه مي‌رسند که مشکل باروري ندارند بلکه روش‌هاي بچه‌دار شدن را بلد نيستند. گاهي کوچک‌ترين و ساده‌ترين وضعيت‌هاي جسمي، مانع باروري زن ‌و ‌شوهر مي‌شود که با رفع آنها، مشکل زوج حل خواهد شد. در بسياري از موارد، آشنا نبودن با زمان تخمک‌گذاري، زن ‌و ‌شو‌هر را بعد از اقدام طولاني‌مدت، ناکام مي‌گذارد. گاهي زن يا شوهر از باردار شدن يا روابط جنسي مي‌ترسند و درنتيجه از ارتباط موثر اجتناب مي‌کنند بنابراين علاوه بر آزمايش‌هاي فيزيولوژيک، حتما مسايل روان‌شناسي ارتباط جنسي با همسرتان را زير نظر يک متخصص آگاه بررسي کنيد.

  با رعايت تمام اين عوامل، گاهي باردار شدن يک سال طول مي‌کشد. اگر تمام آزمايش‌هاي لازم و اقدام‌هاي صحيح، بي‌نتيجه ماند و مشخص شد که زن يا مرد باروري ضعيفي دارند، با آمادگي کامل همسر از لحاظ جسمي، رواني، اجتماعي، خانوادگي، متخصصان زوجين را به مراکز درمان ناباروري معرفي مي‌کنند. يادتان باشد که دوره درمان ناباروري ممکن است بسيار طولاني باشد. در اين دوران احتمال دارد زن يا مرد دچار سرخوردگي و نااميدي شوند و برخي از داروهايي هم که تجويز مي‌شود، خصوصا داروهاي هورموني، گاهي آثار روان‌شناختي نامطلوبي مثل اضطراب، احساس خستگي يا افسردگي در فرد ايجاد مي‌کنند. به همين دليل پيش از اين اقدام‌هاي درماني، يک مشاوره کامل زير نظر متخصصان زنان، ناباروري، روان‌شناسي، روان‌پزشکي و مددکار اجتماعي لازم است. کمک متخصصان، به راهنمايي در مورد زمان اقدام‌هاي باروري محدود نيست بلکه بعد از باردار شدن هم حضور اين گروه مشاور اهميت زيادي دارد زيرا بارداري در چنين افرادي بسيار حساس است و آمادگي رواني کافي مي‌خواهد. خانم‌هايي که با روش‌هاي آزمايشگاهي باردار مي‌شوند، معمولا نگراني‌هاي زيادي دارند مثلا خانم نگران است که مبادا چندقلو باردار شود زيرا به دنيا آوردن چندقلو و تربيت آنها مساله بزرگي است يا گاهي زوج بيم دارند که اقدامشان بعد از صرف هزينه‌هاي هنگفت موفق نباشد و جنين سقط شود و خانمي که از اين طريق باردار شده، دچار استرس مزمن مي‌شود. اگر زوجي با روش‌هاي آزمايشگاهي هم موفق به بارداري نشد، نبايد اين کار را مادام‌العمر انجام دهند. بهتر است از همان ابتدا که تصميم مي‌گيرند از اين روش درماني استفاده کنند، براي خودشان خط‌مشي در نظر بگيرند زيرا اگر بخواهند سال‌هاي متمادي تمام انرژي، روحيه و سرمايه خود را صرف روش‌هاي باروري کنند، عامل يأس و افسردگي را وارد زندگي‌شان کرده‌اند. توصيه مي‌کنم بعد از اتمام محدوده زماني در نظر گرفته‌شده اگر موفق به بارداري نشديد، به فکر روش جايگزيني باشيد و زندگي عادي خود را از سر بگيريد. مثلا مي‌توانيد با بررسي‌هاي کامل ژنتيکي، اجتماعي و خانوادگي، سرپرستي فرزندي را بر عهده بگيريد. باوري وجود دارد که کودکان پرورشگاه پدر و مادر شناخته‌شده‌اي ندارند و ممکن است به صورت ژنتيکي، اختلالات رفتاري و شخصيتي داشته باشند، به همين دليل خيلي از زوجين ريسک پذيرش چنين کودکي را نمي‌کنند اما شخصيت هر فردي تابع عوامل زيست‌شناختي، ژنتيکي، اجتماعي، روان‌شناختي، تربيتي و فرهنگي محيط است. نبايد فراموش کرد که برخي از ابعاد شخصيت ارثي هستند اما ژنتيک تمام شخصيت فرد را کنترل نمي‌کند با اين حال، توصيه مي‌شود در پذيرش فرزندخوانده دقت کنيد که در فاميل درجه اول کودک بيماري‌هاي عمده رواني وجود نداشته باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نگاه چهارم

  تأثير رژيم غذايي بر باروري

  دکتر محمدرضا وفا/ متخصص تغذيه و رييس انجمن تغذيه ايران

  شايد در بسياري از رسانه‌ها اعم از صداوسيما و مطبوعات شنيده باشيد که رژيم غذايي و عادت‌هاي تغذيه‌اي زوجين در باروري آنها و حتي تعيين جنسيت فرزندشان نقش بسزايي دارد. بهتر است در اين فرصت، شايعه‌هايي که درباره باروري زوجين در جامعه رواج يافته و زن‌و‌شوهر را بسيار اميدوار و در مواردي هم به شدت نااميد کرده است، بررسي کنيم. بارها در با‌فرهنگ‌ترين و با معلومات‌‌ترين خانواده‌ها، مشاهده مي‌کنيم درست بعد از ازدواج، بزرگ‌ترها طومار نصيحت‌هايشان را براي زوج جديد مي‌گشايند و در بخشي از آن خوراکي‌هايي را که زن‌وشوهر جوان بايد بخورند تا بتوانند زندگي جنسي و باروري سالمي داشته باشند، توصيه مي‌کنند. مثلا استفاده از کاچي، عسل، کنجد، خرما، شيرموز و به‌طور کلي خوراکي‌هاي گرم نوعي اکسير براي داشتن به‌موقع فرزند تلقي مي‌شوند و خوردن خيلي از خوراکي‌هايي که بسيار هم مغذي‌اند، براي زوج جوان ممنوع مي‌کنند.

  شايد شنيده باشيد که هنگام تصميم به باردار شدن، زن و مرد بايد رژيم غذايي خاصي را بگيرند تا اسپر‌م‌هاي دخترساز يا پسرساز شانس بقاي بيشتري داشته باشند. همه اين اطلاعات فقط گوش را مي‌نوازد و زوجين را به اهدافشان اميدوار مي‌کند اما بايد ديد آيا تمام اين ادعاها آزمايش هم شده‌اند؟ آيا دانشمندان و متخصصان مطرح دنيا اين اصول را مي‌پذيرند؟

  به‌طور کلي نقش طبيعت سرد‌و‌گرم يا تر‌و‌خشک در باروري زوجين جايگاهي اثبات‌شده در منابع علم تغذيه ندارند. فقط در برخي کتاب‌هاي تغذيه به شواهدي درباره الگوي تغذيه‌اي خانم هنگام تصميم به بارداري و تاثير رژيم غذايي به‌طور غيرمستقيم بر جنسيت جنين اشاره شده است.

  به همه زن‌و‌شوهر‌هايي که مي‌خواهند فرزندي داشته باشند توصيه مي‌کنم باورهايي که فقط براساس حدس و گمان‌هاي افرادي بي‌دانش است پيروي نکنند و اصول تغذيه‌اي طبيعي، صحيح و سالم را ياد بگيرند؛ يعني قبل از اقدام به آميزش و پس از شروع بارداري، از تمام گروه‌هاي غذايي مقادير مناسب استفاده کنند.

  يادتان باشد «ما از آنچه مي‌خوريم، ساخته شده‌ايم» بنابراين اگر واقعا نمي‌توانيد الگوي تغذيه‌اي مناسبي براي خود در نظر بگيريد به متخصص تغذيه مراجعه کنيد. در بارداري طبيعي و مصنوعي، تغذيه نقش اساسي دارد ولي نه اين باورهاي خرافي شايع! رژيم غذايي شما زوج عزيز بايد به‌گونه‌اي باشد که از دريافت روزانه تمام ويتامين‌ها، املاح، اسيدهاي آمينه، چربي‌‌هاي سالم و کربوهيدرات‌ها مطمئن باشيد. مثلا فکر نکنيد «امروز شير بيشتر مي‌خورم و مواد مغذي آن در بدنم ذخيره مي‌شوند و حالا اگر 2 روز شير مصرف نکردم، اشکالي ندارد و ديگر ذخاير بدنم تامين شده ‌است». بايد بدانيد روزانه به چه مقدار ماده مغذي نياز داريد و هر روز آن مقدار به‌خصوص را در برنامه غذايي‌تان از طريق وعده‌هاي اصلي و ميان‌وعده‌ها دريافت کنيد.

  نگاه پنجم

  نگاه طب سنتي به باروري و ناباروري

  دکتر بهمن بهمني/ روان‌شناس و عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي

  در طب سنتي ايران به باروري فقط به‌عنوان يک لذت نگاه نمي‌شد بلکه آميزش زن‌و‌مرد را يک امر مهم براي بقاي نسل مي‌دانستند. قدما اعضاي بدن را به گروه‌هاي بقاي نسل و بقاي فرد تقسيم مي‌كردند. آنها فقط کارکرد جنسي را عملکردي مشترک و هماهنگ بين قلب، مغز، کبد، کليه و دستگاه تناسلي مي‌دانستند. طب سنتي توصيه مي‌کند براي تداوم نسل بايد تماس جنسي موثر و با برنامه‌اي داشت تا زوجين بارور شوند. براي کمک به اين قضيه، درمان‌هاي دارويي و تغذيه‌اي هم وجود دارد تا با تکيه به اين 4 عامل، آمادگي لازم براي باروري در زن و مرد ايجاد شود. شايد براي خوانندگان جالب باشد بدانند در طب سنتي هم موارد مشابه ivf را داشته‌ايم، به عبارتي، اعتقاد بر اين بوده که رحم به دلايلي نمي‌تواند پذيراي مني باشد و اطبا با استفاده از محلول سفيده تخم‌مرغ، مني را به کمک ابزار به خصوصي دقيقا به ناحيه رحم مي‌رساندند.

  از ديدگاه اطباي سنتي، آماده بودن زن و مرد براي باروري بسيار مهم است پس اگر زوجي قصد فرزنددارشدن دارند، بايد به حالت تعادل جسمي و روحي برسند به اين ترتيب که برخي نکات را درباره خوراکي و نوشيدني‌ها، آب‌و‌هوا، پاکسازي‌هاي جسمي، حرکت و سکون بجا و مناسب، تعادل در خواب و بيداري و تعادل در حالت‌هاي روحي و رواني رعايت کنند. در اين ميان پاکسازي جسمي به خصوص پاكسازي و تقويت رحم و مني، يکي از مهم‌ترين مراحل درماني زوج‌هاي نابارور بوده است. تحقيقات ثابت کرده داروهايي که در قديم براي تقويت مني تجويز مي‌شده، روي تعداد، تحرک و کيفيت اسپرم موثر است و باعث باروري مي‌شود.

  در مواردي که مشکل ناباروري از خانم بود، پزشكان شاخص‌هاي مختلفي را در نظر مي‌گرفتند؛ از عفونت‌هاي رحمي تا مشکلات آناتوميک رحم. نتايج مطالعه‌ها نشان داد، 70-60 درصد غذاي ايرانيان در گروه «گرم‌مزاج » قرار دارد و بسياري از مردم تصور مي‌کنند خوراکي‌هاي گرم، باعث تقويت اسپرم‌ها مي‌شوند اما تمام خوراکي‌هاي گرم چنين خاصيتي ندارند و به‌طور کلي فقط گروه خاصي از خوراکي‌‌ها يا داروهاي گياهي در اين مورد موثرند. از طرفي در بسياري از موارد، گرم کردن بيش از حد مزاج باعث ايجاد مشکلات جنسي مي‌شود.

  از ديدگاه طب سنتي، افراد گرم‌مزاج با مصرف بيش از اندازه خوراکي‌هاي گرم، دچار کاهش توانايي جنسي مي‌شوند. ما مراجعان زيادي داريم که با پيروي از اين باور عامه، سرخود و بي‌رويه خوراکي گرم مصرف کرده‌اند، بدون اينکه به گرم‌مزاجي خودشان توجه کرده باشند. با اين كار نه‌تنها اختلال جنسي بهبود نيافته بلکه بيشتر هم شده است. گاهي زوجين يك فرزند دارند اما براي بارداري دوم، دچار مشکل مي‌شوند زيرا مثلا شاخص‌هاي اسپرم مرد تغيير کرده است و در چنين مواردي زوجين بايد با درمان‌هاي سنتي، پاکسازي شوند و مزاج‌خود را متعادل کنند. در برخي موارد هم فرد سوءمزاج‌ مادرزادي دارد و به دليل اختلالات ژنتيکي نمي‌‌تواند بارور شود، پس نبايد تصور کرد هميشه مشکل ناباروري به‌طور اعجاب‌انگيزي با درمان‌هاي سنتي بهبود مي‌يابد. در بسياري از موارد، اختلال باروري در خانم‌ها ناشي از مشکلات قاعدگي است و رحم پذيراي اسپرم نيست. در طب سنتي، براي رفع اين مشكل تدابيري در نظر گرفته شده است. تاکيد مي‌کنم که براي درمان ناباروري به روش‌هاي طب سنتي، بايد حتما تمام عوامل مشکوک و موثر زير نظر متخصصي دانش‌آموخته و باتجربه به دقت بررسي شوند. هنوز درباره آثار مشترک طب مدرن ناباروري و طب سنتي، تحقيقات کافي انجام نشده است اما مطالعه‌ها نشان مي‌دهد طب سنتي تاثير روش ivf را بيشتر مي‌کند. نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد زوج‌هايي كه مدت‌ها براي باروري اقدام‌هاي ناموفقي انجام داده‌اند، با برنامه غذايي و تصحيح مزاج تجويزي طب سنتي موفق به بارداري شده‌اند. بسياري از مردم کشور ما درباره طب سنتي و آثار آن اطلاعات کافي ندارند و اگر هم بخواهند به اين طب روي بياورند، به اشخاصي که به صورت تجربي اين روش‌ها را آموخته‌‌اند مراجعه مي‌كنند. بايد بگويم در مراکز دانشگاهي سطح کشور از جمله مشهد، تهران و شيراز درمانگاه‌هاي تخصصي طب سنتي پذيراي مراجعان هستند.

  نگاه ششم

  درمان‌هاي ناباروري

  دکتر شهرزاد زاده‌مدرس/ متخصص زنان و زايمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي

  در ارزيابي زوج‌هايي که بنا به دلايلي دچار مشکلات ناباروري هستند، قبل از انجام هر اقدامي ابتدا بايد با شناخت و توجه کافي در مورد آنها تصميم‌گيري شود. شايع‌ترين دليل ناباروري در زنان مشکلات تخمک‌گذاري است که ابتدا بايد با اين مشکل مقابله و اقدام‌هاي لازم براي بهبود تخمک‌گذاري انجام شود. اگر مشخص شد که همه شرايط يک خانم خوب و مناسب است، يعني دچار مشکلات فرم و بدشکلي‌ها و ناهنجاري‌هاي ساختاري نيست و اسپرموگرام (مشخصات اسپرم ‌يعني تعداد، ‌شکل و کيفيت اسپرم) همسر او طبيعي است و مشکل عمده ديگري وجود ندارد، بهترين روش تحريک تخمک‌گذاري است.

  با توجه به اينکه بيشتر کساني که مشکلات تخمک‌گذاري دارند، مبتلا به تخمدان پلي‌کيستيک هستند، توصيه مي‌شود قبل از انجام هر اقدام دارويي براي تحريک تخمک‌گذاري، به زندگي خانم توجه بيشتري شود، يعني بعد از انجام آزمايش‌ها و بررسي‌هاي هورموني، شيوه زندگي اين افراد مورد توجه قرار گيرد.

  آزمايش‌هاي هورموني براي تشخيص اينکه آيا اين عدم تخمک‌گذاري به دليل مشکلات هورمون تيروييد يا پرولاکتين است يا نه لازم خواهد بود. چراکه گاهي عدم تخمک‌گذاري به اين دليل انجام نمي‌شود. هنگامي که مشخص شد اين موضوع به دليل بيماري تخمدان پلي‌کيستيک است، مي‌توان اقدام‌هاي لازم را انجام داد. زنان چاق و زناني که چاقي مرکزي دارند، بيشتر دچار ناباروري مي‌شوند بنابراين کاهش وزن مناسب 5 درصدي در اين افراد بسيار مهم است.

  کاهش وزن مناسب و رژيم غذايي کم‌کربوهيدارت به خانم‌هاي چاق توصيه مي‌شود. لازم نيست که اين زنان رژيم سختي بگيرند فقط بايد نوع غذا را از پرکربوهيدرات به کم‌کربوهيدرات همراه با سبزي‌ها و سالاد‌ها و مولتي‌ويتامين‌ها و غذاهاي پرپروتئين تغيير دهند و در کنار آن به فعاليت‌هاي ورزشي بپردازند. ما حتي در مرحله اول و پيش از هر اقدامي، توصيه مي‌کنيم خانم 3 روز در هفته ورزش و رژيم غذايي خود را رعايت کند تا به وزن مناسبي برسد. اين باعث مي‌شود تا اختلالات هورموني محيط تخمداني اين افراد که محيط را با افزايش هورمون آندروژن مواجه کرده است، برطرف شود و مقاومت به انسولين کم ‌شود و سيستمي که بايد تخمک‌گذاري را راه بيندازد، شروع به بازگشت و بهبود پيدا ‌کند. گاهي با همين درمان‌ها مي‌توانيم تخمک‌گذاري را در فرد تحريک کنيم و با همين درمان خانم باردار مي‌شود.

  علاوه بر نکاتي که گفته شد، داروهايي براي بيمار تجويز مي‌کنيم که باعث مي‌شود تخمک‌گذاري انجام شود و تحت کنترل سونوگرافي، زمان مناسب روابط زناشويي را به زوج‌ها توصيه مي‌کنيم که معمولا حوالي زماني است که پزشک با کنترل سونوگرافي اندازه مناسب تخمک‌ را مي‌داند.

  اگر در بررسي‌ها متوجه شديم درجه‌هايي از ناباروري يا کم‌باروري در مرد هم وجود دارد، يعني تحرک اسپرم کم است، شکل اسپرم از حد طبيعي کمتر يا تعداد کلي آن کم است، همراه با تحريک تخمک‌گذاري، کيفيت اسپرم‌ها را هم بهبود مي‌دهيم. براي بهبود تحرک اسپرم گاهي همکاران اورولوژيست داروي خاصي تجويز مي‌کنند. روشي وجود دارد به نام iui که در آن مايع مني بعد از شستشو در آزمايشگاه تحت فرآيندي به بهترين فرم و کيفيت درمي‌آيد و در زمان مناسب و وقتي که به خانم دارو داده شده و تخمک‌گذاري تنظيم و تحريک ايجاد شده است، با روش ساده به صورت سرپايي در کلينيک ناباروري به داخل رحم تزريق مي‌شود. اين مايع حتما بايد در محلي انجام شود که درمان‌هاي ناباروري انجام مي‌شود يعني نزديک مطب يا آزمايشگاهي که اين مايع آماده شده و فاصله بين مرکز درماني و آزمايشگاه هم بايد بسيار کوتاه و حدالمقدور در همان محل باشد که کيفيت اسپرم دچار آسيب نشود.

  روش iui در مرداني که مختصري ناباروري و خانم‌هايي که اختلالات تخمک‌گذاري دارند و در مبتلايان به آندومتريوز خفيف يا در کساني که سن بالايي ندارند و از زمان ازدواجشان زياد نگذشته است، استفاده مي‌شود. اين روش را مي‌توان 3 يا 4 بار يا حتي 6 بار انجام داد. شرط لازم استفاده از اين روش آن است که حتما بايد از باز بودن لوله‌هاي رحمي مطمئن بود.

  اگر بعد از انجام اين روش به نتيجه‌اي نرسيديم، بايد مراحل تشخيصي بعدي انجام شود. اگر با مشکلات لوله‌اي يا مشکلات شديد اسپرم مواجه شديم (مثلا تعداد پايين و شکل غيرطبيعي) يا در خانم شرايطي مثل سن بالاي 35 يا 40 وجود داشت يا با لوله‌هاي بسته مواجه بوديم ‌يا يا سابقه چند مورد iui ناموفق يا آندومتريوز پيشرفته، مي‌توانيم از روش‌هاي ديگري که شانس باروري را بالا مي‌برند، استفاده کنيم. اين روش‌ها به‌نام روش art معروف هستند، يعني روش‌هاي کمک‌باروري که انواع مختلف و اسامي مختلفي دارند، مثل ivf و ميکرواينجکشن گيفت و زيفت که همه اصول يکساني دارند. پس از اينکه با دستورالعمل خاص با پروتکل درماني تحريک تخمک‌گذاري انجام شد و تعداد بيشتري تخمک در اختيار داشتيم، با عمل خيلي ساده و با سونوگرافي واژينال، اين تخمک‌ها از بدن خانم خارج و در آزمايشگاه به‌وسيله جنين‌شناس با اسپرم همسر لقاح داده مي‌شود. بعد از 48 تا 72 که جنين‌ها تشکيل شد، اگر مناسب باشند آنها را داخل رحم جايگذاري مي‌کنيم. به اين روش ميکرواينجکشن مي‌گوييم که خيلي شايع است و جنين در داخل حفره جايگذاري مي‌شود.

  روش ivf هم همين‌طور است، با اين تفاوت که اينجکشن را جنين‌شناس انجام نمي‌دهد. اسپرم‌هايي با تعداد زياد به رحم وارد مي‌شوند تا اسپرمي که با کيفيت است، خود را به تخمک برساند. در روش گيف و زيفت هم از طريق لاپاروسکوپ جنين يا گامت را داخل لوله قرار مي‌دهيم که در آنجا لقاح انجام مي‌شود.

  موفقيت اين روش 30 درصد است. حتي اين موفقيت به 50 درصد هم مي‌رسد بستگي به علت ناباروري که دارد. ميزان موفقيت را چند عامل تعيين مي‌کند که مهم‌ترين آن سن خانم است.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت