بهترین و بدترین کشورها برای زن بودن

کشور ایسلند با در نظر گرفتن سیاست، آموزش، اشتغال و شاخص های بهداشتی دارای بیشترین برابری بین زن و مرد می باشد. یمن بدترین و افغانستان خطرناکترین مکان شناخته شده است.


هنگامی که بیش از نیمی از جمعیت جهان در روز پنجشنبه 8 مارس – صد و یکمین روز بین المللی زن - از خواب بیدار شود - سخت خواهد بود که بدانیم آیا می بایست این روز را جشن بگیریم یا به نامیدی تن دهیم. یک زن بریتانیائی می بایست حداقل بیش از 14 دوره انتخابات عمومی را بگذراند تا تعداد زنان و مردان مجلس نمایندگان آن برابر گردد. اگرچه، برای زنی در قطر، احتمال دانشگاه رفتن 6 بار بیش از مرد همسایه می باشد.

شکاف جنسیتی جهانی راه حل های ساده‌ای را به چالش می‌کشد. بر اساس برآورد مجمع اقتصاد جهانی، در شش سال گذشته شرایط برای زنان در 85% کشورها بهبود یافته است. گرچه رسیدن به بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی هنوز راه درازی در پیش دارد.

روزنامه انگلیسی "ایندپندنت" بهترین مکان‌ها را برای زن بودن بررسی و کشورها را رتبه بندی کرده است.

بهترین مکان برای زن بودن:

کشور ایسلند با در نظر گرفتن سیاست، آموزش، اشتغال و شاخص های بهداشتی دارای بیشترین برابری بین زن و مرد می باشد. یمن بدترین و افغانستان خطرناکترین مکان شناخته شده است.

بهترین مکان برای سیاسی بودن:

رواندا تنها کشوری ست که در آن زنان اکثریت نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند؛ آنها 45 کرسی از 80 کرسی را به خود اختصاص داده‌اند. بدترین کشورها عربستان صعودی، یمن، قطر، عمان و بلیز هستند که هیچ نماینده‌ زن در مجلس ندارند.

بهترین مکان برای داشتن سواد خواندن و نوشتن:

نرخ سواد در میان زنان در لسوتو بالاتر از مردان و 95% می باشد. این در حالی است که 83% مردان این کشور قادر به خواندن و نوشتن می باشند. بدترین کشور از این لحاظ اتیوپی محسوب می شود که در آن تنها 18% از زنان در مقایسه با مردان 42%، قادر به خواندن و نوشتن می باشند.

بهترین مکان برای مادر بودن:

نروژ بهترین مکان در جهان برای مادر شدن است، با پائین‌ترین خطر مرگ هنگام زایمان – 1 در 7600 نفر – و امکان ارائه کمک‌های تخصصی برای تقریبا تمامی زایمان‌ها هست. افغانستان بدترین کشور شناخته شده؛ مکانی که احتمال مرگ زنان هنگام زایمان 200 برابر بیش از احتمال مرگشان با اصابت بمب یا گلوله می‌باشد.

بهترین مکان برای نخست وزیر شدن:

زنان سریلانکا 23 سال این کشور را اداره کرده‌اند. ده‌ها کشور از جمله اسپانیا و سوئد هرگز زنی در مقام ریاست دولت نداشته اند.

بهترین مکان برای مدیر شدن:

تایلند دارای بیشترین درصد زنان (45%) در مدیریت ارشد می باشد. ژاپن با تنها 8% مدیر ارشد زن، بدترین کشور محسوب می‌گردد.

بهترین مکان برای زایمان:

یونان امن‌ترین کشور جهان برای وضع حمل با 1 در هر 31،800 خطر مرگ نوزاد در هنگام زایمان محسوب می‌گردد. بدترین مکان سودان جنوبی محسوب می‌شود که تعداد ماماها در کل کشور به کمتر از 20 نفر می‌رسند.

بهترین مکان برای مشارکت اقتصادی:

باهاما دارای بالاترین رتبه در مشارکت زنان در اقتصاد و برخورداری از فرصت‌های اقتصادی می‌باشد. باهاما در شش سال گذشته شکاف جنسیتی را به میزان 91% کاهش داده است. این در حالی است که پایین‌ ترین رتبه در مدتی مشابه، از آن کشور یمن با کاهش 32% شکاف جنسیتی اقتصادی می‌باشد.

بهترین مکان برای روزنامه نگار شدن:

کارائیب منطقه‌ای با بالاترین نسبت گزارشگران اخبار زن (45%) رادیو، تلویزیون و دنیای نشر می‌باشد.

بدترین منطقه آفریقا می‌باشد که تنها 30% از گزارشگران آن زن هستند.

بهترین مکان برای برخورداری از حق انتخاب:

سوئد به زنان اجازه می دهد که در 18 هفته اول بارداری، بدون نیاز به شرایط موافقت الزامی، سقط جنین داشته باشند. السالوادور، فیلیپین و نیکاراگوئه بدترین کشورها، به دلیل ممنوعیت سقط جنین، محسوب می‌گردند.

بهترین مکان برای مشارکت نیروی کار:

بوروندی، در آفریقای جنوب صحرا، رتبه نخست را در مشارکت نیروی کار و تنها کشوری است که در آن نرخ مشارکت نیروی کار زنان با 92% بالاتر از مردان (88%) می‌باشد. بدترین کشور از این لحاظ پاکستان است که نیروی کار مردان چهار برابر بیش از نیروی کار زنان می‌باشد.

بهترین مکان برای کسب درآمد:

لوکزامبورگ (همراه نروژ) بهترین نقطه برای کسب درآمد محسوب می‌گردد. هنگامی که درآمد به برجستگی 40.000 دلار می‌رسد، احتمال زیادی دارد که زنان و مردان درآمد برابری کسب کنند. این در حالی است که عربستان سعودی با 7.157 دلار برای زنان در مقایسه با مردان 36.727 دلار، دارای بیشترین شکاف درآمدی می‌باشد.

بهترین مکان برای رفتن به دانشگاه:

در قطر در برابر هر مرد، شش زن برای کسب آموزش عالی ثبت نام می‌کنند. این پرسش همچنان باقی است که آیا سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش توانسته است به ادغام زنان در اقتصاد نیز یاری رساند؟

بهترین مکان برای داشتن عمر طولانی:

زنان در ژاپن می‌توانند انتظار داشته باشند تا 87 سالگی زندگی کنند، در حالی که مردان 7 سال کمتر زندگی می‌کنند. این در حالی است که امید به زندگی برای زنان در لسوتو به کوتاهی 48 سال و 2 سال کمتر از مردان می‌باشد.

بهترین مکان برای یک ورزشکار:

پنج تن از 10 زن ورزشکار با بالاترین دستمزد در سال 2011 از ایالات متحده آمریکا بوده اند. بدترین کشور عربستان سعودی می‌باشد که هیچ گاه ورزشکار زنی را به المپیک نفرستاده و ورزش دختران در مدارس دولتی آن ممنوع می‌باشد.

بهترین مکان برای رانندگی:

دهلی نو بهترین مکان برای زنانی می باشد که مایلند وارد جهان مردسالارانه رانندگان تاکسی شوند. سازمان غیردولتی که در پایتخت این کشور دایر شده است با ابتکار عمل، برای تاکسی – رادیوئی که تنها به وسیله زنان اداره می گردد، به زنان آموزش می‌دهد. بدترین کشور از این لحاظ عربستان سعودی می‌باشد که تنها کشور جهان است که در آن رانندگی زنان ممنوع می‌باشد.

فرستنده : کامران سر افراز