نوشابه؛ رژيمي‌اش هم خوب نيست‌

جام جم آنلاين: اين روزها، اكثر خانواده‌ها، ناهار و شام خود را با نوشابه ميل مي‌‌كنند و اصلا توجهي به توصيه‌هاي پزشكان ندارند. آنهايي هم كه اين توصيه‌ها را كمي جدي مي‌گيرند به‌دنبال جايگزيني براي آن هستند و به نظر آنها، چه چيزي بهتر از نوشابه‌هاي رژيمي! ولي واقعا تا به حال فكر كرده‌ايد كه آيا نوشابه‌هاي رژيمي مضر نيستند.
متخصصان تغذيه مي‌گويند در نوشابه‌هاي رژيمي برخلاف نوشابه‌هاي معمولي از قند و ساكاروز استفاده نمي‌شود، بلكه از شيرين‌كننده‌هاي غيرمغذي و بدون كالري كه فقط طعم شيرين دارند، استفاده مي‌شود.

يك ليوان نوشابه معمولي حاوي 100 كالري انرژي و يك ليوان نوشابه رژيمي حاوي 2 كالري انرژي است. به طور كلي قندهاي مصنوعي موجود در نوشابه‌هاي رژيمي نظير: آسپارتام، آسه سولفام پتاسيم و... كه امروزه در ميان تركيبات مندرج روي برچسب بطري نوشابه‌هاي رژيمي به چشم مي‌خورد، درواقع نوعي پروتئين كوچك با قدرت شيرين‌كنندگي بالاتر از شكر هستند كه گرچه براي افراد با اضافه وزن بالا و بيماران ديابتي كاربرد داشته و از پوسيدگي و فساد زودرس دندان‌ها جلوگيري مي‌كنند ولي مصرف مداوم و زياده از حد آنها نيز مضرات ناگواري را به همراه خواهد داشت.

به طوري كه فسفر را از مغز، كلسيم را از استخوان‌ها و دندان‌ها، سديم را از عضلات و اكسيژن را از معده گرفته و بدن را به مسموميت تدريجي دچار مي‌كند كه در پاره‌اي تحقيقات، سرطانزايي برخي از انواع آنها گزارش شده و برخي از كشورها نيز مصرف آن را ممنوع كرده‌اند.

علاوه بر اين اگر از اثرات قند مصنوعي نوشابه‌‌هاي رژيمي بگذريم به وجود تركيباتي نظير: رنگ، گاز و مواد افزودني موجود در آنها مي‌رسيم كه هر كدام مي‌تواند به نوعي براي سلامت افراد خصوصا كودكان مخاطره‌آميز باشد. اين گونه مواد در بدن حالت جمع شونده داشته و در درازمدت به‌تدريج به مقدارشان افزوده شده تا به حد لازم براي ايجاد انواع مسموميت‌ها يا بروز تنگي نفس، آسم، آلزايمر، سرطان و... بينجامد. در نتيجه استفاده از قندهاي مصنوعي در نوشابه‌هاي رژيمي از مضرات گاز، رنگ و مواد افزودني آنها كم نمي‌كند.

توصيه‌

1- براي گروهي از كودكان كه به بيماري ژنتيكي فنيل كتونوري مبتلا هستند استفاده از نوشابه‌هاي رژيمي حاوي آسپارتام ممنوع شده است.

2- در تركيب نوشابه‌هاي رژيمي مشكي رنگ همانند نوشابه‌هاي معمولي از كافئين استفاده مي‌شود كه زياده‌روي در مصرف آن مي‌تواند منجر به بروز اضطراب، انقباض عضلات، عصبي بودن، بي‌خوابي، تپش قلب، زخم معده، عدم جذب كلسيم و وابستگي به مصرف مداوم آن گردد. همچنين گاز موجود در نوشابه‌هاي رژيمي همان عوارض گاز نوشابه‌هاي معمولي را داشته، از اين رو، بهتر است از مصرف مقدار زياد اين نوشابه‌ها در يك زمان و يا نوبت‌هاي زياد براي مدت دراز خودداري شود.