سرفه مزمن مي‌تواند نشانه آسم يا مشكلات سينوسي باشد

سالانه 4 ميليون کودک زير 5 سال جان خود را در اثر عفونت‌هاي تنفسي از دست مي‌دهند.

دکتر رضا ميرنژاد ميکروب شناس در گفت وگو با ایسنا، ضمن بيان مطلب فوق افزود: طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت20 تا 40 درصد موارد بستري کودکان در بيمارستان‌ها نيز ناشي از همين عفونت‌ها است.

وي در ادامه گفت: از عوامل ايجاد کننده بيماري‌هاي تنفسي عوامل ويروسي (آنفلوانزا، پاراآنفلوانزا، اوريون، سرخک، آدنو ويروس‌ها، سرماخوردگي و غيره) و عوامل باکتريال (عامل گلودرد چرکي، پنوموئي و غيره) مي‌باشد که در بعضي موارد ويروس‌هاي کمتر شناخته شده مي‌توانند عفونت تنفسي ايجاد كنند.

دکتر ميرنژاد با تاكيد بر اين كه عفونت‌هاي تنفسي که علامت شاخص آن، سرفه (همراه با خلط يا خشک)، آبريزش بيني و چشم، تب يا بدون تب است، افزود: اين مشکل در فصول پائيز و زمستان و اغلب به علت تنفس در محيط‌هاي بسته مانند محيط‌هاي آموزشي، محيط هاي شغلي، اماکن و وسايل عمومي (اتوبوس و مترو) رخ مي‌دهد.

وي ادامه داد: بايد به اين نکته توجه کرد که سرفه‌هاي طولاني مدت به خودي خود يک بيماري تلقي نمي‌شود بلکه يکي از نشانه‌هاي ساير اختلالات و بيماري‌ها نظير آسم، رنيت آلرژيک، مشکلات سينوس به طور مثال عفونت سينوس و ريفلاکس محتويات معده است.

اين استاد دانشگاه در رابطه با درمان اين بيماري گفت: در درمان اين عفونت‌ها بايد توجه شود که ابتدا توسط پزشک، ويروس يا باکتريال بودن علت بيماري تشخيص داده شود؛ چرا که افراد بيمار به عفونت‌هاي ناشي از ويروس‌ها برخلاف عفونت‌هاي ناشي از باکتريال نياز به درمان آنتي بيوتيکي نداشته و درمان اين افراد فقط حمايتي است يعني بايد استراحت کافي و مصرف آب و مواد غذايي و انرژي زا داشته باشند.

اين ميكروب شناس در ادمه اظهار کرد: چنانچه همراه با سرفه‌هاي شديد خلط وجود داشته باشد بايد طبق نظر متخصصان، درمان آنتي بيوتيکي صورت پذيرد.

وي در ادامه تصريح کرد: به هر حال در اين روزها که عفونت‌هاي تنفسي با علايم و سرفه‌هاي خشک و طولاني مدت شايع شده بهترين راه جلوگيري از ابتلا به اين بيماري‌ها، مصرف ميوه جات تازه به خصوص مرکبات و شست وشوي دست‌ها قبل از غذا و رعايت بهداشت فردي است.

وي در پايان گفت: به گفته محققان، رژيم سرشار از ميوه به دليل وجود فيبروفلاونوئيدهاي موجود در آن ممکن است از بروز سرفه‌هاي مزمن و طولاني مدت جلوگيري کند.