جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: ارزیابی سرفه

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ارزیابی سرفه

  سرفه


  سرفه یکی از مکانیسم‌های مهم فیزیولوژیک است که موجب دفاع بدن در برابر پاتوژن‌های تنفسی شده و به پاک کردن درخت تراکئوبرنشیال از موکوس کمک می‌کند.
  سرفه‌ی بیش از حد یکی از شایع‌ترین نشانه‌هایی است که بیماران را به پزشک می‌کشاند و نیز ممکن است یک سوم موارد مراجعه‌ی بیماران سرپایی به متخصصان ریه را تشکیل دهد.
  سرفه‌ی شدید دائمی در بیماری میان بافتی ریه interstitial lang disease یا برنشیکتازی دیده می‌شود که ممکن است علاوه بر اختلال در امر تنفس موجب بروز اشکال در خواب و عملکرد اجتماعی بیمار گردد. برنکواسپاسم (که در اثر بازدم اجباری مکرر ایجاد می‌شود) سنکوپ، شکستگی دنده و بی‌اختیاری دفع ادرار از عوارض بالقوه‌ی این نوع سرفه به شمار می‌روند.
  در بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی، میزان سرفه کاهش می‌یابد و یا سرفه وجود ندارد. گاهی نیز در بیماریهای نوروموسکولار سرفه دیده نمی‌شود و این امر باعث کاهش کلیرانس ترشحات شده و به اختلال اکسیژناسیون می‌انجامد.
  ممکن است سرفه به صورت ارادی یا غیر ارادی باشد. سرفه‌ی غیرارادی در اثر گیرنده‌های آوران واگ در تراشه و به ویژه در کارینا (محل دوشاخه شدن نای) و لارنکس و نیز از تمامی مناطق موجود در سر و گردن ایجاد می‌شود. تحریک گیرنده‌های سرفه ممکن است مکانیکی باشد مثل حالتی که در موارد آسپیراسیون دیده می‌شود و یا آغالشی irritative باشد.
  تشخیص سرفه‌ی حاد (مدت کمتر از ۳ هفته) از نوع مزمن حائز اهمیت است. سرفه‌ی حاد در بسیاری موارد به دنبال عفونت ویرال یا باکتریال مجرای تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود. ظرف ۲ روز بعد از شروع سرماخوردگی، ۸۵% بیمارانی که درمان نمی‌شوند، سرفه می‌کنند. ۲۶% این افراد هنوز بعد از ۱۴ روز دچار سرفه هستند و در تعداد کمی از اینان، سرفه به مدت ۶ تا ۸ هفته ادامه خواهد داشت.
  بسیاری از بیمارانی که به دنبال عفونت مجرای فوقانی تنفس دچار سرفه‌ی پایدار می‌باشند به آسم زمینه‌یی مبتلا هستند. سایرعلل سرفه‌ی حاد عبارت است از آسپیراسیون، پنومونی، آمبولی ریه و خیز ریه.
  شایع‌ترین علت سرفه‌ی مزمن، برنشیت مزمن کم شدت ثانوی به تماس با دود سیگار است ولی افراد سیگاری معمولاً به خاطر این مسأله به پزشک مراجعه نمی‌کنند. بیش از ۹۰% افراد غیر سیگاری که برای ارزیابی سرفه‌ی مزمن مراجعه می‌نمایند دچار ترشح پشت بینی Postnasal drip، بیماری ریفلاکس معده به مری یا آسم (حتی بدون سایر نشانه ها) هستند. استفاده از مهار کننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) نیز علت شایع دیگر سرفه‌ی مزمن است. در مؤسسات مراقبت‌های اولیه، معمولاً علل منحصر به فرد بیشتر دیده می‌شود.
  ویژگی‌ وزمان بندی سرفه‌ی مزمن و وجود یا فقدان تولید خلط امکان تشخیص اتیولوژیک سرفه را فراهم نمی‌آورد و نباید از این دو عامل به عنوان تنها پایه‌ی درمان تجربی استفاده کرد.
  با استفاده از سابقه‌ و معاینه‌ی جسمانی باید محل آناتومیک عضو آوران رفلکس سرفه را در پرتو شایع‌ فهرست فوق مشخص نمود.
  ترشح از بینی، نیاز مکرر به پاک کردن حلق و وجود ترشحات موکوئید یا موکوپورولان در حلق خلفی خالی از وجود PND یا ترشح پشت بینی است.
  انجام رادیوگرافی سینوس ممکن است برای سینوزیت حاد یا مزمن ارزش تشخیصی داشته باشد.
  وجود ویزینگ در سمع ریه یا انسداد جریان هوا در تست‌های فونکسیون ریه حاکی از وجود آسم است. در سرفه‌های نوع آسم، ممکن است تست تحریک برنش با متاکولین methacholine bronchoprovocation testing در حالت فقدان یا فته‌های بالینی آسم، مثبت باشد.
  بیماری ریفلاکس معده به مری، علت مهم سرفه‌ی مزمن تلقی می‌شود ولی مدارک بالینی اندکی به همراه دارد. این بیماران ممکن است از سوزش دلbeartburn یا رگورژیتاسیون شکایت داشته باشند ولی سرفه تنها نشانه‌ی موجود باشد. در این حالت انجام رادیوگرافی بلع باریم اختصاصی است ولی غیر حساس است وممکن است پایش pH مری esophagal pH monitoring ضرورت یابد. رادیوگرافی قفسه‌ی سینه بهتر است در سرفه‌ی افراد سیگاری و بیماران مبتلا به هموپتیزی یا دارای نشانه‌های سرشتی مانند تب و کاهش وزن انجام شود.
  اولین مرحله دردرمان سرفه، حذف تماس با مواد آغالنده مانند دود سیگار (اولیه یا ثانویه) و عوامل شغلی و قطع دارو‌ها مانند مهارکننده‌های ACE یا بتابلوکرها حتی به صورت قطره‌ی چشمی است.
  سرفه‌ی ناشی از مصرف مهارکننده‌های ACE باید ظرف ۱ تا ۴ روز بعد از قطع دارو از بین برود ولی گاه اتفاق می‌افتد که هفته‌ها یا ماه‌ها به طول می‌انجامد.
  سندرم ترشح پشت بینی به علت رینیت آلرژیک که با آنتی‌هیستامین بهبود نیافته‌ است باید با استفاده از استروئیدهای درون بینی تحت درمان قرارگیرد.
  ممکن است درمان سینوزیت مزمن به تجویز طولانی آنتی‌بیوتیک‌های مناسب علیه هموفیلوس آنفلوانزا نیازمند باشد.
  سرفه‌ی ناشی از آسم که بعد از ۲ هفته استفاده از برنکودیلاتاتورها و کورتیکوستروئیدها به درمان پاسخ نداده باشد حاکی از وجود بیماری همراه دیگر است.
  سرفه‌ی ناشی از بیماری ریفلاکس معده به مری را به سختی می‌توان درمان کرد زیرا ممکن است استفاده از بلوکرهای H۲ کافی نباشد. در حال حاضر بسیاری از کاروران درمان ضد سرفه در بیماری ریفلاکس معده به مری را با مهار کننده‌های پمپ پروتون آغاز می‌کنند.
  در بیمارانی که سرفه بعد از عفونت مجرای فوقانی تنفس ایجاد می‌شود معمولاً به درمان با داروهای آسم یا تلفیقی از آنتی‌هیستامین‌ و دکونژستان بهتر پاسخ می‌گویند.


  دکتر محمد علی اشرف مدرس
  داخلی


  هفته نامه پزشکی امروز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گلو درد را تسکین دهید!!


  سرفه چیست؟


  برونشیت اصطلاحی است که به التهاب لوله های نایژه ای ( برونشها معابر اصلی هوایی هستند که هوا را به داخل بافت ریه وارد می کنند) اطلا ق می شود. زمانی که این معابر تحریک می شوند "موکوس" ترشح می کنند که باعث ایجاد سرفه می شود تا معابر هوایی پاک شود. سرفه علامت اولیه برونشیت است . تمام سرفه ها از برونشیت ناشی نمی شوند ؛ اما برونشیت تقریباً همیشه باعث سرفه می شود. چه به برونشیت مبتلا باشید و چه به یک سرفه ساده ، برای تسکین آن باید عامل ایجاد آن را شناسایی کنید.
  اگر طی چند هفته گذشته سرفه می کرده اید و شدت آن در حال افزایش است ، اگربه دلیل نامعلوم بیش از سه هفته است که سرفه می کنید، اگر برای تنفس مشکل دارید یا اگر سرفه های خشک می کنید ، بدون آن که به سایر علائم مبتلا باشید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید ؛ زیرا این سرفه ها ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشند.
  در صورتی که سرفه با خلط روشن یا سفید توأم باشد، نشانه آن است که احتمالاً باید آن را چند روزی تحمل کنید. ممکن است این حالت نتیجه دوره حاد بیماری سرما خوردگی یا آنفلوانزا باشد و تلاش بدن برای رهایی یافتن از خلطی است که در نتیجه مبارزه با عفونت به وجود آمده است . این شکل از سرفه که ممکن است برونشیت حاد نامیده شود، ناشی از یک عفونت ویروسی است که هرچند ناراحت کننده است ولی وجود آن ضروری است. درصورتی که با سرفه ، گلوی شما تحریک می شود، می توانید با نمک محلول در آب گرم ، درد آن را تسکین دهید. به علاوه استفاده از یک مرطوب کننده درشب به تسکین سرفه و بهبود خواب کمک می کند.
  در صورتی که سرفه با خلط زرد یا سبز رنگ همراه باشد ، احتمالاً به عفونتی مبتلا هستید که مستلزم درمان با آنتی بیوتیکها خواهد بود وبهتر است به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که سرفه ، خشک یا بدون خلط باشد ، باید علت آن را پیدا کنید و درصدد درمان آن برآیید.
  ● علل شایع سرفه
  استعمال دخانیات یکی از مهمترین علل است. دلیلش آن است که دود سیگار مداوم ، معابر نایژه ای را تحریک می کند. بسیاری از افراد سیگاری صبحها بر اثر سرفه ای که با کمی خلط رنگی همراه است ، بیدار می شوند. مسلماً درمان این حالت ، قطع سیگار است. برخی بیماران شکایت می کنند که با قطع سیگار، عملاً سرفه آنها بدتر می شود. علت این امر آن است که نیکوتین ( ماده مؤثر موجود در سیگار) مژه های ریه ها را شل می کند و به دود و سموم اجازه ورود می دهد . با قطع مصرف سیگار، مژه ها مجدداً فعال می شوند وهر نوع افزایش سرفه ای بالطبع نشانه خوبی تلقی می شود، زیرا نشانه فعالیت مژه هایی است که ریه ها را از مواد زاید پاک می کنند.
  بسیاری افراد به سرفه های مزمن صبحگاهی مبتلا هستند. اغلب این افراد سیگاری نیز هستند و گمان می کنند که این سرفه صبحگاهی ، طبیعی است .اما در صورتی که چند هفته ادامه یابد، به ویژه در زمستان و حداقل طی دو زمستان متوالی عود کند، ممکن است برونشیت مزمن تلقی شود و باید بیمار جهت تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کند. در صورتی که به برونشیت مزمن مبتلا هستید، اولین کاری که باید انجام دهید، ترک سیگار و پرهیز از محیط انباشته از دود سیگار است .
  آسم ممکن است باعث سرفه مزمن شود. زمانی که آسم را مهارکنید، سرفه کاملاً کاهش خواهد یافت یا قطع خواهد شد.
  سینوزیت و ترشح مزمن پشت حلق شبها به دلیل ریختن موکوس از سینوسها به سمت نایژه ها ، باعث تحریک سینه می شود. این امر باعث سرفه صبحگاهی می شود. البته ممکن است سرفه در تمام طول روز هم وجود داشته باشد، که با خلط روشن یا سفید همراه است.
  بیمارانی وجود دارند که ماهها پس از سرماخوردگی دچار سرفه های مداوم هستند. با مشاهده این مطلب که سرفه دیگربا عفونت مرتبط نیست ، پزشک بیمار را از نظر آلرژیهای غذایی مورد آزمایش قرارمی دهد. اغلب این سرفه ها به دلیل حساسیت به برخی مواد غذایی است . چنین حساسیتی ، حتی درمواردی که قبلاً نیز آن را تجربه نکرده اید، ممکن است خود به دنبال سرماخوردگی ، هنگامی که دستگاه ایمنی ضعیف است، بروز کند. درمان این حالت ، حذف غذایی است که باعث حساسیت شده است. در اغلب موارد، هر نوع غذای حساسیت زایی را می توان ظرف چند ماه ، پس از آنکه بدن مجدداً ایمنی خود را به دست آورد، دوباره مصرف کرد.
  برخی داروهای ضد فشار خون باعث سرفه مزمن می شوند. شایعترین این داروها کاپتوپریل (Captopril) و انالاپریل(Enalapril) هستند. در صورتی که تحت درمان با داروی کنترل فشارخون هستید و از سرفه مداوم رنج می برید، درباره تغییر داروی خود با پزشک مشورت کنید. درصورتی که سرفه بر اثر دارو باشد ، با قطع مصرف آن ظرف چند روز بهبودی حاصل می شود. برخی افراد بر اثر بازگشت اسید معده دچار سرفه می شوند. این حالت زمانی رخ می دهد که محتویات معده به داخل مری باز گردد. این کسالت با سوء هاضمه و ترش کردن نیز همراه است. مراجعه به پزشک معالج و تهیه چند عکس رادیولوژی به تعیین دقیق این مشکل کمک می کند.
  احتمال دارد سرفه پس از استنشاق مواد محرک ریه نظیر مایعاتی که حاوی آمونیاک هستند، رخ دهد. البته چنین سرفه ای به سرعت برطرف می شود و به شرط آن که مجدداً در معرض عامل محرک قرار نگیرد حداکثر ظرف چند ساعت برطرف خواهد شد.
  ● نسخه طبیعی درمان سرفه / برونشیت
  ▪ منبع سرفه را مشخص کنید.
  در صورتی که سرفه با خلط روشن همراه باشد و یک یا دو روز طول بکشد معمولاً علت آن سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی است . گلو درد خود را با غرغره آب نمک تسکین دهید. هرچند ساعت یک بار غرغره کنید و اجازه دهید سرفه ادامه یابد تا ریه های شما از شر ترشحات و خلط راحت شود.
  در صورتی که سرفه خشک و بدون خلط باشد، به اطلاعات مطرح شده درباره علل زیر مراجعه کنید. سیگار، آسم ، سینوزیت ، آلرژی غذایی ، داروهای ضد فشارخون ، برگشت اسید معده یا استنشاق مواد محرک.
  در صورتی که سرفه با خلط همراه باشد، اما خلطِ حاصل زرد یا سبز باشد، احتمالاً در نتیجه عفونت رخ داده است و مستلزم درمان با آنتی بیوتیکها ست . در این صورت بهتراست به پزشک مراجعه کنید.

  پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت