غذاهاي مفيد براي حالت‌هاي مختلف رواني


اغلب افراد بعد از يک روز سخت و دشوار، يک وعده غذايي يا ميان وعده‌اي را مي‌خورند که آنها را آرام کند، مانند کلوچه‌ها، چيپس سيب زميني، بيسکوئيت و ...

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، به عنوان مثال افراد وقتي جشن مي‌گيرند کيک مي‌خورند و وقتي ناراحت مي‌شوند، اغلب بستني را ترجيح مي‌دهند. مشکلي که در اين جا به وجود مي‌آيد اين است که به همان سرعتي که مزه اين خوراکي‌ها در دهان فرد از بين مي‌رود، اندازه دور کمر نيز از بين خواهد رفت بويژه اگر اين غذاها مملو از قند و چربي نيز باشند.

خوراکي‌هاي مملو از قند و چربي موجب مي‌شوند که سطح قند خون به سرعت بالا رود و براي جبران اين حالت در بدن، انسولين به سرعت ترشح شده و در نتيجه قند خون خيلي سريع‌تر از آن پايين مي‌آيد. به همين دليل است که وقتي غذايي را مي‌خوريد که شيرين است، بعد از مدت کوتاهي احساس گرسنگي بيشتري مي‌کنيد و به اين ترتيب در واقع فرد در يک سيکل معيوب قرار مي‌گيرد.

با اين حال تحقيقات علمي نشان مي‌دهد که افراد مي‌توانند وضع روحي - رواني خود را با غذاها بهبود ببخشند.

وقتي غمگين هستيم از چه غذاهايي استفاده كنيم؟

بهتر است زماني كه غمگين هستيم غذاهايي انتخاب شود که داراي اسيدهاي چرب امگا 3 و ويتامين d زيادي باشند. تحقيقات نشان مي‌دهد که اين مواد مي‌توانند افسردگي را تخفيف دهند و موجب آرامش فرد شوند.

براي دريافت اسيدهاي چرب امگا 3 مي‌توان بذر کتان و ماهي‌هاي چرب مانند قزل ‌آلا را انتخاب كرد. از منابع خوب ويتامين d نيز مي‌توان به شيرهاي غني شده با اين ويتامين و زرده تخم مرغ اشاره کرد. البته نور خورشيد نيز منبع خوبي از اين ويتامين است.

مواد غذايي موثر در كاهش استرس

هنگام استرس در جستجوي غذاهايي باشيد که غني از ويتامين‌هاي گروه b باشند تا توليد سرتونين در مغزتان افزايش يابد و در نتيجه آرامش به سراغ شما آمده و راحت شويد. براي دريافت ويتامين b6، بادام، پسته و گردو انتخاب‌هاي خوبي هستند. قزل آلا، ميگو و ماست كم چرب منبع مناسبي براي ويتامين b12 است.

هنگامي كه در سختي هستيد نيز برويد سراغ غذاهايي که غني از ويتامين c هستند. اين ويتامين راديکال‌هاي آزاد را کاهش مي‌دهد و سيستم ايمني را تقويت مي‌کند. در واقع اين ويتامين يک آنتي اکسيدان فوق العاده است. کلم بروکلي، فلفل سبز، کيوي، توت فرنگي و گوجه فرنگي گزينه‌هاي خوبي براي اين ويتامين هستند.

همچنين زماني كه عصباني هستيد نيز مي‌توانيد اين حالت را با پتاسيم از بين ببريد. پتاسيم، الکتروليتي است که به کاهش فشار خون کمک مي‌کند. موز، ذرت، سيب زميني و لوبيا سفيد از منابع خوب اين ماده معدني هستند.

در مواقع بي‌خوابي چه مواد غذايي موثر هستند؟

براي يک خواب عميق به سمت غذاهاي غني از منيزيم مانند عدس، جو دوسر، تخم کدو و اسفناج برويد. اين ماده معدني به آرامش عضلات، رگ‌هاي خوني و لوله گوارش کمک مي‌کند تا سطح ماده شيميايي آرام بخش يعني همان سرتونين در بدن افزايش يابد.

حالا با دقت پيشنهادات غذايي فوق را نگاه کنيد و ببينيد همه اينها علاوه بر اين که نيازهاي تغذيه‌اي شما را به خوبي برآورده مي‌سازند از افزايش وزنتان نيز جلوگيري مي‌کنند.