کارشناس پرسش و پاسخ : بیش فعالی یا ADHD و رژیم غذایی
مصاحبه با Sheah Rarback ، متخصص و کارشناس ارشد تغذیه


ترجمه ویرایش تایپ : جعفر پاک نیت ( همکاری افتخاری)
به نقل از webmd

والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی در تلاش برای کمک به بچه های خود در امر مدرسه و کنترل رفتار آنها، با چالش های زیادی روبرو هستند. برای بسیاری از پدران و مادران جای سئوال است که آیا قند ، مواد افزودنی ، و یا نگهدارنده ها، ممکن است در وضعیت فرزند آنها دخیل باشد، و یا اینکه آیا انتخاب غذا یا مکمل های غذایی می تواند به کودکان در اجتناب از مصرف دارو کمک کند.

WebMD پاسخ به موارد رژیم غذایی و بیش فعالی در کودکان را واگذار میکند به Sheah Rarback ، کارشناس ارشد ، متخصص تغذیه و مدیر بخش تغذیه در دانشگاهMiami's Mailman Center for Child Development .

س : در طول سال ها ، شیوع بیش فعالی و نقص تمرکزیا(ADD) افزایش یافته است. آیا این موضوع زیست محیطی و پزشکی است ، و یا این که پدر و مادر و معلمان به دنبال حل سریع مسائل کودکانی هستند که به خوبی در مدرسه از عهده کارهای خود بر نمی آیند؟

بیش فعالی چند عاملی است. احتمال زیادی وجود دارد که تداخل زمینه ژنتیکی با عوامل محیطی باشد. کودکان بی توجه همان مشکل تمرکز و توجه را دارند، اما بدون بیش فعالی.

تشخیص صحیح در جهت رد هر دلیلی برای احتمال وجود نقص تمرکزیا بیش فعالی، بسیارمهم است. یک ارزیابی دقیق پزشکی ، هرگونه رفتار ناشی از شرایط جسمی ، پزشکی و محیط زیستی را منتفی خواهد کرد. به عنوان مثال ، شرایط زیست محیطی باعث می شود کودکانی که در رحم مادر در معرض مصرف سیگار و یا الکل قرار دارند، از شیوع بیش فعالی بالاتری برخوردار شوند.

س : آیا رژیم غذایی یک کودک میتواند در رفتار او اثر بگذارد؟

اگر قند در رژیم غذایی فرزند شما جایگاه ثابتی دارد، این رفتار می تواند تاثیر زیادی در نوسانات سطح قند خون داشته باشد. اما اگر رژیم غذایی منظم فرزند تان مملو از قند شده باشد، بیش فعالی تنها مشکل او نیست. علاوه بر نوسانات خطرناک قند خون، نگرانی وقتی است که غذاهای شیرین و نوشابه، جایگزین غذاهای پرمغذی شده باشد.

والدین باید آنچه که هر روز کودکانشان میخورد را ارزیابی کنند تا مطمئن شوند تمام مواد مغذی لازم برای رشد را دریافت میکنند. (از وب سایت mypyramid.gov وزارت کشاورزی آمریکا) استفاده کنید ، جایی که می توانید تغذیه فرزندتان را با توصیه های ملی ، نحوه مصرف روزانه ، و گرفتن راهنمایی در مسائل مرتبط با مواد غذایی مقایسه کنید و در مورد مسائلی مانند اینکه کودک شما چگونه سبزیجات بیشتر و شیرینی جات کم شیرین بخورد، راهنمائی بگیرید . برای کاهش مصرف قند ، سعی کنید فرزند خود را به خوردن غذاهای طبیعی مانند میوه ها ، و کمتر خوردن غذاهای فراوری شده عادت بدهید.

پرسش : آیا میان وعده در مدیریت کردن کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص تمرکز، مهم است ؟

میان وعده برای همه کودکان ضروری است ، زیرا هر چند ساعت برای فعالیت و رشد خود نیاز به خوردن میان وعده سالم دارند. کودکان بیش فعال تمایل دارند که بسیار فعال و تکانشی باشند، بنابراین پدر و مادر باید خوراکی های سالم را به راحتی در دسترس قرار دهند تا فرزندان به جای خوردن یک غذای کم مغذی فرآوری شده بتوانند بدون دردسر از میوه ، سبزیجات ، و یا از ذرت بو داده استفاده کنند.
س : آیا هیچ شواهدی که نشان دهد رژیم غذایی یا مکمل می تواند در کنترل رفتار کودکان بیش فعال کمک کند وجود دارد؟


دو نظریه وجود دارد که روی آن مطالعه شده است. اگر چه در مورد نقش مکمل های روغن ماهی و تاثیر آن بر رفتار کودکان مبتلا به بیش فعالی مطالعه شده است ولی شواهد محدود هستند. یک مطالعه بر روی مصرف آزمایش مکمل روغن ماهی در کودکان سنین مدرسه، بهبود در یادگیری را نشان داده است. بر اساس آن ، محققان در مطالعه دیگری بر اساس مقیاس با رفتار تمام والدین، به بهبود رفتار کودکان بیش فعال با مکمل های روغن ماهی پی بردند-- و نه با رفتار معلم. در مطالعه سوم اما کوچک، بهبود قابل توجهی در رفتار بیش فعالی در دوزهای بالایی از مکمل های روغن ماهی بدست نیامد.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند هر کس در هر هفته دو وعده ماهی چرب مصرف کند، از مزایای محافظ قلب روغن ماهی استفاده خواهد کرد. همان نیز برای کودکان بیش فعال و بدون بیش فعالی صادق است. با این حال ، قبل از اینکه مکمل های روغن ماهی بتوانند به عنوان درمان در کنترل رفتار مورد استفاده قرار بگیرد باید تحقیقات بیشتری انجام شود، و این موضوع را باید با دکتر خود مورد بحث قرار دهید.

حوزه دیگر کنترل رفتار، نقش مواد افزودنی و نگهدارنده های مواد غذایی است.

در یک مطالعه ، کودکان پیش دبستانی که مواد افزودنی و نگهدارنده در رژیم غذایی آنها حذف شده بود، پیشرفت کرده بودند، به عقیده پدر و مادرشان -- و نه علائم بالینی. در یک مطالعه دقیق و بزرگتر دیگری بر روی 100 کودک 3 ساله و 8-9 ساله، محققان دریافتند بچه هائی که نگهدارنده (بنزوات سدیم) و ترکیبی از افزودنی های خوراکی رنگی خورده بودند، نسبت به آنهائی که رژیم غذایی آنها عاری از این مواد بود، بیش فعال تر بودند.

مقاله ای از یک بررسی، در ارتباط بین بیش فعالی و افزودنی های غذایی و نگهدارنده ها، ارزیابی کرد، که گمان میشود برخی از کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است حساس به مواد غذائی رنگی و نگهدارنده ها باشند، و حذف آنها میتواند رفتار کودکان را بهبود ببخشد.

در انتها : آزمایش یک رژیم غذایی عاری از مواد غذایی رنگی ونگهدارنده بنزوات سدیم، قطعا تلاش با ارزشی است.

جالب است توجه داشته باشید که اتحادیه کمیته محیط زیست اروپا در بخش ایمنی مواد غذایی توصیه میکند هر گونه غذایی که با مواد رنگی تهیه می شود، ممکن است تحریک کننده آلرژی و بیش فعالی در اطفال باشد. این گروه خواستارعدم وجود شیرینی و رنگهای ممنوعه در غذای نوزادان و کودکان شده است.

س : در مورد تأثیرات هیجانی ناشی از قرار گرفتن کودک در رژیم غذایی که موجب شود او احساس متفاوت داشته باشد، چطور؟

در نظر داشته باشید که آیا غذاهای مغذی مورد علاقه کودکتان را حذف کرده اید ، و آیا این کار مشکلات اجتماعی در خانه ، مدرسه ، و یا هنگام دیدن دوستان خود ایجاد میکند.

لازم است والدین باید برای انتخاب مواد غذایی عاری از رنگهای مصنوعی و نگهدارنده ها به یک برچسب خوان ماهر تبدیل شوند، و غذاهای ایده آلی را خرید کنند که تمام اعضای خانه لذت ببرد، به طوری که کودک بیش فعال احساس نکند منزوی شده است. فروشگاههائی مانندWhole Foods متعهد هستند که غذاهای آنها عاری از ترکیبات مصنوعی باشد، اما خرید در این نوع بازارها پرهزینه است.

به جای آنکه کاملا این مواد غذایی را حذف کنید ، ممکن است بخواهید مقدار غذاها و نوشیدنی ها و عرقیاتی که در آنها بیشترین رنگ خوراکی بکار رفته را کاهش دهید، مانند نوشیدنی آبی ، نوشیدنیهای شیرین ، که از ارزش غذائی کمی برخوردار هستند.

س : هنگامی که تمایل کودک بیش فعال نسبت به مصرف دارو کاهش پیدا میکند، پدر و مادر چه کاری می توانند انجام دهند؟

با دکتر خود در مورد زمان بندی دارو مشورت کنید به طوری که با وعده های غذایی تداخل نداشته باشد. برخی از داروها اشتها را کاهش می دهند ، بنابراین به طور کلی توصیه می شود که دارو پس از یک صبحانه کامل مصرف شود. مراقب آنچه که او برای ناهار می خورد باشید ، آنچه که ممکن است نیاز باشد تهیه میان وعده کامل بعد از مدرسه است، زمانی که معمولا اثر دارو ضعیف میشود و اشتها بیشتر است.

بسیار مهم است که دریافت تغذیه کافی و مناسب برای رشد و نمو، همراه با وزن طبیعی باشد. والدین باید بدقت به خوراک کودکان نظارت داشته باشند به طوری که وزن آنها کم نشود، ولی قبل از اینکه دارو را سرزنش کنید، در نظر داشته باشید که او هنگامیکه دارو مصرف نمیکند، اشتهای وی چگونه است.