نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع
    jahan.d آفلاین است تازه وارد

پیشفرض ناخن جویدن دختر 4 ساله

با سلام

دختر 4 ساله‌اي دارم که حدود 6 ماه است ناخن‌هايش را مي‌جود. اين مشکل از زماني که پدرم فوت کرده، شروع شده است. لطفا مرا راهنمايي کنيد.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

احتمالا خودتان نيز از افسردگي رنج مي‌بريد، بنابراين ابتدا بايد اضطراب و افسردگي خودتان را کنترل کنيد.

ناخن جويدن کودک يکي از علايم اضطرابي در کودک است که بيشتر با عواطف مادر ارتباط دارد زيرا کودک 4 ساله هنوز آنچنان که بايد مفهوم مرگ را نمي‌داند. پس احتمالا خودتان دچار مشکلاتي شده‌ايد که روي کودکتان تاثير گذاشته است.

توصيه مي‌کنم از نظر روحي و رواني خودتان را طوري کنترل کنيد که رابطه عاطفي‌تان با کودک تحت تاثير قرار نگيرد. اگر اين حالت استمرار پيدا کند، با بهبود شرايط والدين مي‌توانيم هم درمان را شروع کنيم هم با رفتاردرماني مانند استفاده از لاک تلخ مشکل را برطرف کنيم.

دکتر زهرا شعرا آفلاین است عضو هيات تحريريه
    موقعیت
    شیراز

پیشفرض

خانم محترم چندين راهكار به شما معرفي مي كنم كه مي تواند در رفع اين عادت كمك كند:
    براي دخترتان مرتب از اينكه ناخن جويدن چه مضراتي براي انگشتانش و سلامتي گوارشي دارد توضيح دهيد
    حتما در طول روز بارها و بارها ناخنهايش را ببوسيد و به او بگوييد كه انها را دوست داريد.مانند موجود زنده يا ناخنهايش برخورد كنيد مثلا انها موشهاي كوچولوي شما هستند و شما با انها حرف بزنيد و اگر او انها را دهان كند انها ازار مي بينند. و شما از اينكه اين موشهاي كوچولو اسيب ببينند ناراحت مي شويد
    اصلا او را دعوا نكنيد و اگر ناخن در دهان كرد به او ياداوري كنيد كه الان داره گوش موشها كنده ميشه و اونها ناراحت مي شوند
    در طول روز به كارهايي مانند كاردستي،نقاشي،خميربازي و استفاده از قيچي پلاستيكي مخصوص كودكان دستهايش را به كارهاي ديگر مشغول كنيد تا وقتي براي ناخن جويدن نداشته باشد.
    يك كاغذ برايش در اتاقش نصب كنبد و به او بگوييد كه هر بار كه ناخنهايش را نخورد و بلند گذاشت تا با ناخن گير آنها را كوتاه كنيد يك ستاره دريافت مي كندو هر ستاره يك جايزه دارد، بعد يك ستاره را به دو ستاره يا سه ستاره جهت دربافت جايزه تبديل كنيد.
    زود به زود ناخنهايش را كوتاه كنيد تا بلند نباشد تا بتواند ان را در دهان كند
    در صورت بلند شدن حتي يكي از ناخنها او را مرتب تشويق كلامي كنيد و بگوييد چقدر از اين كار خوشحال شده ايد.
    لاكهاي تلخي هم در بازار وجود دارد كه اگر بعد از يكي دو ماه استفاده مداوم از راهكارهاي بالا هيچ نتيجه اي حاصل نشد از اين لاكها مي توانيد در كنار راهكارهاي بالا استفاده كنيد. اما فعلا صلاح نيست كه اين كار را انجام دهيد. ان شاء الله راهكارهاي بالا موثر خواهد بود. دختر من 3 سال ناخنهايش را با دندانهايش مي كند و من بعد از تلاش سه ساله بالاخره با راهكارهاي تشويقي بالا اين عادت را در او از بين بردم.البته علت اين كار، جدايي نصف هفته او از من به علت ادامه تحصيلم در شهر ديگر بود . با حذف اين علت و تشويق بعد از مدتي اين عادت كاملا از بين رفت .فقط بايد صبر و حوصله داشته باشيد و محيط خانه را گرم و صميمي و آرام نگه داريد
    دكتري علوم تربیتی - مدرس دانشگاه

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0