نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
 1. #1
  saeed.e2 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  ارسالها
  5

  پیشفرض سوال:روش برخورد با کودکی که دروغ می گوید

  اگر بچه ۵ساله(دختر) دروغ بگوید چگونه باید با ان برخورد کرد و ان را از بین برد؟

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  همه ما در بعضی مواقع دروغ می گوییم و می كوشیم دروغهایمان را توجیه كنیم ولی وقتی كودكمان دروغ كوچكی می گوید عصبانی می شویم!!!!! فهم تفاوت میان واقعیت و دروغ در كودك نیاز به زمان دارد.كودكان تا حدود 4 سالگی بر اساس خوشنودی والدینشان رفتار می كنند.بنابراین وقتی كودكی میداند گلدان شكسته مادرش را عصبانی می كند می گوید گلدان را نشكسته.دروغگویی در سنین مختلف تعابیر مختلفی دارد.وقتی كودكتان دروغ می گوید آن را مشكل شخصیتی نپندارید.بلكه از راههایی استفاده كنید كه كودك بتواند بر حسب فهم و دركش راستگو باشد.بچه ها به دلایل مختلفی دروغ می گویند.دروغ می گویند تا والدینشان را راضی نگه دارند،تا تنبیه نشوند،تا عدم كفایت خود را بپوشانندو یا حتی به تقلید از والدین مرتكب چنین عملی می شوند.
  * در بازی موقعیتهایی وجود دارد كه می توانید به كودك تفاوت واقعیت و رویا را تمرین كنید.مثلا پدر برای كودك شكلك در می آورد و وانمود می كند هیولاست.میتوانید به او بگویید واقعا پدر هیولاست؟اصلا مگر هیولا وجود دارد؟و بعد برایش توضیح دهید كه دیو و هیولا خیالی هستند و نباید آنها را باور كند.از برنامه های تلویزیون و داستانها برای آموزش این تفاوت كمك بگیرید.اگر به شما می گوید بت من (قهرمان افسانه ای) را دیده است به آرامی به او بگویید "آرزو داری بت من را ببینی؟"
  *بكوشید الگوی راستگویی برای او باشید.وقتی از چراغ قرمز رد می شوید و برای ندادن جریمه دروغ می گویید كودكتان گیج می شود كه چطور شما می توانید داستان ببافید ولی او نمی تواند.به وعده هایی كه به فرزندتان می دهید عمل كنید. اگر نمی خواهید برایش اسباب بازی بخرید نگویید آن اسباب بازی تمام شده.آنها بعدها پی به دروغ شما می برند و اعتمادشان را به شما از دست می دهند.
  *اغلب والدین به نحوی درباره اعمال ناشایست كودك توضیح می خواهند كه باعث دروغگویی او می شوند.مثلا وقتی صورت فرزندتاتن شكلاتی اسست و شكلات سر جایش نیست نپرسید "تو بسته شكلات را خورده ای؟" بلكه بگویید "كار خوبی نكردی كه بدون اجازه شكلات را خوردی."
  *گاهی كودكان دروغ می گویند تا جوابی كه میل دارید از زبانشان بشنوید به شما بگویند.مثلا مادری كه روی نمره خیلی خوب تاكید دارد و از فرزندش می پرسد "امروز به همه سوالات معلم جواب دادی ؟"او را وادار به دروغگویی می كند.
  *جریمه دروغگویی را از كار ناشایست جدا كنید. هرگز نگویید" اگر حقیقت را بگویی تنبیهت نمی كنم."اعتراف به اشتباه مشكل است ولی باید مسئولیت كارهای خود را بپذیریم.برای او توضیح دهید از شنیدن دروغ بیشتر از رفتار ناشایست او ناراحت می شوید. داستان چوپان دروغگو را برایش تعریف كنید تا متوجه شود دروغ گفتن موجب از بین رفتن اعتماد می شود و در صورت تكرار كسی حرف راست او را هم باور نمی كند.به او بگویید اگر دروغ بگوید جریمه او را دو برابر خواهید كرد.تنبیهتان آنقدر سخت نباشد كه كودك ترجیح دهد دروغ بگوید.پیامدی مناسب برای عمل نادرست كودك در نظر بگیرید و به علت دروغگویی آن را كمی شدیدتر كنید.و یا برای دروغگویی تنبیه مجزایی در نظر بگیرید.
  *راستگویی كودك را تحسین كنید.مثلا اگر به كار اشتباهش اعتراف كرد بگویید از راستگویی او بسیار خوشحالید و بعد جریمه ای برای كار اشتباهش تعیین كنید.اگر قبل از اینكه بفهمید نزد شما آمد و به اشتباهش اعتراف كرد او را كمتر از حالت معمول تنبیه كنید.
  در پایان ذكر چند نكته ضروری است.
  -دروغگویی را رفتاری زودگذر تلقی كنید كه با برخورد مناسب و ایجاد اعتماد برطرف خواهد شد.
  -هر گز به كودك برچسب "دروغگو" نزنید. زیرا به این صفت عادت می كند و رفتار ناشایستش را تغییر نمی دهد.
  -هرگز به او نگویید" هفته آینده به مسافرت می رویم ولی به مدرسه ات می گوییم تو مریض بوده ای".این باعث می شود او هم برای رسیدن به خواسته هایش دروغ بگوید.
  -اگر در حضور دیگران دروغ می گوید تا خود را فردی شایسته نشان دهد ،در مقابل دیگران با او برخورد نكنید و در تنهایی با او صحبت كنید.
  -از خود بپرسید در صورت روبرو شدن با دروغ كودك چه رفتاری خواهید داشت.در این صورت پیش از آنكه با دروغ مواجه شوید سعی كنید واكنش خود را تعیین كنید.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0