نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع
    azadmanesh آفلاین است تازه وارد

پیشفرض دزدی پسر 8 ساله

با سلام
    ضمن تشکر از دوستان
    اخیرا متوجه شدم پسر 8 سال ام دست به جیب من میبره و پول بر میداره یا بعضی وقت مداد و پاک کن دوستاشو میاره منزل با این موضوع چه جوری برخورد کنم.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

توصيه ها و هشدارهاي دكتر نسرين اميري فوق‌تخصص روان‌پزشكي كودك
    کـودکـتـان بـه کـيـفـتـان سـرک مـي کـشـد؟

چند سال پيش در لابي هتلي منتظر پذيرش بوديم که متوجه شدم دختر کوچولويي آمده سراغ چمدانمان و سعي مي‌کند در آن را باز کند. حس کردم شايد مادر و پدر اين کودک که با بي‌خيالي مشغول کار خود بودند، نتوانسته‌اند فرزندشان را خوب تربيت کنند...

آن روز کمي جا خوردم اما امروز که خودم بچه‌دار شده‌ام، مي‌فهمم که کودکان چقدر کنجکاوند و کنترل آنها گاهي چقدر سخت است. آنها دوست دارند هر جايي سرک بکشند و بفهمند داخل کيف و ساک و کشو و کمد چه خبر است. اين رفتار شايد ابتدا قابل تحمل باشد اما به مرور مخصوصا وقتي پاي غربيه‌ها به ميان مي‌آيد، براي مادر مساله‌ساز مي‌شود. دراين?باره با دكتر نسرين اميري، فوق‌تخصص روان‌پزشكي كودك گفت‌وگو كرده‌ايم.

سلامت: خانم دکتر! آيا اينكه كودكان دوست دارند بدانند داخل كيف ديگران چيست، طبيعي است؟

اين موضوع به سن آنها بستگي دارد. كودكان زير
    3 سال از روي كنجكاوي به همه‌چيز دست مي‌زنند، اما بعد از 3 سال متوجه مالكيت و ممنوعيت‌ها مي‌شوند ولي به دليل خواسته‌هايي كه دارند، قوانين را زيرپا مي‌گذارند.

سلامت: آيا اين باوردرست است که نبايد وسايل تزئيني خانه را از اطراف کودکان نوپا جمع کرد تا به آنها عادت کنند؟

نه، کودکان زير 3 سال تفاوت بين داشته‌‌هاي خود و ديگران را درك نمي‌كنند بنابراين توصيه مي‌شود والدين براي پيشگيري از بروز خطرها، چنين وسايلي را در دسترس او قرار ندهند.

سلامت: بعد از 3 سالگي چطور؟

در اين دوره بايد مسايل را جدي‌تر گرفت و اجازه نداد كودك به وسايلي كه به او مربوط نيست، مانند كيف والدين يا چيزهايي كه براي او ممنوع شده‌اند (مانند شكلات) دست بزند.

سلامت: چگونه اين نكته را به فرزندمان بفهمانيم؟

قبل از هر چيز بايد به كودك آموزش داد که هر فرد مالک وسايل خود است. بعد از آنکه اين موضوع را درک کرد، بايد حواس‌جمع بود و در صورت شكسته‌شدن قوانين، کودک را تنبيه كرد. منظور از تنبيه فقط اعمال محدوديت است نه تنبيه بدني، مثلا محروميت از حضور در جمع و...

سلامت: بي‌توجهي به اين رفتار کودکان چه عواقبي مي‌تواند داشته باشد؟

گاهي كودكان در دوران دبستان شروع مي‌کنند به برداشتن پول از کيف مادر. مادر هم متوجه اين موضوع نيست و با هشدار مثلا اولياي مدرسه تازه متوجه مي‌شود. اين موضوع به دليل آموزش ندادن درست اصل مالکيت است. در واقع کودکان تصور مي‌كنند که دزد فقط شخصي است که در فيلم‌ها مي‌بيند و نقاب به صورت مي‌زند. بايد به کودک فهماند كه اين کار هم نوعي دزدي است.

سلامت: چطور اين کار را انجام دهيم؟

مثلا مي‌توان به او گفت: «اين كار تو زشت است و همان دزدي محسوب مي‌شود.»

سلامت: اگر کودک متوجه اشتباه خود شد، تشويق هم لازم است؟

بله، مثلا بايد به او گفت: «چون پسرخوب و مرتبي هستي و از وسايل خودت استفاده مي‌كني، اين جايزه را به تو مي‌دهم» اما گفتن جمله‌هايي مانند «چون دزدي نمي‌كني يا دست تو کيف مامان نمي‌کني، جايزه مي‌گيري» كاملا اشتباه است. براي انجام ندادن كار بد نبايد كودك را تشويق كرد و اين از نكته‌هاي ظريف تربيتي است.

دزدی‌های کودکان
    http://www.iransalamat.com/index.php...n=show&id=8747
    جیب‌برهای كوچك
    http://www.iransalamat.com/index.php...n=show&id=8748

دکتر زهرا شعرا آفلاین است عضو هيات تحريريه
    موقعیت
    شیراز

پیشفرض

علاوه بر راهكارهاي گفته شده بايد عرض كنم كه از سن 7 تا 14 سالگي ، سني است كه كودكان بايد صريحا و قاطعانه قوانين را ياد بگيرند و آن را اجرا كنند. قوانين را به او بگوييد و از او مهربانانه ولي قاطعانه بخواهيد تا قوانين را اجرا كند. بايد بداند نقض قوانين باعث تنبيه شدنش مي شود. مثلا اگر دزدي كرد ديگر خبري از ديدن تلوزيون نيست.بايد بداند كه شما هر روز وسايلش را بررسي مي كنيد. پول توجيبي مشخصي برايش مشخص كنيد تا لذت خريد مستقلانه را احساس كند.اگر وسيله اي ميخواهد كه بيشتر از پول توجيبي اوست بايد شما را در جريان بگذارد تا با برنامه ريزي و جمع كردن پولهايش و يا انجام يك كار خوب مانند 5 تا 20 گرفتن به خواسته اش مي رسد.بايد براي رسيدن به اهدافش برنامه ريزي كند و تلاش و صبر داشته باشد. با دوستان صميمي يا كودكان فاميل قرار بگذاريد كه گاهي وسايل يكديگر را به همديگر براي مدت كوتاهي قرض دهند كه هم حس بخشندگي را بياموزد و هم اجازه گرفتن را بياموزد.با يكديگر پول يا وسايلي را تهيه كنيد و به ديدن كودكان فقير برويد و انها را هديه دهيد.تا به جاي دزدي نيكوكاري را ياد بگيرد. حتما در صورت اجراي قوانين به شكلي كه دكتر سجاد فرمودند او را تشويق كنيد.
    دكتري علوم تربیتی - مدرس دانشگاه

sanaz288 آفلاین است تازه وارد
    موقعیت
    mashhad

پیشفرض

سلام بد نيست خاطره اي را براتون تعريف كنم منم همين كارا رو ميكردم هيچ وقت يادنميره ابتدا پدرم گفت من هرچي بخاي و من صلاح بدونم برات ميخرم اما من بازم اين كارو ميكردم بابام سكه هاي 10تومني را از بانك ميگرفت و در جيبش ميذاش ميگفت پول تو جيبيت تو جيبامه برو بردار حالامن قبلا برداشته بودم .بعدها كه9سالم بود هميشه در جيب بابا جونم شكلاتاي مربايي بود كه من دوست داشتم كم كم فهميدم ميدونيد بايد پول هاتون از دسترس بچه دور باشه و به جاش محبت و وسايلي كه ميخاد دردسترسش باشه البته به نوع معمول

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0