بعضي‌ها اسم امتحان که مي‌آيد، دل‌شان شور مي‌زند، دندان‌هاي‌شان به هم فشرده مي‌شود و دستان‌شان يخ مي‌کند. براي خيلي‌ها آزمون و امتحان با استرس، دل‌شوره و نگراني همراه است. اين موضوع فقط به افرادي که امتحان دارند، مربوط نيست و اطرافيان را هم درگير مي‌کند. فصل امتحانات که مي‌رسد گاهي وقت‌ها پدر و مادرها بيشتر از فرزندان‌شان نگران مي‌شوند. اغلب اين نگراني والدين به فرزندان هم منتقل مي‌شود و موجب استرس بيشتر در آنها مي‌شود. اگر مي‌خواهيد به فرزندتان کمک کنيد، بهتر است شرايط و محيط خانه را طوري فراهم کنيد که فرزندتان آرامش و تمرکز بيشتري داشته باشد و در امتحانات نتيجه بهتري بگيرد.درس خواندن در محيطي آرام با شرايط مناسب با تمرکز و يادگيري بيشتري همراه است. نور و رنگ، شيوه چيدمان، نظم و ترتيب محيطي که در آن مطالعه انجام مي‌شود، در ميزان تمرکز و يادگيري موثر است. رعايت نکات و موارد زير به شما کمک مي‌کند تا محيط خانه را براي درس خواندن فرزندتان آماده کنيد.
جايي براي درس خواندن


محل مشخصي را در خانه براي انجام دادن تکاليف مدرسه فرزندان‌تان در نظر بگيريد و براي تمرکز بيشتر و يادگيري بهتر از او بخواهيد هميشه در همان محل مطالعه کند و تکاليف مدرسه‌اش را انجام دهد. انجام تکاليف مدرسه در رختخواب، سر ميز غذا و يا در حال تماشاي تلويزيون موجب کاهش تمرکز مي‌شود. بهتر است اتاق جداگانه‌اي را براي مطالعه و درس خواندن فرزندتان در نظر بگيريد و در صورتي که اين امکان وجود ندارد، گوشه‌اي از خانه را که سر و صداي کمتر، تهويه و نور و روشنايي مناسبي دارد، به اين کار اختصاص دهيد.
نظم و ترتيب


نظم و ترتيب و تميزي محيط مطالعه موجب افزايش تمرکز و قدرت يادگيري مي‌شود. در ايام امتحان، محيط خانه را تميز و مرتب نگه‌داريد. شايد لازم باشد فرزندتان را در تميز نگه‌داشتن اتاق و محل مطالعه‌اش کمک کنيد. نظم در ساعات غذا خوردن، خوابيدن و بيدار شدن هم در اين کاهش استرس نقش مهمي‌ دارد و لازم است در ايام امتحانات بيشتر به اين موضوع اهميت داده شود و همه افراد خانواده در برقراري اين نظم همکاري کنند.
نور و روشنايي


مطالعه و درس خواندن از فعاليت‌هايي است که براي انجامش به نور و روشنايي مناسب نياز است. بر طبق استاندارد، روشنايي مورد نياز براي مطالعه 400 لوکس است. اين مقداري است که مي‌توان کلمات را به وضوح و بدون نياز به خم شدن به سمت کتاب از فاصله 30 سانتي‌متري به راحتي مشاهده کرد. نور نامناسب موجب خواب آلودگي، نداشتن تمرکز و مشکلات بينايي مي‌شود. نور مهتابي‌هاي فلورسنت بدترين نوع و نور طبيعي و روشنايي روز بهترين نوع نور براي مطالعه هستند. بنابراين بهتر است فرزندان‌تان را تشويق کنيد در ساعات روشن روز تکاليف‌شان را انجام دهند. در صورت نياز به استفاده از روشنايي مصنوعي، بهتر است از ترکيب نورهاي زرد و سفيد که شبيه به نور روز است، استفاده شود. بهتر است تمام اين نور به صورت عمومي‌ و در کل فضاي اتاق تامين شود. در صورت کم بودن نور عمومي ‌اتاق بهتر است براي تامين روشنايي از نور موضعي چراغ مطالعه با لامپ‌هايي با نور زرد استفاده شود. براي ديد کافي و نيفتادن سايه دست روي کاغذ نور بايد طوري تنظيم شود که از سمت چپ بتابد.
تغيير چيدمان ويژه امتحان


گاهي وقت‌ها لازم است چيدمان اتاق مطالعه فرزندان را در ايام امتحان تغيير داد. مطالعه نياز به تمرکز دارد، بنابراين بهتر است اسباب‌بازي‌ها، لوازم، قاب عکس و ساير وسايلي که ممکن است تمرکز فرزندتان را هنگام مطالعه از بين ببرد، به طور موقت از معرض ديد او برداريد. اين کار را با همکاري و نظر او انجام دهيد و اگر فرزندتان سن کمي‌ دارد، برايش توضيح دهيد که پس از مرور درس‌ها و آماده شدن براي امتحان مي‌تواند با اسباب بازي‌هايش بازي کند.
تماشاي تلويزيون


گاهي وقت‌ها دانش‌آموزان براي انجام ندادن تکاليف مدرسه و کم‌کردن استرسي که دارند به ديدن برنامه‌هاي تلويزيوني پناه مي‌برند و ساعت‌ها پاي تلويزيون مي‌نشينند و حتي برنامه‌هايي را که مناسب سن‌شان هم نيست، تماشا مي‌کنند. اين طور مواقع بهتر است تلويزيون را از اتاق يا محل مطالعه آنها برداريد و زمان مشخصي را هم براي تماشاي برنامه مورد علاقه‌شان در نظر بگيريد.
رفت و آمدها و ميهماني‌ها


در ايام امتحانات بهتر است برنامه ديد و بازديدها و ميهماني‌ها را کمي‌تغيير دهيد. براي آرامش بيشتر فرزندان درصورت امکان شب‌هاي امتحان به ميهماني نرويد و ميهمان دعوت نکنيد. در صورتي که اين امکان وجود نداشت، ديد و بازديد را به بعدازظهر موکول کرده و برنامه‌تان را طوري تنظيم کنيد که در ساعات ابتدايي شب محيط خانه شرايط عادي و آرامي‌داشته باشد.