جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 13 مجموع

موضوع: مسمومیت با مشروبات الکلی تقلبی(گزارش عوارض و تلفات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مسمومیت با مشروبات الکلی تقلبی(گزارش عوارض و تلفات)

  تقلب بودن اکثر الکل های صنعتی زرد رنگ عرضه شده در بازار

  جام جم آنلاين: دكتر نويد صفوي رئيس اداره مواد و داروهاي تحت كنترل وزارت بهداشت، با اشاره به تقلبي بودن اكثر الكل‌هاي صنعتي زرد رنگ عرضه شده در سطح بازار گفت: مصرف خوراكي و تصادفي مقادير جزئي اين نوع الكل سبب كوري و مرگ مي‌شود.
  دكتر صفوي ، در گفتگو با ايسنا رنگ زرد الكل‌هاي صنعتي را عاملي براي جلب توجه كودكان جهت نوشيدن برشمرد و اظهار كرد: تركيب الكل‌هاي صنعتي استاندارد، اتانول ناخالص باقي مانده از فرايند تقطير در توليد الكل طبي است كه با ماده تربانتين تقليب شده و بايد به رنگ زرد يا نارنجي عرضه شود.

  وي، با بيان اين كه تركيب شيميايي الكل صنعتي تقلبي متانول بسيار سمي و كشنده است، تاكيد كرد: مصرف تصادفي 5 سي سي از اين تركيب، كوري و مقادير بيشتر از آن مرگ را به همراه دارد.

  رئيس اداره مواد و داروهاي تحت كنترل وزارت بهداشت، گفت: كاربرد الكل اتيليك صنعتي در صنايع گوناگوني چون رنگسازي است و از اين محصول استفاده‌هاي گوناگوني در صنعت مي‌شود.

  به گفته وي، متانول يا الكل چوب فرآورده پتروشيمي است كه بايد به رنگ آبي با نام متانول به همراه درج علامت هشدار و خطر مرگ عرضه شود.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Jul-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مرگ سالانه 42 هزار تن در روسیه به علت الکل تقلبی

  سالانه بيش از 42 هزار نفر در روسيه بر اثر مسموميت با الكل هاي تقلبي جان خود را از دست مي دهند
  الكل بيشتر از ايدز، روس‌ها را مي‌كشد

  سلامت: عده‌اي فكر مي كنند موضوع مشروبات الكلي تقلبي فقط مشكل برخي كشورهاي جهان سوم است. ولي اخيرا آماري از ميزان تلفات ناشي از الكل هاي تقلبي در روسيه منتشر شده كه نشان مي‌دهد، اين كشور هم گرفتار انواع اين محصولات تقلبي است و سالانه بيش از 42 هزار نفر در روسيه بر اثر مسموميت با الكل‌هاي تقلبي جان خود را از دست مي دهند.


  تراژدي ملي روسيه
  اين آماري نيست كه از سوي يك مركز تحقيقاتي معمولي يا مخالفان دولت روسيه منتشر شده باشد، بلكه خود وزير كشور روسيه در يك كنفرانس مطبوعاتي اعلام كرد كه مسموميت با الكل هاي وارداتي تقلبي، عامل مرگ سالانه حدود 42 هزار روس است. رشيد نورقاليوف درباره علت مسموم كننده بودن اين مشروبات الكلي مي‌گويد: <بطري هاي مشروبات الكلي كه در فروشگاه هاي روسيه به فروش مي رسد، اكثرا داراي مايعات سمي است و اين يك تراژدي ملي براي روسيه است.>
  در حالي كه الكليسم در روسيه يك مشكل اساسي است و به نوعي سلامت عمومي اين كشور را تهديد مي‌كند، در روسيه مارك هايي از مشروبات الكلي وجود دارد و به فروش مي رسد كه كارخانه هاي آنها سال هاست كه تعطيل شده‌اند. برخي از اين محصولات سال هاست كه از تاريخ مصرفشان گذشته و فاسد شده اند، اما هنوز در بازار روسيه وجود دارند. بر اساس آمارهاي موجود از هر 3 مرد روس و از هر 7 زن روس يك نفر الكلي است. به زعم مسئولان روسيه، منشا بيشتر مشروبات الكلي تقلبي موجود در اين كشور، ساير كشورهاي استقلال يافته از شوروي سابق است. نورقاليوف در اين باره مي‌گويد: <حدود 40 درصد از مشروبات الكلي كه از گرجستان وارد روسيه مي شود و 70 درصد مشروباتي كه از مولداوي وارد مي‌شود، تقلبي است.> در اين راستا دولت روسيه محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هايي در واردات، خصوصا مشروبات الكلي، از اين دو كشور اعمال كرده است. برخي منتقدان گمان مي كنند، اين محدوديت‌ها بيشتر براي ايجاد فشار اقتصادي به اين دو كشور و كسب امتيازات سياسي است.

  مشكل هميشگي الكل
  موضوع مسموميت با الكل اصلا مشكلي نيست كه تازگي‌ها ايجاد شده باشد يا منحصرا مختص روسيه باشد يا فقط در اثر مشروبات الكلي تقلبي، نامرغوب و قاچاق ايجاد شود. اين مشكلي است كه در آمريكا هم سالانه جان حدود هزار ‌و ‌300‌ نفر‌ را مي گيرد.
  يك سوال مهم اين است كه مسموميت با الكل چگونه رخ مي دهد؟ الكل باعث سركوب سيستم عصبي مركزي بدن يعني مغز و نخاع مي شود و همين پديده باعث بروز رفتارها، احساسات و اثرات جسمي مي شود كه موسوم است به مستي. يكي از قسمت‌هاي مغز كه تحت تاثير الكل قرار مي گيرد، بخش كنترل عملكرد حياتي بدن انسان است. البته اين قسمت از مغز كه تنفس و ضربان قلب را كنترل مي كند تقريبا آخرين بخش مغز است كه تحت تاثير الكل قرار مي گيرد.
  اما به هر حال وقتي فرد مقادير زيادي الكل مصرف مي‌كند، تعداد و شكل تنفس و ضربان قلبش تغييرمي كند. هرچه ميزان الكل بيشتري مصرف شود تنفس و ضربان قلب بيشتر كاهش مي يابد و درنهايت به جايي مي رسد كه قلب و ريه هاي او از كار مي ايستند. البته اين آستانه تحمل با مشروبات الكلي فاسد شده يا مسموم خيلي پايين تر است.

  عرق سگی
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%...B3%DA%AF%DB%8C
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مشروبات الكلي تقلبي چند نفر را در آبادان كور كرد

  مشروبات الكلي تقلبي چند نفر را در آبادان كور كرد

  خبرگزاري فارس: مصرف مشروبات الكلي تقلبي در شهرستان آبادان منجر به كور شدن و بروز برخي بيماري‌ها از جمله رعشه در چند شهروند آباداني شد.

  به گزارش خبرنگار فارس در خرمشهر، نيروي انتظامي آبادان بدون اعلام تعداد اين افراد، اضافه كرده است: افراد آسيب ديده عمدتاً جوان هستند.
  اين گزارش مي‌افزايد: عوامل عرضه مشروبات تقلبي در آبادان با تهيه شيشه مشروبات خارجي و چاپ برچسب‌هاي تقلبي، الكل صنعتي را با آب و اسانس‌هاي معطر مخلوط و سپس با پلمب‌ آن‌ها در بازار عرضه مي‌كنند كه مصرف آن تا حد مرگ سلامت مصرف كننده را به خطر مي‌اندازد.
  نيروي انتظامي آبادان از داروخانه‌ها خواست تا از فروش الكل صنعتي به جوانان و نوجوانان خودداري كنند.
  اخيراً در آبادان 5 باند توليد و توزيع مشروبات الكلي خارجي و داخلي نابود شده است.
  شيوع اين مشروبات در بين جوانان و نوجوانان باعث نگراني خانواده‌ها در آبادان و خرمشهر شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تاکنون ۱۲۲ تن در هند بر اثر استفاده مشروبات الکلی مسموم کشته شدند

  تاکنون ۱۲۲ تن در هند بر اثر استفاده مشروبات الکلی مسموم کشته شدند

  یکی از مقامات پلیس هند روز شنبه اعلام کرد شمار تلفات نوشیدن مشروب الکلی سمی در ایالت “گوجرات” به دست کم ۱۲۲ نفر افزایش یافت.


  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، “ابهای جوداسام” یکی از مقامات پلیس ایالت گوجرات در غرب هند در مصاحبه با خبرنگاران گفت : ۱۵ مورد جدید مرگ ناشی از نوشیدن مشروب الکلی سمی شب گذشته گزارش شد که بدین ترتیب شمار تلفات به ۱۲۲ نفر افزایش یافت.


  وی افزود : تاکنون ۲۲۷ نفر در بیمارستان بستری شدند. نخستین موارد مسمومیت بر اثر نوشیدن مشروب الکلی سمی روز یکشنبه گذشته گزارش شد.
  مرگ و میر ناشی از نوشیدن مشروبات الکلی سمی در هند تقریبا معمول است و سال گذشته حدود ۱۷۰ نفر بر اثر نوشیدن آن در جنوب این کشور جان خود را از دست دادند.

  مصرف مشروب الکلی تقلبی در شهر “احمد آباد” هند ، موجب این تلفات شده است . اما مرگ و میر متوقف نشده و تعداد دیگری نیز در حال اغما بسر می برند که احتمال مرگ آنان زیاد است.

  بنابر خبر پلیس احمدآباد یکی از شهرهای ایالت گجرات هند، در این ارتباط تاکنون یک مشروب فروشی در منطقه مظنون شناسایی شده است.

  پلیس حیدرآباد در این باره اعلام کرد: این کارخانه مشروب سازی بیشترین فروش مشروب الکلی را در منطقه ” ماجور گم” از توابع حیدرآباد دارد.

  بر اساس این گزارش، بنابر خبر پلیس هند در میان مسموم شدگان منتقل شده به بیمارستان شش افسر پلیس و دو مقام ارشد اداری نیز وجود دارند که در وضعیت اغما بسر می برند.

  در همین حال حکومت ایالتی اعلام کرده که گروه تحقیق برای بررسی حادثه و شناسایی عامل فروشنده مشروبات الکلی تشکیل شده است. این گروه تا ۳۰ نوامبر گزارش را نه تنها در این ارتباط بلکه درخصوص فروش مشروبات الکلی به انجام خواهد رساند.

  علاوه بر این تا کنون ۲۲۷ نفر نیز بدلیل مسمومیت در بیمارستان بستری شده اند.

  لازم به ذکر است است ، تولید و فروش مشروبات الکلی در این ایالت هند ممنوع است و مصرف مرگ و میر ناشی از نوشیدن مشروبات الکلی مسموم در هند بسیار زیاد است و تنها سال گذشته حدود ۱۷۰ نفر بر اثر آن در جنوب این کشور جان خود را از دست دادند.

  در قاره آسیا دو کشور ایران و هند به دلیل ممنوعیت تولید ، فروش و مصرف مشروبات الکلی و تولید این مواد به صورت غیر قانونی تعداد تلفات ناشی از مصرف الکل تقلبی و غیر استاندارد موجب مرگ و میر زیادی می شود .

  در سال گذشته ۲۳ نفر در هرمزگان و ۱۱ نفر در رشت و ۱۰ نفر در مشهد به دلیل مصرف مشروبات الکلی غیر استاندارد جان خود را از دست دادند.

  مصرف مشروبات الکلی دست ساز،در سال گذشته موجب مرگ ۲۳ نفر در هرمزگان شد . در آن زمان در چند مرحله ده ها تن که در اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز دچار صدمه شده بودند به بیمارستان شهید محمدی مراجعه که تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار گرفتند، ولی مداوا در مورد ۱۲ تن ازآنان موثر واقع نشد و جان باختند . یکی از پزشکان که خواست نامش فاش نشود گفت:«چنین وضعیتی زمانی پیش می آید که ترکیبات متانول یا همان الکل صنعتی به شکل غیر استادارد در مشروبات وارد کنند که منجر به ایجاد مسمومیت زیاد و حتی مرگ می شود. از دست دادن بینایی از دیگر عوارض مصرف این نوع مشروبات حاوی متانول می باشد.» بنابر این گزارش همچنین ۵ نفر بینایی و ۶ نفر کلیه خود را از دست داده اند. شماری از جوانان بندرعباسی نیز در همان زمان به علت نوشیدن مشروبات الکلی دست ساز در جریان یک جشن عروسی، مسموم شدند که ۸ تن از آنها درگذشته اند . رئیس بیمارستان شهید محمدی بندرعباس اعلام کرد که ۳۳ نفر در بندرعباس به دلیل مصرف مشروب الکلی دست ساز مسموم شده اند , به تدریج بر شمار مراجعه کنندگان افزوده شده است.  * مشروب الکلی و متانول

  گفته می شود که درصد قابل توجهی متانول یا الکل چوب در نوشیدنی های الکلی در تمامی موارد ذکر شده چه در ایران و چه در هند استفاده شده بود که از عوارض آن مسمومیت، کوری بسیار شدید و مرگ است.

  متانول همچنین اختلال های دیگری در کبد، کلیه ها، قلب، شش ها و مغز ایجاد می کند.به گفته پزشکان، در مسمومیت شدید با متانول، به ویژه زمانی که به سرعت تشخیص داده نشود، حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد بیماران بهبود نمی یابند.اختلال های بینایی در اثر مصرف متانول نیز اگر یک هفته ادامه داشته باشد، احتمال بهبودی وجود ندارد.مصرف کنندگان مشروبات الکلی غیراستاندارد، با تهیه الکل سفید از داروخانه ها که ۸۰ درصد اتانول دارد، با روش خاصی آن را مصرف می کنند یا این که الکل را به صورت دست ساز تهیه می کنند.تخمیر میوه، فیبرهای سلولزی مانند چوب انگور و سیب یا حتی پوست میوه، سبب تولید متانول می شود که مصرف آن ممکن است به مرگ بینجامد.مشروبات الکلی دست ساز غلظت الکل بالایی دارند و تولیدکنندگان غیرقانونی نمی توانند مقدار اتیلیک و اتانول آن را کنترل کنند.

  * افزایش تقاضا برای الکل

  سال گذشته، نتیجه یک گزارش درباره مشروبات الکلی نشان داد که روزانه بیش از دو و نیم میلیون دلار انواع مشروبات الکلی از مرزهای غربی به ایران قاچاق می شود. بر اساس گزارش های رسمی، میزان الکل کشف شده در کشور ایران سالانه چهار میلیون لیتر اعلام شده است . گفته می شود که در چند سال گذشته داروخانه های شهرهای مختلف ایران با تقاضای زیادی از سوی جوانان برای خرید الکل سفید رو به رو شده اند . این شیوه تقاضا از نظر داروخانه داران غیرطبیعی و بیشتر از نیاز دارویی و بهداشتی بوده و نگران کننده ارزیابی شده است . نتیجه بررسی محدود و مصاحبه با برخی داروخانه داران تهران توسط اداره کل مطالعات معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، نشان می دهد که به تازگی تولید الکل سفید به دلیل تقاضای بالا افزایش یافته و در مقیاس وسیع توزیع می شود.

  همچنین گفته می شود که شبکه گسترده ای برای توزیع الکل سفید در کشور به شکل علنی و قانونی فعالیت می کنند و برخی فروشگاه ها هم الکل سفید را در بسته بندی ویژه می فروشند.نظارت وزارت بهداشت بر تولید و مصرف الکل سفید شامل تولیدکنندگان دولتی است و بر تولیدکنندگان خصوصی آن نظارت کمتری می شود; از این رو تاثیری بر کاهش تقاضا دیده نشده است.آمارها نشان می دهد که با وجود مقررات و قوانین مجازات اسلامی برای جلوگیری از مصرف الکل در کشور، تقاضا برای آن همچنان بالا است و بر میزان آن افزوده هم می شود.
  * قربانیان پیشین الکل دست ساز

  این نخستین بار نیست که مصرف مشروبات الکلی دست ساز در ایران و هند قربانی می گیرد . تنها سال گذشته حدود ۱۷۰ نفر بر اثر آن در جنوب کشور هند جان خود را از دست دادند . و همچنین هر ساله تعداد زیادی جوان در ایران به دلیل مصرف مشروبات غیر استاندارد فوت می کنند البته تنها مواردی که موجب مرگ دسته جمعی می گردد در رسانه ها بازتاب زیادی خئاهد داشت .

  در سال ۱۳۸۴ در شهر شیراز ۱۹ نفر در اثر نوشیدن مشروبات الکلی کشته شدند و صد نفر دیگر هم در بیمارستان های شهر بستری شدند .

  در شهریور ماه ۱۳۸۵ هم سه نفر در مشهد به علت مصرف نوشیدنی الکلی تقلبی جان خود را از دست دادند .

  همچنین در سال ۱۳۸۶ مصرف مشروبات الکلی دست ساز در قم جان ۱۲ نفر را گرفت و ۱۰۴ نفر را روانه بیمارستان کرد.

  موارد مرگ و میر دسته جمعی مربوط به سال ۱۳۸۷ نیز در همین مقاله اعلام گردیده است .
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Jul-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض فروش الكل هاي تقلبي در سوپر ماركت ها

  فروش الكل هاي تقلبي در سوپر ماركت ها
  وزارت بهداشت هشدارداد:


  گروه سلامت: رئيس اداره مواد و داروهاي تحت كنترل وزارت بهداشت با اشاره به توزيع نوع تقلبي محصولات الكلي با اسامي مختلفي چون الكل گندم و خرما در كارخانجات متعدد گفت: بعضا اين كارخانجات حتي وجود خارجي هم ندارند.
  دكتر نويد صفوي در گفتگو با ايسنا با بيان اين كه كارخانجات توليد كننده الكل نظير كارخانجات توليد دارو نيازمند اخذ مجوز و پروانه ساخت از وزارت بهداشت هستند، اظهار كرد: كارخانجات توليد كننده محصولات تقلبي كالاهاي خود را نه از طريق شركت هاي پخش دارويي مجاز بلكه از طريق شركت هاي توزيع غيرقانوني و بعضا واحدهاي عرضه تجهيزات پزشكي، سوپرماركت ها، اغذيه و خواربار فروشي ها توزيع مي كنند.
  وي با بيان اين كه پروانه محصولات شركت هاي متخلف لغو شده است، گفت: طي بخشنامه اي نيز به داروخانه هاي سراسر كشور اعلام شد تا الكل طبي را از طريق چرخه غيرقانوني توزيع خريداري نكنند. رئيس اداره مواد و داروهاي تحت كنترل وزارت بهداشت، با بيان اين كه داروخانه ها فقط مجاز به تهيه اين محصول از شركت هاي مجاز به توزيع سراسري دارو هستند، گفت: امكان تشخيص نمونه هاي سالم الكل از غير سالم آن بدون استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي وجود ندارد.
  دكتر صفوي در ادامه يادآور شد: در انواع تقلبي الكل علاوه بر وجود مواد مضر براي سلامت انواع اسانس هاي خوراكي نظير وانيل، موز و انواع ميوه نيز اضافه مي شود. به گفته وي، تركيب شيميايي الكل طبي 70 درجه، اتانول، آب و ساير افزودني هاي مجاز است.
  وي گفت: هم اكنون پدهاي الكلي آغشته به اتانول و يا ايزوپروپانول 70 درجه براي انجام تزريقات و اعمال ضد عفوني كنندگي مورد نياز در بازار موجود است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هشدار در مورد الکل تقلبی

  هشدار در مورد الکل تقلبی

  اداره کل نظارت بر امور دارو و مخدر معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت اعلام کرد :

  الکل تقلبی با نشان شرکت فجر جهرم بعلیت دارابودن متانول با غلظت بالا منجر به ضایعات شدید و فوت شده است.

  هرگون الکل با نشان فوق و محصولات با عنوان الکل طبی که از طریق شرکتهای پخش غیر مجاز توزیع شده اند بایستی سریعاً جمع آوری و معدوم گردند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مصرف مشروبات الکلی تقلبی در بندرعباس ۱۲ قربانی گرفت

  مصرف مشروبات الکلی تقلبی در بندرعباس ۱۲ قربانی گرفت

  مصرف مشروبات الکلی دست ساز به مسموميت ۹۲ نفر و مرگ ۱۲ نفر در بندرعباس در جنوب ايران منجر شده است.

  به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، دکتر فرشيد عابدی، رييس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان گفت:« درمجموع تاکنون ۹۲نفربه دليل عوارض ناشی ازمصرف مشروبات الکلی به بيمارستان شهيدمحمدی بندرعباس مراجعه کرده اندکه ۲۳نفربه صورت سرپايی مداواشده و۶۹ نفربستری شدند که ۱۲ نفرازبستری شدگان جان خودرا ازدست دادند».

  به گفته رييس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان نخستين گزارش مسموميت ناشی ازسوءمصرف مشروبات الکلی سه شنبه هفته گذشته با مراجعه ۱۵ بيمار به بيمارستان و مرگ سه نفر مشاهده شده است.

  آقای عابدی همچنين گفته است که دو نفر از بيماران دچار نابينايی کامل وغيرقابل بازگشت شده اند.

  به گفته رييس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان «مشروباتی که مورد استفاده اين افراد قرار گرفته،ترکيبی از اتانول و متانول يا اصطلاحا الکل چوب بوده که موجب تخريب سلول های عصبی و پديده اسيدوزخون شده است».

  آقای عابدی با اشاره به اين که سن قربانيان اين حادثه بين ۲۵تا ۴۰ساله بوده است، گفت:«اين رويداد محدود به يک محله و مراسم خاص(عروسی ) در بندرعباس نبوده و مراجعه کنندگان از ساکنين محلات مختلف و حاشيه ای شهر بوده اند».

  تقاضا برای مشروبات الکلی در ایران

  توزيع و مصرف مشروبات الکلی از زمان پيروزی انقلاب در ايران ممنوع است، اما روزانه گزارش های بسياری از سوی مقامات نيروی انتظامی در خصوص کشف محموله های قاچاق مشروبات الکلی در خبرگزاری ها منتشر می شود.

  اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیرو انتظامی ایران، سال گذشته از مخفی کاری در آمارهای مربوط به مشروبات الکلی در کشور انتقاد کرده و گفته بود: «در مورد الکل همواره بر مخفی کردن مشکلات آن در کشور تلاش شده است، در حالی که مصرف الکل و حتی افزايش مصرف آن در کشور يک واقعيت است.»

  پس از چنين اظهاراتی، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، به نقل از فرمانده نيروی انتظامی خبر داد که «بيش از ۴ ميليون ليتر مشروبات الکلی در سال ۸۵ کشف شده است».

  اين درحالی است که به دليل غير رسمی بودن توزيع مشروبات الکلی حجم مشروبات الکلی مصرف شده در کشور نامشخص است .

  اما فرمانده نیروی انتظامی گفته است مصرف سالانه الکل در ایران بیست میلیون لیتر است.

  در همين حال، پيشتر سرهنگ بيات، مديرکل مطالعات معاونت اجتماعی ناجا، نیز گفته بود بالا بودن قيمت مشروبات الکلی خارجی و همچنين مشکل دستيابی به آنها، موجب گسترش سودجويی از مسئله مشروبات الکلی شده است.

  وی گفته بود: همين امر« باعث شده که افراد سودجو در سطح کشور نسبت به تهيه و ساخت و توزيع مشروبات دست ساز اقدام کنند».
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هشدار نسبت به توزيع الكل تقلبي با 70درجه خلوص دراماكن غيرمجاز

  هشدار نسبت به توزيع الكل تقلبي با 70درجه خلوص دراماكن غيرمجاز


  ايسنا:رييس اداره مواد و داروهاي تحت كنترل وزارت بهداشت با اشاره به توزيع نوع تقلبي محصولات الكلي با اسامي مختلفي چون الكل گندم و خرما در كارخانه‌هاي متعدد گفت: «بعضا اين كارخانه‌ها حتي وجود خارجي هم ندارند.»


  دكتر نويد صفوي با بيان اينكه كارخانه‌هاي توليد كننده الكل مانند كارخانه‌هاي توليد دارو نيازمند اخذ مجوز و پروانه ساخت از وزارت بهداشت هستند، اظهار داشت: «كارخانه‌هاي توليد كننده محصولات تقلبي كالاهاي خود را نه از طريق شركت‌هاي پخش دارويي مجاز بلكه از طريق شركت‌هاي توزيع غيرقانوني و بعضا واحدهاي عرضه تجهيزات پزشكي، سوپرماركت‌ها، اغذيه و خواربارفروشي‌ها توزيع مي‌كنند.» وي با بيان اينكه پروانه محصولات شركت‌هاي متخلف لغو شده است، گفت: «طي بخشنامه‌اي نيز به داروخانه‌هاي سراسر كشور اعلام شد تا الكل طبي را از طريق چرخه غيرقانوني توزيع خريداري نكنند.» رييس اداره مواد و داروهاي تحت كنترل وزارت بهداشت با بيان اينكه داروخانه‌ها فقط مجاز به تهيه اين محصول از شركت‌هاي مجاز به توزيع سراسري دارو هستند، گفت: «امكان تشخيص نمونه‌هاي سالم الكل از غير سالم آن بدون استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي وجود ندارد.» وي گفت: «تركيب شيميايي الكل طبي 70 درجه، اتانول، آب و ساير افزودني‌هاي مجاز است.»
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Jul-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مصرف مشروبات الكلي دست‌ساز موجب كوري، كاهش سطح هوشياري يا مرگ مي‌شود

  هشدار دبير انجمن سم‌شناسي و مسموميت‌هاي ايران:
  مصرف مشروبات الكلي دست‌ساز موجب كوري، كاهش سطح هوشياري يا مرگ مي‌شود

  دبير انجمن سم‌شناسي و مسموميت‌هاي ايران با هشدار نسبت به كمبود اطلاع از عوارض مصرف مشروبات الكلي دست‌ساز تاكيد كرد: از جمله اين عوارض، تاري ديد، مگس‌پران چشم، برفك جلو چشم و در نهايت اسيد فورميك وارد سلول‌هاي بينايي شده، تنفس سلولها را مختل كرده و باعث تورم عصب بينايي و كوري فرد مي‌شود.

  دكتر شاهين شادنيا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص مضرات مشروبات الكلي دست‌ساز گفت: مشروبات دست‌ساز كه توسط افراد سودجو ساخته مي‌شود، حاوي ناخالصي‌هايي از جمله متيل الكل (الكل چوب) است كه عوارض بسيار سويي دارد.

  به گفته وي، الكل چوب موجود در مشروبات الكلي دست‌ساز، بسيار سريع از راه مخاط دهان و دستگاه گوارش جذب مي‌شود. در مراحل اول، به خاطر وجود الكل ايتليك، علائم خفيف و فقط در حد مستي ايجاد مي‌كند، ولي با گذشت زمان الكل متيليك، تحت تاثير آنزيم‌ها مثل آنزيم الكل دهيدروژناز متابوليز شده و ايجاد فرمالدهيد كرده و اين ماده تحت تاثير آنزيم ديگري به نام آلدهيدروژناز قرار گرفته و توليد اسيد فورميك جوهر مورچه مي‌كند.

  دكتر شادنيا افزود: با توجه به اين كه اسيد فورميك به ميزان كمي در بدن وجود دارد ولي بدن با داشتن يك مكانيزم دفاعي تركيبات فورميك را به آب و c02 تبديل مي‌كند ولي چنانچه مصرف الكل چوب افزايش يابد مقدار اسيد فورميك افزايش يافته و باعث ايجاد مسموميت مي‌شود.

  استاديار سم‌شناسي باليني خاطرنشان كرد: اسيد فورميك در مراحل پيشرفته از سطح خوني - مغزي عبور كرده و وارد مغز مي‌شود كه باعث آسيب رساندن به سلول‌هاي مغزي و كاهش سطح هوشياري و كما و نهايتا مرگ مي‌شود.

  دكتر شادنيا خاطرنشان كرد: ‌در صورت استفاده مكرر از الكل اتيليك يا اتانول كه همان الكل موجود در داروخانه‌هاست باعث بروز عوارضي همچون كوچك شدن كبد (سيروز كبدي)، زخم معده و عوارض گوارشي مي‌شود.

  وي در خصوص عوارض مصرف مداوم مشروبات الكلي به خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: عمده‌ترين عارضه مصرف مشروبات الكلي اختلال در غده پانكراس، هپاتيت الكلي، خونريزي دستگاه گوارش ناشي از واريس‌هاي مري، كم خوني و آنمي، سوء تغذيه، افزايش ابتلا به عفونت‌هاي ريوي، مغزي و مننژيت است.

  دبير انجمن سم‌شناسي و مسموميت‌هاي ايران در خصوص سطح آگاهي مصرف‌كنندگان نسبت به عوارض مشروبات الكلي دست‌ساز تصريح كرد: علاوه بر اقدامات فرهنگي و آموزشي آگاه‌بخش، دولت بايد سياست‌هاي پيشگيرانه ويژه‌اي اتخاذ كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض خوردن الکل سفید

  معاون دارو و غذاي وزارت بهداشت در گفتگو با سلامت خبر داد:

  مرگ 9 نفر بر اثر مصرف الکل سفيد در سال 86

  يکي از مرگ‌هايي که چند سالي است در کشور مطرح شده و براي مردم جنبه واقعي گرفته است، مرگ بر اثر مصرف الکل سفيد است؛ ماده‌اي که به راحتي در داروخانه‌ها توزيع مي‌شد و به فروش مي‌رسد. الکل سفيد فوايد و استفاده‌هاي زيادي دارد و مصارف طبي آن نيز اهميت دارد، با اين حال اين موضوع نبايد موجب فراموش شدن جنبه‌هاي مضر آن شود؛ مضراتي که گاهي موجب مرگ مصرف‌‌کننده مي‌شود.  البته از زماني که اعلام شد اين ماده از سوي برخي جوانان به عنوان ماده سکرآور مصرف مي‌شود، توزيع و عرضه آن نيز محدودتر شد تا از اين طريق به نحوي مصرف آن کاهش يابد.  ديگر نمي‌توان الکل سفيد به راحتي پيدا کرد
  دکتر ديناروند، معاون دارو و غذاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با تاييد مصرف الکل سفيد ميان جوانان به عنوان مشروب مي‌گويد: «متاسفانه الکل سفيد به عنوان يک ماده ميان جوانان مصرف مي‌شود و عوارض بسيار ناگواري نيز براي مصرف‌کنندگان دارد.» به گفته وي، پس از ارايه گزارش‌هايي مبني بر وجود چنين مشکلي، وزارت بهداشت عرضه اين ماده را محدود کرد و اجازه توزيع بي‌رويه آن را نداد. ديناروند تصريح مي‌کند: «در حال حاضر، توزيع اين ماده با سخت‌گيري‌هايي همراه است و ديگر نمي‌شود الکل سفيد را به راحتي تهيه کرد.» معاون دارو و غذاي وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت اطلاع‌رساني در خصوص عوارض مصرف الکل سفيد به عنوان ماده‌اي خوراکي مي‌افزايد: «يکي از کارهاي وزارت بهداشت براي کاهش مصرف اين ماده، اطلاع‌رساني و آگاهي دادن به مردم است تا خودشان نيز از مصرف آن پيشگيري کنند.» وي خاطرنشان مي‌کند: «الکل طبي 70 درصد الکل دارد و مصرف آن به عنوان مشروب، بسيار خطرناک است و مي‌تواند موجب مرگ شود.» ديناروند با اشاره به ميزان مرگ و ميرهاي ناشي از مصرف اين ماده، مي‌گويد: «سال گذشته 9 نفر بر اثر مصرف اين ماده فوت کردند و سال 85 نيز 19 مورد مرگ گزارش شد.» وي خاطرنشان مي‌کند: «نمونه‌هاي مسموميت با اين ماده نيز تنها در بيمارستان لقمان صدها مورد است که اين موضوع نشان مي‌دهد که در اين حوزه بايد اقدامات جدي پيشگيرانه صورت گيرد.»
  مصرف مشروبات الکلي در ايران بسيار کم است


  ديناروند با تاکيد بر اينکه مصرف مشروبات الکلي در جمهوري اسلامي ممنوع است، مي‌گويد: «در ايران غير از ممنوعيت بهداشتي مصرف مشروبات الکلي، مصرف اين ماده از نظر شرعي نيز ممنوع است، به همين دليل بايد اقدامات صورت گرفته همه‌گيرتر باشد.» وي مي‌افزايد: «مصرف مشروبات الکلي در ايران بسيار کم است و در مقابل ديگر کشورها اين مصرف ناچيز و کم‌رنگ است ولي پيشگيري ما بايد بسيار جدي و پيگيرانه باشد.»
  تحقيقات چه مي‌گويند؟


  در حال حاضر، فروش بدون نسخه الکل سفيد در داروخانه‌هاي کشور ممنوع است اما همچنان الگوي مصرف الکل در ميان جوانان ايراني خطرنا‌ک‌ترين الگوي مصرف دنيا است، به نحوي که نتايج يک تحقيق در ميان 75 دانش‌آموز نشان مي‌دهد که 3/56 درصد از نوجوانان و جوانان زير 24 سال مواد مخدر مصرف مي‌کنند و سن مشروب‌خواري به 15 و 16 سال کاهش يافته است. اما شايد يکي از دلايل اصلي گرايش جوانان به مصرف الکل اين است که بسياري از آنها معتقدند که مصرف الکل خطرات مواد مخدر را در پي ندارد ارزاني و دسترسي بيشتر به الکل سفيد، آن را مصرف کنند. نتايج يک نظرسنجي از جوانان نيز نشان مي‌دهد، 20 درصد اين افراد کساني هستند که الکل مصرف مي‌کنند و پنج درصد بقيه نيز در وسوسه مصرف الکل هستند. در اين نظرسنجي آمده است که مصرف الکل نسبت به ساير مواد مخدر در جامعه شايع‌تر بوده و بر خلاف مواد مخدر که 95 درصد جوانان مصرف آن را قبيح مي‌دانند، متاسفانه از قبح کمتري برخوردار بوده و مصرف آن ميان برخي دانشجويان توأم با نوعي پرستيژ عاميانه تلقي شده است. پژوهش مذکور روي دانشجو در سنين 18 تا 24 ساله در رشته‌هاي گوناگون تحصيلي انجام گرفته است.
  مصرف مشروبات الکلي جرم است
  مصرف مشروبات الکلي در ايران جرم محسوب مي‌شود و از نظر قانوني اين کار ممنوع است، به همين دليل کارخانه‌ها براي جبران اين کمبودها، اقدام به توزيع ماء‌الشعيرهاي فاقد الکل کرده‌اند و مجوز قانوني و شرعي آن را نيز دريافت کردند به نحوي که بعدها اعلام شد مصرف اين ماده حتي براي درمان برخي دردها نيز مناسب است. چندي پيش خبري منتشر شد مبني بر اينکه بيش از يک ماه است که ماءالشعيرهاي الکل‌دار که به صورت رسمي از روسيه و ارمنستان وارد ايران شده و در فروشگاه‌ها و رستوران‌هاي کشورمان به ويژه در تهران عرضه مي‌شود. اين ماءالشعيرها داراي پنج درصد الکل بوده و به وسيله يک شرکت با مجوز رسمي وزارت بازرگاني جمهوري اسلامي ايران از روسيه وارد کشور شده است. برخي مي‌گويند اين شرکت براي فروش هرچه بيشتر کالاي خود و جذب مشتريان دايمي، کالاي خود را با قيمتي نسبتا ارزان ارايه مي‌دهد. اما بعد اين خبر تکذيب شد.
  تکذيب يک خبر


  دکتر ديناروند با تکذيب اين خبر مي‌گويد: «ماء‌الشعيرهاي داراي مجوز، هيچ‌کدام الکل ندارند و بدون الکل توليد و توزيع مي‌شوند.» وي مي‌افزايد: «هيچ نوشابه الکل‌داري مجوز ندارد و تمام اين مشروبات از راه‌هاي غيرقانوني وارد کشور مي‌شود.» معاون دارو و غذاي وزارت بهداشت مي‌گويد: «اگر مشروبات الکلي نيز از راه‌هاي غيرقانوني وارد کشور شود، وزارت بهداشت و نيروي انتظامي با آن برخورد کرده و مانع ورود آن به چرخه توزيع مي‌شود.» به گفته وي، اگر ماء‌الشعيري در رستوران‌ها توزيع مي‌شود، با الکل مجاز است و فاقد الکل بالا خواهد بود. البته ماء‌الشعير با الکل صفر درصد وجود ندارد. وي خاطرنشان مي‌کند: «در مواد مصرفي روزانه نيز الکل وجود دارد و حتي خرما نيز درصدي از الکل را دارد اما اين ميزان سکرآور نيست.»
  يک شايعه ديگر


  در همين زمينه خبر ديگري مبني بر الکل داربودن يکي از نوشابه‌هاي وارداتي منتشر شد که مسوولان امر اين خبر را يک شايعه عنوان کردند. مديرکل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران وجود الکل در اين نوشيدني‌ها را تکذيب کرده و مي‌گويد: «نتايج آزمون انواع نوشيدني‌هاي اين مارک در حد استاندارد است.» مهدي پورهاشم، مديرکل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران با اشاره به الکل موجود در اين فرآورده مي‌افزايد: «حد استاندارد مجاز براي اين‌گونه نوشيدني‌ها 15/0 گرم الکل در يکصد گرم آب‌ميوه است.» وي با اشاره به نوع پرتقالي اين آب‌ميوه تصريح مي‌کند: «در نتيجه آزمون نمونه آب‌ميوه پرتقالي اين کارخانه، با 19/0 گرم الکل در يکصد گرم آب‌ميوه به دست آمده که با توجه به نتيجه آزمون ميکروبي، عاري از هرگونه آلودگي بوده است بنابراين اين مقدار الکل ناشي از تخمير و يا اضافه کردن دستي الکل نيست.» وي خاطرنشان مي‌کند: «مقادير قابل‌توجهي اسانس و ساير ترکيبات آلي از جمله انواع الکل‌ها نيز در پوست پرتقال وجود دارد که اين مواد در طول فرآيند آب‌گيري وارد آبميوه مي‌شوند.» هاشم‌پور مي‌گويد: «در اين خصوص ضمن اعلام تذکر به شرکت واردکننده با نظارت و کنترل‌هاي اداره کل استاندارد تهران جاي هيچ نگراني درباره عرضه استاندارد اين محصول براي شهروندان وجود ندارد.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت