نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع
 1. #1
  saman_2008 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  ارسالها
  22

  Exclamation گياهان مفيد براي رفع افسردگي

  ميشه چندتا گياه كه باعث رفع افسردگي ميشن معرفي كنين؟

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض با گياهان افسردگي خود را درمان كنيم

  متاسفانه اين پديده به صورت خفيف، متوسط يا شديد، نه‌تنها در افراد مسن و ميانسال بلکه در بسياري از جوانان نيز ديده مي‌شود.
  متن کل خبر :
  براي درمان انواع افسردگي، ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضدافسردگي شيميايي استفاده مي‌شود ولي چون درمان افسردگي گاهي چندين ماه يا چندين سال طول مي‌کشد، مصرف‌کنندگان اين داروها هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند؛ به همين دليل، به‌تازگي تحقيقات وسيعي روي گياهان دارويي ضدافسردگي و آرام‌بخش صورت گرفته و تعدادي داروي گياهي مؤثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه شده است؛ البته مصرف اين گياهان هم بدون عارضه نيست و خواندن اين مطلب نبايد باعث شود داروهايي را كه پزشك برايتان تجويز كرده، به طور ناگهاني قطع كنيد اما شايد با مشورت و تحت‌نظر پزشكتان بتوانيد كم‌كم آنها را جايگزين داروهاي شيميايي كنيد. در اين مطلب به معرفي تعدادي از اين گياهان مي‌پردازيم:

  سنبل الطيب

  يكي از قديمي‌ترين گياهان دارويي است كه در ايران و جهان از آن براي مصارف گوناگون دارويي، غذايي و بهداشتي استفاده مي‌شود.

  اين گياه به صورت وحشي در جنگل‌هاي كم‌درخت در حاشيه جويبار‌ها و گودال‌ها مي‌رويد.

  قسمت مورد استفاده اين گياه، ريشه آن است و معمولا از ريشه گياهي كه بيش از 3سال عمر دارد، استفاده مي‌شود. سنبل الطيب پس از خشك شدن به رنگ قهوه‌اي درمي‌آيد و طعم آن تلخ ولي خوشبو و معطر است و عطر آن پس از خشك شدن، بيشتر مي‌شود.

  بوي مطبوع اين گياه به قدري است كه گربه آن را از فواصل دور هم تشخيص مي‌دهد و به طرف آن مي‌رود؛ به همين علت، به اين گياه علف گربه نيز مي‌گويند.

  تاثير دارويي ريشه تازه اين گياه، 3برابر خشك شده آن است. سنبل الطيب بايد در حرارت كم خشك شود زيرا حرارت بالا تمام اثر دارويي آن را از بين مي‌برد. يكي از مهم‌ترين خواص دارويي اين گياه خاصيت آرام‌بخش بودن آن است.

  سنبل الطيب با داشتن خاصيت ضدتشنج در رفع ناراحتي‌هاي عصبي و كاهش صرع نيز مفيد است.

  دلهره، تشويش و نگراني را تا حد زيادي از بين مي‌برد و جايگزين خوبي براي قرص‌ها و داروهاي آرام‌بخش است.

  مقدار 2تا4 گرم سنبل‌‌الطيب را- که قبلا کوبيده شده باشد- در يک ليوان آب جوش ريخته به مدت نيم ساعت باقي بگذاريد تا دم بکشد سپس آن را صاف كرده و روزي 3 بار، هر بار يک فنجان ميل کنيد. اين نوشيدني معالج تمام حالات عصبي،سرگيجه ، ناآرامي‌هاي عصبي، ضدترس شبانه اطفال و آرام‌بخش بسيار خوبي براي كارهاي فكري زياد است.

  زعفران

  بومي ‌نواحي مختلف آسيا، به‌ويژه جنوب غرب آسيا، جنوب اروپا و جنوب اسپانياست. قسمت مورد استفاده اين گياه- كه به نام زعفران در بازار تجارت موجود است- انتهاي خامه و كلاله گل است.

  زعفران حاوي مواد چرب، املاح معدني، موسيلاژ و اسانس‌هاي فراواني است. رنگ زعفران مربوط به ماده‌اي به نام كرويسن است.

  مهم‌ترين خاصيت زعفران- كه از قديم مورد توجه بوده- درمان افسردگي است.

  زعفران بويي قوي و طعمي‌ تلخ دارد، باعث تحريك اعصاب شده، اثر مسكن دارد و داراي خاصيت آرام‌بخشي و خواب‌آوري است و بالاخره اگر مي‌خواهيد هميشه شاد و خندان باشيد، زعفران بخوريد.

  زعفران را بايد در شيشه‌هاي دربسته و دور از نور نگهداري كنيد زيرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست مي‌دهد. اسانس زعفران تبخيرشدني است و در صورت نگهداري نامناسب به مرور زمان اسانس آن تبخير، از اثرات دارويي و طعم و مزه آن كاسته شده و مرغوبيت خود را نيز از دست مي‌دهد.

  با توجه به اينكه مواد معطر گياه در حالت پودر شده، بسيار سريع‌تر از پودر نشده آن تبخير مي‌شود پس بهتر است زعفران را تا موقع مصرف پودر نكنيد يا در صورت پودر كردن، در ظرف دربسته نگهداري كنيد.

  از مضرات زعفران اين است كه روي سيستم توليد مثل اثر دارد؛ بنابراين زنان حامله بايد از خوردن زياد آن اجتناب كنند.

  در ضمن خوردن زياد زعفران براي كليه‌ها مضر است و اشتها را نيز كم مي‌كند.

  علف چاي

  در حال حاضر، يکي از بهترين داروهاي گياهي ضدافسردگي- که خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري نيز دارد- علف چاي است.

  قدمت مصرف اين گياه، بيش از 2 هزار سال است و نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري‌هاي عصبي مورد استفاده بوده است.

  اكنون بيش از 50کارخانه داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضدافسردگي تهيه مي‌کنند. اين گياه در ايران با نام‌هاي ديگري نظير گل‌راعي، علف هزارچشم و هوفاريقون شناخته مي‌شود.

  قسمت مورد استفاده اين گياه، سرشاخه گلدار گياه تازه يا گياه خشك‌شده و نيز گل‌هاي تازه گياه است.

  علف چاي در درمان افسردگي‌هاي خفيف عصبي همچون افسردگي‌هاي دوران يائسگي و درمان خستگي‌هاي عصبي مؤثر است. خاصيت اين گياه در درمان افسردگي به اثبات رسيده است.

  ماده مؤثر اين گياه هايپريسين است.اين گياه را نيز مي‌توانيد به صورت چاي، دم ‌كرده و نوش‌جان كنيد.

  مارال شریف
  همشهری آنلاین
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان افسردگي با داروهاي گياهي

  براي درمان انواع افسردگي، ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضد افسردگي شيميايي استفاده مي شود ولي چون درمان افسردگي گاهي چندين ماه و يا چندين سال طول مي کشد، بنابراين مصرف کنندگان اين داروها هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند، به همين دليل در دو سه دهه گذشته تحقيقات وسيعي برروي گياهان دارويي ضدافسردگي، آرام بخش و ضددرد صورت گرفته و تعدادي داروي گياهي موثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه شده است که مي تواند در بسياري از موارد، جايگزين داروهاي شيميايي ضد افسردگي شود. درحال حاضر يکي از بهترين داروهاي گياهي ضد افسردگي که داراي خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري نيز مي باشد، دارويي است که از عصاره گياهي با نام علمي PERFURMATUM HYPERiCUM که در جهان با نام علمي WORT NS JOH.St مشهور است، تهيه مي شود. اين گياه در ايران با نام هاي علف چاي، گل راعي، علف هزار چشم و هوفاريقون شناخته مي شود. قدمت مصرف اين گياه، بيش از دو هزار سال است و نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري هاي عصبي مورد استفاده بوده تا اينکه در حدود يک قرن پيش، براي اولين بار در آلمان از آن فرآورده صنعتي تهيه شده و سپس در حدود سه دهه قبل در بيشتر کشورهاي اروپايي و آمريکا محصولات زيادي از آن به بازار آمد. در حال حاضر بيش از 50 کارخانه داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضد افسردگي تهيه مي کنند. در ايران نيز براي اولين بار در سال 1378 از عصاره اين گياه دارويي به شکل قطره و با نام "هايپيران" HYPIRAN منطبق با استاندارد جهاني و با کيفيتي برابر با انواع خارجي تهيه و به عنوان داروي رسمي ايران شناخته شد. با توجه به اينکه به طور اساسي و به علت شرايط آب و هوايي، گياهان دارويي ايران داراي مرغوبيت خاصي مي باشند، لذا علف چاي ايران داراي بهترين کيفيت بوده و داروي ساخته شده از آن (هايپيران) نيز از کيفيت و استاندارد بالايي برخوردار است.
  اثرات هايپيران
  اين دارو در افسردگي، انواع مشکلات عصبي، ميگرن، پرخوابي، مشکلات و دردهاي دوران قاعدگي، ترس و دلهره، افسردگي دوران کهولت، شب ادراري کودکان و وزوز گوش استفاده مي شود. هايپيران داراي عوارض جانبي نبوده و فقط در موارد محدودي که ممکن است تداخلاتي با داروهاي ديگر ايجاد کند در راهنماي دارو ذکر شده است. اين دارو قابل مصرف در سنين مختلف مي باشد. (از کودکان، جهت شب ادراري تا افسردگي سنين کهولت) نکاتي که درمورد اثرات ايده آل اين دارو و اکثر داروهاي گياهي بايد در نظر داشت اين است که حداقل 2 تا 3 هفته پس از مصرف نبايد انتظار اثر داشت چون داروهاي گياهي دير اثر بوده و اثر آنها به طور اصولي پس از يک ماه ظاهر مي شود و به تدريج به حداکثر مي رسد، به علاوه مقادير مصرف نوشته شده در راهنماي داروي گياهي، بايد به دقت رعايت شود و همچنين داروهاي گياهي را بايد به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار، مدت مصرف و نظم در مصرف دارو شرط اصلي اثر بخشي داروهاي گياهي است. در حقيقت افرادي که داراي حوصله، نظم و دقت باشند به طور اصولي از داروهاي گياهي نتايج بهتري کسب مي کنند. آمارهاي تحقيقات کلينيکي نشان داده که رعايت مصرف صحيح هايپيران، بيش از 90 درصد اثرات ايده آل و مثبت را برجاي گذاشته است. با توجه به بي ضرري هايپيران و داروهاي مشابه آن در جهان، اين دارو در ليست داروهاي OTC (بدون احتياج به نسخه) قرار گرفته و در همه جاي دنيا مي توان آن را از داروخانه ها خريداري کرد. همچنين مصرف طولاني هايپيران بدون مشکل بوده و در صورت احتياج مي توان ماه ها و حتي سال ها از آن استفاده نمود. نکته بسيار با اهميتي که افراد داراي افسردگي بايد بدانند اين است که درمان افسردگي احتياج به زمان داشته و بايد اميدوار باشند که در صورت درمان صحيح، افسردگي آنها برطرف شده و مي توانند زندگي شاد و خوبي را دنبال کنند.

  به نقل از همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پوست موز به درمان افسردگي كمك مي‌كند

  محققان تايواني كشف كردند عصاره پوست موز مي‌تواند افسردگي را كاهش داده و از شبكيه چشم حفاظت كند.

  به گزارش ايرنا و به نقل از نشريه اپل ديلي ، يك گروه تحقيقاتي از دانشكده پزشكي چونگ شان در تايچونگ پس از دو سال تحقيق دريافتند پوست موز غني از سروتونين است كه براي تعادل روحي حياتي است.

  اعتقاد بر آن است كه ميزان كم سروتونين در مغز موجب افسردگي مي‌شود اين در حالي است كه هنوز پزشكان بين افسردگي و ميزان كم سروتونين ارتباطي پيدا نكرده‌اند.

  اين گروه تحقيقاتي همچنين دريافت، عصاره پوست موز مي‌تواند از شبكيه چشم در مقابل آسيب‌هاي ناشي از نور محافظت كند. پوست موز اين كار را با توليد سلولهاي شبكيه انجام مي‌دهد.

  پژوهشگران در آزمايشهاي باليني، دو گروه از سلولهاي شبكيه را به مدت شش ساعت در روز و به مدت دو روز در معرض نور شديد قرار دادند. يك دسته سلولهاي شبكيه شاهد بودند و دسته ديگر در محلول عصاره پوست موز فرو برده شدند.

  در پايان اين مطالعه، سلولهاي شبكيه گروه شاهد مردند در حالي كه سلولهاي شبكيه‌اي موجود در عصاره پوست موز توليد مثل كردند و هيچ آسيبي نديدند.

  اين گروه تحقيقاتي معتقد است كه مصرف پوست موز با جوشاندن آن و نوشيدن آب آن و يا با قرار دادن آن در آب ميوه‌گيري و نوشيدن آب آن مي‌تواند به كاهش افسردگي كمك كند.

  محققان نوشيدن آب پوست موز را عصرها، يك بار در روز و يا چندين بار در هفته پيشنهاد مي‌كنند.

  اين دانشمندان قصد دارند براي مشخص شدن فوايد عصاره پوست موز، آزمايش بر روي انسان را به زودي آغاز كنند.

  پوست موز حاوي "لوتيين" آنتي اكسيداني از خانواده كاروتنوئيد است كه حفاظت طبيعي از چشم را فراهم مي‌آورد. لوتيين همچنين در سبزيجات سبز و برگدار و برخي از ميوه‌ها و ذرت يافت مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عصاره گل «گاو زبان» در درمان افسردگی

  نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد: عصاره آبي گل گاو زبان مي‌تواند دارويي موثر و بي خطر براي درمان بيماران مبتلا به اختلال افسردگي عمده باشد.
  سيد محمد اسعدي و همايون اميني استاديار و مهدي سياح برگرد، دستيار گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران در پژوهشي اثر عصاره آبي گاو زبان را در درمان اختلال افسردگي عمده خفيف تا متوسط بررسي كردند.
  هدف از اين مطالعه بررسي اثربخشي و سلامت مصرف آبي گاو زبان با دوز ثابت در درمان بيماران مبتلا به اختلال افسردگي، عمده خفيف تا متوسط در يك دوره شش هفته‌اي بود.  بدين منظور، 35 بيمار مبتلا به اختلال افسردگي عمده خفيف تا متوسط كه در مقياس هاميلتون افسردگي نمرات مساوي يا بالاتر از 18 داشتند وارد مطالعه شدند و به صورت تصادفي دارونما يا 375 ميلي گرم از عصاره آبي گاو زبان دريافت كردند. اين بيماران به مدت شش هفته پيگيري شدند.
  نتايج اين بررسي نشان داد، در هفته‌هاي انتهايي، عصاره گل گاو زبان نسبت به دارونما برتري داشت كه البته اين اختلاف در هفته چهارم معني‌دار و در هفته ششم نزديك به معني دار بود.
  عصاره گل گاو زبان در هيچ كدام از هفته‌ها بيش از دارونما عوارض جانبي ايجاد نكرد.
  گفتني است، «گاو زبان ايراني» گياهي از تيره «بوراژيناسه»، راسته «پولمونياليسه»، كلاس «ديوتيلدنس» و جنس «اكيوم» است. گونه مزبور گياهي علفي، دو ساله و پاياست كه داراي كرك‌هاي نرم و نازك و گل‌هاي لوله‌اي شكل و آبي رنگ مايل به ارغواني مي‌باشد.
  برگ‌هاي اين گياه ساده، ميوه آن نوك تيز و فندقي و سطح آن داراي برجستگي‌هاي كوچك و تيز مي‌باشد. فصل گل‌دهي گياه از آغاز ارديبهشت تا اواخر مرداد است.
  اين گياه به طور وسيعي به صورت خودرو در استان‌هاي شمالي ايران همچون گيلان، مازندران، ارتفاعات كندوان، كلاردشت و چالوس يافت مي‌شود.
  نتايج آزمايشات به عمل آمده نشان مي‌دهد كه گل‌هاي گياه گاو زبان ايراني فاقد هرگونه آلكالوييد، تانن و گليكوزيد سيانوژنيك بوده و داراي مقادير مختلف فلاونوييد، ساپونين و استرول‌هاي اشباع نشده است. در حالي كه در نمونه غربي اين گياه، وجود آلكولوييدهاي پيروليزيديني و اكينون و اكينوفوران گزارش شده است .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آيا زعفران ضد افسردگي است؟

  مطالعات پژوهشگران پژوهشكده گياهان دارويى جهاد دانشگاهى ایران نشان مى دهد كه گياه زعفران مانند داروى «ايمى پرامين» داراى خواص ضدافسردگى است. براساس نتايج يك تحقيق، زعفران با ميزان مصرف ۳۰ ميلى گرم در روز اثرات ضدافسردگى قابل توجهى در بيماران افسرده سرپايى با شدت ضعيف تا متوسط دارد

  دكتر شاهين آخوندزاده، رئيس پژوهشكده دارويى جهاد دانشگاهى دراين زمينه گفت: درطب سنتى ايران از زعفران به عنوان يك عامل تقويت كننده روحيه و نشاط آور ياد شده است. وى خاطرنشان كرد يك بررسى علمى نشان مى دهد ايمى پرامين و زعفران داراى اثر يكسانى بر بيماران افسرده سرپايى است. دكتر آخوندزاده گفت : سي درصد افراد بالغ با يك دوره افسردگى مواجه اند و ميزان ابتلا به افسردگى در زنان حدود دو تا سه برابر بيشتر از مردان است. افسردگى نتيجه تغييرات بيوشيميايى مغز است و يكى از بيماريهاى شايع محسوب مى شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0