افسردگي ماهانه

متخصصان بيش از 150 مورد را به عنوان نشانههاي اين بيماري شناختهاند كه از جمله مهمترين آنها ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
علايم عصبي: اين نشانهها شامل افسردگي، احساس غم و اندوه،عصبانيت، تحريكپذيري بيش از حد، كاهش تمركز و خوابآلودگي هستند.
علائم گوارشي: از علائم گوارشي كه ممكن است بروز كند ميتوان به تهوع،استفراغ، اسهال،نفخ و افزايش وزن ناشي از جذب مايعات اشاره كرد.
احساس درد عضلات و مفاصل، سردرد،پوست چرب،خشكي يا چربي بيش از حد موها نيز ممكن است بروز كند. البته همه اين علائم با هم بروز نميكنند و اكثر زنان فقط تعداد معدودي از اينها را تجربه ميكنند.

چرا و به چه علت؟
نظرات مختلفي در مورد اين بيماري ارائه شده است كه عمدهترين آنها عبارتند از: تغييرات هورموني بدن كه از شايعترين علائم در زنان است؛ تغييرات شيميايي در مغز. براي مثال ميتوان به نوسانات سروتونين مغز اشاره كرد كه در تغيير احساسات انسان و خصوصا افسردگي تاثير بسيار زيادي دارد. كمبود ويتامين و مصرف نمك و كافئين نيز باعث تشديد علائم بيماري ميشود.

چه بايد كرد؟
الف) تغذيه مناسب
توجه به رژيم غذايي در طي دوره قاعدگي ميتواند در كاهش بروز اين علائم موثر باشد. طي قاعدگي حجم هر وعده غذايي را كاهش داده و در عوض تعداد وعدههاي غذايي را افزايش دهيد. اين مسئله در كاهش ناراحتيهاي گوارشي و نفخ ناشي از عادت ماهيانه بسيار موثر است. موضوع ديگر كه قابل توجه است توجه به مصرف ميوه و سبزيجات و غذاهاي حاوي كلسيم در اين دوره است. بهتر است از منابع غذايي ويتامين b6 مثل جگر، سيبزميني، موز، عدس و اسفناج بيشتر استفاده كنيد، زيرا اين ويتامين از بروز افسردگي جلوگيري ميكند و ميزان سروتونين مغز را افزايش ميدهد. غذاهايي مانند گوجه فرنگي، خرما، موز، آناناس وآووكادو به دليل داشتن مادهاي كه در معده به سطح گيرندههاي موجود متصل شده و باعث تشديد فعاليت و واكنش سروتونين در مغز ميگردند توصيه ميشود. غذاهاي غني از كلسيم و بويژه منيزيوم بايد بيشتر مصرف شود زيرا اين عنصر براي عملكرد طبيعي هورمونها و كنترل و تقويت عضلات و انقباضات آن مورد نياز است و كمبود آن، انقباضات عضلاني و درد ناحيه عضلات را افزايش ميدهد. از منابع غذايي غني از عناصر فوق ميتوان به سبزيهاي سبز برگ،نان تهيه شده از آرد كامل جو وگندم،سبوس گندم و سيبزميني و مواد لبني اشاره كرد. از مصرف بيش از حد غذاهاي آماده كه حاوي چاشنيهاي تند و پرنمك هستند و همينطور چاي و قهوه و نوشابهها و غيره كه حاوي كافئين بوده و موجب تحريك سيستم عصبي ميشوند خودداري كنيد
ب) ورزش
اضافه كردن ورزش به برنامه روزانه تاثير فراواني در كاهش عوارض ناشي از قاعدگي دارد. پيادهروي يا ساير ورزشهاي ايروبيك به ميزان 02 تا 03 دقيقه در طي روز علاوه بر سلامت جسم در آرامش روحي و رواني نيز موثر است
ج) كاهش استرس
به ميزان كافي بخوابيد و همچنين تمرينات مربوط به نحوه تنفس عميق را فرا گرفته و انجام دهيد. اين كار كمك زيادي به كاهش سردرد و علايم عصبي مربوطه خواهد كرد.

جام جم