بعدازظهر جمعه که مي‌شود معمولا احساس گنگي پيدا مي‌کنيم؛ احساس ناخوشايندي که حتي وقتي بچه هم بوديم آن را تجربه کرده‌ايم. نوعي افسردگي خاص که اجازه نمي‌دهد از ساعات پاياني روز جمعه لذت ببريم. شايد شما هم بارها چنين احساسي پيدا کرده باشيد...


افسردگي عصر جمعه تقريبا نوعي احساس شايع است که آمار نشان مي‌دهد ميزان آن در زنان بسيار بيشتر از مردان است. افسردگي عصر جمعه دو دليل اساسي دارد:


• شنبه آغاز روز کاري است.


• چنان که بايد و شايد از روز تعطيل خودمان بهره نبرده‌ايم.


دليل اين افسردگي هر چيز ديگري هم که باشد هيچ فرقي نمي‌کند چون آن را به راحتي مي‌توان از بين برد؛ به شرط آنکه اين موضوع را باور کنيد که عصر جمعه نيز بخشي از يک روز تعطيل است و شما مي‌توانيد از آن بهره ببريد. توصيه مي‌کنيم هر هفته جمعه بعدازظهر يکي از پنج راه پيشنهادي زير را انجام بدهيد:

1) برويد سينما


سانس 6 بهترين گزينه است؛ چون شما مي‌توانيد پس از آن بدون آنکه خيلي دير شده باشد به خانه بازگرديد. شام بخوريد و سر ساعت بخوابيد تا صبح شنبه خواب نمانيد. پس يک فيلم خوب پيدا کنيد تا پس از اتمام آن به خاطر پول بليتي که براي ديدن آن داده‌ايد به خودتان ناسزا نگوييد، بعد به تنهايي، همراه با همسرتان يا با خانواده‌تان به سينما برويد. کمتر کسي پيدا مي‌شود که از سينما رفتن در روز جمعه لذت نبرد.

2)‌ برويد رستوران


مي‌توانيد حوالي ساعت 5 با يکي از دوستانتان قرار بگذاريد و براي صرف شام يا يک نوشيدني به رستوران يا کافي‌شاپ برويد و اوقات خوشي را بگذرانيد. به اين ترتيب خستگي از تن شما بيرون مي‌رود و شنبه صبح را با خاطره خوشي آغاز مي‌کنيد البته به اين نکته توجه کنيد که حتما دوستي را براي بيرون رفتن انتخاب کنيد که باب دلتان است. افراد افسرده يا کساني که مدام ديگران را مسخره مي‌کنند تنها سبب آزردگي شما مي‌شوند.

3) اگر اهل آشپزي هستيد، مهماني بدهيد


اگر از آشپزي لذت مي‌بريد، ايده بدي نيست که يک يا چند تن از دوستانتان را به منزلتان دعوت کنيد تا شام را با هم صرف کنيد. به اين ترتيب با گپ و خنده عصر جمعه شما نيز پايان خواهد يافت اما مراقب باشيد مهماني‌تان تا ساعت دو نيمه شب طول نکشد، در اين صورت خسته به رخت‌خواب مي‌رويد و صبح حال بلند شدن نخواهيد داشت.

4) اگر اهل خانه ماندن‌ هستيد، چاي و کاکائو و فيلم را فراموش نکنيد


اگر حوصله بيرون رفتن نداريد، کنار بخاري يا شومينه لم دهيد. چاي دم کنيد و آن را در حالي که يک فيلم کمدي رمانتيک يا يک فيلم قديمي نگاه مي‌کنيد با کاکائوي تلخ 70 درصد بنوشيد! تحقيقات فراواني ثابت کرده است کاکائو، گرما و احساسات خوب سبب از بين رفتن افسردگي مي‌شوند.

5) دوش بگيريد


اگر نه اهل رستورانيد، نه سينما و نه چاي و کاکائو، بهترين راه‌حل يک حمام گرم با مقدار فراواني کف و صابون است. توجه داشته باشيد که گفتم حمام گرم نه داغ و پر از کف چون کف و صابون آرام‌بخش است. اگر وان داريد بهتر است درون آن بخوابيد و موسيقي آرامش‌بخشي روشن کنيد و در حالي که سرتان را در محل راحتي گذاشته‌ايد، چشمانتان را ببنديد و به خوبي‌هاي زندگي‌تان فکر کنيد!


مطمئن باشيد اگر اين جمعه يکي از همين راه‌ها را امتحان کنيد، صبح شنبه حس خوبي خواهيد داشت. از تمام لحظات روز جمعه‌تان تا آخرين دقايق بهره ببريد و اجازه ندهيد ساعات خوشبختي‌تان بي‌دليل هدر شوند.

محمدرضا عليزاده