ترجمه : جعفر پاک نیت(همکاری افتخاری)
از WEBMD.COM


اگر افسرده گی بالینی و همچنین تجربه مشکلات جنسی دارید ، شما تنها نیستید. مشکلات جنسی از قبیل اختلال عملکرد نعوظ یا ناتوانی در رسیدن به اورگاسم، اغلب با افسردگی همراه بوده است. خبر خوب این است که پزشکان معمولا می توانند مشکلات جنسی که با افسردگی همراه است را درمان کنند.

ارتباط بین مشکلات جنسی و افسردگی چیست؟
فکر می کنم مغز یک اندام جنسی بسیار حساس است. میل جنسی در مغز آغاز می شود و از همانجا به پایان میرسد. چونکه انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی خاصی هستند که در مغز وجود دارند. این مواد شیمیایی ارتباطات بین سلول های مغز را افزایش میدهند و خون بیشتری را به اندامهای جنسی به جریان می اندازند. مشکل این است که ، این مواد شیمیایی مغز با افسردگی و اختلالات خلقی دیگر، ناهماهنگ میشوند.

خیلی از مردان و زنان مبتلا به افسردگی، میل جنسی ندارند و یا کم دارند. و خستگی عجیبی در روابط جنسی دارند.

آیا داروهای ضد افسردگی باعث مشکلات جنسی میشوند؟
همانطور که داروهای ضد افسردگی در تقویت روحیه فردی و یا احساس اعتماد بنفس مفید هستند، برخی از انواع داروهای ضد افسردگی، برای مثال مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)عوارض نامطلوبی دارند. عوارض جانبی آنها می تواند به مشکلات جنسی منجر شود.

داروهای ضد افسردگی با تغییر تعادل مواد شیمیایی مغز، باعث کمک به بالا بردن خلق و خوی افراد مبتلا به افسردگی می شود. اما همان مواد شیمیایی در واکنشهای جنسی نقش دارند. داروهای ضد افسردگی که تغییر تعادل بیش از حدی دارند ، معمولا باعث اختلال عملکرد جنسی میشوند. عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی، به نظر می رسد با افزایش دوز دارو، افزایش می یابد.

چه نوع از مشکلات جنسی با داروهای ضد افسردگی همراه هستند؟
مشکلات جنسی با داروهای ضد افسردگی ممکن است شامل :

* ناتوانی در آغاز و یا لذت بردن از رابطه جنسی
* اختلال عملکرد نعوظ در مردان
* کاهش میل جنسی
* ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی

چگونه مشکلات جنسی همراه با افسردگی، درمان می شود؟
راه هایی برای مدیریت عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی بدون افت درمان، وجود دارد. به عنوان مثال ، به دلیل برخی از عملکردهای متفاوت داروهای ضد افسردگی جدیدتر، ممکن است عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار ندهد. بنابراین دکتر ممکن است دارو ضد افسردگی را تغییر دهد ، نوعی که اثر کمتری در کاهش توانایی جنسی دارد. همچنین داروهائی وجود دارند که می توانند همراه با ضد افسردگی مصرف شوند و موجب بهبود عملکرد جنسی شوند. برای رسیدن به آن باید با دکتر صحبت و تقاضای کمک شود.

بدون دانستن وجود مشکل جنسی، دکترنمی تواند در مورد آن کاری بکند. آشکارا با همسر و دکتر خود گفتگو شود. سپس از دکتر درخواست شود که به این وضعیت کمک کند.

هرگاه که مبتلایان درک کنند، مشکلات جنسی مرتبط با دارو می تواند درمان شود ، بسیاری از آنها داروهای ضد افسردگی را انتخاب و مصرف آن را ادامه خوهند داد.

مشکلات جنسی بیماران روانپزشکی تحت درمان(اخبار)
مشکلات جنسی بیماران روانپزشکی تحت درمان(اخبار)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
جعفر پاک نیت
مدرس و مترجم زبان انگلیسی
عضو افتخاری تیم تحریریه ایران سلامت