صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 20 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض جلوگیری از افسردگی

  بایدها و نبایدها در افسردگی
  ▪ خودتان را از دیگران جدا نكنید، در كنار دوستان و آشنایان باشید و از توصیه های دینی و پزشك خانوادگی استفاده كنید.
  ▪ تصمیم های بزرگی در زندگی مانند جدایی و یا طلاق نگیرید، ممكن است درا ین موقع قادر به تصمیم گیری درست نباشید. بنابراین ممكن است تصمیم شما بهترین تصمیم نباشد.
  ▪ خودتان را به خاطر افسرده بودن مقصر ندانید چون شما باعث آن نبودید.
  ▪ از این كه احساس خوبی ندارید مأیوس نشوید و صبور باشید.
  ▪ هرگز تسلیم مشكلات نشوید.
  ▪ هر روز ورزش كنید تا احساس خوبی داشته باشید و با انرژی باشید.
  ▪ از رژیم غذایی مناسب و سالم استفاده كنید و به اندازه كافی استراحت داشته باشید.
  ▪ قرص ها را به طور مرتب استفاده كنید و برای مشاوره هر چندبار كه پزشك پیشنهاد داد بروید.
  ▪ مصرف قرص ها به تنهایی كارایی ندارد.
  هدف های كوچك برای خود تعیین كنید زیرا ممكن است انرژی كمی داشته باشید.
  ▪ به خودتان روحیه بدهید.
  ▪ تا آنجاكه می توانید درباره افسردگی و راه های معالجه آن اطلاعات كسب كنید.
  ▪ چه مدت نیاز به مصرف دارو دارید؟
  میزان نیاز شما به دارو بستگی به شدت افسردگی دارد. اگر برای بار اول دچار افسردگی شده اید، پزشك معمولاً ۶ ماه مصرف دارو را توصیه می كند. اگر برای بار دوم دچار افسردگی شدید برای یك سال ممكن است دارو تجویز شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوامل زیر خطر بازگشت افسردگی را افزایش می‌دهد:
  ▪ اگر نخستین افسردگی پیش از بیست ‌سالگی رخ داده باشد و سابقه‌ی‌ خانوادگی موجود باشد.
  ▪ اگر نخستین افسردگی شدید باشد و دیر به درمان اقدام شده باشد.
  ▪ اگر بیماری روانی دیگری نیز وجود داشته باشد.
  ▪ اگر فرد نسبت به استرس‌ها یا دیگر عوامل اجتماعی آسیب پذیر‌تر باشد.
  ▪ اگر فرد از افسردگی قبلی کاملاً بهبود نیافته باشد.
  ▪ اگر افسردگی در اواخرعمر رخ داده باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مجاورت با محوطه‌هاي سبز از افسردگي جلوگيري مي‌کند

  سلامتيران: دانشمندان مي‌گويند ساکنان محلات شهري که نزديک پارک‌ها و مناطق سبز زندگي مي‌‌کنند، وضعيتي سلامتي بهتري دارند و کمتر به افسردگي دچار مي‌شوند. به گزارش خبرگزاري فرانسه بر اساس بررسي‌اي که در هلند انجام شده است، مجاورت خانه افراد با درختان، گل‌ها و گياهان بيشترين اثر را در اين رابطه دارد. يافته‌هاي دانشمندان هلندي نشان مي‌دهد در محلاتي که 90 درصد مساحت‌شان به فضاي سبز اختصاص يافته است، ميزان بروز اضطراب يا افسردگي 44 درصد کمتر از محلاتي است که تنها 10 درصد مساحت‌شان را فضاي سبز تشکيل مي‌دهد. علاوه بر بيماري‌‌هاي رواني، ميزان بروز بيماري‌‌هاي قلبي و عصبي، گوارشي نيز در مناطق سبز شهري پايين‌تر بود. اين بررسي نشان مي‌دهد که بايد نقش فضاي سبز محيط زندگي را در سلامت افراد جدي گرفت.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ۷ روش برای کاهش افسردگی و تجدید شادابی


  با وجود مشکلات کوچک یا بزرگ، یافتن راهی برای رهایی کامل از استرس نه تنها سلامت روانی را حفظ می کند ‌بلکه می تواند نجات دهنده زندگی باشد. استرس همیشگی می تواند به قلب آسیب رساند و حتی گرفتگی شریان‌های ‌قلبی را تشدید کند. تحقیقات جدید نشان می دهد این شرایط باعث ایجاد برخی از هورمون‌های استرس در جریان ‌خون می شود که ضعف سیستم دفاعی بدن را موجب می گردد و ما را در مقابل بیماری‌های عفونی مانند ‌سرماخوردگی و آنفلوانزا آسیب پذیرتر مــی کـنــد، هـمـیــن‌طــور ارتـبــاط تـنـگــاتـنـگــی بـیــن بیماری‌هایی از قبیل سوزش معده و ‌تبخال تا آسم و سرطان با سطوح بالای استرس در بدن وجود دارد. افزایش استرس حتی می تواند افت حافظه را با ‌بالا رفتن سن تشدید کند. ‌ولی نگران نباشید. راههای اثبات شده ای وجود دارند که استرس را از بین می برند.
  ۱) کاری انجام ندهید: حداقل یک بار در روز، ۵ یا ۱۰ دقیقه آرام بنشینید و کاری انجام ندهید. به صداهای اطراف، ‌احساستان و هر گونه کششی در گردن، شانه ها، بازوها، سینه و غیره تمرکز کنید. ‌نشستن، به تنهایی ضربان قلب را کاهش می دهد و فشارخون را پائین می آورد، یعنی با دو مورد از آشـکـارتـریـن ‌تـاثـیـرات اسـتـرس مـقابله می کند. همچنین دیدگاه شما را عوض می کند و احساس کنترل بر موقعیت‌ها را افزایش می‌دهد. جیمز کارمودی فیزیولوژیست و مدیر تحقیقات مرکز تکامل ذهن در دانشگاه ماساچوست می گوید: مطالعات ‌نشان می دهد که موقعیت‌های بسیار استرس زا مواردی هستند که نمی توانیم آنها را کنترل کنیم. او ادامه می دهد: "هنگامی که مردم در برنامه ارائه شده توسط ما این روش را امتحان می کنند، ‌احساس کنترل خود را دوباره به دست می آورند و استرس را کاهش می دهند."
  ‌۲) با صدای بلند بخندید: همیشه موضوعی برای خنده در دست داشته باشید، این موضوع می تواند ، مجموعه ای از تکه‌های طنز مورد ‌علاقه تان، یا صداهای بامزه ای که فرزندتان یا یک دوست از خودش درمی آورد باشد. حتی می توانید چند لحظه ‌در مورد تماشای سریال کمدی مورد علاقه تان فکر کنید. اغلب در طول روز یکی از این موارد را انجام دهید.‌لی بارک یک پژوهشگر می گوید: " یکی از موثرترین روش های کاهش استرس شب هنگام اتفاق می افتد، یعنی ‌هنگامی که مشغول تماشای سریال مورد علاقه تان پس از یک روز طولانی هستید.حتی در انتظار خنده ماندن نیز، به انسان آرامش می دهد. در نتایجی که سال گذشته گزارش شده، برک و ‌همکارانش دریافتند که گفتن این موضوع به داوطلبان که در یک آزمـایـش، فـیـلـم ویـدئویی خنده داری را تماشا ‌خواهندکرد،خوش خلقی بیشتری در آنها ایجاد نموده و فوراً سطوح اســــــــــــتــــــــــ ــــــــــــــرس آنــــــــــــهــــــــــ ــــــــــــــا را کـــــــــــــــــــــــا هـــــــــــــــــــــــش داد.
  ‌۳) موسیقی گوش دهید: هنگامی که با یک کار دلهره آور مواجه می شوید، به موسیقی گوش فرا دهید - این موسیقی می تواند ‌از نوع کلاسیک، ملی یا جاز باشد - در محل کار هم می توانید از سی دی درایو کامپیوتر خود استفاده کنید تا ‌موسیقی قابل دسترستان بـــاشـــد.‌در تــحــقــیـقــی کـه در دانشگـاه مـونـاش در ویــــــــکــــــــتـــــ ــــــــــوریــــــــــــ ـای اســــــتـــــــــــــرال ــــــیـــــــــــــا انــــــجــــــــــــام شــــــــــــد، بــــــــــــه دو گروه از دانشجویان گفته شد تا یک نطق ‌شفاهی تهیه کنند. بعضی در سکوت کار کردند، عده ای دیگر به مــــوســـیـــقــی گــوش دادنــد. اسـتــرس بــاعـث ‌افـزایـش فشارخون و بالا رفتن ضربان قلب کسانی که در سکوت کار می کردند شد، ولیکن در داوطلبانی که در ‌گروه موسیقی بودند، مقادیر فوق، ثابت باقی ماند. از طرفی آنها اعلام نمودند که استرس کمتری در ضمن کار ‌احساس نمودند.
  ‌۴) مثبت بیندیشید: بدین ترتیب به شخص یا چیزی که عمیقاً مورد علاقه تان است (در هر مکان) از۵ثانیه تا ۵ دقیقه فکر کنید. یا ‌منظره ای از یک تعطیلات آرام را تصور کنید یا عبارتی که باعث ایجاد احساس مثبتی نسبت به خود و جهان ‌اطرافتان می شود را در ذهنتان مرور کنید. ‌به نظر می رسد که فکر کردن همانند پندی از یک کارت تبریک است! شاد فکر کردن و افکار آرامش بخش می تواند ‌با تغییرات فیزیولوژیک که هنگام به‌وجود آمدن اســــتــــــرس اتـــفــــــاق مــــــی افـــتـــنــــــد مـــقــــــابـــلــــــه کـــنــــــد.
  ‌۵) قدم بزنید: از پشت میز، صندلی - در هر موقعیتی که هستید - بلند شوید و ۱۰ دقیقه راه بروید. بسیاری از مردم ‌این حس درونی را دارند که پیاده روی به آرامششان کمک می کند. امروزه دانشمندان در حال اثبات این موضوع ‌هستند.
  ۶) نفس عمیق بکشید: بدین ترتیب برای پنج دقیقه، تنفس خود را آهسته تر کنید و در حدود۶ بار در دقیقه نفس بکشید.به عبارت دیگر، ‌مدت ۵ ثانیه عمل دم، ۵ ثانیه عمل بازدم انجام دهید. چند نفس ‌عمیق شما را مجبور می کند که شانه های خود را بکشید و ماهیچه های سفت را شل کنید. براساس یک تحقیق بین المللی در سال ۲۰۰۱، تنفس آرام مزایای غیر قابل پیش بینی دیگری نیز دارد. محققان دریافته اند هنگامی که مردم ‌یوگا می کنند و یا در حال عبادتند، تنفس آنها به یک ریتم۵ ثانیه دم و ۵ ثانیه بازدم کاهش می یابد که با۱۰ ثانیه ‌نوسان دوره ای که به طور طبیعی در فشارخون اتفاق می افتد برابری ‌می کند. همزمانی تنفس با این ریتم‌های ‌واقعی عروق قلبی، باعث می شود که نه تنها فرد احساس آرامش بیشتری کند، بلکه پیشرفت در سلامت سیستم‌های ‌قلبی - عروقی را نیز موجب می گردد.
  ۷) با آرامش برخیزید: درست قبل از ترک تختخواب و بلافاصله بعد از اینکه زنگ ساعت به صدا درآمد،۵ دقیقه ‌بـــــــــــرای آرام کــــــــــردن بــــــــــدنـــــتــــــ ــــان وقــــــــــت صــــــــــرف کـــــنـــــیــــــــــد. با منقبض کردن انگشت‌های پا شروع کنید، سپس با اختیار خود آنها را شل کنید. بعد در مورد ماهیچه های کف پا و سپس عضله های ساق پا، ران پا و باسن همین کار را انجام دهید. به ‌طرف بالا این روش را ادامه دهید تا بالاخره با جمع کردن وسـپـس شـل کـردن عـضـلـه هـای صـورت بـه آن خاتمه ‌دهید. ‌


  روزنامه آفتاب یزد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چه کنیم تا افسرده نشویم


  در این مجال، به چند راه مهم و کارآمد برای پیشگیری و کنترل افسردگی می پردازیم که با توجه به تمامی معضلات روانی جامعه از جمله پایین بودن آستانه تحمل، گسترش اعتیاد و بزهکاری ها، عدم درک متقابل از حقوق شهروندی و... مدام در حال افزایش است.


  گسترش ماشینی شدن شهرها، هجوم بی رویه مردم برای فرار از زندگی در روستاها به دلیل محرومیت های اقتصادی، افزایش میزان اختراعات، اکتشافات و دستاوردهای علمی وابسته به تکنولوژی های سنگین، محدود شدن دامنه ارتباطات عاطفی و کم رنگ شدن مفهوم خانواده در سطح جوامع بزرگ و صنعتی به همراه گریز و جدایی از مفاهیم و آموزه های آرامش بخش دینی، همگی از عوامل گسترش بیماری های روحی و روانی در قرن بیست و یکم هستند.
  مطمئناً بسیاری از بیماری های صعب العلاج جسمی و وابسته به ارگان های داخلی بدن نیز ریشه روحی و عصبی دارند و کنترل یا جلوگیری از عود آنها وابسته به توانایی های روحی و روانی افراد است. از همین رو به نظر می رسد لزوم توجه به راه های جلوگیری از افسردگی، استرس و کنترل بیماری های روحی و روانی که روز به روز بر مبتلایان آنها افزوده می شود، بسیار ضروری باشد.
  در این مجال، به چند راه مهم و کارآمد برای پیشگیری و کنترل افسردگی می پردازیم که با توجه به تمامی معضلات روانی جامعه از جمله پایین بودن آستانه تحمل، گسترش اعتیاد و بزهکاری ها، عدم درک متقابل از حقوق شهروندی و... مدام در حال افزایش است.
  ● توقف استفاده از دخانیات و الکل
  امروزه بر اساس آمارها، پایین ترین سنین استفاده از الکل، دخانیات و مواد مخدر نوین روز به روز در حال کاهش است و در بسیاری از موارد به فجایعی از استفاده کودکان از مواد مخدر نیز برخورد می کنیم.
  با این تفاسیر، افرادی که از مواد مخدر، دخانیات و الکل استفاده می کنند، بسیار بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی و بیماری های روحی هستند. وقتی این مواد از سنین جوانی استفاده می شوند، تاثیر عمیقی بر سلول های مغز می گذارند.
  این گونه مواد معمولاً دوپامین را در مرکز لذت مغز آزاد می کنند و فرد به طور موقت احساس لذتی که از هر عمل لذتبخش دیگری مانند خوردن یک غذای خوشمزه کسب می کند، به دست می آورد اما کمتر کسی به این امر توجه می کند که مواد مخدر، ترشح دوپامین را آنقدر افزایش می دهند که کنترل آن از دست مصرف کننده خارج می شود. بعد از یک یا حتی دو بار مصرف مواد مخدر، الکل یا دخانیات، این احساس لذت کاملاً عادی شده و به یک عادت بدل می شود اما با توجه به وابستگی روانی شخص مصرف کننده، او همچنان به مصرف ادامه می دهد تا اینکه حجم زیاد دوپامین آزاد شده، به تدریج باعث از بین رفتن سلول های مغز شود تا جایی که پس از هر بار مصرف، میلیون ها سلول خاکستری مغز، آسیب دیده یا حتی می میرند.
  مطمئناً افرادی که از تاثیرات مرگبار استفاده از الکل، دخانیات و مواد مخدر بر مغز و سایر دستگاه های بدن خود باخبر باشند، حاضر نمی شوند این گونه سم و مواد مهلک را به آسانی وارد بدنی سازند که یک سرمایه سالم است و حفظ آن وظیفه شخصی او به شمار می رود.
  ● خواب، خوراک و تفریحات سالم
  مطالعات نشان می دهد که حدود ۴۰ درصد از افراد بالغ، میزان خواب درست و مناسبی را تجربه نمی کنند و در میان دانش آموزان و جوانان نیز حدود ۷۱ درصد از آنها از اختلالات خواب و نبود آرامش گلایه دارند.
  خواب یک بخش عمده و جزء لاینفک زندگی روزانه فرد است. در طول خواب، بدن خود را ترمیم می کند و افکار را به رسوب و ته نشینی می رساند. نبود خواب مناسب به معنای نبود ارتباط دقیق و سالم بین امواج ادراکی مغز است. این امر نیز اغلب به افسردگی منجر می شود و حتی در ریتم طبیعی حرکت بدن نیز تاثیر می گذارد.
  خوراک نیز دقیقاً چنین اثری دارد. زمانی که شخص از غذای سالمی استفاده نکند، دقیقاً خود را از ورود موادی که نیاز طبیعی بدن اوست مانند ویتامین ها و پروتئین ها محروم ساخته و به ناقص شدن عملکرد دستگاه های بدن از جمله مغز کمک کرده است.
  تفریحات سالم نیز چنین حالتی دارند. تفریح لزوماً به معنای گردش، ورزش، رفتن به سینما و... نیست. مطالعه، قدم زدن در هوای آزاد، رفتن به دل طبیعت و استفاده از مناظر طبیعی بکر و بی بدیل، گوش دادن به موسیقی های ملایم و آرامبخش همگی از عواملی هستند که تاثیرات شگرفی بر عملکرد مغز می گذارند و هر کدام به سهم خود در جلوگیری از افسردگی نقش دارند.
  زمانی که شخص به هر یک از این کارها می پردازد، در واقع خود را وارد دنیای جدیدی کرده که او را از اضطراب ها، هیجان ها، دغدغه ها و نگرانی های روزمره و استرس زا دور می کند. اما زمانی که خود را مدام در معرض نویزهای روانی و رسانه یی از جمله گوش دادن به موسیقی های مخرب اعصاب و گوش خراش که گفته می شود حتی برای مغز تاثیر تخدیرکننده دارند، قرار می دهد، در نتیجه مدام عوامل تحریک کننده افسردگی و اضطراب را خود تقویت می کند. هرچند که افسردگی بسیاری از عوامل غیرقابل کنترل مانند ریشه ژنتیکی دارد، اما فراموش نکنیم که راه اصلی جلوگیری از بروز آن، سالم و شاد زیستن است.


  سیدایمان ضیابری


  روزنامه اعتماد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خوش‌بيني و ورزش از افسردگي جلوگيري مي‌کند

  گروه خبر: پزشكان معتقدند که خوش‌بيني و ورزش كردن مداوم به مبارزه با افسردگي كمك مي‌كند.


  به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاري راشين تودي، محققان آمريکايي به افراد توصيه مي‌كنند که افكار منفي مانند ترس از شكست را از خود دور و افكار مثبت را جايگزين آن كنند. بنا بر اين گزارش، اين محققان معتقدند حداقل30 دقيقه و چهار تا شش بار در هفته ورزش سبب کاهش عوارض افسردگي مي‌شود. همچنين اين محققان براين باورند، در شرايطي که فرد به افسردگي مبتلا است نبايد تصميمات مهم براي زندگي خود بگيرد و بايد از مصرف خودسرانه دارو اجتناب كند زيرا ممكن است به داروهاي ضدافسردگي واكنش نشان داده و سبب افزايش افسردگي شود. افسردگي يک بيماري جدي است كه در آن فرد به طورغيرعادي احساس غم و اندوه،‌ بي‌ارزشي، بي قراري و بي‌علاقگي در فعاليت‌هايي كه پيش از اين برايش شادي‌آور بود، مي‌كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فعاليت‌هاي منظم روزانه از افسردگي جلوگيري مي‌كند


  باشگاه خبرنگاران جوان: محققان گزارش داده‌اند که هر گونه فعاليت منظم روزمره مانند كارهاي منزل و پياده‌روي سبب جلوگيري از بروز افسردگي مي‌شود و از ايجاد اضطراب و تنش‌هاي روحي و رواني در افراد به خصوص زنان جلوگيري مي‌کند.  به گزارش ساينس ديلي، به تازگي محققان اعلام كرده‌اند که ماده بيوشيميايي در بدن به نام آندروفين سبب جلوگيري از بروز افسردگي مي‌شود. اين ماده هنگامي‌در بدن توليد و انتشار مي‌يابد كه فرد در روز حداقل 20 دقيقه هرگونه فعاليت منظمي‌ مانند پياده‌روي و حتي كارهاي روزمره منزل مانند تميز كردن و خانه‌داري را انجام دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کار منزل انجام دهيد تا افسرده نشويد
  جام جم آنلاين: افراد افسرده حداقل 20 دقيقه در هفته کارهاي منزل را انجام دهند و يا به گل و باغچه برسند تا وضعيت رواني بهتري پيدا کنند.
  به گزارش واحد مرکزي خبر ، نتايج پژوهش ها نشان مي دهد: فعاليت هاي جسمي، در کاهش سطح اضطراب موثرند اما پژوهشگران درباره نوع فعاليت و مدت زمان آن، اختلاف نظر داشتند.

  براساس مطالعه اي که موسسه بررسي بهداشت در اسکاتلند روي 20 هزار زن و مرد انجام داد، مشخص شد، حتي 20 دقيقه فعاليت جسمي در هفته بدون در نظر گرفتن نوع آن، براي کاهش تنش هاي روحي و بهبود شرايط بهداشت رواني فرد مفيد است.

  کارهاي منزل از قبيل تميز کردن منزل، شستن ظروف و رسيدگي به گل ها مي تواند سطح تنش رواني را تا 20 درصد کاهش دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  غمگینی و افسردگی خداحافظ  آیا احساس تنهایی، غمگینی و تردید می کنید؟ تقریباً همه در مواقعی این احساس ها را دارند. امکان این وجود دارد که توسط این احساس ها گیر افتاده و در دام آن ها گرفتار شوید. اما شما گرفتار نخواهید شد! شما می توانید بر غمگینی ها و افسردگی غلبه کنید. در اینجا بعضی از راه های مقابله معرفی می شوند. روشی خاص و یا ترکیبی از روش ها که در مورد هر کسی کاربرد داشته باشد وجود ندارد. از طریق تجربه خواهید فهمید که کدام یک به شما بیشتر کمک می کند.
  ● از رختخواب خارج شوید:
  یکی از کارهای بسیار مهمی که می توانید انجام دهید، بیدار شدن صبح ها در موعد مشخص است(حتی در تعطیلات پایان هفته). ترجیحاً ساعت ۷ صبح یا زودتر پیشنهاد می شود. داشتن نظم به کارکرد طبیعی بدن شما کمک کرده و در نتیجه احساس های بهنجاری خواهید داشت.
  ● نور:
  نور به بهتر شدن کارکرد بدن کمک می کند. بنابراین به محض بیدار شدن، خود را در معرض نور قرار دهید. پرده ها را به کناری بزنید تا نور بیشتری به درون خانه بتابد. از آن بهتر، هر چه سریع تر از منزل خارج شده و در معرض تابش نور خورشید قرار گیرید. جهت تسهیل در ورود نور، عینک تان را بردارید(عینک بخشی از اشعه های نور را پس می زند). البته به خورشید خیره نشوید!
  ● فعالیت کنید:
  فعال باشید تا اکسیژن جلب کنید! به این معنی که بیدار شده و به مدت ۱۰- ۵ دقیقه را بروید و در صورت امکان دوچرخه سواری کنید. ورزش ملایم به جریان خون کمک کرده و اکسیژن بیشتری را به بدنتان(به ویژه مغز) می رساند و هوشیاری و سرزندگی را برای شما به همراه می آورد.
  ● صبحانه میل کنید:
  صبحانه خود را با پروتئین(گوشت، تخم مرغ ، کره بادام زمینی ، آجیل ، پنیر) شروع کنید. هنگامی که بیدار می شوید، اندام های بدن شما جهت تامین نیروی لازم، آماده جذب غذا و به ویژه پروتئین هاست. برای متعادل کردن وعده های غذایی اصلی تان یک عدد پرتقال یا سایر میوه های تازه و نیز حبوبات یا نان گندم را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.
  ● با کسی صحبت کنید:
  یکی از سریع ترین راه ها برای مبارزه با افسردگی ها ایجاد ارتباط با دیگران است. نباید فکر کنید که به هنگام افسردگی باید از دیگران دوری کرد. بنابراین مساله را برای خود و دیگران آسان بگیرید. با کسی که دوستش دارید در مورد موضوعی لذت بخش صحبت کنید و بنابراین با یکدیگر داد و ستد داشته باشید و خود را مجبور کنید به کسانی که در کلاس، کنارتان نشسته اند، به همسایه های خود و به هر کسی که اطرافتان باشد،"سلام" کنید.
  ● در مصرف کافئین و قهوه احتیاط کنید:
  کافئین در بلند مدت(چهار ساعت یا بیشتر) موجب افسردگی می شود. سعی کنید که صبح ها بیش از یک فنجان قهوه نخورید. قهوه برای ساعتی موجب افزایش هشیاری شما می شود. اما بعد از مدتی وضعیتی متضاد به بار می آورد. کافئین معمولاً موجب ترشح انسولین به درون خون شده و انسولین قند خون را کاهش می دهد. وقتی سطوح قند خون کاهش یافت، احساس اطمینان کمتری به خود داشته و سطح نیروی تان کاهش می یابد، که آن نیز به غمگینی و افسردگی منجر می گردد.
  نوشیدنی ها یا شیرینی های کافئین دار هر دو ساعت یک بار جهت بیدار ماندن، شما را در دام چرخه کافئین – قند گرفتار خواهند کرد. علاوه بر اینکه این چرخه موجب غمگینی می گردد، عوارضی دیگر از قبیل وابستگی، تغذیه نامناسب و چاقی را نیز به دنبال دارند که خود این ها نیز موجب احساس غمگینی بیشتری می گردند.
  قند در آغاز، نیروی خوبی به شما می دهد. اما بعد از یک ساعت از مصرف قندهای ساده، قند خون کاهش می یابد و وقتی قند خون پایین باشد شما نیز احساس آرامش پایینی خواهید داشت.
  ● از غذاهای فیبردار استفاده کنید:
  مواد فیبری باعث می شود که غذا در نظام گوارشی به اندازه مناسب و با سرعت مطلوب جذب شود. غذاهایی که خیلی سریع جذب می شوند(مانند قندهای ساده) جریان سریعی از انرژی را تولید می کنند که در نهایت این حالت ممکن است با افسردگی دنبال گردد. از طریق خوردن یک پرتقال یا گریپ فروت و نه فقط نوشیدن آب آنها می توانید مواد فیبری مورد نیاز را وارد بدنتان کنید. سبزیجات، میوه های تازه، غلات و حبوبات را به علت داشتن فیبر مناسب مصرف کنید.
  ● استرس b کمپلکس را پیدا کنید:
  بعضی از اشخاص از طریق مصرف ویتامین b کمپلکس حالشان بهتر می گردد. شما می توانید آنچه را که "استرس b" یا "b ۵۰" نامیده شده پیدا کنید. این موضوعی بحث انگیز است. بعضی از متخصصان تغذیه می گویند: بله. این موضوعی است که واقعاً باید در نظر گرفته شود و عده ای دیگر می گویند: نه این فکر خوبی نیست. شما می توانید با آزمایش کردن میزان مفید بودن آن را برای استفاده خود تعیین نمایید. در صورت موثر بودن، با یک متخصص تغذیه درباره راه های وارد کردن آن به رژیم غذایی تان مشورت کنید.
  ● برنامه عادی زندگی خود را تغییر دهید:
  با هدف تلاش جهت کاهش غمگینی ها، رفتارهای عادی خود را تغییر دهید. می توانید ترکیب جدیدی از لباس ها را انتخاب کنید، به جای رانندگی پیاده روی نمایید، شیوه رفتاری جدیدی را انتخاب کنید و در مکانی دیگر غذا بخورید. جهت کمک به تغییر رفتارهای عادی، کارهایی متفاوت انجام دهید.
  شما برای انجام کارهای فوق در چند روز اول نیازمند کمک هستید. کسی باید به شما کمک کنند تا عادت های خوب را در خود ایجاد کنید. دوستان قدیمی محشرند. البته اغلب ما نظام های حمایتی خوبی را تدارک ندیده ایم. به این موضوع باید بیشتر فکر کنیم. علاوه بر گسترش منابع حمایتی خودتان، شاید لازم باشد با گروه های حمایتی اجتماعی که از افراد مبتلا به دوره های غمگینی تشکیل شده است، نیز مرتبط گردید.
  ▪ توجه:
  اگر احساس می کنید که بیش از ۴-۳ روز به یاری فردی دیگر نیازمند هستید، بهتر است با یک مشاور یا روان درمانگر تماس حاصل کنید. شما نمی خواهید که دوستان خود را خسته کنید.
  ● تظاهر کنید:
  لبخند بزنید و تظاهر کنید که خوشحال هستید. راست بایستید و قامت خمیده و افسرده وار به خود نگیرید. آیا این خود فریبی است؟ خیر نیست. تحقیقات نشان می دهد که شکل چهره، واقعاً نوع احساس شما را بیان کرده و تغییر چهره تظاهر به یک حالت عاطفی، واقعاً آن حالت را در شما ایجاد می کند.
  لباس های روشن و شاد بپوشید و تظاهر به شاد بودن کنید. بعداً شما خود را خوشحال خواهید یافت. پوشیدن لباس های شاد و وانمود به شادی غمگینی را کاهش می دهد.
  ● به دنبال طنز و شوخی باشید:
  فیلمی خنده دار ببینید و بخندید. کتاب طنز بخوانید و یا به یک نوار یا cd کمدی گوش دهید. هر گاه کارتون خنده داری دیدید، برای خودتان یکی داشته باشید. هر گاه احساس کردید که غمگین می شوید به طور آگاهانه برای استفاده از آنها تصمیم بگیرید.
  ● به یاد داشته باشید:
  زمانی که با افت عاطفی مواجه هستید، وجود تغییر در خود را بشناسید، آن را انکار و یا احساس گناه نکنید. برای رهایی از آن خود را تقویت کنید. شاید صرف نظر کردن از یک روز کاری در عوض انجام دادن چیزهای مطلوب به بهبودی شما کمک کند.
  ● ورزش کنید:
  تاکید مجدد بر ورزش، ارزش آن را مشخص می کند. ورزش راهی برای شکستن افسردگی است. پیاده روی کنید، دوچرخه سواری کنید، به شنا بروید، اجازه ندهید که حالت غمگینی درونتان به شما بگوید "من آن را دوست ندارم" انجام هر کار سازنده می تواند برایتان مفید باشد. زمانی که احساس خوبی دارید خود را برای تمایلات آینده آماده کنید.


  دانیال تارمست
  ترجمه: مجید محمود علیلو
  استادیار روانشناسی بالینی


  علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كمك اطرافيان روش‌اي مفيد در مقابله با بيماري افسردگي است

  اگرچه روش‌هاي درمان دارويي يكي از مهمترين روش‌هاي مقابله با بيماري افسردگي است، اما پزشكان بر شيوه‌هاي درمان اين بيماري در منزل و كمك اطرافيان بيمار تاكيد ويژه‌اي دارند.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، روش‌هاي مختلفي براي درمان يا كاهش تشديد بيماري افسردگي وجود دارد كه بسياري از اين روش‌ها غيردارويي هستند، برخي از اين روش‌ها كه به بيماران توصيه مي‌شود، شامل موارد زير است:
  - اهداف واقعي و ملموس در زندگي داشته باشيد و خود را براي رسيدن به آن اهداف مسوول بدانيد.

  - از بين كارها و مسووليت‌هاي بزرگ و دشوار، آنهايي را انتخاب كنيد كه رسيدن به آن ساده‌تر و مقدورتر است.

  - براي رسيدن به هدف دلخواهتان زمانبندي كنيد.

  - تصميم‌هاي دشوار زندگي‌تان را براي مدتي به تعويق بيندازيد. تغيير شغل، جابه‌جايي در محل زندگي، ازدواج، طلاق و… مي‌توانند وضعيت بيماري شما را حاد كنند.

  - احساسات خود را بيان و ديگران را در آن شريك كنيد. تنها ماندن و انزوا براي بيماري شما مناسب نيست.

  - اجازه بدهيد تا خانواده و دوستانتان به كمك شما بيايند.

  - اگر احساس بي‌انگيزگي مي‌كنيد، در فعاليت‌هاي مذهبي و اجتماعي بيشتر مشاركت كنيد.

  - به طور مرتب ورزش كنيد.

  - رژيم غذايي متعالي داشته باشيد. اگر اشتها نداريد، غذاهاي سبك ميل كنيد.

  - سعي كنيد زمان خواب منظمي داشته باشيد. با توجه به اين كه افراد افسرده معمولا از بيخوابي و بي‌نظمي در خواب رنج مي‌برند:

  - مكان خوابتان بايد كاملا تاريك و ساكت باشد.

  - بعد از ساعت ۵ عصر ورزش نكنيد.

  - بعد از ساعت ۵ عصر از نوشيدن قهوه و نسكافه خودداري كنيد.

  - هيچ‌گاه بدون نسخه پزشك قرص خواب نخوريد.

  - با خودتان مهربان باشيد، از دست خودتان عصباني نشويد. به ياد داشته باشيد كه افسردگي، گناه شما نيست و به تنهايي قادر به پيروزي بر آن نيستيد.

  - مثبت‌انديش باشيد. از اين كه افسردگي شما به آساني درمان نمي‌شود، عصبي نشويد. به ياد داشته باشيد كه درمان افسردگي نياز به زمان دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0