نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض افسردگی - پوکی استخوان

  ارتباط روشنی بین افسردگی و کاهش تراکم استخوان که موجب پوکی استخوانها می شود وجود دارد


  دانشمندان از ارتباط روشنی بین افسردگی و کاهش تراکم استخوان که موجب پوکی و شکستگی استخوانها می شود پرده برداشتند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققان دریافتند ارتباط بین افسردگی و کاهش تراکم استخوان بویژه در بین زنان جوان قوی تر است.

  پوکی استخوان رایج ترین بیماری پیشرونده در کشورهای توسعه یافته محسوب می شود.

  مبتلایان به این بیماری دچار کاهش تراکم استخوان می شوند که اغلب شکستگی استخوان ها را در پی دارد. در بسیاری از موارد این شکستگی ها به معلولیت های شدید و حتی مرگ می انجامد.  محققان داده های ۲۳ طرح در هشت کشور را ارزیابی کردند و ارتباط نیرومندی را میان افسردگی و کاهش تراکم استخوان بویژه در زنان و پیش از یائسگی کشف کردند.
  در این مطالعه ارتباط افسردگی و پوکی استخوان در مردان کمتر از زنان بود.

  همچنین نتایج تحقیقات دیگر نشان می دهد که قرص‌ های‌ ضد افسردگی‌ از نوع‌ سروتین‌ بیشتر از قرص‌ های‌ ضد افسردگی‌ تری‌ سیلیک‌ در کاهش‌ تراکم‌ استخوان‌ نقش‌ دارند‌ نتایج‌ این‌ تحقیق‌ همچنان‌ نشان‌ می‌ دهد خود بیماری‌ افسردگی‌ را زمینه‌ را برای‌ پوکی‌ استخوان‌ فراهم‌ می‌ کند‌ این‌ تحقیق‌ را محققان‌ امریکایی‌ با مطالعه‌ بر روی‌ چهار هزار و صد و هفتاد و هفت‌ زن‌ سالخورده‌ در مدت‌ بیست‌ سال‌ انجام‌ داده‌ اند‌ .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افسردگی احتمال پوكی استخوان را زیاد می کند


  پژوهشگران با انتشار مقاله ‌ای جدید در مجله آمریكایی "روانپزشكی بیولوژیك" اعلام كردند كه افسردگی با عارضه پوكی استخوان ارتباط دارد.  به گزارش ایسنا، محققان در این تحقیق جدید نشان دادند كه بین اختلال افسردگی و از بین رفتن توده استخوانی ارتباط واضحی وجود دارد كه منجر به بروز پوكی استخوان و شكستگی آن می‌ شود.  این پژوهش همچنین نشان داده است كه ارتباط بین افسردگی و از دست رفتن بافت استخوانی، به ویژه در بین خانم های جوان بیشتر است.  محققان تمام اطلاعات حاصل از پژوهش های انجام شده بر روی این موضوع را جمع‌آوری كردند و آن ها را با استفاده از یك روش آماری خاص موسوم به "متا ــ آنالیز" مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.  آن ها 23 پروژه تحقیقاتی را كه در 8 كشور مختلف انجام شده بود، ارزیابی كردند و طی آن تراكم استخوانی 2327 زن مبتلا به افسردگی را با تراكم استخوانی 21141 زن سالم مقایسه كردند.
  استخوان سالم  نتایج این مقایسه‌ ها و بررسی‌ ها نشان داد كه زنان افسرده به میزان قابل توجهی تراكم استخوانی كمتری نسبت به زنان سالم دارند و افسردگی به طرز چشمگیری باعث افزایش فعالیت سلول‌ هایی كه عامل تحلیل استخوان ‌ها هستند، می گردد.  محققان اظهار داشتند: ارتباط بین افسردگی و پوكی استخوان در خانم ها، به مراتب بیشتر از آقایان است و به ویژه خانم های جوان تا قبل از یائسگی بیشتر در معرض خطر هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0