جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)

  کسانی که به مصرف الکل و سایر مواد مخدّر وابستگی دارند غالباً از بیماری‌های روانی نیز رنج می‌برند. عدم درمان بیماری‌های روانی این افراد، درمان اعتیاد آن‌ها را نیز مشکل‌تر و پیچیده‌تر می‌سازد.
  افسردگی یکی از مسائل رایج در بین معتادان است. تشخیص بین افسردگی حاد و آشفتگی هیجانی ناشی از اعتیاد به دلایل زیر می‌تواند مشکل باشد:
  اکثر داروها از جمله الکل، مسکّن‌ها و آرامبخش‌ها خودشان اثر شل‌کنندگی و رخوت‌آور دارند.
  بسیاری از نشانه‌های افسردگی در خلال ترک اعتیاد ظاهر می‌شوند. برای مثال، متعادان به کوکائین معمولاً سه تا پنج روز پس از آخرین مصرف، دچار خواب آلودگی و رخوت شدید می‌شوند.
  مصرف الکل یا مواد مخدّر یک نوع بی‌خیالی ایجاد می‌کند که تأثیر هیجانی رویدادهای روزمره را کاهش می‌دهد. بدون مصرف این مواد، همان هیجان‌ها و احساسات دوباره برای فرد وجود خواهد داشت و او ممکن است آن‌ها را غیرعادی بپندارد.
  دوران اعتیاد، تراژدی‌های زیادی از قبیل طلاق، از دست دادن حضانت فرزندان، از دست دادن کار و ... به همراه دارد که باعث غم و اندوه زیادی می‌گردد.
  از دست دادن ارتباط با دیگران می‌تواند سبب غم و اندوه گردد. الکل و دیگر مواد مخدّر معمولاً به صورت «بهترین دوست» فرد در می‌آیند. دوستی که همیشه حاضر است و باعث آرامش و تسکین می‌گردد.
  بسیاری از نشانه‌های افسردگی معمولاً با پرهیز از مصرف الکل و دارو از بین می‌روند.
  ● افسردگی حاد چیست؟
  افسردگی حاد یا افسردگی عمده یک نوع بیماری است که بدن، ذهن و فرایندهای فکری را درگیر می‌کند. برخورد و خوراک و خواب فرد، بر نحوه نگاه کردن به خود و بر نحوه تفکر تأثیر می‌گذارد. اختلال افسردگی مشابه حالت غم و اندوهی که گاهی برای هر کس پیش می‌آید نیست. این اختلال نشانه ضعف شخصی نیست و وضعیتی نیست که آرزوکنیم خود به خود برطرف گردد. افرادی که دچار افسردگی می‌شوند نمی‌توانند به آسانی «خود را جمع و جور کنند» و بهتر شوند. نشانه‌های افسردگی در صورتی که درمان صورت نگیرد می‌توانند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی بمانند.
  ● نشانه‌های افسردگی
  هر کس که دچار افسردگی می‌شود لزوماً همه نشانه‌های افسردگی را با هم ندارد. بعضی‌ها فقط چند نشانه و برخی دیگر تعداد بیشتری از نشانه‌ها و عوارض بیماری را پیدا خواهند کرد. همچنین شدّت عوارض نیز از یک فرد به فرد دیگر و در طول زمان متفاوت است.
  ▪ این نشانه‌ها عبارتند از:
  ـ احساس غمگینی، اضطراب یا «خالی بودن» مداوم
  ـ احساس ناامیدی و بدبینی
  ـ احساس گناه، بی‌ارزش بودن یا بی‌پناهی
  ـ از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که قبلاً خوشایند بودند.
  ـ کاهش انرژی، خستگی و کندی
  ـ مشکل در تمرکز، یادآوری یا تصمیم‌گیری
  ـ بی‌خوابی یا خواب بیش از حدّ
  ـ تغییر در اشتها و وزن
  ـ فکر خودکشی یا مرگ و یا اقدام به خودکشی
  ـ تندخویی، تحریک‌پذیری، زودرنجی، بیقراری، بی‌حوصلگی
  ـ عوارض جسمی و فیزیکی ماندگار که به درمان جواب نمی‌دهند، مثل سردرد، اختلال گوارشی یا دردهای مزمن
  ▪ شیوع افسردگی
  اغلب پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میزان افسردگی حاد در بین معتادان (الکل یا مواد مخدّر)، چهار برابر بیشتر از دیگران است. همچنین میزان افسردگی در بین زنان معتاد، دو برابر مردان است. این نسبت در بین غیرمعتادان نیز برقرار است. هنگامی که فردی که به الکل یا مواد مخدّر وابستگی دارد دچار افسردگی حاد می‌شود، علاوه بر درمان وابستگی شیمیایی بدنش باید تحت درمان سلامت ذهنی نیز قرار گیرد.
  ● تشخیص افسردگی
  تشخیص دقیق بسیار حساس است. اگر این نشانه‌ها و عوارض افسردگی را در خود یافتید، باید حتماً توسط یک روان درمانگر که در زمینه وابستگی به الکل و مواد مخدّر نیز تجربه داشته باشد تحت معاینه و سنجش قرار گیرید.
  ● درمان‌های موجود
  معمولاً افسردگی در معتادان (الکل یا دارو) از طریق روان درمانی و داروهای ضد افسردگی، درمان می‌گردد. مطالعات نشان داده‌اند که درمان از طریق داروهای ضدافسردگی در کاهش افسردگی بین الکلی‌ها موثر است. البته باید توجه داشت که دارو درمانی، تنها بخشی از طرح و برنامه درمان است و نمی‌تواند جایگزین روان درمانی گردد. درک این نکته حائز اهمیت است که دارو درمانی باید توسط متخصصی که آشنایی کامل به سوء مصرف و وابستگی به مواد دارد صورت گیرد زیرا برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی تجویز می‌گردند خودشان ممکن است اعتیادآور باشند.


  ترجمه : کلینیک الکترونیکی روان‌یار
  Facts about Addiction and Depression”, Mental Health Center, Hazelden Foundation
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 05-Sep-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ارتباط متقابل افسردگي و اعتياد

  مطمئنا در اطراف خود يا در کوچه و خيابان افرادي را مي بينيد که گرفتار اعتياد شده اند. اما اين افراد با هم بسيار متفاوت هستند. عده اي از اين افراد بسيار گرفته و غمگين هستند و عده اي ديگر دچار روحيه اي شادتر نسبت به گروه اول هستند. افراد گروه اول مدت زمان بيشتري گرفتار اعتياد شده اند و دچار بيماري روحي و رواني هستند ولي گروه دوم تازه به دام اعتياد افتاده اند و بيماري روحي و رواني ندارند يا تازه دچار آن شده اند. هنگامي که فردي هم اعتياد و هم علاوه بر آن، يک بيماري رواني مثل افسردگي داشته باشد، پزشکان مي گويند که«تشخيص دوگانه» دارد. حال براي شناخت اين«تشخيص دوگانه» بايد ديد افسردگي چيست؟

  تعريف افسردگي

  افسردگي احساس وحشتناک و آزاردهنده اي است که پزشکان آن را چنين تعريف مي کنند: «احساس دلتنگي و ناخوشي که حداقل براي دو هفته ادامه داشته باشد.» اين البته با احساس فشار رواني يا غمگين بودن درباره يک چيز يا يک موضوع متفاوت است. افسردگي معمولا به نظر مي رسد که بدون دليل موجهي بروز مي کند. شخص احساس غمگيني مي کند بدون آن که دقيقا علت آن را بداند. فعاليت هايي که درحالت عادي براي او خوشايند بودند ديگر او را خوشحال نمي کنند. حتي بيرون آمدن از رختخواب نيز مي تواند مشکل گردد. نشانه هاي افسردگي شامل موارد زير هستند:
  - احساس افسردگي در اغلب اوقات شبانه روز و تقريبا هر روز. اين نشانه در کودکان و نوجوانان مي تواند به صورت تندخويي و تحريک پذيري باشد.
  - از دست دادن علاقه نسبت به فعاليت هايي که قبلا خوشايند و دلپذير بودند.
  - افزايش يا کاهش زياد وزن.
  - مشکل در خوابيدن يا خوابيدن بيش از حد.
  - احساس خستگي، تقريبا هر روز.
  - احساس بي ارزش بودن يا احساس گناه بدون دليل موجه.
  - مشکل در تمرکز و فکر کردن.
  - صحبت کردن يا حرکت کردن کندتر از حد معمول.
  - به فکر خودکشي يا مرگ افتادن.

  تشخيص دوگانه

  هنگامي که فردي هم اعتياد و هم علاوه بر آن، يک بيماري رواني مثل افسردگي داشته باشد، پزشکان مي گويند که«تشخيص دوگانه» دارد. اين عبارت به پزشکان، پرستاران و ساير کادر درماني يادآوري مي کند که اين بيمار در مسير بهبود خود با چالش ها و موانع اضافي روبروست. افسردگي و ساير بيماري هاي رواني، خطر ابتلاء به اعتياد را افزايش مي دهند. در بين تمام افرادي که يک نوع بيماري رواني براي آن ها تشخيص داده شده است، 29 درصد داراي سوء مصرف الکل يا دارو مي باشند. بيش از 37 درصد کساني که سوء مصرف الکل دارند و 53 درصد افرادي که سوء مصرف دارو دارند، حداقل داراي يک نوع بيماري رواني جدي مي باشند. افسردگي در بين کساني که داراي سوء مصرف الکل يا دارو هستند بيشتر از مردم عادي شايع است.

  چرا افسردگي مي تواند به اعتياد بينجامد؟

  برخي از مردم براي رفع عوارض و نشانه هاي افسردگي به استفاده از الکل و دارو هاي غيرمجاز روي مي آورند. پزشکان به اين پديده«خود درمانگري» مي گويند. اثرات الکل يا دارو مي تواند موقتا احساس غمگيني، گناه يا بي ارزش بودن را کاهش دهد. اما هنگامي که اثر آن ها از بين رفت، احساسات بد دوباره باز خواهند گشت. اين چرخه مي تواند به استفاده مداوم و نهايتا معتاد شدن بينجامد. پيامدهاي افسردگي نيز مي تواند شخص را به سوي اعتياد سوق دهد. افراد افسرده معمولا از ارتباطات اجتماعي کناره مي گيرند و حتي ممکن است در حفظ شغل خود نيز مشکل پيدا کنند. آن ها در بيشتر اوقات گوشه گير و تنها هستند و بدون داشتن يک شبکه اجتماعي پشتيبان، براي آسايش و راحتي به الکل يا دارو متوسل مي شوند. براي اين گونه افراد، وقت گذراني با کساني که آن ها نيز سوء مصرف الکل يا دارو دارند راحت تر و آسان تر است زيرا انتظارات اجتماعي از آن ها کمتر است. حتي براي کساني که از الکل يا دارو براي خود درمانگري استفاده نمي کنند و ارتباطات اجتماعي شان را از دست نداده اند، افسردگي احتمال خطر ابتلاء به اعتياد را افزايش مي دهد. بسياري از پزشکان فکر مي کنند که همان چيزهايي که فرد را در مقابل افسردگي آسيب پذير ساخته است، آن ها را بيشتر در معرض سوء مصرف الکل يا دارو قرار مي دهد. کساني که افسردگي ندارند مي توانند داروي غيرمجاز مصرف کنند يا به طور مرتب مشروبات الکلي بنوشند بدون آن که با مشکلات بلند مدتي روبرو گردند اما انجام همين کارها براي کساني که افسردگي دارند به احتمال زياد به اعتياد آن ها منجر مي شود.

  چه موقع اعتياد به افسردگي مي انجامد؟

  نشانه هاي اعتياد و افسردگي ممکن است بسيار شبيه هم باشند. هنگامي که افسردگي به طور مستقيم به سوء مصرف الکل يا دارو ارتباط داشته باشد و به طور مستقل وجود نداشته باشد، «تشخيص دوگانه» در نظر گرفته نمي شود بلکه به عنوان پيامد اعتياد محسوب مي گردد. براي مثال، چند مشکل رواني مستقيما به کوکائين ارتباط دارند. سوء مصرف کوکائين مي تواند به توهم، اضطراب، مشکل خواب، مشکل در روابط جنسي و يک نوع اختلال در خلق و خو که شامل افسردگي است منجر گردد. اما پس از آن که فرد مصرف کوکائين را قطع کند، مشکلات رواني عموما بهتر مي شوند. آمفتامين ها و داروهاي تنفسي، همگي داراي اثرات مشابهي با کوکائين هستند.

  درمان

  هنگامي که فرد هم اعتياد و هم افسردگي داشته باشد، يکي از نخستين گام هاي درمان، دريافتن اين نکته است که کداميک از آن ها اول به وجود آمده اند. اين اطلاع مي تواند از پرونده بيمار و تاريخچه مشکلات او به دست آيد. بيمار شايد بتواند احساس افسردگي که پيش از معتاد شدن داشته است را تشريح کند و يا ممکن است به توصيف خوددرمانگري با دارو يا الکل بپردازد. گاهي اوقات لازم است که ابتدا به فرد کمک شود تا مصرف الکل يا دارو را کنار بگذارد و سپس براي افسردگي مورد ارزيابي قرار گيرد. اگر معلوم باشد که افسردگي، پيامد اعتياد بوده است، درمان اعتياد معمولا تنها کاري است که بايد انجام شود. اگر افسردگي به عنوان يک مساله جداگانه هم مطرح باشد البته بايد به آن نيز پرداخت. در اين حالت درمان از طريق مشاوره هاي تخصصي و داروهاي ضدافسردگي صورت مي گيرد. ترکيب اعتياد و افسردگي، درمان و بهبود را دشوارتر مي سازد. هنگامي که فردي احساس نوميدي، غمگيني يا درماندگي مي کند، مقابله با اعتياد او کار بسيار دشواري است. اما با دانستن ارتباط بين اعتياد و افسردگي، آگاهي از احتمال تشخيص دوگانه، و اتخاذ درمان هايي که هر دو جنبه را پوشش دهد مي توان راه بهبودي را هموار نمود.

  تبیان

  بيماري‌هاي رواني - مصرف موادمخدر (مقالات)
  بيماري‌هاي رواني - مصرف موادمخدر (مقالات)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت