يك روانپزشك : "افسردگي" در سيستم ايمني بدن انسان اختلال ايجاد مي‌كند

يك روانپزشك گفت : افسردگي و انزوا در سيستم ايمني بدن انسان اختلال ايجاد مي‌كند.

دكتر"مريم كوزه‌گران" روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگارايرناافزود:
نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد كه انزوا و افسردگي يكي از مهمترين دلايل احتلال در سيستم ايمني بدن است و اين در حالي است كه اختلال درسيستم ايمني،اميد به زندگي را در افراد كاهش و احتمال مرگ دردوران جواني راافزايش مي‌دهد.

اين روانپزشك خروج ازانزوا و افسردگي را در بهبود بسياري‌ازبيماري‌هاي جسمي موثر دانست و افزود : بسياري از بيماران بستري در بيمارستان‌ها شب‌ها به علت تنهايي، احساس درد بيشتري دارند، از اين رو مبارزه با انزوا و افسردگي روحي ، بهترين راه مقابله با بيماري‌هاي جسمي است.

وي خاطرنشان كرد: پژوهش‌هاي علمي نشان مي‌دهد احتمال مرگ نابهنگام،ابتلا به عفونت‌ها،فشار خون بالا، سرطان و بي‌خوابي درافرادي كه تنها و منزوي هستند يا روابط اجتماعي كمي دارند، بيشتر است.

كوزه‌گران گفت: بررسي "دي.ان.اي" اين افراد نشان مي‌دهد كه آنان داراي الگوهاي مشخص و مجزاي فعاليت ژنتيكي هستند كه تقريبا همه اين الگوها در سيستم ايمني بدن آنها موثر است.

وي افزود : افرادي كه تنها نيستند ،ازنظر عاطفي و احساسي ارضا مي‌شوند و به هنگام بيماري افرادي را در كنار خود دارند كه از آنان مراقبت كند، زيرا آنان بيمار را نزد پزشك برده و مراقب مصرف صحيح دارو به هنگام بيماري آنان هستند.

به گفته اين استاديار دانشگاه، اين افراد از نظر روحي كمتر بيماري جسمي خود را حس مي‌كنند اين در حالي است كه "افراد تنها " علاوه براين كه از داشتن پرستار محروم هستند،انگيزه كمتري براي بازيابي سلامت خود دارند.