اگر نمي‌توانيد بوي گل رز را احساس كنيد، شايد به افسردگي مبتلا هستيد. چون نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است كه بخشي از مغز بيماران افسرده كه مسوول حس بويايي است، كوچكتر از اندازه طبيعي است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، يافته جديد مي‌تواند توجيه كند كه چرا بسياري از اختلالات رواني مثل افسردگي، شيزوفرني و اختلال افسردگي فصلي مي‌توانند حس بويايي را سركوب كنند و اين تحقيق كاربردهايي براي درمان خود افسردگي دارد.

به گزارش مجله علمي نيوساينستيت، محققان دانشكده پزشكي دانشگاه در سيدن در آلمان براي رسيدن به اين نتيجه 21 فرد مبتلا به افسردگي حاد و 21 فرد سالم را در معرض يك ماده شيميايي با بوي بسيار خفيف قرار دارند كه به تدريج بر غلظت اين بو افزوده شد تا جايي كه داوطلبان توانستند آن را استشمام كنند.

محققان همچنين پيازهاي حس بويايي را در داوطلبان اندازه‌گيري كردند كه بخشي از مغز هستند و حس بويايي را در ما ايجاد مي‌كنند.

پژوهشگران دريافتند، كساني كه به افسردگي دچار نبودند، مي‌توانستند در غلظت‌هاي بسيار پايين بوي اين ماده شيميايي را استشمام كنند. در حالي كه افراد افسرده قادر به اين كار نبودند. بعلاوه در بيماران افسرده اندازه پيازهاي بويايي 15 درصد كوچكتر بود.