جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: كوكائين / مقاله و خبر

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض كوكائين / مقاله و خبر

  كوكائين
  .:Iran Salamat
  کوکائین : ترجمه:بهزاد مهديخاني
  .:Iran Salamat
  روشي براي مقابله با اعتياد به كوكائين
  .:Iran Salamat
  كوكائین مارادونا را دود كرد
  .:Iran Salamat
  نبرد با كوكائين
  .:Iran Salamat
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 01-Jun-2013 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اطلاعاتی در رابطه با كوكائین!


  كوكائین یك ماده محرك قوی و البته اعتیادآور است كه مستقیما مغز را مورد هدف قرار می دهد. كوكائین یك ماده جدید نیست و یكی از قدیمی ترین مواد مخدر به شمار می آید. برگ های گیاه كوكا كه منبع تهیه كوكائین هستند، از هزاران سال پیش تاكنون، توسط انسان خورده و مصرف شده است.


  اشكال شیمیایی كوكائین:
  ۱) نمك هیدروكلراید: كه فرم پودری كوكائین است كه در آب حل می شود و از طریق وریدی، مورد مصرف معتادان قرار می گیرد.
  ۲) فرم آزاد: كه خالص نیست و از طریق كشیدن مورد استفاده قرار می گیرد.
  روش های مصرف كوكائین:
  روش های مصرف كوكائین به صورت خوراكی، از راه بینی، وریدی و استنشاقی است كه به زبان عامیانه به آنها جویدینی، استنشاقی، تزریقی و كشیدنی می گویند.
  در روش استنشاقی، پودر كوكائین از طریق سوراخ های بینی و با تنفس وارد بدن می شود و از طریق بافت بینی، جذب خون می شود. در فرم تزریقی ماده مستقیما وارد خون می شود، در نتیجه اثرات آن به مراتب شدیدتر خواهد بود.
  دلیل سرخوشی و احساس خوشنودی در پی مصرف كوكائین:
  افرادی كه از كوكائین استفاده می كنند، اظهار می دارند كه با مصرف این ماده احساس سرخوشی كرده و انگار در ابرها سیر می كنند و نوعی احساس رضایت و خوشنودی شدید به آنها دست می دهد.
  در مغز همه انسان ها منطقه ای وجود دارد كه در صورت تحریك، باعث بروز احساس خوشنودی و رضایت در فرد می شود. به طور طبیعی در این منطقه از مغز ماده ای به نام دوپامین ترشح می شود. بعضی مواد مخدر و به ویژه كوكائین، باعث می شوند كه دوپامین برای مدت بیشتری در فواصل بین سلول های مغز باقی بماند و در نتیجه حالت خشنودی و سرخوشی ادامه یابد.
  آثار كوتاه مدت مصرف كوكائین:
  آثار كوتاه مدت كوكائین بلافاصله بعد از اولین دز مصرف ظاهر می شود و ظرف چند دقیقه یا چند ساعت هم از بین می رود.
  بعد از مصرف این ماده، فرد احساس سرخوشی كرده و انرژی بیشتری پیدا می كند، زیاد حرف می زند و شدیدا هوشیار است. به خصوص حواس بینایی، شنوایی و لامسه او بسیار حساس می شوند. در این حالت فرد به طور موقت نیاز كمتری به غذا و خواب پیدا می كند.
  با مصرف كوكائین غروق خونی منقبض می شود و دمای بدن، سرعت ضربان قلب و فشار خون افزایش پیدا می كند. اگر مقدار مصرف زیاد باشد، فرد رفتارهای عجیب و بی معنی و حتی خشن از خود نشان می دهد. این افراد دچار لرزش، سرگیجه، بی اشتهایی، انقباض های عضلانی و بدبینی نیز می شوند.
  آثار روانی بلند مدت مصرف كوكائین:
  این ماده به شدت زیان آور است. این حالت به حدی شدید است كه فرد مصرف كننده نمی تواند مقدار مصرف را پیش بینی و یا كنترل كند، در نتیجه همچنان به مصرف كوكائین ادامه می دهد.
  مورد مهم دیگر در مورد كوكائین آن است كه فرد به سرعت نسبت به آن تحمل پیدا می كند،‌طوری كه بعد از مدتی ناچار است میزان مصرف را بالا ببرد.
  این شرح كوتاهی بود از یك ماده اعتیاد آور خطرناك كه علی رغم قیمت گران، مصرف آن در سال های اخیر گسترش پیدا كرده است.
  ترك این ماده مخدر، همانند سایر مواد اعتیادآور، نیازمند همیاری و همدلی خانواده است. البته توكل و امید به خدای بزرگ را از نظر دور داشت.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض كوكائين چيست ؟

  كوكائين چيست ؟
  كوكائين يكي از اعتيادآورترين و خطرناكترين مواد مورد سوءمصرف است . اين ماده از برگ گياه كوكا كه عمدتاً در آمريكاي مركزي و جنوبي ميرويد به دست مي آيد.

  وابستگي رواني به كوكائين ممكن است حتي پس از يك بار مصرف به وجود آيد. كوكائين وابستگي جسمي هم ايجاد مي كند. درصد خلوص كوكائين از ۹۰ –۲۰ % فرق ميكند. كراك (crack) نوعي از كوكائين است كه ناخالصيهاي آن جدا گشته و به شكل بلور سفيد رنگ و به شدت اعتيادآور است. امكان بروز رفتارهاي خشن به دنبال مصرف آن بسيار بالاست.

  نامهاي رايج :
  كوكائين : coke /snow برف / كراك/ راك

  راههاي مصرف:
  شايعترين روش مصرف كوكائين استنشاقي است. امكان تزريق زيرجلدي و داخل وريدي هم وجود دارد. به دليل كمترشدن اثر آن به دنبال مصرف خوراكي، معمولاً از اين روش استفاده نمي شود. كراك نيز به روش تدخيني مورد مصرف واقع مي شود.

  آثار مصرف :
  آثار مصرف كوكائين بلافاصله ظاهر و ۳۰ تا ۶۰ دقيقه بعد رفع ميشود. به همين علت افراد وابسته به كوكائين ممكن است هر نيم تا يك ساعت يك بار براي مصرف مجدد از جمع يا محل كار خارج شوند.
  عوارض جسماني: افزايش فشارخون و ضربان قلب، گشاد شدن مردمك، كاهش اشتها، اختلال درخواب. به دنبال مصرف طولاني كاهش وزن، اختلالات گوارشي، خستگي، نارسايي قلبي و كاهش نيروي جنسي بروز خواهد كرد. چنانچه بيمار به طريق استنشاقي مصرف كند در دراز مدت امكان خونريزي مكرر از بيني و سوراخ شدن تيغه هاي بيني وجود دارد .
  عوارض رواني: سرخوشي، افزايش انرژي، احساس خوب بودن عمومي، توهمات لامسه به صورت احساس خزيدن حشرات زير پوست، كاهش تمركز و افزايش نيروي جنسي.
  به دليل آثار سريع تدخين و رسيدن سريع كوكائين به مغز به دنبال مصرف كراك علائم بلافاصله ظاهرشده، اما درعرض ۱۲ دقيقه تحليل ميرود.

  چگونه كمك كنيم ؟
  علائم ترك كوكائين معمولا يك روز تا يك هفته طول ميكشد.

  مصرف كنندگان كوكائين وابستگي رواني شديد پيدا ميكنند كه همراه با حس ولع شديد براي مصرف مجدد است. به دنبال ترك افسردگي، خواب آلودگي، تحريك پذيري و گرسنگي بروز خواهد كرد. قطع كردن تدريجي هيچ فايده اي ندارد و قطع كردن سريع به مراتب بهتر است.

  چنانچه مصرف كوكائين جدي نباشد ميشود بدون نياز به دارو و جايگزينهاي مربوطه ترك را انجام داد. بايد به مقدار زيادي مايعات (به غير از الكل) و سه وعده غذاي روزانه در رژيم غدايي گنجانده شود. ورزشهاي آرام بخش كمك كننده اند.

  بايد مصرف كننده را مطمئن كرد كه علائم افسردگي، كسالت و خستگي از عوارض طبيعي قطع كوكائين است و پس از يك هفته قطع خواهد شد.

  به هرحال براي بيماراني كه علائم افسردگي شديد به دنبال قطع كوكائين پيدا ميكنند شروع داروهاي ضد افسردگي مفيد خواهد بود.

  چنانچه جنون ناشي از مصرف كوكائين بروز كندبیمار بايد به سرويس روانپزشكي ارجاع شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف كوكائين خطر ابتلا به گلوكوم را افزايش مي‌دهد


  پزشكان آمريكايي هشدار دادند: افرادي كه كوكائين مصرف مي‌كنند و يا حتي پس از ترك آن، 45 درصد بيشتر از ديگران در معرض خطر ابتلا به بيماري چشمي گلوكرم يا آب سياه قرار دارند.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين مطالعه روي 5.3 ميليون زن و مردي كه طي يك دوره يك ساله به كلينيك‌هاي مختلف دپارتمان امور سربازان در آمريكا مراجعه كرده بودند، انجام گرفته است.

  اين بررسي‌ها تاييد كرد كه مصرف كوكائين عامل موثر در ابتلا به گلوكوم «زاويه باز» است. گلوكوم «زاويه باز» شايعترين نوع اين بيماري و دومين عامل شايع نابينايي در آمريكا است.

  بنا برگزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، علاوه بر اين‌ها بيماران مبتلا به گلوكوم «زاويه باز» كه سابقه استفاده از مواد مخدر را نيز داشته‌اند، اغلب 20 سال زودتر از افرادي كه از مواد مخدر استفاده نكرده‌اند، به گلوكوم مبتلا مي‌شوند.

  شرح اين بررسي‌ها در مجله تخصصي «گلوكوم» ارائه شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض خطرناک مصرف کوکائین، کراک و شیشه برای ورزشکاران

  حتی بدون آمار دقیق و به صرف مشاهده مراجعان می توان نتیجه گرفت که سوءمصرف دارو در بین ورزشکاران ما نیز یکی از مشکلات است. دارو مانند یک تیغ دولبه، مقوله حساسی تلقی می شود و دانستن خطرات مصرف و دستیابی بی حد و حصر آن، دست کم برای افراد فعال در حوزه ورزش یا آنهایی که در آینده درگیر آن می شوند، ضروری به نظر می رسد.

  این دسته از داروها شامل تعداد زیادی از داروها مثل آمفتامین ها و مت آمفتامین (کراک و شیشه) و کوکائین است که به اشکال مختلف باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می شود. این داروها به طور معمول جهت افزایش هوشیاری، رفع خستگی، کاهش اشتها، معالجه برخی از خواب آلودگی ها و نیز به عنوان یک تدبیر درمانی در کودکان پرتحرک به کار می رود. در میان ورزشکاران داروهای محرک مغزی مختلف برای افزایش میزان انرژی، دقت و تمرکز حواس، تحریک رفتاری و بالابردن سطح هوشیاری استفاده می شود. بر اساس قدرت دارو، میزان مصرف و تحمل ذاتی بدن فرد، پس از مصرف این داروها طیفی از اثرات و نشانه های بالینی عارض می شود.

  کوکائین یکی از این دسته داروهاست که مصرف آن امروزه به صورت یک واقعیت دردناک در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه درآمده است.

  کوکائین به طور عمومی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند. در انسان این اثر تحریکی ابتدا به صورت نوعی احساس شادابی و سرخوشی ظاهر می شود و گاهی اوقات ممکن است منتج به احساس پوچی و ناامیدی شود، اما این علائم کذایی خیلی زود جای خود را به لرزش و هیجانات به صورت انقباض و انبساط متوالی عضلات می دهد. از دیگر عوارض این ماده ایجاد هیجان، بی قراری، بی خوابی، اضطراب و در بعضی موارد جنون ناشی از مسمومیت می شود و در مورد اخیر فرد دچار توهمات ذهنی شده و از حالات خودفریبی و خیالات بی اساس و اختلال در تشخیص زمان رنج می برد.

  علاوه بر اختلالات فکری رفتاری، عوارض سمی خطرناک کوکائین شامل: آریتمی قلبی، اختلال در خون رسانی به قلب، انفارکتوس میوکارد، میوکاردیت، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عضله قلب، اسپاسم عروق مغزی و نخاعی، خونریزی داخل جمجمه ای، قطع جریان آئورت، تجزیه فیبرهای عضلانی با نارسایی حاد کلیوی و کبدی، بالا رفتن حرارت بدن، انعقاد منتشره داخل عروق (dic) و حملات صرع ممکن است در نتیجه تحریک سیستم عصبی مرکزی رخ دهد.

  محققان عقیده دارند که بیشتر مرگ و میر ناشی از کوکائین در اثر این حملات است که به نوبه خود به کمبود اکسیژن در سلول های مغزی منجر می شود. یکی دیگر از این داروها آمفتامین است که جزو مهم ترین محرک های مغزی است. این داروها محرک های مغزی قوی است که به عنوان داروهای کمکی نیروزا در طول سال های متمادی مورد مصرف قرار گرفته است.

  واکنش های جانبی روی سیستم اعصاب مرکزی که با مصرف این دارو حاصل می شود عبارت است از: اضطراب، بی خوابی، عصبانیت، ایجاد رفتار تهاجمی، نوعی خشونت، بی قراری، حالت جنون، خودبزرگ بینی و توهمات ذهنی، لقوه، گیجی، هیجان، اغما و خونریزی های داخل جمجمه ای. این داروها همچنین باعث بروز تعدادی از پاسخ های فیزیولوژیک می شود که از بین آنها می توان به افزایش فشار خون، افزایش تعداد ضربان قلب، اتساع ریوی ملایم، افزایش میزان متابولیسم بدن و افزایش اسیدهای چرب آزاد پلاسما اشاره کرد. این داروها از طریق اختلال در کار مکانیسم های تنفسی تنظیم کننده حرارت بدن ورزشکاران را در معرض خطر بیماری گرمازدگی قرار می دهد. افزایش دمای بدن مشکل جدی برای ورزشکارانی است که در محیط های گرم تمرین می کنند و این مطلب تنگی عروق محیطی توسط دارو و در نتیجه عدم اتلاف گرما از بدن است. موارد مرگ گزارش شده ناشی از این دسته داروها به دلیل خونریزی عروق مغزی، نارسایی حاد قلبی و بالا رفتن شدید دمای بدن بوده است. ورزشکارانی که آمفتامین ها را مصرف می کنند، فکر می کنند قادر هستند دردهای ناشی از صدمات ورزشی را نادیده بگیرند و از این رو به مسابقه ادامه می دهند و به این ترتیب، صدمه حاصله گسترش پیدا کرده و خطرات بیشتری برای آنان به دنبال خواهد آورد.  دکتر زهرا تمدن
  نایب رئیس بانوان هیأت پزشکی ورزشی استان فارس
  روزنامه جام جم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ساخت واکسن‌هايي که اعتياد به کوکائين را مهار مي‌کنند

  آيا مي‌توان اعتياد به يک ماده مخدر را با تزريق واکسن درمان کرد؟ پژوهشگران اخيرا 2 واکسن ضداعتياد به کوکائين توليد کرده‌اند که به گفته آنها مي‌تواند اين داروي به شدت اعتيادآور را پيش از رسيدن به مغز مهار کند...

  به گزارش لايوساينس، اين واکسن‌ها مي‌توانند در ميمون‌ها و موش‌هايي که به آنها کوکائين تزريق شده است، به طور موفقيت آميزي مانع اعتياد شوند. هر دوي اين واکسن‌ها را گروهي از دانشمندان آمريکايي در نيويورک توليد كرده‌اند. اين واکسن‌ها ممکن است به اولين داروها در نسل جديد درمان‌هاي ضداعتياد تبديل شوند که از بدن خود افراد براي مقابله با اعتياد استفاده مي‌کنند. اين دو واکسن هنوز در مرحله آزمايشگاهي هستند و هنوز براي انسان‌‌ها استفاده نشده‌اند، اما ممکن است در چند سال آينده، نوع انساني آنها هم در دسترس قرار گيرد. دانشمندان در اين تحقيقات از آنتي‌بادي‌ها (پادتن‌ها) استفاده كرده‌اند؛ پروتئين‌هاي دستگاه ايمني که به مولکول‌هاي خطرناک متصل مي‌شوند و آنها را نشان‌دار مي‌کنند تا سلول‌هاي سفيد خون آنها را شکار کنند. در اين واکسن‌هاي جديد، آنتي‌بادي‌هاي ساخته‌شده ضد يک مولکول شبيه به کوکائين مي‌تواند بدن را از اين ماده پاک کند. اين واکسن‌هاي به اصطلاح «فعال» از پروتئين‌هاي ويروسي بي‌ضرر استفاده مي‌کنند تا يک مولکول شبيه کوکائين را به بدن معرفي کنند. دستگاه ايمني بدن اين ترکيب «ويروس- مولکول» را به عنوان يک عامل تهديدکننده شناسايي و آنتي‌بادي‌هاي ضدکوکائين توليد مي‌كند. در هر دوي اين واکسن‌ها که يکي در موش‌ها و يکي در ميمون‌ها مورد آزمايش قرار گرفته‌اند، آنتي‌بادي‌هاي توليدشده آنقدر سريع عمل مي‌کنند که مانع واردشدن کوکائين به مغز مي‌شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف کوکايين مي‌تواند به مرگ ناگهاني ناشي از ايست قلبي و تنفسي منجر شود

  ايلنا: عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه اعتياد به کوکايين باعث اختلالات جسمي و روحي شديد مي‌شود، هشدار داد: «مصرف کوکايين به مرگ ناگهاني ناشي از ايست قلبي و تنفسي مي‌انجامد.»

  بهروز هاشمي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، گفت: «از کوکايين به‌عنوان يک ماده مخدر استفاده مي‌شود و معتادان آن را به‌صورت استنشاقي، تدخيني، خوراکي، مخاطي و وريدي استفاده مي‌کنند.»

  او با بيان اينکه اعتياد به کوکايين اختلالات جسمي و روحي شديد ايجاد مي‌كند، افزود: «مصرف طولاني‌مدت اين ماده باعث گشاد شدن مردمک، کاهش اشتها، اشکال در ادرار کردن، کاهش وزن، کم‌خوني، رنگ‌پريدگي، اختلال در هضم غذا، تهوع، اسهال، لرزش و تشنج، پرش عضلات، آبريزش دايمي بيني و کاهش نيروي جنسي خواهد شد و چنانچه فرد، کوکايين را از راه بيني استنشاق کند، در دراز مدت امکان خونريزي مکرر بيني و سوراخ شدن تيغه‌هاي آن وجود دارد.»

  اين پژوهشگر حوزه اعتياد ادامه داد: «کوکايين حتي در دوز نسبتا کم نيز، باعث انقباض عروقي در شريان‌هاي کرونري مي‌شود و مسموميت ناشي از آن مي‌تواند باعث بي‌قراري، اضطراب، پرخاشگري، خود بزرگ‌بيني شود. در واقع مصرف کوکايين مي‌تواند منجر به مرگ ناگهاني ناشي از ايست قلبي و تنفسي شود.»

  هاشمي در ادامه افزايش سقط‌هاي خودبخودي، نارس‌بودن جنين و عقب‌ماندگي رشد داخل رحمي را از آثار مضر کوکايين در دوران بارداري برشمرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف مداوم کوکایین با سرکوب آنزیم G9a‌ ، مدار لذت مغز را دچار تغییر می کند

  ژن اعتیاد به کوکائین کشف شد .
  دانشمندان سازوکار مهمی را درمغز شناسایی کرده اند که دلیل اعتیادآور بودن کوکائین را توضیح داده و می تواند به ارائه درمانهای جدیدی برای این بیماری منجر شود.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاری فرانسه ، محققان دریافتند که ماده مخدر کوکایین در فرایندی از مغز تغییری ایجاد می کند که این دگرگونی بیان ژنهای مغز را بدون تغییر در توالی آنها، تحت تاثیر قرار می دهد.

  این تغییرات در مدار لذت مغز روی می دهد. این مدار نخستین جایی است تحت تاثیر مصرف مداوم کوکایین قرار گرفته و ظاهرا تمایل به مصرف کوکائین را افزایش می دهد.

  “نورا ولکو” مدیر موسسه ملی اعتیاد به مواد مخدر معتقد است، این کشف اساسی شناخت دانشمندان را از چگونگی عملکرد اعتیاد آوری کوکایین افزایش می دهد.

  اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم است، اما این یافته ها از وجود بازیگر جدید مهمی در سطح مولکولی پرده بر می دارد که در هنگام مصرف کوکائین، هدف قرار می گیرد و از این رو یک هدف جدید بالقوه برای ارائه داروهای ترک اعتیاد محسوب می شود.

  این تحقیق بر روی موش ها انجام شده است.

  این تحقیق تایید می کند که کوکائین مانع از فعالیت آنزیمی می شود که نقش مهم و حیاتی در کنترل “پس زایشی” بیان ژن دارد.
  این پژوهشگران نشان دادند با معکوس کردن روند سرکوب این آنزیم که G9a‌ خوانده می شود می توانند از اعتیاد به کوکایین جلوگیری کنند.

  کوکایین، آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگهای بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) بدست می آید، که مرکز اصلی رویش آن آمریکای جنوبی است. کوکایین به عنوان ماده موثر در سالهای ۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ کوکا (تصویر ۱) مجزا و استحصال شد. کراک را نیز از کوکایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورک عرضه کردند. کراک خطرناکترین ماده اعتیاد آوری است که تا کنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند. از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، محرک سیستم اعصاب مرکزی است.

  اثرات کوتاه مدت آن مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاهتر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد می کند، از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارت است از: افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی قراری، لرزش به خصوص در دستها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ.

  در حالت قطع ماده نیز افسردگی شدید حادث می شود. ناخالصی کوکایین خیابان اغلب موجب حساسیت و آلرژی شدید می شود که معمولا با آب ریزش بینی و بی خوابی شدید همراه است. در مسمومیت حاد با کوکایین، فرد مصرف کننده دچار بی قراری و تشویش، هیجان، شوریدگی فکر و اختلال تنفسی می گردد. ضربان، تنفس و فشار خون فرد افزایش می یابد.

  از جمله اثرات بلند مدت آن از دست دادن وزن بدن، یبوست، بی خواب، ضعف جنسی، دپرسیون تنفسی، اشکال در ادرار کردن، تهوع، کم خونی، رنگ پریدگی، تعرق شدید، دردهای شکمی و اسهال، اختلالات در هضم و دستگاه گوارشی، سردرد، لرزش دست ها، لرزش و تشنج، پریدن عضلات و سفتی آنها، هپاتیت، آب ریزش دائمی بینی، ایجاد زخم، آماس و جوشهای پوستی به خصوص اطراف مخاط گوش و بینی، زخم مخاط بینی (در مصرف به صورت انفیه)، اضطراب، بی قراری، تشنج پذیری شدید، سوء ظن، گیجی، اختلالات درک زمان و مکان، رفتار تهاجمی، تحریک پذیری شدید، افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خود کشی، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص بینایی، شنوایی، و لامسه)، افکار هذیانی، و گاهی اشتهای کاذب و سرانجام ناراحتی جدی دماغی و روانی به نام سایکوز و کوکایین.

  تحمل و ایجاد وابستگی کوکایین مشابه آمفتامین است وابستگی شدید روانی ایجاد می کند که این وابستگی در عصاره کوکایین یعنی کراک شدیدتر می باشد.

  در آزمایشاتی که برای تحقیق پیرامون اثر کوکایین بر روی موش و میمون انجام شده، پس از قطع مصرف آن، نشانه های ترک از جمله ضعف شدید، بد خوابی، افسردگی، تحریک پذیری، گرسنگی زیاد دیده شده است.

  نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كوكائين نحوه عملكرد ژنها را در مغز تغيير مي‌دهد


  در يك تحقيق جديد نشان داده شد كه كوكائين نحوه عملكرد ژن‌ها را در مغز تغيير مي‌دهد.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، تماس با كوكائين مخصوصا اگر مدت طولاني صورت گيرد، مي‌تواند سبب بروز تغييرات دائمي در روش فعال و غيرفعال شدن ژنها در مغز شود.

  بر اساس اين پژوهش، يافته جديد به كشف روشهاي درماني موثرتر براي بسياري از انواع اعتياد منجر خواهد شد.

  دكتريان مايز از دانشكده پزشكي مونت سنياي در نيويورك و دستيارانش با مطالعه روي موشهاي آزمايشگاهي دريافتند كه اعتياد به كوكائين مانع مي‌شود كه يك آنزيم خاص كار خود را در غيرفعال سازي ساير ژنها در مدارهاي لذت در مغز انجام دهد و اين امر باعث مي‌شود كه موشها اين ماده مخدر را حتي بيشتر طلب كنند و نياز داشته باشند.

  دكتر نورا وولكو كه رياست انستيتو ملي سوء مصرف دارو را عهده دار است و در اين تحقيق نيز شركت داشته مي‌گويد: اين پژوهش توجيه مي‌كند كه كوكائين چطور از تغييرات در مغز به نفع خود استفاده مي‌كند.

  محققان دريافته‌اند كه اين تغييرات روي رفتار ژن 9a اعمال مي‌شود كه در تنظيم آنزيم مربوط به خاموش و روشن كردن ژنها نقش حياتي ايفا مي‌كند.

  جزئيات اين پژوهش در مجله ساينس منتشر شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  یک علت مصرف بالای کوکائین در آمریکا زنهای اونها هستند. چون کوکائین باعث زیاد شدن قدرت جنسی میشه ولی
  فقط برای 2 سال . از بعد از اون دیگه وضع مرد خرابو خرابتر میشه...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت