جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 23 مجموع

موضوع: پــروبـيــوتيك ها (مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض پــروبـيــوتيك ها (مقالات)

  پــروبـيــوتيك ها
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1163
  بررسی مقایسه ای عملکرد آنتی بیوتیکها و پروبیوتیک ها
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1163
  پروبیوتیک probiotic
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1163


  درمان بیماری روده تحریک پذیر- پروبیوتیك
  http://forum.iransalamat.com/showthr...6150#post46150

  ماست‌هاي پروبيوتيك
  ماست‌هاي پروبيوتيك

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نکته بهداشتی روز: آیا باید پروبیوتیک‌ها را مصرف کرد؟

  پروبیوتیک‌‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که برای کمک به سلامتی گوارش طراحی شده‌اند. تولیدکنندگان در حال حاضر آنها را فراورده‌های غذایی مختلف از ماست گرفته تا شیرینی‌ها وارد می‌کنند.

  با وجودی که بررسی‌ها نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها ممکن است به افراد مبتلا به مجموعه‌ای از عوارض گوارشی کمک کنند، سودمندی آنها در افراد دچار نقص ایمنی شدید دستگاه ایمنی ثابت نشده است.

  از طرف دیگر، پروبیوتیک‌‌ها ممکن است به درمان افراد مبتلا به این بیمار‌ی‌های گوارشی کمک کنند:

  * سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS)

  * بیماری روده تحریک‌پذیر (IBD)

  * اسهال ناشی از عفونت با ویروس، باکتری یا انگل

  * اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌‌ها

  HealthDay
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  با فرآورده های غذایی پروبیوتیک آشنا شویم


  معجزه ای به نام فرآورده های غذایی پروبیوتیک


  امروزه ، مقبولیت و مصرف فرآورده های پروبیوتیک در کشورهای جهان به ویژه اروپا، ایالات متحده و ژاپن رواج چشمگیر یافته است، طوری که بیش از ۹۰ فرآورده غذایی پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم ها در سرتاسرجهان تولید می شود،بیش از ۵۳ فرآورده لبنی پروبیوتیک درژاپن به مصرف می رسد. بیشتر ماست های تولید شده در بازارهای آمریکا پس از دهه ۱۹۷۰ حاوی باکتری ل.اسیدوفیلوس هستند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از نشریه استاندارد ، در کشورهای اروپایی همچون فرانسه ، آلمان وسوئد فرآورده های تخمیری پروبیوتیک حدود ۲۵ درصد از کل فرآورده های تخمیری راشامل می شوند. بیش از ۴۵ کارخانه لبنی در اروپا ، فقط به تولیدفرآورده های پروبیوتیک بیفیدو-اسیدوفیلوس می پردازند، حدود ۴۳ فرآورده تخمیری پروبیوتیک خنک شده در انگلستان به فروش می رسد و فرآورده های پروبیوتیک فراوانی نظیرشیرهای تخمیری ، پنیرهای نرم ، فرآورده های غیرلبنی با پایه سویا و معلقه های تغلیظ شده میکروبی در بازارهای انگلستان موجود است .

  در بسیاری از کشورهای اروپایی، آفریقای شمالی و آسیایی انواع گوناگونی از فرآورده های پروبیوتیک شامل شیرهای تخمیری ، شیرهای تازه، ماست، دسرهای منجمد و پنیر در حال تولید و مصرف است. در سه دهه گذشته ، فرآورده های تجاری پروبیوتیک عرضه شده به بازار جهانی ازرشد جهشی برخوردار بوده اند . در آمریکای شمالی ، محبوبیت شیرهای تخمیری پروبیوتیک کمتر از کشورهای اروپایی است از این رو سایر فرآورده های لبنی مانند پنیر و یا فرآورده های غیر لبنی پروبیوتیک به طور فزاینده موضوع پژوهش و تولید قرار گرفته است .

  دراروپا ماست پروبیوتیک پرطرفدارترین فرآورده پروبیوتیک است . فرآورده های غذایی پروبیوتیک به منظور درمان عفونت های روده ای به ویژه اسهال و عفونت های باکتریایی و مخمری دستگاه تناسلی تولید شده اند. بنابراین علاوه بر معرفی غذاهای پروبیوتیک به عنوان غذاهای مفید ، فرهنگ سازی و ایجاد یک طرز فکر نوین در درک این مطلب که فرآورده های پروبیوتیک قرص و کپسول نبوده بلکه جزئی از سبد غذایی روزانه خانوار به شمار می آیند بسیار ضروری است.
  پروبیوتیک ها
  میکرو ارگانیسم های(باکتری ومخمر)زنده و فعالی که با استقراردر بخش های مختلف بدن(اساساروده )به تعداد مناسب با فعالیت زیستی خود عمدتا از طریق حفظ وبهبود توازن فلور میکروبی روده میان میکروارگانیسم های سودمند و زیان بخش ، دربردارنده خواص سلامت بخش برای میزبان هستند.واژه پروبیوتیک در زبان لاتین به معنای حیات بخش است و از نظرمفهوم در مقابل واژه آنتی بیوتیک به معنای ضد حیات قرار دارد.
  پری بیوتیک ها
  ترکیبات هضم ناپذیر یا هضم پذیراندک در برابر آنزیم های گوارشی بدن انسان هستند که رشد و فعالیت میکروارگانیسم های پروبیوتیک را به طور انتخابی تحریک می کنند ازجمله این ترکیبات می توان به فروکتوالیگوساکاریدها مانند اینولین اشاره کرد.
  سن بیوتیک ها
  فرآورده هایی که به طور توام دارای پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها هستند . کاربرد توام دو عامل یاد شده با هدف ایجاد هم افزایی در اثرات سلامت بخش آن ها صورت می گیرد.
  تاریخچه پیدایش فرآورده های پروبیوتیک
  پروبیوتیک ها میکروارگانیزم های زنده و غیر بیماریزای موجود در بعضی غذاها هستند که وقتی در مقادیر کافی وارد بدن شوند تاثیر مثبتی بر سلامت میزبان می گذارند. این فراورده ها برای اولین بار توسط یک دانشمند روسی به نامMetchnikoff Eli،دراوایل قرن بیستم مطرح گردید ، او معتقد بود این امکان وجود دارد که فلور میکروبی روده را با تجویز میکروبهای شناخته شده ی مفید در مقابل میکروبهای مضرتقویت و مورد حمایت قرار داد ، او مشاهده کرد که دهقانان بلغاری با مصرف ماست محلی خودشان عمر طولانی تری دارند.

  اگرچه نظریه این دانشمند روسی کاملا مرتبط با باکتریهای مولد اسید لاکتیک بود ولی بزودی تحقیقات دیگر دانشمندان در این زمینه برروی باکتریهای مولد اسید لاکتیک روده متمرکز شد. یکی از دانشمندان Henbergبود که پیشنهاد تولید ماست فرآوری شده (Reform yogurt) را از لاکتو باسیلوس اسیدوفیلوس روده ای داد سپس این نوع ماست در دهه ۸۰ میلادی در آلمان و بعضی کشورهای اروپایی با نام ماست ملایم (mildyogurt )تولید شد.

  درسال ۱۹۳۰ میلادی Minoru shirota پزشک ژاپنی این تئوری را مطرح کرد که بالانس میکروبی مناسب در روده میتواند از ابتلا به بیماری جلوگیری کند و عدم تعادل فلور میکروبی روده عامل ایجاد بیماریهای مختلف از جمله اسهال ، التهاب روده و معده، یبوست سندرم روده تحریک پذیر ، بیماری کرون، التهاب کولون ، آلرژی ناشی از غذا و بعضی از سرطانها می باشد.

  برعکس فلور متعادل روده از طریق رقابت باکتریهای بیماریزا را از روده خارج و سیستم ایمنی را تحریک کرده و مواد مغذی و حیاتی مانند اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، ویتامینها، اسید های آمینه آرژنین ، سیستئین و گلوتامین ، فاکتورهای رشد و آنتی اکسیدانهای مختلف تولید می کنند.مطالعات نشان می دهد که مصرف پروبیوتیکها سبب افزایش بعضی از انواع میکرو فلور روده می شوند ولی شمارش کلی باکتریها در روده افزایش نمی یابد.

  در سال ۱۹۸۹ فولر، پروبیوتیک ها را مکمل های غذایی نامید. روند مصرف غذاهای پروبیوتیک در اروپا، آسیا و شمال آمریکا به تدریج افزایش پیدا کرده و امروز در بیشترسوپرمارکتهای سراسر جهان این مواد غذایی عرضه می گردد.
  انواع میکروارگانیسم های پروبیوتیک
  معمولی ترین میکروارگانیسمهای پروبیوتیک به سه گروه باکتریها، قارچها و مخمرها تقسیم می شوند. بعضی از این میکروارگانیسم ها سویه های انتخابی باکتریهای لاکتوباسیلوس و بیفیدو باکتریوم هستند گرچه سویه های انتروکوکوس و استرپتوکوکوس و ایکولای نیز برای این منظور استفاده می شوند.

  از مخمرها ساکارومایسس سرویزیه، ساکارومایسس بولاری وکاندیدا اینتولایس را می توان نام برد. اکثر باکتریهای لاکتوباسیلوس و بیفیدو باکتریوم بی خطر تشخیص داده شده اند اگرچه بجز استرپتوکوکوس و انتروکوکوس سایر باکتریهای مولد اسید لاکتیک بندرت برای انسان وحیوان بیماریزا هستند و کاربرد آنها ازدیرباز در تهیه محصولات غذایی بدون ایجاد اثرات سوء به اثبات رسیده اند .

  قارچ ساکارومایسس بولاری که از میوهای به نام لیچی به دست می آید نیز به عنوان یک پروبیوتیک مورد توجه است،این قارچ در دستگاه گوارش انسان وجود ندارد ولی می تواند دردمای بدن انسان رشد کند و به آنتیبیوتیک ها نیز مقاوم است.
  الزامات میکروارگانیسم های پروبیوتیک
  - میکروارگانیسم های پروبیوتیک بایستی غیر بیماریزا باشند.
  - میکروارگانیسمهای پروبیوتیک بایستی توانایی انتقال ژنهای مقاومت آنتی بیوتیک را نداشته باشند.
  - میکروارگانیسمهای پروبیوتیک بایستی توانایی مقاومت در برابر اسید معده،آنزیمهای گوارشی راداشته باشند.
  - میکروارگانیسمهای پروبیوتیک باید توانایی مقابله با عوامل بیماریزا را داشته باشند.
  - میکروارگانیسم های پروبیوتیک باید توانایی چسبیدن به دیواره روده را داشته باشند.
  بعضی از خواص پروبیوتیک ها نقش مهمی در تکنولوژی تولید را دارند. از جمله آنها دارا بودن خواص حسی مناسب، فعالیت تخمیری، ماندگاری مناسب در شرایط سرما-خشکی وافشان – خشکی ، رشد و ماندگاری مناسب محصولات غذایی، مقاومت دربرابر فاژها و ماندگاری مناسب در دوره ذخیره مواد غذایی می باشند.
  پروبیوتیک ها چگونه عمل میکنند
  اثرات فیزیولوژیک مرتبط با مصرف پروبیوتیک ها شامل کاهش PH روده، تولید بعضی آنزیمهای گوارشی و ویتامینها ، تولید مواد ضد باکتریهایی مثل اسیدهای آلی ، باکتریوسین ها ، پراکسید هیدروژن ، دی استیل،استالدهید، لاکتو پراکسیداز ، بازسازی فلور میکروبی روده پس از آنتی بیوتیک درمانی ورادیودرمانی، کاهش کلسترول خون،تحریک سیستم ایمنی،مهار عفونتهای باکتریایی، دفع مواد سرطانزا ، بهبود جذب کلسیم و کاهش فعالیت آنزیم های مدفوعی می باشد.
  اثرات پروبیوتیک ها بر سلامتی انسان
  باکتریهای پروبیوتیک با حفظ فلور میکرو فلور طبیعی روده و کنترل میکروارگانیسمهای بیماریزا سبب کاهش خطر ابتلا به بیماریهای ناشی از مصرف مواد غذایی می شوند. از جمله می توان به اثرات درمانی ذیل اشاره کرد :
  * درمان سرطان
  پروبیوتیک ها از طریق کاهش غلظت مدفوعی آنزیمها و نمکهای صفراوی و کاهش جذب موتاژنهای مضر که عامل سرطان کولون هستند،نقش موثری در پیشگیری از بیماری ایفا می کنند ، به طور طبیعی روده از طریق آنزیمهای Glycosidase.B - g l u c u r o n i d a s e . N i t r o r e d u c t a s e و Azoreductase پیش سرطانزاهارا به سرطانزاهای فعال تبدیل می کند .پروبیوتیکها به خصوص لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس کازئی سبب کاهش فعالیت این آنزیمها می شوند Bifidobacterium. infantis با تحریک سیستم ایمنی میزبان توانایی سرکوب تومورهارادارند.
  * تقویت سیستم ایمنی
  پروبیوتیک ها از طریق افزایش و تولید A ایمونوگلوبین ترشحی سیتوکنین ها سبب تحریک سیستم ایمنی می شوند همچنین از طریق افزایش فاگوسیتوز پاتوژنها، سیستم ایمنی غیر اختصاصی را تحریک وتقویت می کنند. از مزایای پروبیوتیکها در تحریک سیستم ایمنی ، عدم ایجاد التهاب می باشد .

  * کاهش کلسترول
  مصرف محصولات تخمیری لبنیات وپروبیوتیک ها سبب کاهش چربی خون می شود با مصرف این مواد اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می شود که سنتز کلسترول را در کبد متوقف وسبب حرکت کلسترول پلاسما به کبدمی شود همچنین باکتریها از طریق ممانعت اتصال کلسترول به نمکهای صفراوی از جذب آن جلوگیری میکنند.
  * درمان بیماریهای کبدی
  پروبیوتیک ها در پیشگیری و درمان بیماریهای کبدی نیز نقش موثری دارند . پروبیوتیک ها از طریق کاهش فعالیت اوره آزباکتریایی سبب کاهش آمونیاک در سیستم پورتال می شوند و کاهش PH همچنین با کاهش نفوذپذیری روده از جذب آمونیاک می کاهند . افزایش آمونیاک خون در بعضی از بیماری های کبدی نارسایی کبد، مسمومیت با اوره رخ میدهد و منجر به ضایعات مغزی و عصبی در بیمار می شود . پروبیوتیک ها از جذب سموم جلوگیری کرده و باکاهش جذب آمونیاک و سموم سبب کاهش التهاب و استرس اکسیداتیوشده در نتیجه به درمان و پیشگیری از بیماریهای کبدی کمک می کند.
  * درمان بیماریهای زنان، معده وفشار خون
  پروبیوتیک ها در پیشگیری ودرمان بیماریهای زنان بسیار مفیدهستند. باکتریهای پروبیوتیک به سلولهای اپتلیوم واژن متصل شده و به عنوان سدی از کلونیزه شدن باکتریهای بیماریزا جلوگیری میکنند.و پروبیوتیک ها همچنین رشد Helicobacter pylorرا متوقف کرده و از اتصال آن به سلولهای اپیتلیال معده جلوگیری می کنند.

  باکتریهای پروبیوتیک از طریق عمل پروتئولیک روی کازئین شیر که هنگام تخمیر شیر صورت می گیرد پپتیدهای بیواکتیوی تولید میکنند که قادر به کاهش فشار خون می باشد.
  نکاتی که در تولید پروبیوتیک ها بایستی در نظر گرفت .
  سویه های میکروارگانیسمهایی که تحت عنوان پروبیوتیک در صنایع غذایی کاربرد دارند باید به اسید و صفرا مقاوم باشند در حالیکه لاکتو باسیلوس دلبروکی و استرپتوکوکوس ترموفیلوس در ماست اغلب تا رسیدن به روده زنده نمی مانند. برای رفع این مشکل می توان به جای استفاده از محصولات تخمیری، پروبیوتیک مذکور را در قالب دارو یا مکمل های دارویی با پوشش ژل ماتریکس وکپسولهای پوششدار از معده عبور دادو به روده رساند.پروبیوتیک ها باید قادر باشند درفلور دستگاه گوارش فعال بمانند و ازطول عمر زیادی نیز برخوردار نباشند. در ضمن با باکتیهای بیماریزا مبارزه کنند و برای ایمنی انسان نیز بی خطرباشند.
  ویژگیهای فرآورده های پروبیوتیک
  برای حفظ جمعیت میکروبی مفیددر دستگاه گوارش تعداد باکتریها در محصول پروبیوتیک باید حداقل cfu/ml106 باشد و حفظ پایداری ژنتیکی و فیزیکی آنها هنگام تولید و نگهداری تا مرحله فروش به مشتری توسط تولید کننده تضمین شود. حفظ بو وطعم محصولات پروبیوتیک بسیار مهم است و این باکتریها نباید اسیدیته محصول را بیش از حد افزایش دهند.دستیابی به روش های شناخت روشن و غیرمبهم سویه های پروبیوتیک بسیار مهم است.

  نگهداری در محیط خنک،میزان اطمینان از پایداری و تعداد مناسب باکتریها در محصول را بالا می برد. از آنجا که زیستگاه طبیعی این باکتریها روده است، میزان اکسیژن ،پتانسیل اکسیداسیون و احیاء و فعالیت آبی محیط بایستی مد نظر باشد.از آنجا که باکتریهای فعال به شدت با محیط اطراف خود واکنش میدهند واجزا محیط را به محصولات متابولیکی تبدیل می کنند ، ترکب شیمیایی لبنیات حاوی پروبیوتیک در فعالیت متابولیکی پروبیوتیک ها اهمیت بسیار دارد.

  نوع و میزان کربوهیدراتهای دردسترس ،درجه هیدرولیز پروتئینهای شیر و ترکیب و درجه هیدرولیز چربیهابسیار مهم است به عبارت دیگر خواص پروتئولیتیک و لیپولیتیک پروبیوتیکها در میزان تخریب چربیها وپروتئینهای محصول مهم است.اثرات متقابل باکتریهای استارتر در تهیه محصولات حائز اهمیت است.

  اثرات متقابل سینرژیستی پروبیوتیک ها با سایر باکتریهای استارتر بایستی مدنظر قرار گیرد برای مثال استرپتوکوکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس دلبروکی اثرات سینرژیستی دارند. این اثر درافزایش تعداد میکروبهای محیط وافزایش اسیدیته محیط دیده می شود.شدت واکنش بین پروبیوتیکها ، محیط و سایر میکروبهای استارتربستگی به زمانی دارد که پروبیوتیک به محیط افزوده می شود. برای مثال اگرمیکروارگانیسم هنگام تخمیر یا بعد ازآن اضافه شود و یا افزودن پروبیوتیکها قبل یا بعد از چرخه سرمایی۸درجه سانتیگراد اثرات متفاوتی مشاهده می شود.

  افزایش زمان نگهداری محصول در انبار بر میزان واکنشها می افزاید. همچنین پروسه نگهداری در سرما ، واکنشها را درحداقل ممکن نگه می دارد و برعکس هرگونه اختلال در دمای مناسب سبب افزایش شدت واکنشها می شود.همانطور که می دانیم مراحل زندگی باکتریها شامل مراحل تاخیر ، رشد لگاریتمی ، سکون و مرگ است.اینکه پروبیوتیک ها در کدام مرحله از رشدبه محیط افزوده شوند اهمیت دارند.به عبارت دیگر شرایط فیزیولوژیکی آنها اهمیت بسیاری دارد.

  باکتریها در فازرشد لگاریتمی نسبت به فاز سکون به استرسهای محیطی حساس تر هستند. همچنین فاکتورهای محیطی که سبب انتقال باکتری از فاز رشد لگاریتمی به فاز سکون می شوند در بقا باکتری در این فاز تاثیر بسزایی دارند. با عرضه محصولات پروبیوتیک در بازار مصرف کنندگان انتظار دارند تا با مصرف این محصولات به اثرات مفید ادعا شده درمورد آنها دست یابند برای این کار در ابتدا باکتریها بایستی تا پایان تاریخ انقضای محصول در آن زنده بمانند و در ضمن پس از مصرف با عبور ازروده به تعداد کافی به قسمت انتهای روده بزرگ رسیده و در آنجا مستقر شوند.

  سویه های مختلف پروبیوتیک با مکانیسمهای مختلف اثرات متفاوتی در ارگانهای بدن در جهت پیشگیری یا درمان بیماریها می گذارند. برای مثال لاکتو باسیلوس اسیدوفیلوس و لاکتو باسیلوس کازئی سبب کاهش فعالیت آنزیمهای مدفوعی می شوند
  در حالیکه B. infantis با تحریک سیستم ایمنی توانایی سرکوب تومورها را دارند بنابراین در درمانهای خاص که نیاز به استفاده از پروبیوتیکها وجود دارد استفاده از سویه مناسب ضروری است .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر حامد حيدري والا

  پروبيوتيک، محصول رفاقت باکتري و انسان

  بشر اشرف مخلوقات است و از همه موجودات مسخر او که بگذريم، حکايت تسخير دنياي ميکروب‌ها توسط اين اشرف مخلوقات، حکايت ديگري است. به موازات اينکه در طول چند قرن اخير، پاي ميکروارگانيسم‌ها- جانداران بسيار کوچک- به حوزه علوم پزشکي و زيستي، صنايع، معدن، نفت و محيط زيست باز شده است و گذر اين موجودات به علوم و صنايع غذايي نيز افتاده است. دانش پروبيوتيک، حوزه نسبتاً جديدي است که در آن ميکروب‌ها به خدمتگزاري انسان، آستين بالا زده‌اند...

  شايد عجيب باشد اما واقعيت اين است که همه باکتري‌ها بد نيستند. ممکن است گاهي در مورد عفونت‌ها و بيماري‌هاي باکتريايي شنيده باشيد، باکتري‌هايي مثل ليستريا، سالمونلا و کلستريديوم که هر کدام موجب بيماري‌هاي وحشتناکي مي‌شوند. اما بسياري ديگر از خانواده‌هاي باکتريايي نه تنها هيچ ضرري ندارند بلکه گاهاً مفيد نيز هستند. لاکتوباسيل‌ها و بيفيدوباکتريوم‌ها از جمله اين باکتري‌هاي مفيد‌ند.

  ايليا ايليچ مچنيکف يا همان الي مچنيکف، دانشمند روسي و برنده نوبل معمولاً به عنوان اولين فرد مطرح کننده اثرات پروبيوتيک‌ها و در واقع پدر دانش پروبيوتيک در نظر گرفته مي‌شود. البته واژه پروبيوتيک تا سال 1965 يعني تا 49 سال بعد از مرگ مچنيکف هرگز به کار برده نشد. او کتابي تحت عنوان «زندگي طولاني» نگاشت و در آن اين فرضيه را مطرح کرد که يک‌سري باکتري‌هاي روده‌اي با توليد مواد سمي مظنون اصلي فرآيند پيري در انسان هستند. او معتقد بود جمعيت باکتريايي مقيم روده بزرگ انسان يک‌سري مواد سمي توليد مي‌کنند که بر سيستم عصبي و عروقي ميزبان تأثيرگذار است و در ضمن جذب و گردش اين مواد در جريان گردش خون بر روند پيري نقش دارد. پيشنهاد اوليه او عجيب بود: حذف و برداشت روده بزرگ! سپس طي فرضيه‌اي ديگر که بار دراماتيکي کمتري داشت و قابل قبول‌تر بود، مدعي شد که با جايگزيني خوراکي جمعيت‌هاي مفيدتر باکتريايي از جمله انواع تخميرگر به جاي باکتري‌هاي مشکل آفرين روده‌اي مي‌توان سلامت و تعادل محيط گوارشي را تأمين کرد. او با دقت در اثر باکتري‌هاي مولد اسيد لاکتيک در حفاظت شير از فساد به اين نتيجه رسيده بود. مچنيکف در سال 1908 مدعي نوعي ارتباط بين مصرف منظم فرآورده‌هاي تخميري شير و سلامت و طول عمر جمعيت‌هاي بومي اروپاي شرقي به‌ويژه بلغارها شد. هر چند که امروزه کارهاي آماري اين دانشمند بنابه دلايلي قابل استناد نيست اما نمي‌توان از نقش غيرقابل انکار او در دانش بهره‌گيري از باکتري‌هاي مفيد در غذا صرف نظر کرد.

  واژه پروبيوتيک به معني زندگي بخش از سال 1965 مطرح شد. تعاريف گوناگوني براي آن مطرح بود تا اينکه سازمان جهاني غذا و کشاورزي (FAO) و سازمان بهداشت جهاني (WHO) در سال 2001 به يک تعريف مشترک رسيدند.«پروبيوتيک‌ها ميکروارگانيسم‌هاي زنده‌اي هستند که تجويز مقادير کافي آن موجب بروز اثرات مفيد بر سلامت ميزبان خواهد بود.» اين ميکروارگانيسم‌ها نه تنها بيماري‌زا نيستند بلکه اصولاً بدن را به سمت بيماري نمي‌برند. اين موجودات مي‌توانند شامل جنس‌هاي مختلفي از باکتري‌ها و حتي مخمرهايي مانند ساکارومايسس باشند.

  پيش‌قراولان صنعت پروبيوتيک

  شرکت «ياکولت هونشا (Yakult Honsha)» در سال 1955 در ژاپن تأسيس شد. اين شرکت يکي از بنيانگذاران غذاهاي پروبيوتيک دنيا محسوب مي‌شود. ياکولت، نام اولين و عمده‌ترين محصول اين شرکت است که نوعي نوشيدني تخميري با پايه لبني به حساب مي‌آيد. اين فرآورده مشابه کفير و ساير نوشيدني‌هاي لبني است اما ميکروب‌هاي زنده افزوده به آن، متفاوت است و معمولاً با طعم‌هاي مرکبات و در ظروف تک سايز حاوي حدود 8 ميليارد باکتري زنده و فعال لاکتوباسيلوس کازيي شيروتا عرضه مي‌شود. اين سويه باکتري مختص محصولات ياکولت است. امروزه نوشيدني ياکولت در برخي کشورهاي دنيا مثل آرژانتين، انگليس، ايالات متحده، اروگوئه و برخي کشورهاي اروپايي قابل تهيه است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  غذا + پروبيوتيک

  پروبيوتيک‌ها اغلب به شکل خوراکي و به صورت افزودني در مواد غذايي مصرف مي‌شوند. حال اين مي‌تواند در قالب غذا باشد يا مکمل‌هاي غذايي دارويي. به نظر مي‌رسد اختلاف بين مکمل‌ها و غذا واضح باشد اما در سال‌هاي اخير با توسعه حوزه غذا‌هاي عملگرا مرز بين اين دو تا حدودي کم رنگ شده است. در هر صورت، عمده شکل مصرف پروبيوتيک‌ها مواد غذايي و به ويژه لبنيات است...

  لبنيات و غذاهاي با پايه لبني:

  بدون شک عمده‌ترين غذاهاي پروبيوتيک امروز را ماست تشکيل مي‌دهد. ماست به دليل محيط خاص شيميايي خود يکي از مناسب‌ترين بسترها براي افزودن پروبيوتيک‌ها محسوب مي‌شود. اين محصول با نام‌هاي مختلفي در دنيا و کشور ما ايران عرضه مي‌شود. بايد دقت کرد که اگر بعد از افزودن پروبيوتيک به ماست و محصولات لبني، پاستوريزاسيون اتفاق بيفتد، حرارت اعمال شده موجب مرگ و يا غيرفعال شدن باکتري‌هاي زنده پروبيوتيکي خواهد بود، پس بايد مطمئن بود که ماست حاوي ميکروب‌هاي مفيد زنده باشد. البته تکنيک‌هاي مختلفي براي حفظ بقاي اين موجودات در بافت غذا ابداع شده است. نوشيدني کفير از ديگر محصولات بر پايه لبني و پروبيوتيکي است که يک فرآورده تخميري محسوب مي‌شود. اين فرآورده يک نوشيدني لذت بخش و شفابخش به خصوص در مورد افراد دچار تحمل نداشتن لاکتوز شير است. ساير محصولات تخميري شير نيز مي‌توانند در قلمروي غذا‌هاي پروبيوتيکي باشند.


  آب‌ميوه‌ها:

  در اين مورد به دليل اهميت طبيعي و برجسته بودن طعم‌هاي مختلف، همچنين تداخلات شيميايي برخي ترکيبات آب‌ميوه فرآيند افزودن پروبيوتيک‌ها از قدري پيچيدگي بيشتر برخوردار است. اما امروزه اين نوشيدني‌ها با خصوصيات و طعم‌ها و ترکيبات مختلف از جمله پر طرفدارترين محصولات پروبيوتيکي به شمار مي‌روند. انواع ارگانيک بهترين نوع اين آب‌ميوه‌ها هستند که بدون هيچ افزودني شيميايي و در طبيعي‌ترين شکل، يک محصول سالم و مغذي فراهم مي‌آورند.


  سبزيجات و ترشيجات:

  عمدتاً در مورد اين محصولات، هدف، تخمير کردن فرآورده‌ها به واسطه باکتري‌هاي مفيد است. امروزه در بازار‌هاي جهاني زيتون شور، خيار شور و انواع ترشيجات به صورت پروبيوتيکي عرضه مي‌شوند. بايد توجه داشت که اغلب برند‌هاي موجود پاستوريزه شده‌اند و اين يعني فرآيند تخمير، در نتيجه از بين رفتن باکتري‌هاي افزوده مفيد متوقف شده است و احتمالاً هيچ باکتري زنده و فعالي در قالب اين محصولات وارد بدن نخواهد شد و آثار مفيد محصول از تخمير نسبي آن حاصل خواهد شد. سديم بنزوات به عنوان يک نگه‌دارنده در برخي کنسروه‌ها و مواد غذايي استفاده مي‌شود که باکتري‌هاي زنده را نابود مي‌کند.


  شکلات و ساير تنقلات:

  امروزه دامنه ادعاي استفاده از اين باکتري‌هاي مفيد به تنقلاتي هم چون شکلات و غلات پف کرده و شيرين نيز کشيده شده است. حتي نوعي آدامس با طعم‌هاي مختلف در بازار‌هاي اروپايي عرضه شده است که حاوي نوعي از پروبيوتيک‌هاست.


  مکمل‌هاي غذايي دارويي:

  اين مکمل‌ها در اشکال مختلف از جمله کپسول، قرص‌هاي جويدني، پودر و شربت عرضه مي‌شوند. هر کپسول پروبيوتيک حاوي مقادير معيني باکتري زنده است که در نهايت مصرف آن براي سلامت انسان سودمند خواهد بود. مصرف منظم اين مکمل‌ها در تخفيف عوارض آلودگي‌هاي قارچي مفيد بوده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سلامت + پروبيوتيک


  بيماري‌هاي اسهالي

  يکي از موکدترين اثرات پروبيوتيک‌ها پيشگيري و تخفيف علايم بيماري‌هاي اسهالي است. در سال‌هاي اخير پزشکان در اروپا بعد از دوره‌هاي آنتي‌بيوتيک درماني، بيماران را به مصرف انواع پروبيوتيک‌ها ترغيب مي‌کنند. آنتي‌بيوتيک‌ها در کنار باکتري‌هاي بيماري‌زا، ميکروارگانيسم‌هاي مفيد بدن و به ويژه روده را نيز از بين مي‌برند. در نتيجه موقعيتي فراهم مي‌شود تا انواع بيماري‌زا فرصت طلبانه در مخاط روده ساکن و تکثير شوند. کلستريديوم ديفيسل از جمله عوامل اصلي اسهال وابسته به آنتي‌بيوتيک درماني است که با استفاده از وضعيت بي‌تعادل ميکروبي روده، ازدياد پيدا کرده و علايم خود را بروز مي‌دهد. مصرف منظم پروبيوتيک در برخي از اين‌گونه موارد مي‌تواند پيشگيرانه و مفيد باشد. همچنين پروبيوتيک‌هاي خانواده لاکتو باسيل ظاهراً در مهار انواعي از اسهال کودکان و نوزادان از جمله اسهال‌هاي حاد يا مقاوم به درمان موفق بوده است. پروبيوتيک‌ها درکنترل اسهال‌هاي روتاويروسي کودکان و اسهال مسافران نيز مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند.

  سرطان‌ها

  برخي شواهد اوليه از آزمايش‌ها و مطالعات تجربي، نشان دهنده پتانسيل پروبيوتيک‌ها در کاهش خطر بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) است. در اين مطالعات نشان داده شد که مصرف منظم پروبيوتيک‌ها در غذايي هم چون ماست به واسطه کاهش ضايعات پيش سرطاني و همچنين مواد و آنزيم‌هاي محرک توموري مي‌تواند عملکرد‌هاي ضدسرطاني داشته باشد. مطالعات همه گيرشناسي در انسان، مصرف ماست و ساير فرآورده‌هاي تخميري شير را با کاهش خطر سرطان مرتبط دانسته‌اند. لازم به يادآوري است به علت مشکل و طاقت فرسا بودن مطالعات سرطان شناختي، پزشکان و متخصصان در قطعيت تأثيرمندي پروبيوتيک‌ها بر انواع سرطان از جمله بدخيمي‌هاي کولورکتال به اجماع نرسيده‌اند.

  عدم تحمل لاکتوز

  عدم تحمل لاکتوز وقتي روي مي‌دهد که بنابر اختلالاتي، روده کوچک قادر به توليد کافي آنزيم لاکتاز براي شکستن لاکتوز شير و محصولات لبني به واحد‌هاي ساده‌تر نباشد. وقتي لاکتوز هضم نشود، مي‌تواند به نفخ و درد‌هاي شکمي و اسهال بينجامد. جالب است که توانايي هضم و جذب لاکتوز با افزايش سن به طور طبيعي کاهش مي‌يابد و 75 درصد افراد بزرگسال درجاتي از تحمل نداشتن لاکتوز را نشان مي‌دهند. مطالعات تأکيد دارند که مصرف ماست و محصولات پروبيوتيک مي‌توانند روند هضم لاکتوز را بهبود بخشيده و علايم تحمل نداشتن را کاهش دهند. آنزيم لاکتاز باکتري‌هاي فرآورده‌هاي تخميري شير به واسطه تأثير املاح صفراوي در روده کوچک بر اين باکتري‌ها، آزاد شده و موجب تسهيل هضم قند شير مي‌شود.

  بيماري‌هاي قلبي عروقي

  درصد بالايي از مردم جهان دچار افزايش سطح کلسترول خون يا‌هايپرکلسترولمي هستند و اين به تنهايي مي‌تواند يکي از عوامل مستعد کننده افراد براي ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي و به خصوص تصلب شرايين باشد. پيشنهاد شده است که مصرف مواد غذايي پروبيوتيکي و به خصوص لبنيات پروبيوتيکي ممکن است در کاهش سطح کلسترول خون موثر باشد و اين مي‌تواند ناشي از مهار نسبي جذب کلسترول در روده متعاقب مصرف اين فرآورده‌ها باشد.

  بيماري‌هاي التهابي روده (ibd) و سندرم روده تحريک‌پذير(ibs)

  کوليت اولسروز و بيماري کرون دو بيماري التهابي شايع است. چند کارآزمايي باليني تأثير نسبي پروبيوتيک‌هاي اختصاصي بر تخفيف عوارض ibd را نشان داده است. طي يک مطالعه باليني در ژاپن اثرات مطلوب مصرف يک ساله فرآورده‌هاي تخميري شير بر کوليت اولسروز ارزيابي و تأييد شد.

  سندرم روده تحريک پذير يا ibs يک بيماري مزمن روده‌اي است که با شکم درد، نفخ، يبوست و اسهال همراه مي‌شود. زنان بيشتر ازمردان به اين عارضه دچار مي‌شوند. اصلي‌ترين عامل اين بيماري احتمالاً بر هم خوردن تعادل ميکروبي روده است. کارهاي باليني کافي براي سنجش سودمندي پروبيوتيک‌ها در اين بيماري صورت نگرفته است اما جديداً شواهدي بر اثرات مثبت اين ميکروارگانيسم‌هاي مفيد ارايه شده است.

  آسم وآلرژي

  در سال‌هاي اخير شيوع آسم و ساير آلرژي‌ها بين کودکان در ايالات متحده و اروپا افزايش يافته است. با توجه به افزايش ميزان نگه‌داري حيوانات خانگي، مصرف انواع غذاهاي صنعتي و فرآوري شده و آلودگي هوا اين نتيجه عجيبي نيست. تحت کنترل قرار دادن کودکان و نوزادان در معرض انواع مواد آلرژن و ميکروب‌ها يکي از روش‌هاي موثر جلوگيري از اين بيماري‌ها است و پروبيوتيک‌ها قادرند با مقابله با اين ارگانيسم‌ها به سد دفاعي ايمني بدن در مقابل انواع آلرژي‌ها و آسم ياري برسانند.


  بيماري‌هاي کودکان

  نشان داده شده است که مصرف خوراکي پروبيوتيک‌ها بروز شدت التهاب نکروزي روده (nec) در نوزادان کم‌وزن را کاهش مي‌دهد. اين بيماري واکنش‌هاي شديد التهابي است که با عدم توانايي در شکستن مواد واسطه التهابي مثل سيتوکين‌ها همراه است. ديگر مطالعات حاکي از تأثير مصرف منظم باکتري‌هاي مفيد در انواع آلرژي‌هاي کودکان است. همچنين تجويز مخمر ساکارومايسس عوارض ناشي از آنتي‌بيوتيک درماني در کودکان را تخفيف مي‌دهد. البته تجويز پروبيوتيک‌ها در کودکان از حساسيت بيشتري برخوردار بوده و نياز به مشاوره با متخصصان امر دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  5 پرسش کليدي

  منشأ پروبيوتيک‌ها چيست؟

  - گونه‌هاي پروبيوتيکي از منابع مختلفي جدا شده‌اند. بعضي گونه‌ها از محصولات لبني تخميري، شير مادر قابل جدا سازي هستند. ساکارومايسس بولاردي نوعي مخمر است که در حيوانات يافت مي‌شود. بايد بدانيم که در بازار مواد غذايي فعلاً نمونه اصلاح ژنتيکي شده‌اي از پروبيوتيک‌ها عرضه نشده است.


  آيا پروبيوتيک‌ها ترکيبات سالمي هستند؟

  - مشابه ساير باکتري‌هاي تخميرگر شواهد زيادي مبني بر سلامت و ايمني ميکروارگانيسم‌هايي نظير لاکتو باسيل‌ها و بيفيدو باکتريوم وجود دارد. البته انتخاب و تجويز ميکروب‌هاي فرصت‌طلبي مثل انترو کوک‌ها، در مورد افرادي با نقص سيستم ايمني مي‌تواند مشکلاتي در پي داشته باشد. اما در کل موضوعات ايمني در انواع رايج، نگران کننده نيست.


  چه مقدار پروبيوتيک براي مصرف توصيه مي‌شود؟

  - به اين منظور بهتر است به آزمايش‌هاي باليني موفق مراجعه کنيد. مقادير مختلفي از انواع پروبيوتيک‌ها در آزمايش‌هاي مختلف استفاده شده است و کارايي خود را نشان داده‌اند و در اين مورد فعلاً هيچ استاندارد يکپارچه‌اي وجود ندارد. برخي گونه‌هاي باکتريايي در دوزي معادل 100 ميليون در روز موثر واقع مي‌شود و برخي ديگر در دوزهاي خيلي بالاتر. طبق توصيه فائو، روزانه بايد 108 تا 109 باکتري پروبيوتيک براي اثربخشي دريافت شود؛ مثلا اگر يک ترکيب داراي 105 باکتري باشد بايستي روزانه 1000cc از آن را مصرف کرد و اگر ترکيب ديگري 106 باکتري داشته باشد روزانه بايد 100cc از آن را مصرف کرد.


  پروبيوتيک‌ها چگونه بايد مصرف شوند؟

  - بهترين شيوه مصرف پروبيوتيک‌ها روش خوراکي است. پس اين ميکروب‌ها را بايد از طريق غذاهاي محبوب و دوست داشتني از جمله محصولات لبني و فيبرهاي غذايي استفاده کرد.


  از آنجايي که اين ارگانيسم‌ها در سيستم گوارشي ما به طور طبيعي زياد نيست، آيا روشي وجود دارد که با تغيير رژيم غذايي آنها را در محيط روده حفظ کنيم؟

  - موادي در رژيم غذايي وجود دارد که مي‌تواند بر باکتري‌هاي داخل روده‌اي تأثيرگذار باشد اما تا حال هيچ روش مستند تغذيه‌اي در حفظ يا افزايش ماندگاري يک پروبيوتيک در روده ارايه نشده است و تنها روش حفظ اثر يک پروبيوتيک، مصرف مداوم و منظم آن است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اطلاع‌رسانی درباره محصولات پروبیوتیک ضعیف است


  گفتگو با دکتر سید امیرمحمد مرتضویان متخصص محصولات لبنی و پروبیوتیک‌ها و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی


  با ورود هر محصول جدیدی به بازار، حرف و حدیث‌های مختلف و شایعات فراوان در مورد مزایا و معایب آن در بین مردم رونق پیدا می‌کند. با توجه به اینکه چندی است محصولات لبنی حاوی پروبیوتیک وارد بازارشده‌اند که عمدتا شامل ماست می‌شوند و به تازگی هم قرار است در قالب دو نوع به مردم عرضه شوند، بر آن شدیم تا در مورد خواص و ضررهای احتمالی این محصولات با یکی از متخصصان در این زمینه گفتگویی داشته باشیم. اگر شما هم مایل به داشتن اطلاعات جامعی در مورد ماست‌های پروبیوتیک‌ هستید، خواندن این مصاحبه را به شما توصیه می‌کنیم...
  ▪ آیا خوردن ماست‌ها یا دیگر محصولات پروبیوتیک موجود در بازار ایران را توصیه می‌کنید؟
  ـ حتما. متاسفانه در مورد اینگونه محصولات اطلاع‌رسانی خوبی در جامعه نشده است و مردم به خوبی با آنها آشنا نیستند. مردم ما به علت بی‌اطلاعی هنوز هم بیشتر به ماست‌های معمولی یا همان ماست‌های سنتی گرایش دارند. باکتری‌های موجود در این ماست‌های معمولی، ساده و فاقد پروبیوتیک هستند، در فرآیند غنی‌سازی ماست‌ها، باکتری‌های پروبیوتیک به آنها افزوده می‌شود که با افزوده شدن این باکتری‌ها ماست خواص جدید و مفیدی را پیدا می‌کند. مصرف محصولات پروبیوتیک اگر به صورت روزانه و منظم باشد می‌تواند اثری دو چندان بر سلامت افراد داشته باشد.
  ▪ شما مصرف چه میزان از این ماست را در روز توصیه می‌کنید؟
  ـ مقدار مصرف ماست‌های پروبیوتیک نباید از یک میزان خاصی در روز کمتر باشد تا بتواند خواص خود را هر چه بهتر در طولانی‌مدت نشان دهد. توصیه ما مصرف ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌لیتر ماست در روز به صورت منظم است. هر چند که مصرف بیش از حد آن ضرری برای سلامتی ندارد اما استفاده کمتر از ۲۰۰ میلی‌لیتر آن در روز خیلی مثمرثمر نیست. البته ناگفته نماند که مصرف‌کنندگان حتما باید هنگام خرید این نوع از ماست‌ها به برچسب آن به دقت توجه کنند و مطمئن شوند که میزان پروبیوتیک موجود در آنها مطابق با استانداردهای ملی و جهانی باشد. براساس استاندارد بین‌المللی، میزان باکتری‌های پروبیوتیک موجود در یک میلی‌لیتر باید ۱۰۶ یا یک میلیون باکتری باشد.
  ▪ آقای دکتر! خوردن این ماست‌ها را برای کدام گروه سنی بیشتر مناسب می‌دانید؟
  ـ به علت اینکه این محصول هیچ ضرر و عوارض جانبی برای سلامت ندارد، مصرفش برای کلیه افراد در گروه‌های سنی مختلف خوب و خالی از اشکال است و افراد می‌توانند بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای آن را جایگزین ماست‌های معمولی در رژیم غذایی‌شان کنند اما مصرف ماست‌های پروبیوتیک برای نوزادان توصیه نمی‌شود و بهتر است که تا یک سالگی این نوع از ماست‌ها را در رژیم غذایی نوزادتان نگنجانید.
  ▪ شنیده می‌شود که ماست‌های پروبیوتیک برای افراد مبتلا به سنگ کلیه بسیار مفید است. آیا شما این گفته را تایید می‌کنید؟
  ـ به هیچ عنوان. این ادعا چندان قوی نیست و هرگز به اثبات نرسیده است. ببینید، چگونه یک شرکت داخلی می‌تواند این ادعا را بکند، در حالی که زمان زیادی از به راه افتادن چرخه تولید محصولات پروبیوتیکی در کشور نمی‌گذرد؟ شما وقتی می‌توانید بهتر به پوچ بودن این ادعا پی ببرید که بدانید حتی کارخانه‌های ژاپنی که قریب به ۴۰ سال است این محصولات را تولید و به بازار عرضه می‌کنند و تاکنون حدود ۵۳ نوع لبنیات پروبیوتیکی به جهان عرضه کرده‌اند هم در مورد رابطه بین بهبود سنگ کلیه و این ماست‌ها ادعایی عنوان نکرده‌اند.
  ▪ فقط زیرمجموعه لبنیات می‌توانند با باکتری‌های پروبیوتیک غنی شوند یا اقداماتی در راستای غنی‌سازی دیگر محصولات غذایی هم صورت گرفته است؟
  ـ البته لبنیات به علت ترکیب خاص ساختارشان عمده‌ترین فرآورده‌های غنی شده با پروبیوتیک هستند اما امروزه محصولات غذایی دیگری از جمله نان، شیرینی، آب‌میوه، غذاهای بر پایه سویا، سبزیجات و غلات هم به کمک باکتری‌های پروبیوتیک غنی شده‌اند.
  ▪ آقای دکتر، آیا در بخش سلامت، ادعاهای واحد و مشخصی در مورد ماست‌های پروبیوتیک وجود دارد و می‌توان در این زمینه ادعاهای صحیح و کذب را از هم جدا کرد؟
  ـ خب، این طبیعی است که وقتی محصول جدیدی در هر زمینه‌ای به بازار ارایه می‌شود، ادعاهای گوناگونی در موردش مطرح می‌گردد. خوشبختانه در زمینه محصولات پروبیوتیک و مخصوصا ماست‌ها دو دسته ادعا در بخش سلامت‌ وجود دارد. دسته اول ادعاهای علمی، تایید شده و منطبق بر اصول سلامت سازمان استاندارد ملی است که ادعاهای عمومی نامیده می‌شوند و باید روی برچسب محصول حتما ذکر شوند. ادعاهای این دسته که نشان‌دهنده خواص محصول است، به این شرح می‌باشند:
  ▪ خواص ضدسرطانی که در واقع گویای تاثیر این محصول بر پیشگیری و کاهش ریسک ابتلا به سرطان است.
  ▪ خواص ضدعفونی‌کننده که با جلوگیری از رشد باکتری‌های عفونی باعث پیشگیری و کاهش عفونت بدن می‌شوند.
  ▪ تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن
  ▪ کاهش عوارض عدم تحمل لاکتوز. این فاکتور برای آن دسته از افرادی که نسبت به لاکتوز موجود در محصولات لبنی حساسیت دارند، بسیار امیدبخش است.
  ▪ کاهش کلسترول خون
  ▪ افزایش‌دهنده ارزش غذایی محصول
  و دیگر ادعاهای اختصاصی هستند که همان‌طور که گفته شد، شرکت‌های ایرانی به علت کمی سابقه‌شان در این زمینه نمی‌توانند آنها را عنوان کنند، اما برخی از شرکت‌های خارجی توانسته‌اند مثلا در تولید نمونه‌‌ای از ماست پروبیوتیک که باعث جلوگیری از اسهال مسافرتی کودکان می‌شود، پیشرفت‌هایی داشته باشند، اما چون این پیشرفت‌ها عمومی و در سطح همه محصولات گسترده نیستند به آنها ادعاهای خاص گفته می‌شود.
  ▪ آیا در صورت استفاده از این ماست‌ها در تهیه غذا، حرارت پخت تغییری در آنها ایجاد می‌کند؟
  ـ بله. باکتری‌های پروبیوتیک افزوده شده به ماست در اثر حرارت از بین می‌روند اما افزودن سبزیجات به آنها بدون حرارت دادن اشکالی ندارد، ضمن اینکه این باکتری‌ها بیشتر از یک هفته یا حداکثر ۱۰ روز زنده نمی‌مانند و این نکته بیان‌کننده این است که شما باید هنگام خرید، به تاریخ تولید محصول توجه زیادی داشته باشید.
  ▪ به عنوان آخرین سوال، آیا امکان تبدیل باکتری‌های پروبیوتیک به باکتری‌های مضر و بیماری‌زا وجود دارد؟
  ـ خیر. اولین شرط پروبیوتیک‌ها ایمن بودن آنهاست و به علت همین ایمنی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که مصرف زیاد محصولات پروبیوتیک، مخصوصا محصولات لبنی‌ آن، هیچ مشکلی برای افراد به وجود نمی‌آورد.  ندا احمدلو


  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آشنايي با ماست پروبيوتيک، دوغ کفير و خانواده محترم - دکتر حامد حيدري‌والا


  آگاهي روزافزون در مورد ارتباط بين رژيم غذايي و سلامت موجب افزايش رويكرد و توجه به غذاهاي ويژه با خواص مطلوب شده است. پروبيوتيك‌ها و پره بيوتيك‌ها ‌تركيباتي هستند كه در غذاهاي فراسودمند يا عملگرا مورد استفاده قرار مي‌گيرند و به واسطه برهمكنش‌ها و مكانيسم‌هاي خاص با سيستم گوارشي انسان و حيوانات آثار مطلوب خود را اعمال مي‌كنند. البته بخش عمده شناخت ماهوي و عملكرد پره بيوتيك به چند سال اخير مربوط مي‌شود، در حالي كه پروبيوتيك تاريخچه قديمي‌تري دارد. در قرن 19 دانشمند فرانسوي لويي پاستور اهميت ميكروارگانيسم‌هايي چون باكتري و قارچ را در زندگي انسان خاطر نشان شد و در ادامه دانشمند روسي الي مچنيكف، برنده نوبل (1908) با توجه به مشاهدات خود در مورد تاثيرگذاري مصرف فرآورده‌هاي تخميري در كشورهاي قفقاز و بلغارستان گام‌هاي موثري در اين راه برداشت، اما اولين بار اين استيلول و ليلي بودند كه پروبيوتيك با ريشه يوناني و به‌معناي زندگي را، وارد واژگان علمي بشر كردند (1965)...


  بنابر تعريف سازمان جهاني بهداشت پروبيوتيك‌ها ميكروارگانيسم‌هاي زنده‌اي هستند كه در صورت تجويز و استفاده در مقادير كافي و مشخص آثار مطلوبي در بدن ميزبان به دنبال خواهند داشت. البته كارهاي تحقيقاتي نشان داده‌اند در برخي موارد ميكروارگانيسم‌هاي مرده و حتي دي.ان.اي استخراج شده از باكتري‌ها نيز مي‌توانند آثار پروبيوتيكي اعمال كنند اما فعلا قاطبه نظرات بر منوال پيشين است. يك ‌تركيب پروبيوتيك علاوه بر اينكه نبايد بيماري‌زا و سمي باشد، بايد قابليت اعمال آثار مفيد را دارا باشد. همچنين اين ‌تركيبات ضمن حفظ ماندگاري خود در محصولات بايد در مقابل اسيد معده و املاح صفراوي مقاوم باشند تا زنده و فعال به محل اثر خود در روده‌ها برسند و مهم‌تر از همه اينكه اين ميكروارگانيسم‌ها با فلور طبيعي روده كه ميكروب‌هاي مقيم و همزيست دستگاه گوارشي انسان و حيوانات هستند همخواني يا قرابت داشته باشند. پروبيوتيك‌ها معمولا يا باكتري هستند مثل سويه‌هاي مختلف لاكتوباسيلوس يا مخمر مثل ساكارومايسس.


  طبق پرطرفدارترين تعريف، پره بيوتيك‌ها ‌تركيبات غذايي غيرقابل هضمي هستند كه به وسيله تقويت انتخابي مجموعه‌اي از گونه‌هاي مفيد ميكروبي در روده بزرگ مثل بيفيدو باكترها و لاكتوباسيلوس‌ها آثار بالقوه مفيد خود را بروز مي‌دهند. به عبارت ساده‌تر، پره بيوتيك‌ها خوراك لازم براي باكتري‌هاي مفيد محيط روده را تأمين كرده و به اين واسطه زمينه غلبه آنها بر باكتري‌هاي مضر را فراهم ساخته و نتايج پرثمر باكتري‌ها را تقويت خواهند كرد. پره بيوتيك‌ها نيز تحت شرايط خاصي مي‌توانند مفيد باشند از جمله اينكه اين ‌تركيبات نبايد در معده تاثير پذيرفته و يا جذب شوند بلكه بايد در محيط روده و توسط ميكروفلور گوارشي تخمير شوند و در نهايت به منظور اعمال آثار مفيد، رشد و فعاليت باكتري‌هاي مفيد روده را تحت تاثير قرار دهند. پره بيوتيك‌ها به طور طبيعي در غلات، پياز،سير، كنگر كوهي يا آرتيشو، عسل، ميوه جات مثل موز و به صورت افزودني يا سنتتيك در غذاها و نوشيدني‌هاي غني شده، لبنيات و ... يافت مي‌شوند و مي‌توان به اينولين، پلي دكستروز و فروكتواليگوساكاريدها از اين دسته اشاره كرد.

  پروبيوتيك‌ها چه فوايدي دارند؟


  انسان در پوست، دهان و دستگاه گوراش خود ميزبان تعداد زيادي ميكروارگانيسم است. محيط گوارشي انسان حاوي يك جمعيت مقيم از اين ارگانيسم‌هاست كه ميكروفلور طبيعي خوانده مي‌شود و اين جمعيت شامل مجموعه‌اي از باكتري‌هاي بالقوه سودمند و همين‌طور بالقوه مضر است و در كل با نگهداري از سلامت روده‌ها به عملكرد سدي روده و جذب مواد مغذي و ريز مغذي‌ها كمك كرده و در برابر سموم و اجرام بيماري‌زا نقش حفاظتي ايفا مي‌كند. ميكروفلور روده ويتامين‌ها را قابل استفاده و فيبرهاي كربوهيدراتي غير قابل هضم را تخمير كرده و از رشد باكتري‌هاي بيماري‌زا ممانعت مي‌كنند. مصرف پروبيوتيك‌ها در تعادل و تنظيم اين بار ميكروبي و غلبه نوع مفيد در اين جمعيت نقش به سزايي دارند، ضمن اينكه اين ‌تركيبات واكنش‌هاي ايمني روده و در كل بدن را تقويت و اصلاح مي‌كنند و عملكرد ممانعتي و سد گونه روده را بهبود مي‌بخشند. پروبيوتيك‌ها به واسطه توليد مواد پيشگيري كننده از جمله باكتريوسين، اسيد لاكتيك و ...، همچنين با ممانعت از اتصال و رشد و كلونيزه شدن موضعي اجرام بيماري‌زا در مخاط روده و نيز با مجادله و غلبه بر تصاحب غذا از رخداد بسياري از عفونت‌ها پيشگيري مي‌كنند.


  تاثير بر انواع مشكلات گوارشي: مطالعات نشان مي‌دهند كه چند سويه پروبيوتيكي قادرند بروز و طول مدت اسهال‌هاي مربوط به مصرف آنتي‌بيوتيك‌ها و عوارض جانبي آنتي‌بيوتيك درماني زخم‌ها و مشكلات معدي (مثل باكتري هليكوباكتر پيلوري) را تخفيف داده و ابتلا به اسهال‌هاي مسافرت را كاهش دهند. هم چنين برخي سويه‌هاي ديگر شدت و حدت عفونت‌هاي گوارشي را كاسته و احتمالا در كاهش خطر بروز سرطان‌هاي كولوركتال موثرند. پروبيوتيك‌ها در مهار و كاهش علايم گاستروآنتريت‌هاي حاد، مسموميت‌ها، سندرم روده تحريك‌پذير و آلرژي‌هاي غذايي نيز حايز اهميت هستند. پروبيوتيك‌ها با ممانعت از جايگزيني باكتري‌هاي مهاجم در ديواره روده، توليد مواد آنتي‌ميكروب و تغيير اسيديته محيط روده به واسطه توليد اسيدچرب‌هاي فرار كوتاه زنجير احتمال وقوع عفونت‌ها را به حداقل مي‌رسانند. برخي پره بيوتيك‌ها نيز با تنظيم حركات روده و ساير مكانيسم‌ها موجب رفع يبوست يا تخفيف آن مي‌شوند.


  پيشگيري از كمبود آهن: بنابر اطلاعات سازمان جهاني بهداشت حدود 10 درصد زنان در كشورهاي توسعه يافته با اين كمبود دست به گريبانند، اين در حالي است كه 24 درصد زنان آبستن اروپايي و50 درصد زنان آبستن آمريكايي دچار كم‌خوني هستند و بخش عمده اين كم‌خوني از نوع فقر آهن است. حل اين مشكل به واسطه رژيم غني از آهن به سختي اتفاق خواهد افتاد زيرا پديده جذب آهن در بدن قدري پيچيده و حساس است. اخيرا در مورد توانايي پروبيوتيك‌ها در حل اين مشكلات پيشرفت‌هايي صورت گرفته است. فيتات اصلي‌ترين عامل بازدارنده جذب مناسب آهن در دستگاه گوارش انسان است كه با اتصال به آهن آن را از دسترس خارج مي‌سازد. پروبيوتيك‌ها با تداخل در اين مرحله، روند انحرافي جاري را به سمت جذب آهن پيش مي‌برند.


  كاربرد در سلامت نوزادان و كودكان: اطلاعات نشان مي‌دهند ‌تركيبات پروبيوتيكي مي‌توانند در درمان اسهال‌هاي حاد نوزادان موثر باشند حتي تاثير اين مواد بر اسهال‌هاي روتاويروسي كودكان نيز به ثبت رسيده است. افزايش ايمني نوزادان به دنبال استفاده از سويه‌هاي پروبيوتيكي محرز است، به طوري كه برخي دانشمندان سلامت بيشتر نوزادان با تغذيه شير را مربوط به ورود برخي سويه‌هاي پروبيوتيك مي‌دانند. نتايج تحقيقات مختلف بر تاثير مكمل‌هاي غذايي پره و پروبيوتيكي در پيشگيري از اگزما و ساير بيماري‌هاي آلرژيك از جمله حساسيت‌هاي غذايي تاكيد دارند. تاثير پروبيوتيك‌ها بر كاهش احتمال بروز نوعي بيماري گوارشي به نام انتروكوليت نكروزان در نوزادان با وزن پايين هنگام تولد نيز قطعي به نظر مي‌رسد.


  جذب حداكثري املاح : پره بيوتيك‌ها جذب املاح را افزايش مي‌دهد كه كلسيم و منيزيم عمده عناصر مهمي هستند كه از اين خاصيت اثر مي‌پذيرند. همچنين فرآورده‌هاي پروبيوتيكي نظير ماست‌هاي پروبيوتيك و نوشيدني‌هاي پروبيوتيک نظير کفير به واسطه ايجاد فراهمي زيستي كافي براي كلسيم، جذب آن را تسهيل مي‌كنند.


  تخفيف علايم عدم تحمل لاكتوز: تاثير افزودن پروبيوتيك‌ها در لبنيات بر مشكلات افراد دچار عدم تحمل لاكتوز به اثبات رسيده است و مدارك نشان مي‌دهد وجود مقادير خاصي از طيف پروبيوتيك‌ها در ماست علايم حاصل از عدم تحمل لاكتوز را تخفيف داده است.


  ساير موارد: مطالعات مختلفي در مورد اثر اين ‌تركيبات بر بيماري كرون، زخم‌ها و آفت‌هاي دهاني، آكنه، پانكراتيت، عفونت‌هاي دستگاه ادراري شيرخواران، سيروز، كبد چرب، بيماري‌هاي قلبي و كاهش كلسترول خون انجام گرفته است كه اكثرا نويدبخش بوده‌اند.

  چرا لبنيات؟ چرا ماست؟


  فرآورده‌هاي پروبيوتيك عمدتا به دو شكل‌اند يا در قالب محصولات لبني و به‌ ويژه ماست و دوغ کفير هستند و يا به‌شكل مكمل‌هاي غذايي و دارويي مصرف مي‌شوند البته اشكال نوشيدني هم وجود دارد كه مي‌توان به نوع كفير اشاره كرد. به منظور القاي خواص پروبيوتيكي به يك فرآورده اعم از لبني، نوشيدني يا مكمل، وجود حدود 100 ميليون تا 1 ميليارد ميكروارگانيسم پروبيوتيك زنده در هر دوز ضروري است و اين در حالي است كه اغلب اين سويه‌ها توان عبور از محيط اسيدي معده و ورود به روده را به تنهايي ندارند. محصولات لبني يك روش مناسب جهت رسانش اين ‌تركيبات به محل اثر خود فراهم آورده‌اند كه به‌عنوان يك ماده بافر از آسيب پذيري آنها طي مسير گوارشي ممانعت كرده و در مقابله به نوعي اثر اسيديته معده را خنثي مي‌كنند. ماست پروبيوتيك در ظاهر شبيه ماست معمولي است ولي در هر گرم خود حاوي مقادير مشخصي باكتري پروبيوتيك است و مصرف آن علاوه بر پاسخگويي به نيازهاي پروتئيني موجب افزايش دسترسي زيستي بدن به موادي نظير كلسيم، آهن، منيزيم، مس و ... و در نتيجه جذب بهتر آنها مي‌شود.

  حرف آخر


  با تمامي پيشرفت‌هايي كه در صنايع غذايي پروبيوتيكي در ايالات متحده وجود دارد. تنها 16 درصد مردم در آمريكا نسبت به اين ‌تركيبات آگاهي مناسب دارند و جالب است كه از نظر بازار و عرضه و تقاضا ايالات متحده فعلا بعد از ژاپن و اروپا قرار گرفته است. با اندكي تأمل و قياس خيلي راحت مي‌توان به وضعيت كشور خودمان پي برد البته دورنماي اميدواركننده‌اي وجود دارد.


  هر محصولي كه حاوي مقاديري از سويه‌هاي باكتريايي پروبيوتيكي باشد، لزوما فرآورده پروبيوتيك نيست، براي اين فرض بايد محصول مورد نظر حاوي دوز مشخصي از اين ‌تركيبات باشد به طوري كه اثربخشي آن بارها به اثبات رسيده و بعد از مصرف قابل انتظار باشد.


  اشكال ‌تركيبي پروبيوتيك+پره بيوتيك معمولا سودمندتر هستند زيرا مواد پره بيوتيك حمايت كافي از سويه‌هاي پروبيوتيك را خواهند داشت و آثار بارزتر خواهند بود که چنين ‌تركيباتي سين بيوتيك خوانده مي‌شوند.


  با وجود اينكه تاكنون عوارض سويي از استعمال اين فرآورده‌ها گزارش نشده است ولي در صورت تمايل به مصرف مكمل‌هاي غذايي پروبيوتيك به خصوص در مورد نوزادان و كودكان به طور قطع با پزشك متخصص يا متخصصان تغذيه مشورت كنيد.


  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پروبیوتیک‌ها


  پروبیوتیک‌ها، نوعی مکمل‌های غذایی هستند که از باکتری‌ها و یا قارچ‌هایی بالقوه مفید تشکیل شده‌اند. براساس تعریف مورد قبول FAO/WHO، پروبیوتیک‌ها عبارتند از: «میکروارگانیسم‌های زنده‌یی که اگر با مقادیر کافی تهیه شوند، ممکن است در زمینه‌ی حفظ سلامت میزبان خود واجد اثرات مفیدی باشند». لاکتیک اسید باکتری‌Lactic acid bacteria (LAB) شایع‌ترین نوع میکروب ‌های مورد استفاده می‌باشند. سال‌های زیادی است که لاکتیک اسید باکتری‌‌ها به علت توانایی شان در تبدیل قندها به لاکتوز و سایر کربوهیدرات‌ها به اسید لاکتیک، در صنایع غذایی مصرف می شوند.
  این ها نه تنها عامل ایجاد مزه‌ی ترش در غذاهای لبنی تخمیز شده مثل ماست می‌باشند، بلکه با کاهش pH محیط اطراف خود، شرایط نامناسبی را برای رشد ارگانیسم‌های مضر ایجاد می‌کنند که در پیشگیری از عفونت‌های دستگاه گوارش رل عمده یی دارد. گونه‌های Bifidobacterium و Lactobacillus به صورت وسیعی، بیشترین مصرف را به عنوان پروبیوتیک دارا می‌باشند.
  کشت‌های باکتریال پروبیوتیک‌ برای کمک به فلور طبیعی روده در بازسازی خود انجام می‌گیرد. مصرف این محصولات گاه توسط پزشکان و بیشتر به وسیله‌ی متخصصان تغذیه بعد از یک دوره‌ی آنتی‌بیوتیک درمانی و یا به عنوان بخشی از درمان کاندیدیاز روده توصیه می‌شود. ادعا شده است که پروبیوتیک‌ها موجب تقویت سیستم ایمنی شده و با آلرژی و سایر بیماری‌های ایمنی مقابله می‌نمایند.
  تجویز پروبیوتیک‌ها بر این اساس صورت می‌گیرد که بدن حاوی مقادیر اندکی میکروب‌هایی است که از نظر اکولوژی میکروبی، آنها را با عنوان فلورای طبیعی روده می‌شناسند.
  تصور می‌شود که تعادل این باکتری‌ها به وسیله‌ی عوامل متعدد نظیر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها یا سایر داروها، مصرف الکل زیاد، استرس، بیماری‌ یا تماس با مواد توکسیک در هم می‌ریزد. در چنین مواردی، از تعداد این باکتری‌ها که برای حفظ سلامت بدن مفید هستند کاسته می‌شود و در نتیجه برای رقبای میکروبی مضر بوده و امکان آسیب‌رسانی به سلامت میزبان فراهم می‌گردد.
  ● تاریخچه پروبیوتیک‌ها
  پروبیوتیک‌ها که معنای «به خاطر زندگی» را دارند، قرن‌هاست که به عنوان اجزایی طبیعی برای غذاهای بهبود دهنده‌ی سلامت مورد مصرف می‌باشند. رل مثبت عده‌یی از باکتری‌ها در مبحث سلامت برای اولین بار توسط یک دانشمند روسی معروف به پدر ایمن‌شناسی نوین و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، به نام Eli Metchnikoff، در اوایل قرن بیستم مطرح گردیده او معتقد بود که:
  «این امکان وجود دارد که فلور میکروبی روده را باتجویز میکروب‌های شناخته شده‌ی مفید، درمقابل میکروب‌های مضر، تقویت ومورد حمایت قرارداد».
  در آن زمان، مچنیکوف به عنوان پروفسور انستیتوی پاستور در پاریس، این نظریه را نیز اعلام کرد که پدید‌ه‌ی پیری (ageing process)، نتیجه‌ی فعالیت تخمیر (putrefactive) میکروب‌های تجزیه‌کننده‌ی پروتئین (proteolytic) است که موجب تولید مواد سمی درروده‌ی بزرگ می‌شوند. باکتری‌های پروتئولیتیک نظیر (clostridia) که بخشی از فلورای طبیعی روده را تشکیل می‌دهند، از هضم پروتئین‌ها، سمومی تولید می‌نمایند شامل فنول‌ها، ایندول‌ها و آمونیاک‌ که برحسب نظریه‌ی مچنیکوف این ترکیبات مسوول پیدایش آن چیزی هستند که او آنها را(intestinal auto- intoxication) نامیده و معتقد بوده است که می‌توانند توجیه کننده‌ی پیدایش تغییرات فیزیکی در سالخوردگان باشند.
  در آن زمان دانسته شده بود که شیر تخمیر شده (fermented milk) توسط لاکتیک اسید باکتری‌ها، با ایجاد محیط اسیدی حاصله از تخمیر لاکتوز، مانع رشد باکتری‌های پروتئولیتیک می‌شود. مچنیکوف به این موضوع توجه کرده بود که جممعیت روستایی مناطق خاصی از اروپا، مثل بلغارستان و استپ‌های روسیه که از شیر تخمیر یافته با اسید لاکتیک باکتریا، استفاده می‌نمایند، دارای طول عمر بیشتری هستند. براساس این واقعیت‌ها، او پیشنهاد نمود که با مصرف شیر تخمیر یافته می‌توان روده را با باکتری‌های لاکتیک اسید بی‌ضرر بذر افشانی کرد و با کاهش pH روده‌، از رشد باکتری‌های پروتئولیتیک جلوگیری نمود. مچنیکوف، شیرترش شده با باکتری‌ها را که آن را (Bulgaria Bacillus) نامیده بود، در رژیم‌ غذایی خود وارد نموده و معتقد بود که این کار در وضعیت سلامت او مؤثر بوده است. بعدها دوستان مچنیکوف روش غذایی او را دنبال نمودند و پزشکان نیز برای بیماران خود شیر ترش را تجویز می‌نمودند.
  Henry Tissier از انستیتوی پاستور پاریس نیز اولین کسی بود که توانست Bifidobacterium را مجزا سازد. او باکتریوم را از یک شیرخوار تغذیه‌ شونده با شیر مادر مجزا نمود و آن را Bacillus bifidus communis نامید.
  این باکتریوم بعدها نام جدید بیفیدوباکتریوم بیفیدوم را به خود گرفت. تیسیه نشان داد که بیفیدوباکتری‌ها در روده‌ی بچه‌های تغذیه شده با شیر مادر، بر سایر فلورای روده تفوق بیشتری دارند و توصیه نمود که در بچه‌های مبتلا به اسهال از بیفیدوباکتریاها استفاده شود. مکانیزم تأثیر بیفیدوباکتریا عبارتست از جانشین شدن آنها با باکتریاهای پروتئولیتیکی که موجب بیماری شده‌اند.
  پروفسور آلمانی Allfred Nissle در ۱۹۱۷ گونه‌‌یی از Escherichia coli را از مدفوع یک سرباز جنگ جهانی اول که در دوران شیوع شدید شیگلوز به آنتروکولیت مبتلا نشده بود جدا ساخت. در آن ایام هنوز آنتی‌بیوتیک‌شناخته نشده بود و نیسل گونه E-coli مزبور را با موفقیت قابل توجهی در بیماری‌های حاد عفونی روده shigellosis وsalmonellosis به کار برد Escherichia coli Nissle ۱۹۱۷ هنوز مورد استفاده بود و یکی از مثال‌هایی است از نمونه‌ی بدون LAB پروبیوتیک‌ها.
  در سال ۱۹۲۰ Rettger اثبات نمود که باسیل بلغاری مچنیکوف که بعدها Lactobacillus bulgaricus نامیده شد، نمی‌تواند در روده‌ی انسان زنده بماند و لذا کار روی این فنومن کنار گذارده شد. نظریه‌ی مچنیکوف (در این مرحله) به جدال کشیده شد وتئوری او درزمینه‌ی طول عمر نیز مورد تردید قرارگرفت.
  بعد از در گذشت مچنیکوف در ۱۹۱۶، مرکز فعالیت در زمینه‌ی پروبیوتیک‌ها، از فرانسه به آمریکا منتقل گردید و در ۱۹۳۵ گونه‌های خاصی ازLactobacillus acidophilus شناسایی شد که بعد از کاشت در لوله‌ی گوارش بسیار فعال بودند.
  آزمایشهای متعددی روی این ارگانیسم‌انجام گرفت و نتایج امیدوار کننده‌یی، به خصوص در درمان یبوست مزمن به دست آمد.
  اصطلاح (پروبیوتیک‌ها) زمانی که آنها را به عنوان فاکتورهای پیش برنده رشد شناختند، برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ توسط Lilly و Stillwell به کار برده شد. برخلاف آنتی‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها به عنوان فاکتورهای مشتق شده‌ی میکروبی، باعث تحریک رشد سایر میکروارگانیسم‌ها می‌شوند، در سال ۱۹۸۹، Roy Fuller تعریفی از پروبیوتیک‌ها را پیشنهاد کرد که به طور گسترده‌یی مورد قبول قرارگرفت: «پروبیوتیک یک مکمل غذایی میکروبی مفید است که به میزبان خودکمک می‌کند تا توازن میکروبی روده‌اش حفظ گردد». تعریف فولر تأکید دارد بر زیست پذیری پروبیوتیک‌ها و اثر مفید آنها روی میزبان خود.
  در دهه‌ی ۱۹۶۰، صنعت شروع به تولید و ترویج محصولات شیر فرمانته حاوی Lactobacillus acidophilus نمودند. در دهه‌های بعد، سایرگونه‌های Lactobacillus شاملLactobacillus rhamnosus،Lactobacillus casei و Lactobacillus jonsonii به علت این که از گونه‌های روده‌یی مفید به شمار می‌روند، مورد معرفی قرار گرفتند.
  اما خیلی پیش از قرن بیستم، استفاده غذایی از میکرو ارگانیسم‌های زنده، دارای سابقه‌یی طولانی بوده است.
  قبل از این که انسان به شناخت میکروارگانیسم‌ها موفق شده باشد، شیر ترشیده و تولیدات لبنی کشت داده شده مثل Kefir (نوشابه‌یی است که از شیر گاو، گوسفند یا بز در جریان عمل تخمیر به وسیله‌ی گونه‌هایی از قارچ‌ها و یا باکتری‌ها به دست می‌آید) وKoumiss (عبارت است از محلول لبنی دیگر شبیه Kefir که از کشت شیر حاصل می‌شود) غالباً با اهداف درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.
  استفاده از میکروارگانیسم‌ها در تخمیر غذایی یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای تولید و نگهداری مواد غذایی محسوب می‌شود. بسیاری از نقاط دنیا به انواع مختلفی از غذاهای تخمیر شده نیازمند می‌باشند که یکی از اجزای اصلی رژیم‌های غذایی به شمارمی‌روند.
  بعضی از تحقیقات اخیر حاکی از آن است که میکروارگانیسم‌های زنده‌ی خاصی ممکن است روی تنظیم کارسیستم ایمنی نقش داشته و خاصیت ضد سرطانی داشته باشند. در حال حاضر تحقیقات وسیعی با تمرکز روی تکامل پروبیوتیک‌های شناخته شده‌ی خاص در حال انجام است که انواعی از آنها امروزه، به صورت مکمل‌ها و غذاهای کاربردی (Functional foods) مثل انواع ماست، به بازار مصرف وارد شده‌اند.
  مجرای دستگاه گوارش دارای اکوسیستمی است که تعادل بین میزبان و میکروفلورای روده را تأمین می‌کند. میکروفلوراها مرکب‌اند از میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی اختیاری (Facultative Anaerobics) و اجباری (Obligates Anaerobes).
  حدود ۹۵% باکتری‌های روده‌یی انسان تشکیل شده است از بی ‌هوازی‌های اجباری، شامل بیفیدوباکتریوم، کلوستریدیوم، اوباکتریوم، فوزوباکتریوم، پپتوکوکوس، پپتواسترپتوکوکوس و باکتروئیدها.
  تقریباً ۱ تا ۱۰% جمعیت روده‌یی میکروفلوراها را، غیر هوازی‌های اختیاری تشکیل می‌دهند که عبارتند از لاکتوباسیلوس، اشریشیاکولای، کلبسیلا، استرپتوکوکوس، استافیلوکوکوس و باسیلوس. ارگانیسم‌های هوازی به جز پزودومونا، آن هم به مقدار ناچیز، در مجرای گوارشی افراد سالم دیده نمی‌شوند. محل تجمع بیشتر باکتری‌ها، در ناحیه‌ی کولون می‌باشد که درجه‌ی تمرکز آنها بین ۱۱ ۱۰ تا ۱۲ ۱۰ واحد کولونی (CUP) در هر میلی‌لیتر است.
  وجود میکروفلورای روده، برای تکامل و بلوغ سیستم ایمنی، تکامل مورفولوژی طبیعی روده و حفظ توان دراز مدت پاسخ التهابی ایمونولوژیک، دارای اهمیت بسیار است. میکروفلورا، موجب تقویت عمل محافظتی مخاط روده شده و مانع چسبندگی ارگانیسم‌های بیماریزا به دیواره‌ی روده و نفوذ آلرژن‌ها از سد روده‌یی می‌گردند.
  بعضی از میکروفلوراها ممکن است در تأمین نیازبدن به بعضی از ویتامین‌های خاص شامل بیوتین، اسید پانتوتنیک و ویتامین B۱۲ دخالت داشته باشند. تغییر در فلورمیکروبی روده در بعضی از شرایط مثل مصرف آنتی‌بیوتیک، بیماری و سن بالا ممکن است اثر منفی روی تأثیر مفید این میکروارگانیسم‌ها داشته باشد.
  پروبیوتیک‌هایی که به عنوان مکمل‌های غذایی و یا غذاهای کاربردی به بازار آمده‌اند به طور اصلی حاوی گونه‌هایی از بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیلوس می‌باشند. پروبیوتیک‌ها راگاهی اوقات غذاهای روده‌ی بزرگ (colonic foods) نیز می‌نامند. غالب پروبیوتیک‌های موجود در بازار، از نوع باکتریال هستند. ساکارومایسیس بولاردی نمونه‌یی از یک پروبیوتیک ‌قارچی می‌باشد.

  دکتر تقی عضدی
  کودکان


  هفته نامه پزشکی امروز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت