جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 8 از 8 مجموع

موضوع: داروهاي خواب آور وآرامش بخش(اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض داروهاي خواب آور وآرامش بخش(اخبار و گزارشات)

  با لورازپام رانندگي نكنيد

  احتمالا‌ شما هم نام لورازپام را زياد شنيده ايد . اين قرص براي درمان اضطراب و اختلالات خواب و ترس تجويز مي‌شود.
  لورازپام به‌عنوان شل‌كننده عضلاني هم كاربرد دارد. شكل مايع لورازپام را مي‌توان با غذاهاي نيمه‌جامد يا مايعات مخلوط كرد و سپس استفاده نمود. مواظب باشيد تا دارو در يخچال يخ نزند قرص‌هاي زير زباني لورازپام بايد حداقل 2 دقيقه زير زبان باقي بمانند و شما نبايد آنها را جويده يا ببلعيد. اگر يك بار فراموش كرديد دارو را مصرف كنيد و يك ساعت گذشت، نبايد دوز فراموش شده را مصرف كنيد. در صورت بروز علايم زير مصرف دارو را قطع كرده و به پزشكتان مراجعه كنيد: گيجي، خواب آلودگي شديد، تكلم نامفهوم، كندي ضربان قلب، تنگي نفس، عدم تعادل، بثورات جلدي، گلودرد، تب، لرز، كبودي، خونريزي، زخم در دهان، زردي چشم‌ها يا پوست، فراموشي، بي‌خوابي، اضطراب، تحريك‌پذيري. لورازپام مي‌تواند اعتيادآور باشد و اگر مصرف آن را يكباره قطع كنيد، علايم قطع ناگهاني دارو بروز مي‌كنند، در صورت وجود هر يك از موارد زير قبل از مصرف لورازپام، پزشكتان را مطلع كنيد: حساسيت، به هر نوع ماده غذايي يا داروها و رنگ‌هاي خوراكي، بارداري يا شيردهي، مصرف داروهاي ديگر به‌ويژه الكل، آرام‌بخش‌ها و داروهاي ضد افسردگي يا ضد تشنج، ابتلا يا سابقه بيماري گلوكوم، بيماري تنفس يا هر بيماري خاص ديگر.
  هنگام مصرف لورازپام نبايد تا قبل از مشخص‌شدن پاسخ بدنتان به دارو، رانندگي كنيد چون ممكن است اين دارو باعث كاهش هوشياري شود. هنگام مصرف لورازپام نبايد مشروبات الكلي بنوشيد يا آرام‌بخش ديگري مصرف كنيد. لورازپام را تنها در صورتي مي‌توانيد به عنوان قرص خواب بخوريد كه بتوانيد بعد از آن 7 تا 8 ساعت بخوابيد. در غير اين صورت در طول روز دچار از بين رفتن حافظه و فراموشي مي‌شويد.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  رييس اداره پيشگيري و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت:
  داروهاي خواب‌آور دست كمي از مواد اعتياد آور ندارند


  داروهاي خواب‌آوري كه در ايران بسيار از آنها استفاده مي‌شود دست كمي از مواد اعتياد آور ندارند و حتي ترك آنها به دليل اين كه ممكن است همراه با تشنج باشد از ترك مواد اعتيادآور سخت‌تر و خطرناك تر است.

  به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان»‌ خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران، دكتر محسن وزيريان رييس اداره پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداست با بيان اين مطلب در نخستين كارگاه برنامه‌هاي بازآموزي مدون ترك اعتياد گفت: به هر ماده‌اي كه باعث تغييرات خاصي در مغز شود مواد روان گردان گفته مي شود كه تمامي اين مواد روي قسمتي از مغز كه در ناحيه مغز مياني است اثر مي گذارند.

  وي ادامه داد: هر گاه در اين ناحيه دوپامين آزاد شود فرد يا حيوان دچار حالت لذت و خوشي مي‌شود كه ما به آن مدار پاداش مي گوييم به عبارت ديگر كاري كه مواد اعتيادآور انجام مي‌دهند اين است كه بسيار قوي‌تر از محرك‌هاي ديگر روي مدار پاداش تاثير مي گذارند و در نتيجه دوپامين بيشتري آزاد مي‌شود و فرد كه حالت لذت برايش ايجاد شده مجدداً اين امر را تكرار مي‌كند.

  دكتر وزيريان تصريح كرد: در بررسي‌هايي كه از نظر ژنتيكي انجام شده است افرادي كه گيرنده‌هاي دوپاميني‌شان كم باشد بيشتر به سمت استفاده از مواد اعتياد آور مي روند و برعكس آن كساني كه گيرنده‌هاي دوپاميني‌شان زياد است كمتر به سراغ استفاده از مواد مي روند.

  وي افزود: در افراد معتاد ديگر امور عادي زندگي موجب تحريك دوپامين نمي شود و براي اينكه ترشح دوپامين در آنها بيشتر شود نياز به تكرار مصرف مواد در مقايسه بيشتر دارند.

  به گزارش ايسنا، وزيريان با نام بردن انواع مواد اعتياد آور و خواص آنها تصريح كرد: به نظر مي رسد اسامي كه در ايران استفاده مي شود تعريف و تركيبات‌شان با آنچه كه در بعضي كشورهاي ديگر استفاده مي شود متفاوت است به بعنوان مثال كريستال از دسته آمنتامين است اما در ايران از حشيش نيز در آن استفاده مي شود.

  گفتني است كارگاه مدون باز آموزي و آموزش روشهاي درماني ترك اعتياد توسط معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي تهران و با همكاري مركز ملي تحقيقات اعتياد و دفتر آموزشهاي مداوم دانشگاه علوم پزشكي تهران با هدف تربيت پزشكان عمومي جهت كلينيك‌هاي ترك اعتياد برگزار شد.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  خطر داروهاي آرامبخش براي قلب


  جام جم آنلاين: محققان انگليسي مي گويند داروهاي آرامبخش مثل ايبوپروفن و ديكلوفناك باعث ابتلا به بيماري قلبي مي شوند.
  ميدل ايست آنلاين نوشت: بيش از 9218 انگليسي از بيماري قلب رنج مي برند كه به گفته محققان چاقي ، استعمال دخانيات و استفاده از داروهاي آرامبخش باعث آن بوده اند.
  محققان براي اولين بار در اين حد گسترده به نتايج منفي استفاده از داروهاي آرامبخش اشاره مي كنند.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  از واليوم به جاي داروي خواب‌آور استفاده نكنيد  واليوم دارويي مخدر است كه به صورت قرص، آمپول و قطره براي درمان بيماريهاي صرع، اضطراب، دلهره و همچنين نا آرامي‌هاي پس از ترك الكل مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران، اين دارو همچنين براي شل كردن عضلات بويژه در هنگام عمل هاي جراحي مؤثر است.

  اين دارو در ايران بيشتر به صورت قرص در ميان زنان به عنوان خواب‌آور شايع است در حالي كه اين دارو خواب آور نيست و فقط نوعي آرام بخش عصبي است.

  از اثرات منفي اين دارو نيمه عمر طولاني آن در بدن انسان است كه باعث مي شود براي مدت 3 تا 4 ماه مصرف كننده را نسبت به خود معتاد كند كه اين مدت طولاني و انباشت شدن دارو در بدن باعث ايجاد تحريك، هيجان و بي خوابي مي كند.

  مصرف بلند مدت و بيش از حد واليوم موجب ذخيره سازي آن در بدن و تأثيرگذاري آن بر روي اندام هاي مهم بدن مي شود.

  واليوم باعث افسردگي، افزايش ضربان قلب، تاري ديد، خارش پوست و خشكي دهان مي شود.

  واليوم با قرص هاي ضدحاملگي و پروپرانولول (ضد فشار خون) ناسازگاري دارد و مصرف هم زمان آنها باعث ايجاد مسموميتهاي شديد مي شود.

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سوال:
  اینجانب مدت 55روزاست اعتیادخودرا ترک نموده ام برای حل مشکل بیخوابی پزشک این دارو راتجویز نموده البته 1 میلی گرم حال سوال من این است ایا این قرص مخدراست . ایا اثرات منفی برای من دارد یاخیر وهرچیز دیگری که شما میدانید به من هم اطلاع دهید
  جواب:
  alprazolam از دسته داروهای گروه بنزو دیازپینها هست که اتفاقا در جامعه هم بسیار پر مصرف است. پس از معرفی این داروها در ایالات متحده در دهه 1960 بنزو دیازپینها بصورت رایجترین داروهای نسخه شده درآمدند.. 15 درصد از مردم آمریکا نسخه ای برای دیازپینها دریافت کردند.
  هنگاهی که بتزو دیازپینها برای مدتی کوتاه( 1-2 هفته) با دوزاژ متوسط مورد استفاده قرار گیرند.. معمولا قرائنی از تحمل ..وابستگی یا علائم قطع پیدا نمیکنند. ظهور سندرم محرومیت یا قطع بستگی به طول مدتی که بیمار دارو مصرف میکرده است .. مقدار مصرف .. سرعت بازگیری.. و همچنین نیمه عمر ترکیب مورد استفاده دارد. علائم شایع سندرم قطع بنزو دیازپینها
  میتواند عبارت باشد از اضطراب وو تحریک پذیری.. بی خوابی.. خستگی.. سردرد.. پیچش با درد عضلانی.. ترمور یا لرزش
  تعریق سرگیجه.. اشکال در تمرکز..
  به نظر میرسد آلپرازولام با سندرم ترک فوری.. و شدید همراه است. مولفین کتب روانپزشکی تاکید میکنند هنگاهی که پزشک
  دیازپین ها را برای بیماری تجویز میکند.. باید دوره زمانی مصرف دارو بطور دقیق هم برای پزشک مشخص باشد.. و هم به بیمار
  آموزش داده شود.. چرا که عدم آموزش صحیح به بیمار گاهی موجب مصرف نا محدود دارو و وابستگی به آن میشود. همچنین پزشک باید در مورد علائم ترک نیز به بیمار آموزش لازم را بدهد تا علائم ترک- در صورت بروز- موجب نگرانی بیمار نشود.
  در هر صورت هر چند بنزو دیازپینها برای بسیاری از بیماریهای اضطرابی موثرند.. اما مصرف نا محدود آنها بدون روان درمانی جدا سوال بر انگیز است..


  ترکیبات با نیمه عمر کوتاه تا متوسط: آلپرازولام- اگزازپام- اورازپام.
  بنزو دیازپینهای کوتاه اثر, بیشتر نقش داروی خواب آور را ایفا میکنند و ترکیبات با نمیع عمر طولانی.. بیشتر به عنوان داروی
  آرامبخش به کار میروند. اگر قرار است بنزو دیازپین ها به عنوان دارو در درمان اعتیاد به کار روند.. بهتر است از یک ترکیب
  با نمیه عمر نسبتا طولانی نظیر فلورازپام استفاده شود. ولی اگر به عنوان یک داروی خواب آور در بیماران معتاد مصرف میشود..
  بهتر است.. از ترکیبات با نمیه عمر کوتاه مثل لورازپام استفاده شود.. در بیمارانی که دچار رعشه یا تشنج ناشی از سندرم ترک
  می شوند.. کلونازپام پاسخ مناسبی میدهد.

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  وابستگي به داروهاي آرام‌بخش شديدتر از مواد مخدرست


  يك فوق تخصص مسموميت‌ها با اعلام اين كه 80 درصد مسموميت‌هاي شديد با داروهاي ضد افسردگي به آريتمي قلبي (نامنظمي ضربان قلب) منتهي مي‌شود، گفت: مهمترين خطر مسموميت با داروهاي آرام‌ ‌بخش افت فشار خون شديدست كه منجر به تشنج ويژه مي‌شود. دكتر ناصر جلالي به برخي از داروهاي ضد افسردگي همچون «آمي تريپتلين»، «ايمي پرامين»، «مپريدين» و «فلوكستين» اشاره و گفت: اين داروها زود جذب و علايم مسموميت با آنها ظرف 6 ساعت تظاهر مي‌كند. وي از عوارض بسيار خطرناك اين داروها را تب بالا (هايپرترمي) دانست كه مي‌تواند منجر به بروز اختلالات در عضلات، مشكلات خوني (dic)، افت شديد فشارخون، تشنج غير قابل كنترل و ادم حاد ريه شود. جلالي ادامه داد: در صورت بروز علايم مسموميت همچون خواب آلودگي، بي‌قراري، بر افروختگي چهره، خشكي دهان، هذيان، گشادي مردمك چشم و نبض تند بايد اقدامات حمايتي و علامتي همچون خارج و خنثي كردن سم و استفاده از جوش‌شيرين براي رفع اختلالات قلبي استفاده كرد. اين فوق‌تخصص مسموميت، اقدام معمول براي رفع مسموميت با اين داروها را استفاده از ذغال طبي دانست. وي در ادامه به دسته دوم از داروهاي آرام‌بخش نظير «ديازپام»، «اگزازپام»، «كلروديوزوپوكسايد» و «لورازپام» اشاره و به ايسنا گفت:‌ اين داروها براي درمان اضطراب، بي‌خوابي، لرزش، تشنج، رفع سندرم محروميت از مواد مخدر و يا اعمال جراحي كوچك استفاده مي‌شود. رييس سابق بخش مسموميتهاي بيمارستان لقمان حكيم توضيح داد: علايم مسموميت با اين دسته از داروها به صورت خواب آلودگي، سرگيجه و اختلال تعادل بروز مي‌كند ولي اين داروها كمتر سبب بروز اختلالات قلبي - عروقي، تنفسي، كليوي و كبدي مشخص مي‌شوند و فرد مسموم پس از 24 ساعت مراقبت مي‌تواند از بيمارستان مرخص شود، ولي در مسموميت شديد نارسايي تنفسي و مشكلات قلبي تظاهر مي‌كند. دكتر جلالي ادامه داد: بهترين پادزهر براي مسموميت با دسته داروهاي بنزوديازپيني، داروي «كلومازنين» است، ولي در عين حال آرام بخشهاي ماژور (قوي‌تر) نظير «تيوريدازين» و «فني‌تيازين» باعث خواب آلودگي، بي‌قراري، عوارض تنفسي، كبدي، ‌خوني، كليوي، عصبي و قلبي - عروقي شديدتر مي‌شوند. وي افزود: در صورت مسموميت با داروهاي آرام بخش ماژور (قوي) شايد به مراقبت تا چند روز نياز باشد تا از عوارض شديدتر پيشگيري شود. اين فوق تخصص مسموميت‌ها از ديگر عوارض داروهاي آرام‌بخش ماژور و مينور را نوعي وابستگي به مراتب شديدتر از مواد اعتيادآور دانست و به ايسنا گفت: براي ترك وابستگي بايد طي چند هفته دوزهاي متفاوتي از دارو مصرف شود. دكتر جلالي با اشاره به حس كنجكاوي كودكان، مهمترين اقدام براي پيشگيري از بروز اين حوادث را نگهداري اين داروها در جاي مناسب، عدم دسترسي، نظارت و مراقبت از كودكان برشمرد. وي تصريح كرد: افزايش دانش والدين نسبت به خطرات داروها، عدم نگهداري مواد دارويي و سمي در منزل در صورت عدم نياز، دفع مناسب مواد سمي، همگي از نكات ضروري براي كاهش آمار مسموميت در كودكان است. دكتر جلالي در پايان به هموطنان توصيه كرد ‌تا با در اختيار داشتن شماره تماس مراكز اطلاع‌رساني در ارتباط با مسموميت‌ها در صورت بروز اينگونه حوادث به سرعت عمل خود بيفزايند.

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف داروهاي آرام‌بخش در درازمدت منجر به اعتياد مي‌شود

  يك روانشناس باليني گفت: مصرف داروهاي آرام‌بخش به صورت سرخود در دراز مدت منجر به اعتياد در فرد مي‌شود.

  "حسين اسدبيگي" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: البته مصرف داروهاي آرام‌بخش همچون "واليوم" در صورت تجويز پزشك خطري ندارد.

  وي اظهار داشت: اعتياد وابستگي به مواد است كه در فرد عدم مصرف آن منجر به عوارضي مي‌شود كه همان خماري است.

  اسدبيگي، با اشاره به عوامل زمينه‌ساز اعتياد در فرد، افزود: عوامل زمينه‌ساز اعتياد در فرد شامل عوامل رواني همچون افسردگي، ضعف در مهارت‌هاي زندگي و عوامل اجتماعي همچون محيطهاي پرخطر و جرم زاي اجتماعي از جمله محله‌ها و محيطهاي خانوادگي پرتنش است.

  وي ادامه داد: عوامل اقتصادي همچون بيكاري، سود سرشار از تجارت مواد مخدر كه آن را تبديل به دومين قاچاق پرسود جهان با سود ‪ ۵۰۰‬ميليارد دلار در سال كرده است و عوامل فرهنگي همچون داشتن نگرش مثبت به مواد مخدر در يك منطقه، از ديگر عوامل زمينه ساز اعتياد در فرد است.

  اين روانشناس، با اشاره به راه‌هاي جلوگيري از روي‌آوري افراد به مواد مخدر و اعتياد، گفت: آموزش مهارت‌هاي زندگي همچون توانايي حل مساله، فراهم كردن تفريحات سالم براي جوانان و تشويق فرهنگ كتاب خواني، در جلوگيري از روي‌آوري جوانان به مواد مخدر و اعتياد موثر است.

  اسدبيگي افزود: رفع مشكلات اقتصادي و بيكاري، داشتن اميد به آينده و رفع نابرابري‌هاي اقتصادي و اجتماعي در سطح جامعه نيز، در كاهش روي‌آوري افراد به اعتياد نقش موثري دارد.

  وي، به راه‌هاي درمان اعتياد اشاره كرد و اظهار داشت: سم زدايي و ترك جسمي اعتياد از طريق استفاده از داروهاي "كلونيدين" و "متادون" به عنوان مقدمه درمان مطرح است.

  وي افزود: روان درماني، گروه درماني، خانواده درماني براي بازسازي شخصيت فرد معتاد و شركت در گروه‌هاي خودياري همچون گروه‌هاي دوازده قدمي، نيز، در ترك اعتياد پس از سم زدايي موثر است.

  وي خاطر نشان كرد: اجتماع درمان مدار نيز از ديگر روش‌هاي درماني است كه در آن افراد معتاد ماه‌ها در كنار يكديگر و زير نظر متخصصان زندگي كرده و مهارت‌هاي زندگي و مهارت‌هاي لازم براي پيشگيري از عود را آموزش مي‌بينند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بدون اضطراب بخوابيد
  اين هفته‌ شما را با يك داروي ضد اضطراب آشنا مي كنيم به نام بوسپيرون .
  بوسپيرون‌‌ دارويي‌است كه براي درمان‌ كوتاه‌ مدت‌ اضطراب‌ تجويز مي‌شود. اين‌ دارو در مقايسه‌ با ساير داروهاي‌ ضد اضطراب‌ خواب‌آلودگي‌ كمتري‌ ايجاد مي‌كند، ولي‌ يك‌ تا دو هفته‌ طول‌ مي‌كشد تا اثراتش‌ آغاز شود.‌اگر بوسپيرون مصرف مي‌كنيد،در صورت‌ بروز هر يك‌ از علايم‌ زير مصرف‌ دارو‌ را قطع‌ كرده و با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: گيجي‌ ‌؛ گلو درد يا تب‌؛ ضعف‌ عضلاني‌؛ احساس‌ گزگز، درد يا بي‌حسي‌ در دست‌ها يا پاها؛ خواب‌آلودگي‌ شديد؛ تهوع‌ و استفراغ‌. در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ بوسپيرون‌،‌ ‌پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد‌: ‌حساسيت‌ به‌ بوسپيرون‌، بارداري‌ يا شيردهي، مصرف‌ داروهاي‌ ديگر،بيماري كبدي يا كليوي.‌تا پيش‌ از مشخص‌ شدن‌ واكنش‌ بدنتان‌ نسبت‌ به‌ اين‌ دارو در‌ ‌هنگام‌ رانندگي‌ و كار با وسايل‌ خطرناك‌ احتياط‌ كنيد. اين‌ دارو در برخي‌ افراد‌ ‌موجب خواب‌آلودگي‌‌و‌كاهش‌ هوشياري‌ مي‌شود . هنگام‌ مصرف‌ بوسپيرون‌ نبايدالكل‌ بنوشيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت