نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض خبرنامه دارو و درمان-آنتی بیوتیک ها(اخبار و گزارشات)

  داروخانه ها از ارائه آنتی بیوتیک بدون نسخه خودداری کنند


  مسئولان داروخانه ها باید از ارائه داروهای گروه آنتی بیوتیک ها به بیماران بدون نسخه خودداری کنند. دبیر انجمن داروسازان ایران در گفتگو با مهر افزود: درمان بیماریهای ویروسی نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ها ندارد چون این داروها در مورد بیماری هایی نظیر سرماخوردگی تاثیر درمانی ندارند.دکتر سعید واقفی با بیان اینکه پزشکان باید از تجویز بی رویه داروهای گروه آنتی بیوتیک برای درمان بیماریهای ویروسی خودداری کنند، اظهار داشت: در صورت تجویز غیر ضروری داروهای آنتی بیوتیک به بیماران، نتیجه بهداشتی و درمان مطلوب شامل بیمار نخواهد شد.وی مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها بدن بیماران به ویژه کودکان را نسبت به آنها مقاوم می کند. بنابراین در صورتی که فرد به بیماری عفونی مبتلا شده و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها داشته باشد برای درمان یا باید میزان بیشتر از حد معمول برایش تجویز شود یا اینکه داروهای آنتی بیوتیکی قویتری استفاده کند.واقفی با اشاره به اینکه داروهای گروه آنتی بیوتیک بیشترین مصرف دارویی را در کشور به خود اختصاص می دهد، تصریح کرد: مصرف بیش از حد داروهای آنتی بیوتیک برای بیماران نیازمند به این دارو می تواند اثر مخرب ایجاد کند. چون دارو تا حدی اثر مطلوب دارد و در اثر مصرف زیاد باعث ایجاد عوارض دارویی در بدن بیمار می شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيك باعث اختلال در انعقاد خون مي‌شود


  مصرف بي‌رويه آنتي بيوتيك باعث اختلال در انعقاد خون مي‌شود. دكتر زرگرزاده جراح و متخصص دستگاه گوارش در گفت‌وگو با ایسنا، با تاكيد بر اين مطلب تصريح كرد: مصرف بعضي از آنتي‌بيوتيك‌ها با تغييراتي در روده بزرگ اجازه رشد بيش از حد باكتري پاتوژن بنام كلستريديوم يفسيل را به وجود مي‌آورد. وي افزود: ‌از بين رفتن فلور طبيعي روده مي‌تواند با ايجاد اسهال منجر به دفع الكتروليت‌هاي بدن شده و همچنين مي‌تواند به دليل اختلال دريافت ويتامين k كه توسط ميكروب‌هاي موجود در روده ساخته مي‌شود و منجر به اختلال در انعقاد خون مي‌شوند. زرگرزاده ادامه داد: تقريبا تمامي آنتي بيوتيك‌ها مي‌توانند منجر به كوليت فوق شوند اما آنتي بيوتيك‌هايي مانند آمپي سيلين‌ها، كليندامايسين‌ها، سفالوسپورين‌ها (سفالكسين‌، سفازولين) بيش از ساير آنتي بيوتيك‌ها در اين امر دخليند. وي در ادامه اظهار كرد: به غير از عارضه گوارشي در روده مصرف بعضي آنتي بيوتيك‌ها مي‌تواند باعث التهاب دستگاه گوارش فوقاني مانند معده، اثني عشر و خصوصا مري شود. گفتني است از عوارض ديگر هم مصرف بي‌رويه و خصوصا گاه به گاهي آنتي بيوتيك‌ها ايجاد مقاومت در باكتريهاي بيماريزا هستند كه به دليل مقاومت به داروهاي معمولي جهت درمان نياز به داروهاي جديدتر داشته و يا گاها به دليل عدم پاسخ به دارو و در دسترس نبودن داروهاي خوراكي مي‌بايست بيمار در بيمارستان جهت درمان بستري شود. شايان ذكر است آنتي‌بيوتيك يا از راه كشتن مستقيم باكتري عفونت‌زا و يا از راه جلوگيري از تكثير از زياد شدنشان اثر مي‌كنند به گونه‌اي كه سيستم ايمني بدن مي‌تواند آنها را از بدن حذف كند اما اين فرايند وقت‌گير بوده و اگر خوردن آنتي‌بيوتيك يا تزريق آن را به محض احساس بهبودي پيش از زماني كه بايد ادامه داد قطع كنيد يا اگر طبق دستور هر شش ساعت يا هشت ساعت يكبار نخوريد باقيمانده باكتريها در بدن زنده مانده و هنگامي كه اين باكتري باقيمانده تكثير پيدا كنند و زياد شده مي‌توانند ساختار بدن خود را تغيير داده به گونه‌اي كه آن آنتي‌بيوتيك ديگر بر آن كارساز نخواهد بود. وي در ادامه افزود: بعضي باكتريها كه به قلب حمله مي‌كنند نسبت به هر نوع آنتي‌بيوتيك معمول موجود در بازار مقاومت دارند و براي مقابله با اينگونه مشكلات لازم است بيماران در استفاده از آنتي‌بيوتيك دقت و مسؤوليت بيشتري نشان دهند. زرگرزاده همچنين در پايان اعلام كرد: مصرف بي‌رويه آنتي بيوتيك‌ها از نظر اقتصادي نيز منجر به تحمل هزينه هنگفت در امر درمان به خانواده‌ها، سازمانهاي بيمه و دولت مي‌شود كه اين امر باعث مي‌شود كه به دليل كسري بودجه صرف هزينه‌هاي بي‌شمار براي دارو از خدمات مفيد و اساسي ديگر مردم بي‌بهره بمانند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هشدار رييس هفدهمين كنگره بين‌المللي جامعه پزشكان متخصص داخلي:
  مصرف نابجا و بدون مجوز آنتي‌بيوتيك اسهال و التهاب روده بزرگ را به همراه خواهد داشت


  يكي از مضرات مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيك، بروز اسهال و التهاب شديد در روده بزرگ است كه مبتلايان به اين عوارض بايد بلافاصله موضوع را با پزشك معالج خود در ميان بگذارند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ دكتر ايرج خسرونيا رييس هفدهمين كنگره بين‌المللي جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران با اعلام اين خبر افزود: مصرف بيش از حد آنتي‌بيوتيك باعث اسهال و التهاب روده بزرگ شده و موجب از بين رفتن ميكروب‌هاي داخل روده مي‌شود. همچنين ضمن ايجاد التهاب در روده بزرگ، باعث بوجود آمدن مخاط كاذب در آن مي‌شود كه از لحاظ مدت،‌ دوره زماني بسيار طولاني دارد.

  رييس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران در ادامه افزود: آمار بخوبي نشان مي‌دهد مصرف سالانه آنتي بيوتيك و مسكن در كشور ما نسبت به كشورهاي همجوار و حتي اكثر كشورهاي جهان بيشتر بوده كه اين امر باعث مقاوم شدن بسياري از بيماريها در برابر آنتي‌بيوتيك گشته و شخص بيمار براي بهبود خود مجبور خواهد شد از داروهاي گوناگون ديگر و قويتر استفاده كند.

  وي توصيه كرد: بيماران از مصرف هر نوع دارو بخصوص آنتي بيوتيك بدون تجويز پزشك خودداري كرده تا از ايجاد مشكلات و عوارض بيشتر جلوگيري شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف خودسرانه آنتي‌بيوتيك‌ها باعث نارسايي كليوي مي شود  ايرنا: عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: مصرف داروهايي نظير مسكن‌ها و آنتي‌بيوتك‌ها بدون نظر پزشك باعث ايجاد نارسايي كليوي مي شود. دكتر محسن طاهري محمودي افزود: امروزه در هيچ كشوري دارو بدون تجويز پزشك مصرف نمي شود اما در ايران بيماران با بروز دردي در بدن خود بدون تجويز پزشك به مصرف بي‌رويه داروهاي مسكن‌ ‌اقدام مي‌كنند‌. مصرف آنتي‌بيوتيك‌ها به علت‌ ‌اينكه دفع آنها از طريق كليه‌ها صورت مي‌گيرد به مدت طولاني و خودسرانه مي‌تواند‌ ‌موجب نارسايي حاد و يا نارسايي مزمن كليه شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0