ترجمه : جعفر پاک نیت ( مترجم افتخاری )
به نقل از webmd


متخصصین، راهنمایی میکنند که شما می توانید انواع ماساژ را برای تسکین سردرد، کمر درد روی خود آزمایش کنید ، و به شما کمک کند تا آرام شوید.

تعدادی از تجارب لذت بخش برای ماساژ کامل بدن در تسکین استرس و لذت بردن هستند که دست کم در میان نکاتی که می توانید برای کودک خود در میز شام صحبت کنید بهترین باشد. کلمه ماساژ درمانی در مورد مزیت های بهداشتی برای تسکین استرس گسترش یافته است. ، بر اساس یک نظرسنجی که در سراسر کشور توسط انجمن آمریکایی ماساژ درمانی (AMTA)صورت گرفته، در سال 2006 ، 39 میلیون آمریکایی – یکی از هر شش بزرگسال -- حداقل یک ماساژ داشته اند.

مری بث براون رئیس AMTA می گوید "آمریکایی ها در ماساژ چیزی بیش از فقط یک آرامش مورد نظرشان است ، ماساژ می تواند برای شرایط متنوع ، از جمله آرتروز ، درد پائین کمر، بی خوابی ، سردرد ، اضطراب ، مشکلات گردش خون و بهبودی از آسیب های ورزشی موثر باشد ".

اگر که شما نمی توانید به جائی برای ماساژ بروید ، می توانید با استفاده از بسیاری مزایای این عمل قدیمی با دستان خود بهبودی را بدست بیاورید. WebMD برای یافتن چند عمل ساده به کارشناسان ماساژ، مشورت میدهد ، تکنیک های خود-ماساژ که ترکیبی است از بهترین مالشهای تسکین دهنده و برنامه های کاربردی تحت فشار نقطه ای.

سعی کنید آنها را روی خود -- و یا کسی که دوستش دارید، انجام بدهید -- در طول روز ، انرژی شما را تقویت و تمرکز را افزایش میدهد. همچنین می توانید آنها را در شب و برای آرامش خواب شب، استفاده کنید. در شروع کار، منافعی از ماساژ درمانی برای تسکین استرس خواهید یافت.

ماساژ درمانی برای تسکین خستگی چشم

Dale Grust رئیس انجمن ماساژ درمانی آمریکا در بخش نیویورک ودارای مجوز ماساژ درمانی در New Paltz نیویورک ، بمدت 23 سال میگوید، این کاربرای چشمان خسته ناشی از خیره گی در رایانه، فوق العاده است -- گردش خون را به منطقه درد آورده و فشار روی سینوسها ، فشار چشم ، و سردرد را تسکین می دهد.

* چشمان خود را ببندید. انگشتان شست خود را زیر ابروهایتان قرار دهید، از گوشه داخل چشمتان شروع کنید. فشار داده و به آرامی شست خود را در شعاع کوچکی بحرکت درآورید ، به آرامی به سمت خارج ابروهای خود بروید و این حرکت را در اطراف چشمانتان ادامه بدهید و در پشت برآمدگی بینی توقف کنید.
* این کار را چند بار تکرار کنید ، زمان بیشتری را در بخش درونی کاسه چشم صرف کنید. جایی که پل بینی با خط الراس ابرو تلاقی دارد، این محل نقطه حساسی در بین بسیاری از مردم است.

ماساژ درمانی سردرد و تنش را تسکین میدهد

* با قرار دادن شست خود روی استخوانهای گونه نزدیک گوشهایتان شروع کنید، و با استفاده از نوک انگشتان به آرامی فشار بیاورید و شقیقه ها را مالش دهید (نقطه نرم بین گوشه چشم و گوش).
* بسیار محکم با استفاده از فشار و حرکت دایره ای کوچک ، به تدریج حرکت انگشتان دست خود را رو به بالا در امتداد خط مو ادامه دهید تا زمانی که در وسط پیشانی بهم برسند، تمام پیشانی و پوست سر خود را ماساژ دهید.

ماساژ درمانی برای آرامش دست ها

در اینجا چند حرکت وجود دارد که خستگی ناشی از ضربه های به کیبورد در طول روز را تسکین خواهد داد.

* دست ها و انگشتان خود را بکشید. هر انگشت را از پایه تا نوک ماساژ دهید، به آرامی هر بار انگشتان را کشیده و بچرخانید.
* سپس ، دست چپ خود را استراحت بدهید بطوریکه کف دست بالا و روی دامنتان باشد. بخش گوشتی کف دست خود را بین شست راست و انگشت نشانه را بچلانید و از مچ دست بسمت بن شست حرکت دهید.
* حالا بافت بین انگشت شست سمت چپ و انگشت نشانه را چند بار فشار دهید ، به دنبال نقاط حساس بگردید.
* سپس تمام کف دست را با شست راست خود مالش دهید، محکم و بافشار از مچ دست تا بن هر انگشت بکشید.
* تکرار این فرآیند را در دست راست انجام دهید.

Grust می گوید، ماساژ دست، نه تنها برای دستان فوق العاده است بلکه می تواند به تسکین سردرد کمک کند. دست نیز مانند پا ، شامل نقاط عکس العمل شناسی است که به کل بدن ، از جمله سر ، گردن ، چشم ، گوش ، بینی ، دهان و سینوسهای پیرامون بینی، پاسخ میدهد.

ماساژ درمانی برای تسکین فشارهای وارد به گردن

* در حالی که پشت کامپیوتر نشسته اید، دست های خود را بر روی شانه ها قرار دهید. در حالی که عضلات پشت و شانه ها را بین انگشتان و کف دست بسمت گردن میفشارید، آهسته سرتان را به عقب بیاندازید.
* حالا، آرنج های خود را روی میز قرار داده و اجازه بدهید سرتان کمی به جلو افت کند. با استفاده از نوک انگشتان، عضلات دو طرف ستون فقرات گردن خود را از شانه ها تا زیر جمجمه بصورت حلقه های کوچک و عمیق ماساژ بدهید.
* هر دو دست را در پشت سر خود قرار داده و انگشتان را در یکدیگر قلاب کنید. سرتان را به جلو ببرید و اجازه بدهید تا وزن آرنجها سرتان را به آرامی پایین بکشد تا عضلات گردن تحت کشش قرار بگیرند.

ماساژ درمانی برای شل کردن عضلات شانه

Grust می گوید شما یک توپ تنیس یا توپ لاستیکی محکم برای این کار نیاز دارید. "یکبار که به ناچار از یک سیب استفاده کردم ،. " احساس شگفت انگیزی بود، اما دردناک بود".

*با فاصله 50 سانتیمتری از دیوار به حالت چمباتمه، پشت به دیوار قرار بگیرید.
* رو به عقب خم شوید ، توپ را بین دیوار و پشت سر خود، بالای شانه ها قرار دهید.
* به آهستگی بلند شوید – هر بار 2.5 سانتیمتر -- به دیوار فشار بیاورید و اجازه بدهید توپ به آهستگی طول عضلات کنار ستون فقرات شما را طی کند، هنگام پیدا کردن یک نقطه حساس توقف کنید و منتظر شوید تا درد فروکش کند.
* فرایند را بطور معکوس انجام دهید، تا حالت چمباتمه زدن به آهسته بنشینید، و اجازه دهید توپ تا بالای عضلات شانه حرکت کند.
* حالا روی طرف دیگر ستون فقرات بدنتان کار کنید و همان ماساژ را به آرامی تکرار کنید.

نه تنها از فشار شانه هایتان آزاد میشوید، بلکه همزمان عضلات پای شما قوی خواهد شد.

ماساژ درمانی برای تسکین انتهائی کمر

بایستید و دستان خود را به کمرتان بگذارید ، بطوری که شست شما در پشت و انگشتانتان در جلو قرار بگیرد.
* به آرامی با شستتان به عضلات دو طرف ستون فقرات فشار بیاورید -- اما مراقب باشید که روی ستون فقرات فشار نیاورید.
* شست خود را فشرده نگه دارید درحالی که حرکات بسیار کوچک -- بالا ، پایین و دورانی انجام میدهید. در نقاط حساس زمان بشتری صرف کنید—مطمئن شوید که موجب درد نمی شود.
* شست خود را به تدریج بطرف بالا در دو طرف ستون فقرات حرکت دهید، هربار 2.5 سانتیمتر، تا آنجا که دستانتان به راحتی حرکت کنند. سپس به تدریج به پایین برگردید و فشار را بر روی سطح استخوان خاجی وارد کنید.

ماساژ درمانی برای تسکین خستگی پا

پای چپ خود را طوری به روی صندلی بگذارید که بتوانید پشت پایتان را ببینید (کف پا روی صندلی). با استفاده از شست دست راست خود فشار بسیار محکمی از پاشنه تا شست پا بیاورید. با شست دست خود روی سراسر انگشتان پا فشار بیاورید، جائی که توپ با آنها تماس دارد. هنگامی که به انگشت کوچک پا رسیدید، از شست دست و انگشت اشاره برای فشار آوردن و پیچ دادن تمام سطح انگشت استفاده کنید. با هر انگشت پا به صورت جدا گانه کار کنید تا به انگشت بزرگ برگردید. همه انگشتان خود را با یک دست بصورت رفت و برگشتی بکشید، خم کنید و بپیچانید.

* در حالی که با دست چپ از بالای پای چپ خود گرفته اید، با استفاده از پنجه دست راست خود عمیقا سطح کل کف پای خود را فشار دهید ، از پاشنه تا انگشتان پا و برعکس کار کنید.
* انگشتان پای خود را بکشید، پایتان را دراز کرده و باعث کشش آن شوید، و چند چرخش به مچ پا بدهید.

تمام مراحل کار را بر روی پای راست تکرار کنید


قبل از شروع کار به خاطر داشته باشید که

با تمام این تمرینات ، هرگز نمی خواهید خودتان را با درد مواجه کنید -- بلکه می خواهید به مرحله حساس برسید، چرا که جایی است که کشش یا فشار وجود دارد ولی درد ندارد. همیشه پس از کشش، عضلات آن منطقه را ماساژ دهید.

ماساژ درمانگر Dale Grust می گوید: "اگر این حرکات موجب تسکین درد شما نشد، برای مطمئن شدن از هرگونه مشکل پزشکی، به دکتر مراجعه کنید، هرگز ماساژ را جایگزین درمان مناسب پزشکی نکنید." و لذت ببرید.