جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: ارتباط استرس و اضطراب با آلرژی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ارتباط استرس و اضطراب با آلرژی

  استرس يكي از علل ايجاد آلرژي است
  يك متخصص تغذيه درباره علل آلرژي‌هاي غذايي و نحوه درمان آنها گفت: علت وجود آلرژي هنوز به طور صد در صد مشخص نشده است، اما معمولا افراد به دنبال يك استرس شديد دچار انواع آلرژي مي‌شوند؛ به طوري كه اين افراد بايد سعي كنند در معرض عوامل عصبي و استرس زا قرار نگيرند.
  دكتر بزرگمهر در گفت وگو با ايسنا با بيان اين كه آلرژي‌هاي غذايي دسته مهمي از عوارض و اختلالات را تشكيل مي‌دهد كه نبايد ناديده گرفته شوند، آلرژي و عدم تحمل نسبت به يك ماده غذايي را متفاوت از هم دانست و گفت: گاهي به دليل استفاده نكردن از يك ماده غذايي به مدت طولاني، دستگاه گوارش فرد قادر به تحمل آن ماده غذايي نيست و يا آنزيم لازم براي هضم آن ماده را ندارد كه اين عارضه با راهكارهاي لازم بهبود مي‌يابد.

  اين متخصص تغذيه در رابطه با روش‌هاي درمان عدم تحمل دستگاه گوارش نسبت به يك ماده غذايي ادامه داد: در ابتدا بايد آن ماده غذايي را به مقدار بسيار كم وارد برنامه غذايي كرد و به تدريج بر مقدار آن افزود. چنانچه بدن نسبت به آن ماده تحمل نداشته باشد اين عدم تحمل برطرف مي‌شود. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فردي قادر به هضم حبوبات نيست مي‌توان در ابتدا از حبوباتي مثل عدس كه هضم آنها آسان‌تر است شروع كرد و كم كم آن را به برنامه غذايي اضافه كرد تا دستگاه گوارش به آن عادت و هضم آن آسان‌تر شود.

  وي در تشخيص موادغذايي آلرژي زا گفت: مواد غذايي‌اي‌ آلرژي زا هستند كه بدن نسبت به آنها واكنش نشان مي‌دهد، مثلا با استفاده از آنها بدن دچار خارش مي‌شود و يا با مصرف آنها دانه‌هاي قرمزي در بدن ايجاد مي‌شود كه براي درمان آن ابتدا بايد همه آن مواد را از برنامه غذايي حذف كرد و سپس هر يك را به تنهايي وارد دستور غذايي كرده و واكنش بدن نسبت به آنها را مشاهده كرد و در نهايت آن موادي كه نسبت به آنها آلرژي داريم را از برنامه غذايي حذف كنيم.

  دكتر بزرگمهر در عين حال گفت:‌ آلرژي به يك ماده غذايي خاص هميشه ماندگار نيست و ممكن است يك ماه تا چند سال طول بكشد ولي در هر صورت بعد از مدتي برطرف مي‌شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استرس و اضطراب پاسخگویی بدن نسبت به مواد آلرژی زا تحت تاثیر قرار میدهد

  تحقیقات اخیر نشان می دهد که حتی کمترین استرس و اضطرابی می تواند به طور بارزی ، پاسخگویی بدن را نسبت به مواد آلرژی زا تحت تاثیر قرارداده و به عبارتی بدتر کند

  تاخیر در پاسخگویی بدن نسبت به آسم آلرژیک می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قراردهد.
  تحقیقات اخیر نشان می دهد که حتی کمترین استرس و اضطرابی می تواند به طور بارزی ، پاسخگویی بدن را نسبت به مواد آلرژی زا تحت تاثیر قرارداده و به عبارتی بدتر کند. بیماریهای آلرژیک یکی از 5 بیماری رایج در کشور امریکا است .محققان تخمین زده اند که مردم امریکا ، سالانه به طور متوسط حدود 3.4 بیلیون دلار بابت درمان این دسته از بیماریها هزینه می کنند. از نظر یک پروفسور روانشناس در بوستون ، بیماریهای آلرژیک مشکل کوچکی نیستند. افراد زیادی به خاطر این دسته از بیماریها رنج می برند و در حالی که بعضی از آنها مثل تب علف خشک چندان تهدید کننده زندگی نیست ولی بعضی از آنها نظیر بیماری آسم می تواند کشنده باشد. د راین مطالعه 28 نفر از افرادی که سابقه بیماریهای آلرژیک داشته اند مورد آزمایش قرار گرفتند . به این ترتیب که این افراد تست آلرژِید داده و سپس مقدار کهیر(پاسخگویی بدن آنها نسبت به ماده آلرژی زا ) قبل و بعد از قرار گرفتن در شرایط استرس و تنش زا (مثل پاسخگویی به چند سوال پیچیده ریاضی)مورد اندازه گیری قرار گرفت. و سرانجام مشخص شد که وسعت کهیر در افراد تحت تنش و استرس 75 % درصد بیشتر از سایر افراد بود و بعلاوه عکس العمل این افراد نسبت به این ماده آلرژی زا 4 برابر قویتر از سایر افراد بوده است.
  همچنین پاسخ این افراد نسبت به درمان های آلرژی نظیر آنتی بیوتیک ها بدون پاسخ می باشد.
  این مطالعه دلیل برگشت غیر قابل انتظار علائم آلرژی را در افرادی که 2 یا 3 سه روز از شروع عکس العمل آنها نسبت به مواد آلرژی زا می گذرد را ثابت می کند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اضطراب و فشار رواني مي تواند حملات فصلي حساسيتي (آلرژي ) را تشديد و طولاني تر کند.

  فشار رواني حساسيت ها را تشديد و طولاني تر مي کند .
  تازه ترين تحقيقات نشان مي دهد اضطراب و فشار رواني مي تواند حملات فصلي حساسيتي (آلرژي ) را تشديد و طولاني تر کند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز، دکتر جنيس کيکولت گليزر، استاد روان شناسي و روان پزشکي دانشگاه ايالتي کلمبوس اوهايو مي گويد اضطراب و تشويش و تنش هنگام شروع حملات آلرژي علايم بيماري را طولاني تر مي کند.
  اين محققان براي بررسي تاثير تشويش و تنش بر حساسيت ها ، از ۲۸ زن و مرد با سابقه تب يونجه و حساسيت هاي فصلي براي شرکت در يک تحقيق آزمايشگاهي دعوت کردند.
  اين داوطلبان در روزهاي مختلف در يک وضعيت کم تنش (قرائت آرام مجلات) و وضعيت بسيار پرتنش تر (ارايه يک سخنراني ۱۰ دقيقه اي ويديويي در حضور يک گروه ارزياب رفتار و حل مسائل رياضي بدون قلم و کاغذ در حضور اين جمع و سپس تماشاي عملکرد خود در فيلم گرفته شده) قرار دادند.
  محققان ميزان تنش و تشويق شرکت کنندگان را ارزيابي کردند و قبل و بلافاصله بعد از موقعيت هاي تنش زا و روز بعد از آن، داوطلبان را تحت آزمون هاي حساسيت پوست قرار دادند.
  محققان دريافتند اضطراب پس از رويداد تنش زا، ميزان واکنشهاي حساسيت زا بيشتر مي کند. اين واکنش هاي حساسيتي به شکل زخم هاي کوچک يا کهير بر روي ساعد ظاهر شد.
  لکه هاي کهير مانند در کساني که به دليل شرکت در اين ازمايش تحت فشار رواني متوسطي قرار گرفته بودند، در مقايسه با زماني که در شرايط کم يا بدون استرس قرار داشتند ۷۵درصد بزرگتر بود.
  لکه هاي کهيري در کساني که تحت تنش زياد بودند دو برابر زماني بود که تحت هيچ تنشي قرار نداشتند. اين افراد يک روز پس از گذشت رويداد تنش زا چهار برابر بيشتر احتمال داشت دچار کهير حساسيتي شوند.
  اين تحقيق نشان مي دهد کساني که تحت تنش زياد هستند واکنش ادامه دار و شديد به مواد حساسيت زا نشان مي دهند. تاثير تنش ظاهرا تا روز بعد ادامه داشت. تنش باعث مي شود حساسيت هاي فرد روز بعد هم تشديد شود.
  دکتر رونالد گليزر متخصص ايمني شناسي ايالت اوهايو مي گويد اضطراب بيشتر با افزايش توليد هورمون هاي استرس کاتکولامين و پروتيين التهاب اينترلوکين-۶ مرتبط است. افزايش سطح اين ترکيبات علت تاخير در واکنشهاي حساسيت است.
  گليزر مي گويد يک نکته بسيار ناراحت کننده در مورد واکنش هاي حساسيتي که بعد از يک تاخير اتفاق مي افتند آنست که به داروهاي آنتي هيستامين جواب نمي دهند. به همين دليل وي توصيف مي کند که در فصل آلرژي درصورت امکان سعي شود تنش در پايين ترين سطح نگاه داشته شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص پوست:
  استرسهاي روحي آلرژي‌ها را تشديد مي‌كنند

  يك متخصص پوست گفت: استرس‌هاي روحي، وضعيت آب و هوا،‌ مي‌توانند عامل تشديد كننده آلرژي‌هاي پوستي فصلي باشد.

  يلدا صداقت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ در رابطه با حساسيت‌هاي فصلي پوستي گفت: حساسيت فصلي پوست در بعضي افراد از بدو تولد و يا دو ماه بعد از تولد شروع مي‌شود كه ابتدا صورت نوزاد را درگير مي‌كند و بعد بازوها و ساعد نوزاد را و البته زمينه حساسيت‌هاي فصلي در بزرگسالي در اينگونه نوزادان بيشتر است.

  وي افزود: اين نوع حساسيت مي‌تواند با تغيير فصل از بين برود عموما در فصل زمستان به علت خشكي هوا اين حساسيت‌ها بيشتر مي‌شود و يا در مناطق مرطوب كمتر فرد را درگير مي‌كند و هرچه هوا خشك تر و كوهستاني باشد موجب حساسيت بيشتر فرد مي‌شود.

  وي در رابطه با عوامل افزايش ايجاد اينگونه حساسيتها گفت: استرسهاي روحي، وضعيت آب و هوا و برخي حساسيت‌هاي غذايي مانند حساسيت به لبنيات يا سفيده تخم مرغ كه همزمان با حساسيتهاي فصلي آغاز مي‌شوند مي‌توانند عوامل اثرگذار و افزايش اينگونه حساسيتها باشند.

  دكتر صداقت سنين درگير حساسيت‌هاي فصلي را نامشخص دانست و افزود: بيماري اتوپي پوستي ممكن است تا سنين كودكي يا بلوغ در فرد ادامه يابد ولي اگر به آسم تبديل شود مادام العمر فرد را درگير مي‌كند.

  وي در پايان اظهار كرد: زمينه عفونت‌هاي پوستي، ‌ويرال پوستي، زرده زخم در اين گونه افراد بيشتر است و همچنين آبله مرغان در آنها شديدتر مي شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت