قبل از کوتاه کردن موی‌تان بخوانید


«به‌به، موهای کوتاه چقدر به تو می‌آید...» تازگی‌ها مو‌ی‌تان را کوتاه کرده‌اید و کسی این حرف‌ها را به شما زده؟ یا برعکس، اصلا از نتیجه کوتاه کردن مو‌ی‌تان راضی نیستید؟ آرایشگران حرفه‌ای همیشه رازهایی درباره کوتاه کردن مو و آرایش مو می‌دانند که آن را به عنوان فوت آخر کوزه‌گری برای خودشان نگه می‌دارند. در این مطلب ۱۱ نکته مهم از آن نکاتی را که آرایشگران به شما نمی‌گویند برایتان فاش می‌کنیم...
● نبایدهای شش‌گانه
۱) نباید در زمان بحران‌های جسمی و روانی به آرایشگاه رفت
اگر به طور ناگهانی عشق‌تان را از دست داد‌ه‌اید یا از کار اخراج شد‌ه‌اید یا با نزدیک‌ترین دوست‌تان دعوا کرده‌اید، بدانید که اصلاً وقت خوبی برای رفتن به سلمانی و تغییر مدل موهایتان نیست چون احساسات‌تان می‌تواند روی تصمیم‌گیری‌هایتان اثر بگذارد و مدلی انتخاب بکنید که بعدها پشیمان شوید.
۲) نباید انتظار داشته باشید که آرایشگرتان بتواند فکرتان را بخواند
آرایشگرتان نمی‌تواند به شما بگوید که چه می‌خواهید. اگر واقعاً هیچ نظری ندارید، ابتدا برای مشاوره وقت بگذارید نه برای سلمانی. طی مشاوره می‌توانید با دیدن مدل‌ها و عکس‌های مختلف و بیان نیازهایتان، مدل موی خود را انتخاب کنید.
۳) نباید انتظار داشته باشید که تغییر مدل ناگهانی، موهای شما را به کلی تغییر دهد
یک آرایشگر خوب ظاهرتان را خوشایندتر خواهد کرد. می‌تواند بافت طبیعی موهای شما را به بهترین حالت ممکن اش درآورد اما هیچ‌گاه بافت مو، چهره یا زندگی‌تان را به کلی تغییر نخواهد داد.
۴) نباید خودتان را درگیر جزئیاتی کنید که آرایشگر روی موهایتان انجام می‌دهد
اگر شما فرق وسط باز می‌کنید و این مطلب را به آرایشگرتان هم گفته‌اید، به این معنی نیست که او باید اصلاح مویتان را هم از وسط شروع کند. به آرایشگرتان اطمینان کنید و به یاد داشته باشید که وقتی مدل موی موردنظرتان را به او اطلاع داده‌اید، بقیه کارها به عهده وی می‌باشد.
۵) نباید دیر بروید آرایشگاه
یکی از بهترین آرایشگرها می‌گفت که چقدر ممکن است دیر رسیدن مشتری همه برنامه‌های آرایشگر را به هم بریزد: «اگر ۱۰ دقیقه دیر بیایید، ۱۰ دقیقه دیگر هم لازم است که برای سلمانی آماده شوید، چای یا قهوه‌ای بنوشید و به محل مورد نظر بروید و تنها استرس برای آرایشگر می‌ماند که چطور با زمانی کمتر بهترین اصلاح مو را برای شما انجام دهد.»
۶) نباید دوستان‌تان را هم با خود ببرید
وقت آرایشگاه برای شماست، نه برای دوستان‌تان. آرایشگری می‌گفت: «اگر دوستان فرد در حین انجام سلمانی آنجا باشند، کارها به هم خواهد ریخت.» همچنین باعث می‌شود که آرایشگر فکر کند نه تنها باید شما را راضی کند، بلکه باید کاری کند که همراهانتان هم راضی شوند. این واقعاً منصفانه نیست.
● بایدهای پنج‌گانه
۱) باید آرامش داشته باشید
خیلی بهتر است که در زمان اصلاح مو آرام، راحت، خونسرد و خالی از استرس باشید تا بهتر بتوانید با آرایشگرتان صحبت کرده و مدل موی موردنظرتان را برای او تشریح کنید.
۲) باید تصویری از مدل موی موردنظرتان را همراه داشته باشید
همه آرایشگرهایی که ما با آنها صحبت کردیم عقیده داشتند که آوردن عکس بهترین راه برای بیان مقصودتان و تشریح مدل موی دلخواهتان است. حتی بعضی می‌گفتند آوردن عکس مدل موهایی که بدتان می‌آید و نمی‌خواهید هم بسیار مفید است. با این کار خیلی واضح تر علایقتان را بیان کرده و مدل موی موردنظرتان را به آرایشگر می‌فهمانید.
۳) باید بعد از آرایشگاه، نظر دوستان‌تان را بپرسید
با این کار می‌توانید نظر دوستان‌تان را هم جویا شوید و اگر خواستید، در دفعات بعدی، پیشنهادهای آنها را هم به کار بگیرید.
۴) باید سر موقع یا قبل از موعد مقرر در آرایشگاه حاضر شوید
با این کار نه تنها به آرایشگرتان نشان می‌دهید که به وقت او احترام می‌گذارید بلکه می‌توانید به او برای انجام کارش وقت کامل را بدهید تا راحت‌تر شما را به مدل موی رویایی‌تان برساند.
۵) باید قبل از کوتاه کردن موی‌تان به یک مدل خاص، نکات زیر را در نظر بگیرید:
▪ در نظر گرفتن فرم صورت (بیضی، گرد، مربع، مستطیل، مثلث، به شکل قلب (مثلث معکوس) و یا لوزی.
▪ جنس مو و شکل ظاهری مو
▪ سن و موقعیت اجتماعی شخص
▪ توجه به پرپشتی و کم‏پشتی موها
▪ چاقی یا لاغری شخص
▪ رعایت کردن میل و خواسته مشتری با راهنمایی آرایشگر
▪ رعایت فاصله مناسب به نحوی که آرایشگر بتواند با تسلط کامل کار خود را انجام دهد.
▪ طرز صحیح ایستادن آرایشگر به شکلی که از نظر بدنی حالت قائم استخوان‏بندی او تغییر نکند.
▪ تمیز و نم‏دار بودن موها هنگام کوپ، تقسیم‏بندی صحیح مو برای کوپ مورد نظر.
▪ معمولا قبل از کوپ باید موها را شست و با حوله آب اضافی آن را گرفت به طوری که حالت و فرم طبیعی موها کاملا مشخص شود. زیرا فرم و حالت طبیعی مو برای انجام کوپ کاملا ضروری است.
▪ به کار بردن وسایل کار مناسب (تیغ، قیچی، شانه) برای انواع کوپ و طرز صحیح استفاده و نگه‏داشتن آنها در دست.دکتر گلرخ ثریا
روزنامه سلامت