اگر به کودک‌تان بگوييد که مي‌خواهيد او را به آرايشگاه ببريد تا موهايش را کوتاه کند، ممکن است با واکنش‌ غيرمنتظره‌اي روبه‌رو شويد...

گاهي هم کودک کنجکاو مي‌شود که بداند آرايشگاه کجاست و با شوق و ذوق تا سالن آرايشگاه همراه‌تان مي‌آيد. اما معمولا به محض ديدن آن محيط شلوغ و پر از آدم غريبه و قرچ‌قرچ قيچي، واکنش‌هاي غيرمنتظره‌اي از خودش نشان مي‌دهد. شايد هم اجازه بدهد که آرايشگر بدون هيچ دردسري موهايش را کوتاه کند. فکر مي‌کنيد در ذهن فرزندتان چه مي‌گذرد که در برخورد با آرايشگر، اين رفتار‌ها را از خود نشان مي‌دهد؟

کودک روي صندلي مي‌نشيند و آرايشگر پيش‌بند را برايش مي‌بندد. همين موقع است که فرزندتان در ذهن کودکانه‌اش مي‌انديشد: «نکند موهايم ديگر درنيايد؟ اصلا اين آدم غريبه کيست که نمي‌گذارد مامان و بابا کنارم باشند؟ چرا موهايم را مي‌کشد؟ نکند گوشم را ببرد و...» پس بهتر است قبل از اينکه کوچولوي‌تان با اين افکار گمراه شود، شرايط لازم براي رفتن به آرايشگاه را برايش فراهم کنيد. چگونه؟ با عمل به 10 توصيه زير:


ابزار آرايشگري برايش بخريد: قبل از بردن فرزندتان به آرايشگاه، همه وسايل مورد استفاده در کوتاه کردن مو را به او معرفي کنيد و مراحل کار را برايش توضيح دهيد. مي‌توانيد با هم به فروشگاه برويد و براي او شانه، قيچي و پيش‌بندي خوش‌‌آب‌ورنگ و مورد علاقه خودش تهيه کنيد.

زمان مناسبي را انتخاب كنيد: چه خودتان بخواهيد موهاي فرزندتان را کوتاه کنيد، چه آرايشگر؛ بالاخره بايد کودک را به تدريج در جريان قرار دهيد تا آمادگي لازم را کسب کند. به هيچ‌وجه زمان‌هايي که مي‌دانيد فرزندتان خسته و بي‌حوصله است (مثلا بعدازظهر‌ها) برايش وقت آرايشگاه نگيريد. ببينيد کوچولوي‌تان کي سرحال‌تر است. بعد از خوردن يک صبحانه خوشمزه، شايد زمان مناسبي براي آرايشگاه رفتن باشد.

اولين وقت آرايشگاه را بگيريد: اگر اولين‌بار است که فرزندتان را به آرايشگاه مي‌بريد يا او از آرايشگاه و کوتاه شدن موهايش مي‌ترسد، از قبل ذهن او را آماده و به آرايشگاه و زيبا شدن علاقه‌مندش کنيد. به عنوان نمونه، در اينترنت يا مجلات، عکس‌هايي را از بچه‌هايي که موهاي‌شان را کوتاه کرده‌اند، پيدا کنيد و به فرزندتان نشان دهيد و در مورد هر مدل مو برايش توضيح دهيد. مي‌توانيد يک داستان زيبا هم درباره کودکي که به آرايشگاه رفته، برايش بسازيد يا به او قول بدهيد که بعد از کوتاه کردن موهايش با جايزه‌اي غافلگيرش خواهيد کرد.

دختر‌بچه‌ها بيشتر دردشان مي‌آيد: معمولا موهاي دختربچه‌ها بلندتر از پسربچه‌هاست. قبل از رفتن به آرايشگاه، فرزندتان را به حمام ببريد و به موهايش نرم‌کننده بزنيد و در آرايشگاه، خودتان موهايش را شانه کنيد تا در اثر بي‌حوصلگي آرايشگر، موهايش کشيده نشود و گريه و بدقلقي و لج‌بازي‌هاي کودکانه آغاز نشود.

مدل مويي مناسب انتخاب کنيد: مدل مويي را که در ذهن داريد، به روشني براي آرايشگر توضيح دهيد و اگر مدل مورد نظرتان خيلي عجيب غريب است، حتما تصويري از آن را پيدا کنيد يا خودتان براي آرايشگر بکشيد. به‌علاوه، اگر آرايشگر مي‌گويد مدل خاصي که شما مي‌گوييد به صورت فرزندتان نمي‌آيد، پافشاري را کنار بگذاريد و با مشورت با آرايشگر، مدلي مناسب‌ انتخاب کنيد.

وقتي کوچولو مي‌ترسد: حتما آرايشگر با‌حوصله‌اي را انتخاب کنيد تا اگر فرزندتان از نشستن بر صندلي آرايشگاه ترسيد با او کنار بيايد و اجازه دهد کمي‌ در آرايشگاه بماند تا به محيط عادت کند. اگر کودک را به زور بر صندلي بنشانيد و موهايش را کوتاه کنيد خاطره‌اي بسيار بد را در ذهنش ثبت خواهيد کرد.

ديگران را برايش مثال بزنيد: هنگامي‌که در آرايشگاه هستيد، مشتريان را به او نشان دهيد و از زيباتر شدن آنها بعد از کوتاهي مو‌ها تعريف کنيد و به او اطمينان بدهيد که کوتاه کردن مو خطري برايش ندارد.

اگر راضي نمي‌شود: اگر فرزندتان تحت هيچ عنواني اجازه نمي‌دهد موهايش را کوتاه کنيد و با گريه‌هايش آسايش ديگران را سلب کرده، با او لجبازي نکنيد. يادتان باشد فلز تيزي مانند تيغ و قيچي قرار است نزديک پوستش بيايد. از آرايشگر معذرت‌خواهي کنيد و او را به خانه ببريد و اين بار از او بپرسيد از چه مي‌ترسد و سعي کنيد دليل ترس‌هايش را برايش روشن کنيد و ترسش را بريزيد.

از تجارب دفعه قبل درس بگيريد: قبل از گرفتن وقت مجدد از آرايشگاه، فرزندتان را آماده کنيد. بپرسيد که دوست دارد شرايط چگونه باشد و تا حد امکان خواسته‌هايش را برآورده کنيد. اگر لازم است مي‌توانيد خودتان هم با او موهاي‌تان را کوتاه کنيد.

نوزادان و نوپايان را چگونه به آرايشگاه ببريم: موهاي بلند الکتريسته ساکن دارند و مي‌توانند وز شوند و فرزندتان را ناراحت کنند. پس موهاي نوپايتان را زياد بلند نکنيد. موهاي نوزاد آنقدر بلند نمي‌شود که به آرايشگاه احتياج داشته باشيد. مي‌توانيد خودتان در خانه جلوي موهاي او را کوتاه کنيد. از قيچي‌هاي خيلي تيز استفاده نکنيد. موي نوزاد نرم است و قيچي‌هاي کاغذبري براي کوتاه کردن آنها مناسب‌اند. به علاوه براي اينکه فرزندتان نترسد مي‌توانيد وقتي خواب است اين کار را انجام دهيد.

منبع: ehow