جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: موهاي فرورفته در پوست يکي از شايع‌ترين شکايات در اصلاح کردن است

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض موهاي فرورفته در پوست يکي از شايع‌ترين شکايات در اصلاح کردن است

  موهاي فرورفته در پوست يکي از شايع‌ترين شکايات در اصلاح کردن است.


  اغلب آقايان به خصوص اگر سياه‌پوست باشند، مانند مردم جنوب کشورمان که پوست تيره‌تري دارند، چنين تجربه ناخوشايندي را داشته‌اند. امروز مي‌خواهم عوامل ايجادکننده اين مشکل و راه پيشگيري از آن را برايتان بيان کنم. هر چه موهاي شخص مجعد و خشن باشد، امکان برگشتن نوک آن به عقب پس از اصلاح و فرو رفتن در پوست بيشتر است و نوک موي فرو رفته در پوست متورم شده و با اصلاح دوباره، بدتر نيز مي‌شود. در موارد ديگر، اصلاح مکرر به فواصل کوتاه در جهت خلاف رويش موها مي‌تواند عامل اين مشکل باشد. زبري و خشن بودن سطح مو در هنگام قطع شدن نيز عامل ديگري است که در تو رفتگي موها موثر است و امکان درگير شدن با پوست اطراف و روي پياز مو و تشکيل موي فرو رفته را مي‌افزايد. استفاده از ريش‌تراش‌هاي دو تيغه موجب اعمال فشار بيشتر و قطع مو در يک حالت زاويه تنگ و تيز مي‌شود. موهاي تيز و داراي زاويه بسته بيشتر به حالت فرو رفته درمي‌آيند. اگر شما از موهاي فرو رفته در پوست رنج مي‌بريد، بايد از روش ديگري براي اصلاح استفاده کنيد. از تراشيدن موها در جهت خلاف رويش آنها، اصلاح مکرر و فواصل کوتاه (به خصوص در ناحيه گردن) پرهيز کرده و از تيغ‌هاي تيز استفاده کنيد. مکرر اصلاح کنيد ولي فواصل ميان جلسات اصلاح کوتاه نباشد. اگر با وجود همه اين مسايل هنوز از موهاي فرورفته در پوست رنج مي‌بريد، با پزشک متخصص پوست مشورت کنيد. شايد پزشک به شما توصيه کند که اصلاح کردن را براي مدتي متوقف کنيد تا زمان کافي براي رفع تحريک و از بين رفتن عفونت ثانويه به پوست داده شود. ممکن است پس از اين مدت، اصلاح کردن را بدون مشکل از سر بگيريد. در موارد خيلي شديد هم امکان دارد پزشک، الکتروليز يا استفاده از ليزر دربرداشتن دايمي موهايي که فرورفته‌اند را توصيه کند.


  بعضي از مردان سياه‌پوست به جاي روش‌هاي مکانيکي اصلاح، از يک کرم شيميايي موبر استفاده مي‌کنند که از دست اين مشکل رها شوند.

  دکتر اعلمی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يک نکته، يک پزشک
  پس از اصلاح صورت


  شايد براي شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از اصلاح موهاي صورت يا بدن‌تان، شاهد رويش موها در جهت غيرمتعارف و يا رويش آنها در زير پوست باشيد. يعني موي شما پس از رشد کوتاهي دوباره به داخل پوست برمي‌گردد و سر قلاب مانندي پيدا مي‌کند که اين برگشت مو به داخل پوست موجب التهاب يا آماس فوليکول مو (فوليکوليت) مي‌شود که علل متعددي براي آن وجود دارد. شايع‌ترين آن ميکروب‌ها هستند (يعني التهاب هميشه به علت وجود باکتري نيست.) وقتي که موها به سمت زير پوست رشد مي‌کنند، بعضي از افراد با نوک سوزن سعي در بيرون کشيدن آن مي‌کنند تا در هنگام اصلاح ريش و يا موهاي بدن در خانم‌ها، اصلاح کلي را داشته باشند. اين دستکاري‌ها به خصوص اگر نوک مو در قسمت تنه يا اندام تناسلي به داخل برگشته باشد و در عمق پوست به حالت کيست درآمده باشد، صحيح نيست چرا که از اين کيست پيلر؛ در اثر فشاري که به آن وارد مي‌کنيد يک مقدار چربي بيرون مي‌آيد و مي‌ترکد، گاهي اوقات ترکيدن جدار آن و پاره‌شدنش سبب مي‌شود نيروهاي دفاعي پوست مقاومت کنند و آن کيست کوچک را به يک توده آنژيوفيبروما که مانند تيله‌ا‌ي، سفت و در عمق پوست و چسبيده به بافت‌هاي اطراف است، مبدل سازند. اگر آن کيست کوچک را که فقط به علت ورود نوک مو به داخل پوست (با اينکه موي انسان براي نيروهاي دفاعي بدن آشناست اما نوک موي وارد شده به پوست را غريبه مي‌دانند و واکنش مي‌دهند) ايجاد شده بود، دستکاري نکنيد و به پزشک مراجعه کنيد تا ظرف يکي دو دقيقه، به صورت تخصصي آن را با جراحي مختصري بترکاند و مو را خارج سازد. اما آن تيله سفت اگر ايجاد شود، بايد دو ساعت تحت عمل جراحي قرار بگيرد و امکان دارد جاي آن نيز روي پوست‌تان بدمنظره شود. توصيه من براي پيشگيري از رويش‌ موهاي سر قلاب مانند، تغيير سبک اصلاح کردن است به خصوص پسرهاي نوجوان ريش‌هايشان را فقط در يک جهت اصلاح کنند. اگر خانوادگي رويش چنين موهايي در شما هست به پزشک مراجعه کنيد تا داروهاي ضد التهابي موضعي تجويز کند و پيش و پس از اصلاح بماليد.


  هفته نامه پزشک
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت