تيغ سالم فراموش نشودحج رويدادي است كه افراد زيادي را درگير خود مي‌كند. تنها 100 هزار زائر از ايران به اين سفر مقدس مي‌روند كه اگر خانواده‌هايشان را نيز حساب كنيم در مجموع چيزي نزديك به 800 هزار نفر از افراد جمعيت ما را مشغول به خود مي‌كند. چيزي كه از همه بيشتر مورد‌توجه اين جمع كثير است، سلامت زائران است كه خود دلمشغولي‌هاي فراوان ايجاد مي‌كند. اما نكاتي وجود دارد كه با اندكي توجه به آنها مي‌تواناز قيد بسياري از مصائب و مشكلات خلاص شد.
مثلا از مشكلات عمده اين سفر هم اتاق بودن زائران است. اين مسئله بجز بالا‌ بردن احتمال واگيري بيماري ها بين زائران ،ممكن است سبب ايجاد بيماري هم بشود.تصور كنيد در گرماي عربستان وقتي كسي از بيرون وارد اتاقي مي شود كه در آن كولر گازي روشن است، عرق سرو رويش را گرفته و ممكن است حتي رويش هم نشود كه به دوستانش بگويد كولر را خاموش كنيد.نكته ديگر غذاي زائران است. غذاي عمده در رستوران‌ها و غذا‌فروشي‌ها خورده مي‌شود. افرادي كه از آسياي جنوب شرقي مي‌آيند بيشتر به دست فروشي مواد خوراكي مي پردازند وحتي براي اينكه بسياري از خرج‌هاي خود را در اين سفر دربياورند، دست به فروش غذاهاي خود در كنار خيابان مي‌زنند. خودتان تصور كنيد كه كسي كه از صبح تا بعد‌ از ظهر مشغول عبادت و زيارت است، ديدن شكل و شمايل اين غذا‌ها ‌برايش كافي است تا از خود بي‌خود شود و از آنها خريد كند. حتي اين غذاها تا حدودي خوشمزه نيز هستند. زائرين بايد توجه كنند كه اين غذاها بسيار آلوده بوده و فروشنده‌ها خودشان نسبت به اين ميكروب‌ها مقاوم شده‌اند و اگر ما اين غذاها را بخوريم قطعا دچار آلودگي ميكروبي مي‌شويم .
اما رسيديم به اصلي‌ترين قسمتي كه بايد روي آن تاكيد ويژه‌اي داشت و آن تراشيدن موي سر در هنگام حج است. من به تمام حجاج و زائران خانه خدا توصيه مي‌كنم كه حتما و حتما تيغ نو و تازه با خود به همراه داشته باشند. زائران نبايد به هيچ وجه از تيغ استفاده شده افراد ديگر استفاده كنند وهمچنين نبايد سراغ سلماني‌هاي محلي بروند .بهترين كار اين است كه سعي كنند حتي‌المقدور خودشان سر خودشان را بتراشند؛ زيرا بارها ديده‌ شده كه علاوه بر بيماري‌هاي خوني مثل ايدز و هپاتيت، بيماري‌هاي پوستي بسيار دهشتناك نيز از همين طريق منتقل مي‌شود. پس توصيه مي‌شود كه هر كس از همين جا يعني كشور خودش تيغ‌ و وسايل آرايشي‌اش را با خود ببرد. اما كساني كه نبايد در مقوله سلامت جا بياندازيم سالمندان هستند. ما پزشكان به افرادي كه سن خيلي بالا دارند توصيه مي‌كنيم كه به هيچ عنوان، به صرافت نيافتند تنها به سفر روند. به خاطر اينكه سالمندان در صورت مواجهه با استرس، فشار و بي‌خوابي دچار افت هوشياري مي‌شوند.
بيش از اين مجال سخن نيست وگرنه حرف بسيار است