دكتر حسين طباطبايي

متخصص پوست‌و‌مو و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران/درباره محصولات قبل و بعد از اصلاح صورت

آنچه آقايان بايد درباره اصلاح بدانند

جلوي آينه دستشويي بيشتر خانه‌ها، شيشه‌هاي قدونيم‌قد محصولات مخصوص اصلاح ريش و سبيل وجود دارد كه برخي قبل از اصلاح و برخي بعد از اصلاح استفاده مي‌شوند....

مي‌دانيد اين محصولات را بايد براساس چه شاخص‌هايي انتخاب كرد؟ مي‌دانيد هر كدام چه كاربردهايي دارند؟ اين نوشته، پاسخي است به اين پرسش‌ها.


روييدن ريش در صورت آقايان يكي از تظاهرات بلوغ جنسي است. اولين اصلاح صورت، يكي از مهم‌ترين عوامل و علايم دوران گذار از كودكي به مردي است. حالات روحي - رواني مانند فشارهاي عصبي، اضطراب و كار كردن زياد بر رشد ريش تاثيردارند. اعتياد به مصرف مشروبات الكلي در مردان غيرمسلمان، به وضوح رشد ريش را كاهش مي‌دهد. از آنجا كه رشد روزانه ريش 2 ميلي‌متر است، بنابراين در كساني كه ريش نمي‌گذارند اصلاح روزانه ضرورت دارد. در يك محاسبه ساده، مرداني كه هر روزه ريش خود را مي‌تراشند حدود 6 ماه از عمرشان را صرف اصلاح صورت خود مي‌كنند. تراشيدن روزانه ريش به پوست صورت و گردن صدمه مي‌زند و استمرار آن مي‌تواند مشكلاتي ايجاد كند. سطح خارجي پوست صورت و گردن نيز تحت فشار تيغ اصلاح، همه‌روزه كنده مي‌شود، قبل از اينكه به طور طبيعي سلول‌هاي اين لايه خارجي آماده دفع شدن باشند. اين عمل سرعت ساخته شدن پوست جديد را تا 35 درصد نسبت به حالت طبيعي افزايش مي‌دهد و سلول‌هاي پوستي كه به سرعت به سطح خارجي پوست رسيده‌اند آمادگي طبيعي تماس با عوامل محيطي (آفتاب، گرما، خشكي، سوز و سرما) را ندارند.


چرا محصولات اصلاح لازمند؟

به علت مصرف اودكلن و محلول‌هاي الكلي بعد از اصلاح، چربي پوست مستمرا حل مي‌شود و در نتيجه كاهش مي‌يابد. به علت مصرف خمير ريش و آب گرم حين اصلاح موقتا رطوبت پوست صورت افزايش مي‌يابد، بعدا سلول‌ها آب خود را از دست مي‌دهند و همچنين چربي‌هايي كه باعث حفظ و نگهداري آب پوست مي‌شوند كاهش مي‌يابند و بنابراين به‌طور مضاعف، آب پوست صورت از دست مي‌رود و پوسته‌پوسته و ناصاف به‌نظر مي‌رسد. در نتيجه، بعد از مدتي احساس جمع‌شدگي پيش مي‌آيد و در برابر ترشح عرق و چربي خود صورت و عوامل محيطي بسيار حساس و تحريك‌پذير مي‌شود. تراشيدن ريش به صورت روزانه در بعضي آقايان باعث فرورفتن موها در پوست صورت مي‌شود. در بانواني كه به‌طور مستمر موهاي پاي خود را اصلاح مي‌كنند چنين پديده مشابهي در ساق پايشان ديده مي‌شود. اصلاح ريش همراه با سلول‌هاي سطح خارجي پوست، باعث خراش‌هاي كوچكي در صورت مي‌شود. بنابراين لوازم مورد مصرف در ريش‌تراش و ناراحتي ناشي از آن يكي از مشكلات آراستگي در مردان است.


محصولات قبل از اصلاح

مهم‌ترين لوازم اصلاح، بعد از تيغ، ريش‌تراش برقي است كه براي تراشيدن موي ريش و بدن به كار مي‌رود. قبل از ريش‌زدن با تيغ مي‌توان به نحوي موي صورت را آماده كرد تا مشكلات و ناراحتي ناشي از تيغ به حداقل برسد. مزيت تراشيدن ريش با تيغ، ايجاد نرمي صورت و از ته زدن موها است ولي از طرفي مشكل بريدن و ايجاد خراش نيز مطرح است. محصولات ريش‌تراشي شامل صابون‌ها، خميرها و نرم‌كننده‌ها هستند. شستن صورت با آب گرم و صابون انجام اصلاح را آسان‌تر مي‌كند. در مواردي كه از ريش‌تراش برقي استفاده مي‌شود، بايد موهاي ريش سفت و سخت باشند بنابراين صورت بايد فاقد چربي باشد. براي كم كردن تحريك پوست، چربي‌هاي اضافي بايد از طريق مصرف مواد الكل‌دار كه به همين منظور ساخته شده‌اند، گرفته شود و مواد قابض جهت سفتي و زبري ريش به آن اضافه شده است.


حرفي از جنس بازار

صابون‌هاي اصلاح، همان صابون‌هاي معمولي دستشويي نيستند. اين صابون‌ها چرب‌تر،‌ جاذب‌تر و داراي اثر طولاني‌تر هستند. خميرريش‌هايي كه نياز به فرچه ندارند، مخصوص پوست‌هاي خشك و حساس هستند و نسبت به خميرريش‌هاي معمولي پوست را نرم‌تر مي‌كنند و صدمات ناشي از تيغ را به حداقل مي‌رسانند. خميرريش‌هايي كه كف ايجاد مي‌كنند، امولسيون‌هاي صابوني هستند كه حاوي 40 تا 50 درصد اسيدهاي چرب هستند. خميرريش‌هايي كه به صورت آئروسل هستند، حلاليت بسيار بالايي دارند و اثرات صابوني آنها حتي با آب سرد حداكثر است.

محصولات بعد از اصلاح

مصرف محلول‌ها و حوله‌هاي گرم مخصوص بعد از اصلاح، باقيمانده ذرات خميرريش را كاملا برطرف كرده و به پوست آرامش مي‌بخشد. مصرف لوسيون‌ها بعد از اصلاح باعث بازگشت pH اسيدي پوست (كه به علت خميرريش قليايي شده است)، قطع خون‌ريزي‌هاي خفيف در اثر بريدن و برطرف كردن بوي خميرريش مي‌شود. هر چند بعضي پوست‌ها هنگام اصلاح به آساني بريده مي‌شوند بنابراين اين دسته از مردان بايد بعد از هر اصلاح بلافاصله از محصولات بندآورنده خون حاوي سولفات آلومينيوم استفاده كنند. مصرف لوسيون‌ها بعد از اصلاح باعث بسته شدن مجدد منافذ پوست صورت كه به علت آب گرم گشاد شده بودند مي‌شود و از طرفي احساس سوزش، خون‌ريزي خفيف به علت بريدن و احساس ناخوشايند بوي خميرريش را از پوست برطرف مي‌كند. اين محلول‌ها كه حاوي الكل هستند، عفونت احتمالي در محل بريده شدن پوست صورت را از بين مي‌برند و احساس سوزش را به حداقل مي‌رسانند و هيچ‌گونه احساس ناراحتي بعد از اصلاح نبايد حس شود.