آداب اصلاح موها
دکتر حمید قاسمی پزشک عمومی


آداب اصلاح موها در کسانیکه به دنبال اصلاح دچار جوش و لک می‌شوند
یکی از مشکلات شایع دختران و پسران ضایعاتی است که به دنبال اصلاح بوسیله تیغ، اپیلیدی، بند و ... ایجاد می‌شود که در این مقاله به شرح راه‌های پیش‌گیری و درمان آن می‌پردازیم.
در آقایان به دنبال اصلاح صورت جوشهای ریز و قرمزی خصوصاً در ناحیه‌ی گردن بروز می‌کند که معمولاً دارای سوزش، خارش و درد هستند و گاهی باعث لک و تیرگی این ناحیه می‌شوند و اصلاحهای بعدی را دچار مشکل می‌کند. نوک باریک و تیز موی اصلاح شده، پس از رشد آن از زیر سطح پوست، مجدداً وارد پوست می‌شود و سبب القای واکنش جسم خارجی و ایجاد یک میکروآبسه می‌شود.
در خانم‌ها نیز به دنبال اصلاح موهای بدن دقیقاً همین مشکل ایجاد می‌شود و خصوصاً در ناحیه ساق پا باعث بروز جوش، خارش، درد و لک می‌شود.

راه‌های پیش‌گیری
حتی المقدور از تراشیدن موها از ته خودداری شود تا موهایی با نوک تیز به وجود نیاید. قبل از تراشیدن موها بهتر است از محلول‌های کاهش دهنده التهاب و مرطوب کننده استفاده کرد و موهای محل مورد نظر را خیس کرد (خصوصاً با آب گرم) و کمی محل را ماساژ داد تا موها راست تر بایستند. نوک موهایی را که به داخل پوست رفته‌اند خارج کنید. به این منظور یک مسواک با موهای نرم را با حرکات مارپیچی روی پوست کشید و یا از یک سوزن که با الکل تمیز شده باشد استفاده کرد اینکار را قبل از اصلاح و قبل از خواب انجام دهید.

موها را در جهت رشد آن‌ها بتراشید و از کشیدن پوست موقع اصلاح و تراشیدن در جهت مخالف رشد مو خودداری کنید. پس از اصلاح باید از یک لوسیون مرطوب کننده یا لوسیونهای بعد ازاصلاح مناسب استفاده کنید. اگر با همه این تمهیدات مشکل حل نشد، مدتی از اصلاح این منطقه خودداری کنید و با فاصله اصلاح کنید. در نهایت یکی از بهترین راه‌حل‌های درمان از بین بردن موها بوسیله لیزر است که هم برای ناحیه گردن آقایان و هم برای ناحیه ساق پای خانم‌ها قابل انجام است.

برای پیش‌گیری از بروز ضایعات خصوصاً درمان لک بعد از اصلاح درمان‌های اختصاصی وجود دارد که حداقل 3-1 ماه باید استفاده شوند تا کاملاً برطرف شوند. در همین جا ذکر ایننکته ضروری است که بهترین راه خلاصی از موهای زائد بدن در هر نقطه (صورت، زیر بغل، پشت گردن و افراد پرمو) استفاده از لیزر موی زائد، خصوصاً سیستم‌های جدید cipl است.