جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 14 مجموع

موضوع: قد کوتاه کودکان و نوجوانان( اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض قد کوتاه کودکان و نوجوانان( اخبار و گزارشات)

  علل کوتاهی قد از دیدگاه متخصصین اطفال

  اشکال مختلف سیر طبیعی
  سرشتی( تاخیر سن استخوانی)- ژنتیک( کوتاهی قد خانوادگی)


  کمبود هورمون رشد مادرزادی:
  کمبود منفرد هورمون رشد- همراه با سایر کمبود های هورمونی هیپوفیز- همراه با نقایص خط وسط- آژنزی هیپوفیز- همراه با نقایص ژنی

  کمبود اکتسابی هورمون رشد:
  سرطان های هیپوفیز/هیپوتالاموس- هیستوسیتوز سلول لانگر هانس- عفونتهای سیستم عصبی مرکزی- گرانولوم ها- صدمات سر( موقع تولد و پس از آن)- اشعه به هیپوتالاموس/ هیپوفیز- حوادث عروقی دستگاه عصبی- هیدروسفالی- خود ایمنی- کوتولگی روانی اجتماعی( کمبود فونکسیونل gh)- درمان با امفتامین برای ازدیاد فعالیت

  بقیه علل غددی:
  کوتوله های laron( افزایش هورمون رشد ولی کاهش igf-1)
  pygmies( هورمون رشد و igf-ii طبیعی ولی کاهش igf-i)
  کم کاری تیروئید
  ازدیاد گلوکورتیکوئید: درونی- خارجی
  دیابت قندی با کنترل ضعیف
  دیابت بی مزه( بدون درمان)
  راشیتیسم مقاوم به ویتامین d هیپوفسفاتمیک
  هیپر پلازی مادرزادی آدرنال مرد ساز( کودک بلند قد ولی بزرگسال کوتاه قد)

  دیسپلازی های استخوانی
  استئوژنز ایمپرفکتا- استئو کندروپلازی

  بیماریهای ذخیره لیزوزومی
  موکوپلی ساکاریدها- موکولیپیدوزها

  سندرم های کوتاهی قد
  سندرم ترنر( دیس ژنزی گناد ها)
  سندرم نونان( سندرم پسودوترنر)
  تریزومی های اتوزومال 13- 18- 21
  سندرم پرادر ویلی
  سندرم لارنس-مون یا باردت-بیدل
  ناهنجاریهای اتوزومی
  سندرم های دیس مورفیک( راسل سیلور, کرونلیا دولانژ)
  پسودو هیپو پاراتیروئیدیسم

  بیماریهای مزمن
  بیماری های قلبی: شانت چپ به راست-نارسائی قلبی-
  بیماریهای ریوی:فیروز کیستیک- آسم
  بیماریهای دستگا ه گوارش:سوءجذب( مثل سلیاک)- اختلالات بلع- بیماریهای التهابی روده- بیماریهای کبدی
  بیماریهای خونی: آنمی داسی شکل- تالاسمی-
  بیماریهای کلیوی: اسیدوز توبولر کلیوی- اورمی مزمن-
  اختلالات ایمونولوژیک: بیماریهای بافت همبند- آرتریت روماتوئید جوانان
  عفونت مزمن: ایدز-
  عدم تحمل فروکتوز مادرزادی

  سوء تغذیه: کواشیو کور- ماراسموس- کمبود آهن- کمبود روی- بی اشتهائی به علت شیمی درمانی سرطان ها

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  کوتاهي قد در کودکان همواره مورد نگراني اولياي آنها بوده و سبب مي شود تا پيگيري و مراقبتهاي بيشتري را براي پي بردن به علت و درمان آن انجام دهند .
  منظور از کوتاهي قد آن است که در يک کودک ، اندازه قد در شرايط يکسان از نظر جنس ، سن و نژاد ، از ساير کودکان کوتاهتر باشد . در برخي موارد نيز کندي رشد در جوار کوتاهي قد به طور اشتراکي وجود دارد . بلندي بيش از اندازه ي قد نيز نگران کننده است .
  علل کاهش رشد و کوتاهي قد در کودکان :

  کاهش ميزان مصرف تغذيه ي مادر باردار و مشکلات رواني و اجتماعي مادر در تغذيه و پرورش کودک ، روماتيسم مفصلي ، بي اشتهايي ، مشکلات رواني واجتماعي کودک ، ژنتيک ، بيماريهاي مادرزادي ، اختلال در عمل هورمونها يي چون هورمون رشد (جي اچ ) ، فوق کليه پرولاکتين ، ال اچ ، اف اس اچ وهورمونهاي تيروئيد ( غده هيپوفيز در مغز به عنوان مهمترين علت هورموني در ايجاد کوتاهي قد دخالت دارد ودر صورتي که اين غده در توليد هورمون رشد ، سستي نشان دهد کوتاهي قد رخ مي دهد ).

  علل بلندي قد:

  ژنتيک ( سرشتي ) ، اختلالات ژنتيکي مادرزادي ( سندرم مارفان وسندرم کلاين فيلتر ) ، ازدياد توليد هورمون رشد از غده ي هيپوفيز مغز ( جي اچ ) که به ژيگانتيسم شهرت دارد ، اختلالات تيروئيدي .

  پيشگيري و درمان :

  براي اينکه کودکان با اختلالات قد و رشد دچار نشوند بايد آزمايشات طبي و معاينات و ارزيابي رشد و وزن کودک را به صورت منظم انجام داد . و بايد شرايطي بوجود آيد که مشکلات روحي و رواني کودک و مادر به حداقل برسد ودر صورتي که از تغذيه مناسب برخوردار نيستند برنامه غذايي مناسبي برايشان تهيه شود .

  استفاده از لبنيات ، حبوبات ، ميوه و بويژه سبزيجات که که تهيه ي آن مستلزم هزينه زيادي نيست ، بسيار ضروري است .

  1- نبايد از داروهاي ممنوعه استفاده شود .

  2- مشاوره ازدواج به ويژه ازدواج فاميلي را بسيار جدي بگيريد .

  3- در ماههاي اول تولد و تا 2 سالگي بايد در مورد رشد کودک ، وزن و قد او حساسيت بيشتر نشان داد و او را همسن و سالهايش مقايسه کرد .

  4- در صورت مشکوک بودن از نظر قد و سن و نژاد نسبت به ساير کودکان ، بايد به پزشک مراجعه کرد تا به درمان کودک بپردازد .  تغذيه بد و طول قد مردم

  محمد اسماعيل اکبری، معاون سلامت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی گفت نامناسب بودن کيفيت تغذيه در کشور طی چند سال اخير، باعث کاهش ۵ / ۲ سانتی قد مردم در کشور شده است.

  به گزارش ايرنا، وی امروز افزود انسان محور توسعه پايدار است و بخش کشاورزى يکی از مولفه هاى بزرگ اين توسعه به شمار می رود.

  آقای اکبری در عين حال گفت امروزه، کشور داراى سالم ترين گندم در منطقه است که اين امر نشان از روند مثبت کار در اين زمينه دارد  آمريکا از بسياری جهات در جهان ممتاز است، اما مردم آن کشور به لحاظ تناسب اندام از برخی کشورها به خصوص اروپايی ها عقب می افتند.

  پروفسور جان کوملوس، يک متخصص آلمانی، با تحليل داده های مربوط تقريبا 250 هزار نفر طی 200 سال گذشته به اين نتيجه رسيده است.

  وی دريافت که درحالی که اروپايی ها به طور فزاينده ای بلندتر می شوند، رشد آمريکايی ها از اين نظر "متوقف" شده است.

  در قرن نوزدهم، هلندی ها به طور متوسط نزديک به 8 سانتيمتر از آمريکايی ها کوتاه تر بودند، اما آنها اکنون به طور متوسط حدود 8 سانتی متر بلندترند.

  پروفسور کوملوس، استاد اقتصاد در دانشگاه مونيخ، قامت گروهی از افراد شامل سربازان جنگ کرايميا در اروپا، برده های آمريکا و مردان امروز نروژی را بررسی کرد.

  او دريافت که در زمان جنگ استقلال آمريکا در سال 1775، ميانگين قد مردان آمريکايی 175سانتيمتر، يعنی تقريبا 5 سانتيمتر بلندتر از ميانگين قد مردان بريتانيايی بود.

  اما اکنون ورق برگشته و مردان بريتانيايی تقريبا يک و نيم سانتيمتر از مردان آمريکايی، که اکنون به تقريبا 178 سانتيمتر رسيده اند، بلندتر هستند.

  اما اختلاف هلندی ها و آمريکايی ها حتی از اين نيز بيشتر است، به طوری که ميانگين قد هلندی ها اکنون از 185 سانتيمتر تجاوز می کند.

  پروفسور کوملوس گفت که کشورها اهميت افزايش چاقی را درک کرده اند، اما به اين مساله که قامت يک ملت چه اطلاعاتی درباره وضعيت سلامت آن در اختيار دانشمندان می گذارد کمتر توجه شده است.

  کيفيت تغذيه و ساير عوامل

  وی گفت دسترسی به خدمات بهداشتی و نظام رفاه اجتماعی، کيفيت مراقبت از زنان باردار و نوزادان، وضعيت اجتماعی و تغذيه متعادل، جملگی بر قامت انسان تاثير می گذارند.

  به گفته او بلندتر بودن هلندی ها احتمالا به خاطر آن است که آنها "از بهترين مراقبت ها در جهان" پيش و پس از تولد برخوردارند.

  در مقابل، در حدود 40 ميليون آمريکايی (از ميان تقريبا 300 ميليون نفر) از بيمه بهداشتی محرومند.

  پروفسور کوملوس به بی بی سی گفت: "علل نهفته در پس اختلاف قد معمای بزرگی است."

  اما وی گفت که احتمال دارد که تفاوت های اجتماعی، اقتصادی و پزشکی ميان اروپا و آمريکا سبب اين اختلاف شده باشد.

  او گفت: "به نظر ما می توان آن را به عواملی چون مراقبت های بهتر پزشکی در کشورهای اروپای غربی و شمالی، و دسترسی بهتر به نظام رفاه اجتماعی مرتبط دانست."

  "همچنين توزيع درآمد در کشورهای اروپای غربی و شمالی متوازن تر است."

  وی در نشريه "مقالات اقتصادی" (Economic Literature) نوشت: "در آمريکا نگرانی زيادی نسبت به اپيدمی چاقی ابراز می شود، زيرا متوجه پيامدهای آن برای سلامتی هستند، اما اين واقعيت که مشخصات اندام آمريکايی ها نسبت به اروپايی پس رفته است تقريبا از انظار پنهان مانده است."

  "در ظرف نيم قرن گذشته آمريکايی ها بی آنکه کسی متوجه باشد از لحاظ اندام دچار تحولی واقعی شدند. در حوالی که آنها در حوالی جنگ جهانی دوم هنوز بلند قامت ترين مردم جهان بودند، اکنون در آغاز قرن 21 به يکی از چاق ترين ملل جهان بدل شده اند."

  اماندا واين، از انجمن تغذيه بريتانيا، گفت: "عوامل زيادی بر قد انسان اثر می گذارد که از جمله عوامل موروثی است، اما تغذيه عامل مهمی به حساب می آيد."

  "دسترسی مردم آمريکا به مواد غذايی بسيار سهل است، آنها از مواد غذايی محروم نيستند. اما اينکه سالم غذا می خورند يا نه بحث ديگری است. تغذيه خوب برای سلامت کلی انسان اهميت زيادی دارد."

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  کاهش رشد کودکان ايراني


  انستيتو تغذيه و صنايع غذايي کشور در گزارشي اعلام کرد: حدود 75 درصد کودکان زير 5 سال کشور دچار افت رشد هستند و استفاده نکردن از غذاي کافي بخصوص در 2 ماه اول زندگي اثرات جبران ناپذيري بر رشد کودکان دارد.
  حدود 75درصد کودکان زير 5سال کشور دچار افت رشد هستند که اين وضعيت از حدود 6 ماهگي شروع و در 18 ماهگي به اوج خود مي رسد، در حالي که نيازهاي غذايي کودکان بويژه در 2 سال اول عمر آنقدر ناچيز است که نمي توان اين ميزان افت رشد را به عوامل اقتصادي خانواده نسبت داد.
  بخش عمده مشکل رشد نه به دليل فقر خانواده بلکه به خاطر ناآگاهي و مهارت ناکافي والدين بويژه مادر يا مراقب کودک براي پرورش اوست.
  بنا بر اين گزارش ، حدود 170هزار کودک زير 5سال کشور دچار لاغري متوسط و شديد به علت قرار گرفتن در بحران حاد کم غذايي يا ابتلا به بيماري هاي حاد و مزمن هستند.
  همچنين حدود 800هزار کودک زير 5سال دچار کوتاهي قد شديد يا متوسط تغذيه اي هستند. اين کودکان به علت محدوديت دسترسي به غذا، تناوب دستيابي به انواع خاص از غذاها (به دليل تغييرات فصلي) ابتلا به بيماري هايي همچون اسهال ، عفونت هاي حاد تنفسي و بيماري هاي انگلي قدشان کوتاه تر از آن مقداري است که سنشان ايجاب مي کند.
  تقريبا 540هزار نفر از کودکان زير 5سال به علت سوئتغذيه ، وزن مناسب براي سن خود ندارند. کم وزني و سوئتغذيه مزبور ممکن است از محدوديت هاي نسبي ، مستمر يا گاه به گاه در دسترسي به غذا، تناوب سلامت و بيماري ، تداوم بيماري هاي ضعيف شده و مزمن و انجام نشدن مراقبت هاي بهداشتي ناشي شده باشد.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  قامت کوتاه به صورت قد کمتر از حد طبیعی نسبت به سایر اطفال با همان جنس و سن و نژاد و فامیل گفته میشود. اجازه دهید این پیشنهاد را به شما داشته باشم که نگران این نباشید که فرزند شما در حال حاضر چه قدی را دارد چون خیلی از کودکان در هنگام رشد مثل هم سن و سالان خود رشد ندارند و لی به مرور زمان و با رسیدن به سن بلوغ و بلکه بیشتر مثل دوستان خود میشوند و یا حد اقل به پای والدین خود میرسند. قد متوسط اصلاح شده والدین عبارت است از متوسط قد والدین منهای 6.5 سانتی متر برای دختران و بعلاوه 6.5 سانتی متر برای پسران. عدد نهایی مثبت منفی 8 سانتی متر محدوده ای خواهد بود که فرزندان در دوران بلوغ در آن محدوده خواهند بود. بنا براین ما انداره قد فرزندان شما را برای سن بلوع در حدود 154.5 تا 168.5 حدس میزنیم.

  ولی برای این که شما را بیشتر امیدوار کنیم ..نتایج تحقیقات چنین میگویند که تغذیه مهمترین عامل رشد کودکان است و در وحله بعدی مسایل عاطفی هست بطوری که متوجه شده اند ژاپنی هایی که به آمریکا مهاجرات کردهاند نسبت به هم س نو سالانشان قد وقواره بالاتری داشته اند و این نیست مگر تغذیه بهتر و مخصوصا مصرف شیر و لبنیات ...حد اقل 3 لیوان در روز.

  اگر نگاهی هم به تحقیقاتی که در این مورد انجام شده بیندازید... گزارشاتی میبینید که متاسفانه دختران ما نسبت به دهه های گذشته کوتاهتر شده اند . کارشناسان علت آن را سوء تغذیه دانسته اند . من امیدوارم هم وطنان فارسی زبانمان با شرکت در این بحث به گرمترشدن و پربار تر کردن هرچه بیشتر این بحث کمک کنند.

  یک سایت بسیار جالب که میتونه بخوبی به شما کنه که حدس بزنید دقیقا فرزند شما تا چه قدی رشد خواهد کرد. البته به زبان انگلیسی هست که امیدوارم کمی انگلیسی بدونید..سایت ایران سلامت در نظر دارد همه این سرویسها را برای هم وطنان به فارسی برگردانده
  و با کمک اساتید برجسته مبادرت به راهنمایی درست هم وطنان بنمیاید.
  http://my.webmd.com/medical_informat.../heightpredict

  اما یک مطلب جالب توجه دیگه اینکه تا همین اواخر حسابی مردم را نهی میکردن از اینکه درسته که هورمون رشد ظاهرا کارش تنظیم رشد بدن هست ولی اینکه بخواهیم به کودکان هورمون رشد دهیم تا قد بچه های ما بالاتر بره کار اشتباهی هست.... ولی اخیرا محققان پی برده اند که برخلاف نظر محققان قبلی میتوان از این هورمون رشد استفاده کنیم.

  Short Kids Benefit From Growth Hormone

  http://my.webmd.com/content/article/92/101965.htm

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  45 درصد کودکان و نوجوانان ايراني دچار کوتاهي قد هستند

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


  نتيجه مطالعات در ايران نشان داده است 35 تا 45 درصد کودکان و نوجوانان با کوتاهي قد مواجه هستند.

  مينا کريمي کارشناس تغذيه در اين باره به خبرنگار ايسنا واحد علوم پزشکي ايران گفت: عمده‌ترين علت بروز کوتاهي قد در کشور، رژيم غذايي نامناسب به ويژه کمبود عنصر« روي» تشخيص داده شده است.

  وي افرود: با توجه به اين که عنصر روي بر عملکرد غده تيروئيد اثر گذارده و منجر به ترشح هورمون رشد مي‌شود، در نتيجه يکي از نشانه‌هاي کاهش ترشح هورمون رشد در افراد کمبود اين عنصر در بدن است.

  کريمي مصرف نان را بهترين تامين کننده عنصر« روي» مورد نياز بدن دانست و اظهار كرد: در تهيه بعضي از نانها به دليل مصرف جوش شيرين، اين عنصر از بين مي‌رود که به افراد توصيه مي‌شود از نان‌هاي سنتي بدون جوش شيرين استفاده کنند.

  وي در ادامه تصريح کرد: با افزايش مصرف مواد غذايي با منشاء دريايي همچون ماهي، ميگو و مواد لبني که سرشار از عنصر روي هستند، نيز مي‌توان نياز بدن به اين عنصر را تامين کرد.

  گفتني است: عنصر روي همچنين موجب تقويت سيستم ايمني بدن به ويژه در کودکان مي‌شود.

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  علل کوتاهی قد کودکان:

  کوتاهی قد فامیلی:
  سابقه خانوادگی همیشه وجود داره- در هر دو جنس دیده میشه- شکل و شمایل صورت طبیعی هست- تکامل جنسی طبیعی هست-
  سن استخوانی طبیعی هست-دندان ها طبیعی هستند- افزایش قند وجود ندارد-از نظر ژنی مشکل غیر عادی دیده نمیشود- هورمون تیروئید طبیعی هست-تحریک هورمون رشد طبیعی هست- فاکتور رشد شبه انسولینی 1 طبیعی هست- نیازی به درمان ندارد

  کوتاهی قد موقتی( تاخیر سرشتی-constitutional delay in growth)
  چنین مسئله ای در خانواده و فامیل زیاد وجود داره- در پسر ها بیشتر در دختر ها هست- شکل و شمایل صورت طبیعی هست- تکامل جنسی تاخیر داره- سن استخوانی تاخیر داره- دندان ها.. احتمالا تاخیر دارند- قند بالا وجود نداره- از نظر ژنی و کروموزومی طبیعی هست- افزایش هورمون تیروئید دیده نمیشه- با تحریک هورمون رشد.. ممکن است هورمون رشد بطور گذرا پائین یا طبیعی دیده بشه- فاکتور رشد شبه انسولینی 1... طبیعی نسبت به سن استخوانی اما پائین نسبت به سن تقویمی- از نظر درمان این مسئله باید به والدین و کودک اطمینان داده بشه که نهایتا به حد قد هم کلاسی ها و والدئنشون میرسند و گاهی لازمه که از استروئید های جنسی جهت شروع رشد جنسی در بیماران انتخاب شده استفاده کنیم

  کوتاهی قد بعلت بیماری سندرم ترنر:
  سابقه خانوادگی وجود نداره- فقط در دختر ها هست- صورت اینها .. یا طبیعی هست و یا اینکه صورت ویژه سندرم ترنر رو دارن- از نظر تکامل اندام های تناسلی به شکل قبل از بلوغ جنسی هستند- سن استخوانی تاخیر دارد- دندان ها طبیعی هستند-
  قند بالا ندارند- از نظر کروموزومی و ژنی غیر عادی هستند.. یعنی 45 x یا حذف نسبی کروموزوم x .. و یا بصورت موزائیک هستند- از نظر هورمون تیروئید ممکنه طبیهی باشه و ممکنه کم کاری اکتسابی دیده بشه- با تحریک هورمون رشد مقدار طبیعی دیده میشود- فاکتور رشد شبه انسولینی 1 .. طبیعی هست- از نظر درمانی.. کاری که میشه برای اینها انجام بدیم اینه که: هورمون های جنسی بدیم و یا اینکه هورمون رشد بدیم.. گاهی oxandrolone مفید است.

  کوتاهی قد کودک بعلت کمبود های عاطفی و جسمی و تغذیه ای:
  سابقه خانوادگی وجود نداره- در هر دو جنس دیده میشود- شکل صورت طبیعی هست- از نظر تکامل جنسی ممکن است تاخیر وجود داشته باشد- سن استخوانی معمولا تاخیر دارد.. خطوط توقف رشد دیده میشود-رشد دندان ها متغیر است- افزایش قند دیده نمیشود- از نظر ژنی و کروموزومی طبیعی هستند- هورمون تیرویید ممکنه طبیعی باشه یا پائین- با تحریک هورمون رشد مقادیر بالائی گزارش میشه- فاکتور رشد شبه انسولینی 1 پائین هست- کاری که میشه برای درمان اینها کرد اینه که شرایط زندگی و محیطی رو برای اینها بهبود بدهیم

  کم کاری هیپوفیز شامل کمبود گنادوتروپین ها( احتمالا همراه با کمبود ACTH یا TRF)
  سابقه خانوادگی نادر هست- در هر دوجنس دیده میشود- از نظر شکل صورت یا نابالغ هستند و یا دارای نقایص خط وسط هستند
  مثل کام شکری و یا هیپرپلازی اپتیک). از نظر تکامل جنسی تاخیر دارند- سن استخوانی تاخیر داره- دندان ها تاخیر دارن- ممکنه قند بالا داشته باشن یا نداشته باشن- از نظر ژنی طبیعی هستند- هورمون تیروئید اونها ممکنه پائین یا طبیعی باشه- پس از تحریک
  هورمون رشد مقدار اون پائین هست- فاکتور رشد شبه انسولینی پائین هست- برای درمان هم باید کمبود ها رو جبران کرد

  کم کاری تیروئید:
  از نظر سابقه خانوادگی ممکنه باشه یا نباشه- در هر دو جنس دیده میشه- صورت اینها خشن هست و ممکنه صورت خاص بیماران
  کم کاری تیروئید رو داشته باشن که اسمش هم کرتین-از نظر تکامل جنسی معمولا تاخیر وجود داره... اگر شدید باشه ممکنه بلوغ
  زودرس رخ دهد- سن استخوانی معمولا تاخیر دارد- دندان ها تاخیر دارد- قند بالا وجود نداره- از نظر کروموزومی طبیعی هستند- هورمون تیروئید اونها پائین هست- با تحریک هورمون رشد مقدار اون کم هست- فاکتور رشد شبه انسولینی مقدارش پائین هست- درمان هم با دادن هورمون تیروئید انجام میشه

  کوتاهی قد به علت وجود بیماری مزمن:
  از نظر سابقه خانوادگی ممکنه وجود داشته باشه ممکنه نباشه- در هر دوجنس دیده میشه-شکل صورت طبیعی هست- از نظر تکامل جنسی تاخیر وجود داره- سن استخوانی تاخیر داره- دندان ها طبیعی یا تاخیر دارن- قند بالا دیده نمیشه- از نظرژنی و کرومزومی طبیعی هستند- هورمون تیروئید طبیعی هست- اینکه وضع هورمون رشد با تحریک اون چی میشه متغیر هست- میزان فاکتور رشد
  شبه انسولینی پائین یا طبیعی هست..( بساه به وضعیت تغذیه ای)- از نظر درمانی هم کاری که میشه برای اینها انجام داد اینه که سوء اغذیه و نارسائی عضوی اونها رو درمان کنیم.. با دیالیز ویا پیوند ویا داروهای قلبی ویا انسولین

 7. #7
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  كمبود روي افراد را دچار كوتاهي قد مي‌كند

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تبريز
  سرويس: بهداشت و درمان - عمومي


  كمبود روي افراد را دچار كوتاهي قد مي‌كند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، عنصر روي يكي از مواد معدني كمياب است كه بعد از آهن بيشترين ميزان را در بدن داراست.

  كمبود آهن به همراه روي باعث كم خوني، ايجاد خستگي، ضعف عمومي، كوتاهي قد، ديررسي صفات ثانويه جنسي، عوارض پوستي، بزرگي كبد و طحال مي‌شود.

  روي بيشتر در غذاهايي با منبع حيواني و فرآورده‌هاي لبني، تخم‌مرغ و غلات يافت مي‌شود.

  عنصر روي يكي از عناصر تشكيل دهنده ميناي دندان است كه در آماده سازي غذا براي جذب اهميت دارد و در بافت‌هاي خوني، سيستم‌ دفاعي و عصبي، توليد مثل، پوست، عضلات، كبد، كليه‌ها، لوزالمعده و مخاط روده به وفور وجود دارد.

  روي جزو عناصر كمياب است كه مقدار آن در بدن انسان بالغ حدود دو سوم گرم است. مصرف روي جهت درمان سرماخوردگي، آب سياه، آرتريت روماتوئيد، آسم، بيماري قند، كم كاري غده تيروئيد، وزوز گوش، سندرم پيش از قاعدگي، بواسير، بوي بد دهان، عفونت ثانويه و ناتواني جنسي استفاده مي‌شود.

  كاهش كلسترول خوب بدن و افزايش كلسترول بد، اختلال در عملكرد سيستم ايمني بدن از عوارض مصرف زياد روي است.

 8. #8
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  تاثير مصرف ليمو شيرين در رشد کودکان


  کارشناسان علم تغذيه مي گويند: مصرف ليمو شيرين در رشد کودکان بسيار موثر است

  اين کارشناسان با اشاره به اينکه ليمو شيرين حاوي برخي از انرژي هاي مورد نياز بدن است، تاکيد کردند: جايگزيني مصرف يک ليوان ليمو شيرين در روز به جاي تنقلات فاقد ارزش غذايي، براي سلامت کودکان بسيار مفيد است

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نگاهي به وزن و قد كودكان بر روي نمودار رشد
  ▲تو چرا قد نمي‌كشي، بچه؟  در كشور ما تقريبا همه بچه‌ها، كارت پايش رشد دارند كه يك طرف آن كارت واكسن كودك است و در سمت ديگر آن سه منحني براي رسم رشد دور سر، وزن و قد كودك وجود دارد
  دكتر پريسا شباني
  <در جهان امروز ما به دليل اشتباهات زيادي كه مرتكب شده‌ايم، مقصريم. اما بزرگترين اشتباه ما يا بهتر بگويم جنايتي كه مرتكب شده‌ايم. <بي‌توجهي نسبت به نوزادان و كودكان> بوده است. بسياري از نيازها را مي‌توان به بعد موكول كرد، اما در مورد كودك اين‌چنين نيست زيرا همين لحظه استخوان‌هايش در حال تكميل و خونش در حال ساخته شدن و شعور و احساسش در حال رشد است. به همين دليل نيازهايش را نمي‌توانيم به فردا موكول كنيم. زيرا اسم او امروز است.>
  گابريلا ميسترال شاعر و برنده‌ جايزه نوبل در ادبيات
  يكي از بزرگ‌ترين بي‌توجهي‌هايي كه مي‌توان از آن نام برد، عدم توجه به وضعيت تغذيه و رشد كودكان است. يك نگاه بسيار ساده به وضعيت تغذيه كودكان كشور نشان مي‌دهد كه بخش عظيمي از بچه‌ها دچار افت رشد هستند و در بيشتر موارد، توجهي هم به اين افت رشد نمي‌شود، در حالي‌كه اگر اين كودكان به موقع شناسايي شوند و علت افت رشد آنها مورد بررسي قرار گيرد، مي‌توان به راحتي از بروز سوء تغذيه در آنها جلوگيري كرد. درست است كه سوءتغذيه يك مشكل چند بعدي است و عوامل متعددي مثل فقر، دسترسي نداشتن به غذا، ناآگاهي، عادت‌هاي غلط غذايي، بيماري، محيط آلوده و ناسالم و بسياري مسائل ديگر در ايجاد آن دخيل هستند ولي در كنار تمام اين موارد، افزايش آگاهي‌هاي تغذيه‌اي به‌ويژه در مادران و تغيير نگرش افراد جامعه و ايجاد رفتارهاي مناسب بهداشتي، تغذيه‌اي، نقش بسيار مهمي در بهبود وضعيت رشد كودكان و جلوگيري از ايجاد سوء تغذيه دارد.
  در كشور ما تقريبا همه بچه‌ها، كارت پايش رشد دارند كه يك طرف آن كارت واكسن كودك است. در سمت ديگر آن سه منحني براي رسم رشد دور سر، وزن و قد كودك وجود دارد. در مراكز بهداشتي، درماني، شهري و روستايي، بچه‌ها از زمان تولد به طور مرتب قد و وزن شده منحني رشد آنها رسم مي‌شود و در صورت نياز و مشاهده افت رشد اين كودكان براي معاينه و علت‌‌يابي به پزشك ارجاع مي‌شوند، اما همين كارهاي به نظر ساده كه گفته شد، در مراحل مختلفي با اشكال روبه‌رو مي‌شود، اشكالاتي كه اگر مادري بداند كه همين بي‌توجهي‌هاي جزئي مي‌تواند زمينه‌ساز سوءتغذيه و مشكلات بزرگ در كودك شود، هرگز باعث ايجاد آن نمي‌شود.

  اصل اول: مراجعه مرتب
  درست است كه در مراكز بهداشتي - درماني، كودكان در سه موعد مقرر به طور رايگان وزن مي‌شوند و منحني رشد آنها رسم مي‌شود، ولي لازمه اين كار اين است كه والدين براي كودك وقت بگذارند و به طور مرتب و سر موعد مقرر كودك را براياندازه‌‌گيري قد و وزن به مركز بهداشت ببرند. بسياري از والدين هستند كه به بهانه اينكه <ما بچه‌مان را پيش پزشك يا متخصص اطفال مي‌بريم> براي اين كار به مراكز بهداشتي مراجعه نمي‌كنند و البته دو، سه ماه اول هم كودك را پيش
  عوامل متعددي مثل فقر، دسترسي نداشتن به غذا، ناآگاهي، عادت‌هاي غلط غذايي، بيماري، محيط آلوده و ناسالم و بسياري مسائل ديگر در اختلال رشد دخيل هستند
  زشك مي‌برند و منحني كودك رسم مي‌شود، ولي كم‌كم به علت‌هاي مختلف مثل دقت نداشتن و گراني ويزيت و شلوغي مطب و… اين كار ترك مي‌شود و اولين سنگ بناي بي‌توجهي به كودك از همين جا گذاشته مي‌شود.,

  اصل دوم: آشنايي با نمودار رشد كودك
  دسته دوم، مادراني هستند كه نسبت به سري قبل، حساس‌ترند و زحمت كشيده و كودك را مرتب براي بررسي رشد نزد پزشك و يا به مراكز بهداشتي درماني مي‌برند ولي توجهي به نمودار رشد كودكشان ندارند. نمونه‌داري كه در كارت پايش رشد كودك كشيده مي‌شود در حالت طبيعي بايد به طور موازي با نمودارهاي استاندارد رسم رشد بر روي كارت رشد، بالا برود. در اين حالت مي‌توان گفت رشد كودك طبيعي است ولي در غير اين صورت با حالاتي مواجه هستيم كه نياز به توجه و دقت بيشتري وجود دارد.

  نمودار رشد آهسته به مدت طولاني
  در اين حالت كودك در هر مرحله رشد مي‌كند، ولي ميزان اين رشد در حد مطلوب نيست و شيب منحني كم شده است. در اين حالت اگر با پيگيري منظم، زود متوجه اختلال در منحني رشد شويم مي‌توانيم با توجه بيشتري به تغذيه كودك تا حدي رشد از دسته رفته او را جبران كرده و مانع توقف يا افت وزن او شويم.

  افقي شدن منحني رشد
  در اين حالت در دوبار پياپي كه كودك براي پايش رشد مراجعه مي‌كند، وزن او تغييري نكرده و افزايش نيافته است. اين مسئله بسيار اهميت دارد و در صورتي كه چنين حالتي پيش بيايد كودك بايد كودك براي بررسي علت احتمالي، به پزشك مراجعه كند، تا هرچه سريع‌تر علت عدم وزن‌گيري او مشخص شود. اگر مادر، كودك را مرتب براي پايش رشد به مركز بهداشتي ببرد ولي به افقي شدن منحني توجهي نكند و به توصيه كاركنان بهداشتي براي مراجعه به پزشك جهت علت‌يابي، توجه نكند، تمام كارهاي قبلي خود را به نوعي زير سوال مي‌برد، چون تمام اين كارها براي كشف همين حالت‌هاي افت و توقف رشد است.

  نزولي شدن منحني رشد
  اين حالت زماني رخ مي‌دهد كه نه تنها كودك در دوبار وزن‌گيري، افزايش وزن نداشته، بلكه وزن او نسبت به دفعه قبل كمتر هم شده باشد، نزولي شدن شيب منحني رشد، بسيار اهميت دارد و حتما بايد توسط پزشك بررسي شود و چون علاوه بر اشكالات تغذيه‌اي ممكن است برخي بيماري‌ها مثل عفونت ادراري و… هم وجود داشته باشند كه باعث از دست رفتن وزن كودك شده باشد

  www.salamat.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هشدار
  ▲قامت دانش آموزان ايراني كوتاه شده است
  قد دانش آموزان ايراني مشكل دار است وبيش از 08 درصد دانش آموزان دختر دچار مشكلات ساختار قامتي هستند. دكتر فرزانه تركان علت اين مشكل را كم تحركي يا بي تحركي دختران دانسته وتاكيد كرده به همين علت ساختار قامتي دانش‌آموزان ايراني با استاندارد بين المللي فرق دارد. عوامل ژنتيكي و بلوغ زودرس، از دلايل اختلالات ساختاري و كوتاهي قد در دختران ايراني است. به گفته دكتر تركان، در ده سال گذشته سن بلوغ دختران ايراني به اندازه قابل توجهي كم شده و دختران در سن دبستان بالغ‌مي‌شوند.
  پشت گرد، شانه خميده و جلو آمده از شايع‌ترين انحرافات ستون فقرات در دختران ايراني است
  www.salamat.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت