کلینیک فوق تخصصی سلامت مادر، جنین و نوزاد افتتاح شد؛

معرفی روش جدید بررسی ژنتیکی و پاتولوژی محصولات بارداری در مرکز ابن سینا

رییس مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا از فراهم شدن امکان بررسی و شناسایی همزمان مشکلات ژنتیکی و پزشکی ایجاد کننده سقط و معلولیت در محصولات حاصل از حاملگی در این مرکز خبر داد.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌دکتر محمدمهدی آخوندی در مراسم افتتاحیه نخستین کلینیک فوق تخصصی مادر، جنین و نوزاد که صبح امروز در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا برگزار شد، افزود: خانواده‌ها مایلند به هر قیمتی فرزنددار شوند اما متاسفانه بسیاری از آنها به عوارض ناشی از فرزنددار شدن از جمله ابتلا به بیماریهای ژنتیکی و معلولیت توجهی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: در حالی که همواره تولد فرزندان سالم برای ما دغدغه‌ بوده و همواره نگران تولد فرزندانی معلول در جامعه بوده‌ایم.

رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا با بیان اینکه در عین درمان بیماران در این مرکز همواره با افرادی مواجه هستیم که بیش از 10 سقط داشته‌اند، اظهار کرد: این افراد با وجود اینکه به متخصص ژنتیک مراجعه می‌کنند اما جواب قطعی در خصوص علت سقط جنین به کمک تکنیک‌های فعلی دریافت نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: روشی که تاکنون می‌توانست علت ناهنجاری‌های جنینی را به هر علتی تشخیص دهد کاریوتایپ بود که شرایط خاصی داشت و باید حتما جنین به صورت استریل شده به دست آزمایشگاه می‌رسید و کوچکترین آلودگی امکان ادامه کار را از متخصص می‌گرفت به همین خاطر معمولا پزشکان این روش را به بیمار خود توصیه نمی‌کردند.

آخوندی با بیان اینکه در حال حاضر هم پزشکان ما اطلاعی از امکان جدید که استفاده از روشی تحت عنوان سیتوژنتیک مولکولی است ندارند، عنوان کرد: پزشکان ما تصور می‌کنند سیتوژنتیک هم همانند کاریوتایپ است و تشخیص را بسیار مشکل می‌کند به همین خاطر خانواده‌ها را برای انجام آن ترغیب نمی‌کنند.

رییس پژوهشگاه ابن سینا ضمن برشماری مزایای انجام روش سیتوژنتیک مولکولی که طی آن 100 درصد بررسی‌ها در جنین می‌تواند به جواب مطلوب برسد، اظهار کرد: خوشبختانه این امکان مدتی است که در مرکز ابن سینا فراهم شده است و به این طریق می‌توان منشا مشکلات محصولات ناشی از حاملگی از جمله مشکلات ژنتیکی، ساختاری یا فیزیولوژیکی را مشخص کرد.

وی در ادامه ضمن اعلام خبر افتتاح نخستین کلینیک فوق تخصصی مادر، جنین و نوزاد در مرکز درمان ناباروری ابن سینا عنوان کرد: اطلاع از روند سلامتی مادر و نوزاد در دوران حاملگی هدف عمده ما از تاسیس این کلینیک بود.

آخوندی اضافه کرد: در این کلینیک مراقبت‌های دوران بارداری، ارزیابی‌ بیماریهای احتمالی متابولیک پس از تولد، سونوگرافی و غیره انجام می‌شود و به این ترتیب زوج‌های نگران از تولد فرزند ناهنجار یا علاقمند به داشتن فرزند سالم را تحت حمایت قرار می‌دهند.