دبيرانجمن راديولوژي:
كمتر از10 درصد بيماري‌ها در دوره جنيني قابل تشخيص و درمان هستند


دبير انجمن راديولوژي اظهار كرد: در حال حاضر با بهره‌گيري از روشهاي تشخيصي راديولوژي، كمتر از 10 درصد بيماريها در دوره جنيني قابل تشخيص و درمان هستند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دكتر جلال جلال شكوهي در حاشيه مراسم افتتاحيه كنگره بيست و هفتم راديولوژي ايران، اظهار كرد: سي تي اسكن به دليل دارا بودن اشعه ايكس در صورت استفاده مكرر مضر خواهد بود. در حالي كه اين مشكل با بهره‌گيري و ورود تصويربرداري ام آر آي به عرصه پزشكي حل شده است.

وي با اشاره به نقش راديولوژي در ژنتيك اظهار داشت: تا زماني كه ام آر آي وارد عرصه پزشكي نشده بود تشخيص بسياري از موارد مشكل بود در حالي كه امروز تصويربرداري دچار تحول شده است. به عنوان نمونه با سونوگرافي و راديولوژي، بسياري از اختلالات و بيماري‌ها قابل تشخيص شده‌اند.

دكتر جلال شكوهي ادامه داد: ام آر آي و سونوگرافي در مقايسه با سي تي اسكن، اشعه مضر ندارند و مي‌توانند در تشخيص بيماريهايي چون سرطان سينه موثر واقع شوند.

وي با اشاره به اين كه تشخيص مشكلات جنيني با استفاده از تصويربرداري در سه تا چهار ماهگي و حتي بعد از آن ممكن است، اظهار كرد: به عنوان مثال گاهي ديده مي شود كه مغز جنين تشكيل نشده است در صورت مشاهده موارد شديد اين چنيني، دستور قطع بارداري داده مي‌شود.

وي عنوان كرد: در حال حاضر با بهره گيري از روشهاي تشخيصي راديولوژي كمتر از 10 درصد بيماريها در دوره جنيني تشخيص و درمان مي‌شوند كه هر چه تشخيص در مراحل اوليه باشد درمان نيز بهتر و موفق‌تر خواهد بود. براي موفقيت در درمان بايد تشخيص به هنگامي داشته باشيم.

دبير انجمن راديولوژي تصريح كرد: با تشخيص بموقع، اعمال جراحي قبل از تولد و در شكم مادر انجام مي‌شود به طوري كه اگر جنين داراي مشكل باشد و احتمال خطر در هنگام زايمان وجود داشته باشد، مي‌توان با انجام عمل جراحي در شكم مادر، اين نقيصه را اصلاح كرد.

وي اضافه كرد: استفاده از اين روش نوين به تازگي در ايران آغاز شده كه محتاج گذر زمان و كسب تجربه‌هايي افزون بر اين است.