جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: ارزیابی سلامت جنین- حرکات جنین

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض ارزیابی سلامت جنین- حرکات جنین

  حركت جنين

  مادران باردار از هفته شانزدهم به بعد حركت كودك خود را احساس مي كنند
  هفته شانزدهم بارداري زودترين هنگامي است كه يك زن باردار مي تواند از حركت كودك خود آگاه شود.در اوايل هفته شانزدهم، حركت گاهي به صورت حركات موجي در داخل شكم و تكانهاي بسيار خفيف است. اما بعد از مدتي، حركتهاي جنين كاملا واضح شده و مادر احساس مي كند كه كودك او به شكم ضربه وارد مي كند.

  حركت جنين را از زمان ياد شده به بعد شرط بارداري سالم است و اگر مادري متوجه شود كه كودك او هرگز حركتي نمي كند بايد حتما به يك متخصص مراجعه كند و از سلامت جنين خود مطمئن شود.با وجود اينكه حركت كودك در كليه بارداري هاي سالم ديده مي شود اما نوزادان مختلف از نظر ميزان و شدت حركت با هم متفاوتند و تنها يك پزشك متخصص مي تواند به مادر اطمينان كافي را از نظر كم بودن يا زياد بودن تكانهاي جنين بدهد.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  شمارش حرکات جنین در زمان های حول وحوش زایمان

  یکی از شاخص های سلامت جنین از مدتها قبل احساس حرکات طبیعی جنین توسط مادر بوده است. به عکس , عدم احساس حرکات جنین برای طولانی مدت ممکن است نشانگر مرگ جنین باشد. در مطالعات حیوانی ثابت شده که در پاسخ به هیپوکسی( کم بودن اکسیژن ) , حرکات جنین کاملا قطع می شود. هر چند مطالعات کنترل در این زمینه در انسانها در دست نیست , معهذا هر گونه کاهش در تعداد یا شدت حرکات جنینی باید ظن به در خطر قرار گرفتن آن را در ذهن بیدار کرده و نیازمند ارزیابی بیشتری باشد.

  بسیاری از پزشکان , شمارش روتین حرکات جنین را به خصوص در بیماران پر خطر توصیه می کند. یک روش متداول , شمارش روزانه حرکات جنین برای یک ساعت است ,10 حرکت در عرض 1 ساعت اطمینان بخش است. اگر تعداد حرکات کمتر از این تعداد باشد , شمارش برای یک ساعت دیگر ادامه می یابد. کمتر از 10 حرکت در 2 ساعت نیاز به تماس بیمار با پزشک جهت ارزیابی بیشتر دارد. یک روش دیگر 3-2 بار شمارش حرکات در روز , هر بار به مدت نیم ساعت است. در این روش تعداد کمتر از 4 حرکت قوی در طی نیم ساعت احتیاج به ارزیابی بیشتری دارد.

  هر چند مطالعات کنترل شده در بیماران کم خطر سود قابل ملاحظه در مورد شمارش حرکات جنین در ویزیت های روتین بارداری را به اثبات نرسانده , در یک مطالعه ثابت شده که این کار باعث کاهش میزان مرگ جنین و افزایش مداخلات درمانی به علت دیسترس جنین شده است شمارش حرکات جنین یک روش ارزان بوده و بیمار را نیز در مراقبت های درمانی خویش درگیر می کند و یک فاکتور ارزشمند در پر خطر بودن بیمار است. بعضی از مانیتور ها مجهز به سیستم داپلر جهت ردیابی حرکات جنین هستند. این تکنولوژی می تواند به پزشک در تشخیص ضربان قلب پایه جنین کمک کند

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  تكان خوردن جنین در رحم (لگد زدن)


  هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تكان خوردن می كند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده كرد ولی تكان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً قبل از هفته های ۱۶ تا ۲۲ احساس نمی شود.

  ● تكان خوردن جنین در داخل رحم از چه زمانی شروع می شود؟
  هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تكان خوردن می كند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده كرد ولی تكان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً قبل از هفته های ۱۶ تا ۲۲ احساس نمی شود. مادرانی كه قبلاً حامله بوده اند زودتر از مادران شكم اول این تكان های كوچك را كه اصطلاحاً "لگد زدن" خوانده می شوند حس می كنند. وضعیت فیزیكی هم در احساس كردن این تكان ها نقش دارد؛ زنان لاغر تكان ها را راحت تر از زنان چاق حس می كنند.
  ● تكان ها چه حسی دارند؟
  زنان حامله حس خود از تكان خوردن جنین را به این صورت توصیف كرده اند: حس تركیدن پاپ كورن، شنا كردن ماهی در شكم، و یا پر زدن پروانه. احتمال دارد كه در اولین تكان ها مادر خیال كند كه این احساس ناشی از حابجایی گاز های روده و یا ناشی از گرسنگی است ولی با زیاد شدن تكان ها مادر بهتر می تواند تفاوت را تشخیص دهد. در صورتیكه مادر آرام در جایی بنشیند یا دراز بكشد بهتر می تواند تكان ها را حس كند.
  ● تكان ها چند وقت یك بار احساس می شوند؟
  در ابتدا تعداد تكان ها كم و فاصله آنها زیاد است و ممكن است در حد چند تكان در روز باشد. در واقع جنین مرتب تكان خورده و ضربه می زند ولی بیشتر ضربه ها قدرت كافی برای حس شدن توسط مادر را ندارند. ولی در سه ماهه دوم ضربات شدید تر و بیشتر می شوند. نكته ای كه باید به آن توجه داشت این است كه الگوی تكان خوردن همه جنین ها یكسان نیست بنابراین تجارب مادران در این زمینه ممكن است متفاوت باشد. تا زمانیكه حركات جنین یك الگوی ثابت داشته و چندان تغییر نكند می توان گفت كه مشكلی وجود ندارد.
  ● آیا كنترل مرتب ضربه زدن جنین لازم است؟
  تا زمانیكه ضربه زدن جنین بطور منظم اتفاق می افتد باید به آن توجه كرد. به محض اینكه مادر متوجه كاهش حركات جنین شد باید به پزشك خود اطلاع دهد. كاهش حركات جنین ممكن است نشانه بروز مشكل باشد و ممكن است برای اطمینان از سلامت جنین نیاز به انجام non-stress test و بیوفیزیكال پروفایل باشد. در سه ماهه سوم بعضی پزشكان توصیه می كنند كه مادر هر روز تعداد ضربه زدن های جنین را بشمارد. برای شمارش تعداد ضربه زدن ها چندین راه وجود دارد كه می توان آنها را از پزشك معالج پرسید.
  یكی از روش های رایج به این شكل است: زمانی از روز را كه جنین فعال است انتخاب كنید. (بهتر است كه شمارش روزانه در زمان مشخصی از هر روز انجام شود.) آرام بنشینید و یا به پلو دراز بكشید. مدت زمانی را كه طول می كشد تا ۱۰ ضربه مجزا را احساس كنید اندازه بگیرید. (ضربه، تكان ناگهانی، و حركت تمام بدن جنین همگی محاسبه می شوند.) در صورتیكه در عرض ۲ ساعت حداقل ۱۰ تكان را حس نكردید بهتر است با پزشك خود تماس بگیرید.
  وضیعت حركات جنین در رحم مادر یكی از شاخص های سلامت جنین در دوران حاملگی است. در این مقاله اطلاعاتی راجع به این موضوع و نكاتی كه باید زنان حامله به آنها توجه داشته باشند آمده است.

  نی نی سایت

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  نکته بهداشتی روز: شمردن لگدهای جنين

  حرکات جنین در رحم نشانه‌ای از سلامت جنین است، برای همین است که زنان باردار باید لگدزدن و فعالیت جنین را مورد توجه قرار دهند. این نکات را در مورد حرکات جنین در رحم در نظر داشته باشید:

  شما می توانید شمردن لگدها را در حدود 28 هفتگی بارداری آغاز کنید، و این نظارت را در سراسر بقیه بارداری‌تان ادامه دهید. تعداد و مدت لگدهای جنین را بشمارید.
  اگر متوحه کاهشی در فعالیت جنین شدید، باید به فوریت به دکترتان خبر دهید.
  به طور متوسط جنین حدود 10 بار در یک دوره دوساعته حرکت خواهد کرد. این حرکات ممکن است شامل لگدزدن، چرخیدن و پیچ و تاب خوردن باشد.

  HealthDay News,25 Feb.,2008

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سوال:
  من در هفته 27 هستم واحساس میکنم حرکت جنین من زیاد هست. آیا ممکنه حرکات زیاد جنین نشانه ای از وجود مشکل باشه و آیا من باید اقدام خاصی انجام بدم..

  جواب:
  حرکت کم بچه ارزش پیگیری دارد و حرکات زیاد نه تنها باعث نگرانی نباید باشه بلکه نشانه سلامت جنین است و هر چقدر بیشتر فعالیت کند برای سلامتی اش بهتر است

  منابع و مقالات انگلیسی جهت علاقه مندان
  http://babyfit.sparkpeople.com/archi...Parent=3359850
  http://www.whattoexpect.com/pregnanc...-movement.aspx
  http://www.babycenter.com/0_fetal-mo...y-kick_2872.bc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت