جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: اورتودنسي

 1. #1
  نلسا آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  ارسالها
  2

  پیشفرض اورتودنسي

  قيمت اورتودنسي براي يه دختر جوون با دندونهاي زياد چقدر ميشه؟ و تا چه سني اين اقدام دير نيست؟

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  راجع به مسائل مالی که فعلا صحبتی نداریم..

  يك جراح دندانپزشك در توصيه به خانواده‌ها:
  بهترين سن ارتودنسي دندان 9 تا 13 سالگي است


  به‌ نظر شما كودكان از چه سني بايد درمان ارتودنسي را شروع مي‌كنند؟
  ‌ ناهنجاري‌هاي دنداني و اسكلتي و مادرزادي بسيار متنوعي وجود دارند كه اگر كسي به آنها مبتلا باشد، نيازمند درمان ارتودنسي خواهد بود. از نامنظمي و نامرتبي دندان‌ها كه به دليل كمبود فضا براي رويش دندان‌ها در فك به وجود مي‌آيد، تا مشكلات و ناهنجاري‌هاي اسكلت فك‌ها. در اين ميان ناهنجاري‌هاي مادرزادي مانند شكاف لب و كام وجود دارند كه در بخشي از فرآيند درمان، نياز به درمان ارتودنسي وجود دارد. مشكلي كه اكثر بيماران با آن روبرو هستند، همان مشكلات دنداني و نامرتبي دندان‌هاست. زمان مناسب براي شروع درمان اردتودنسي براي اين افراد سنين 12 تا 13 سالگي است، چون در اين سنين دندان‌ها در حال رويش فعال هستند. اما در مورد بيماراني كه مشكلات اسكلتي دارند؛ به عنوان مثال فك بالايشان جلوتر از موقعيت طبيعي است و يا برعكس فك پائين عقب‌تر از موقعيت مناسب خود قرار گرفته است، بهترين زمان براي شروع درمان سال‌هاي آخر قبل از بلوغ است چون مي‌توان از بلوغ براي درمان اين ناهنجاري‌ها استفاده كرد. بنابراين سن 9 سالگي براي دختر خانم‌ها و سن 11 سالگي براي پسرها را براي اين دسته از بيماران توصيه مي‌كنيم، در اين سنين كودكان در اواخر دوره دندانداري مختلط يعني دوره‌اي كه هم دندان‌هاي شيري و هم دندان‌هاي دائمي در دهان بيمار وجود دارند، هستند و به علاوه سرعت رشد در كودكان در قله خود قرار دارد.


  با توجه به مطالبي كه گفتيد، اگر پدر و مادري ندانند مشكل فرزندشان اسكلتي و يا دنداني است، به نظر شما در چه سني بايد براي نخستين بار و براي گرفتن مشاوره، فرزندشان را نزد متخصص ارتودنسي بياورند؟
  ‌من اعتقاد دارم در سن 6سالگي كه همزمان با رويش اولين دندان آسياست، بهتر است كودك توسط يك متخصص ارتودنسي معاينه شود تا تابلويي از آينده بيمار براي والدين تصوير شود، به اين ترتيب وضعيت مشكلات بيمار در آينده به والدين گوشزد مي‌شود و اگر قرار است در سن مشخصي اختلالي براي كودك به وجود آيد، پيش‌بيني شده و اقدامات پيشگيري و درماني به موقع انجام خواهد گرفت. اين مشاوره فقط با هدف هدايت والدين انجام مي‌گيرد و درمان‌هاي ارتودنسي معدودي لازم است از اين سن آغاز شود.

  اين روزها، در كنار جراحي‌هاي زيبايي، درمان‌هاي ارتودنسي در ميان بزرگسالان نيز مد شده است. آيا افراد بزرگسال هم مي‌توانند ارتودنسي كنند و شامل چه درمان‌هايي است؟
  ‌ امروزه، بيماران بزرگسال نسبت به گذشته بسيار زيادتر شده‌اند و به نظر من بسيار مطلوب است كه بتوان با اصلاح نامنظمي دندان‌ها و موقعيت فك‌ها، زيبايي و اعتماد به نفس را به افراد بازگرداند. در اين دوران معمولا اصلاح ناهنجاري‌ها با يك پلاك ارتودنسي ساده امكان‌پذير نيست و معمولا نياز به درمان‌هاي ارتودنسي ثابت مانند براكت و سيم است. به علاوه در برخي از بيماران پس از اقدامات فوق، جراحي فك ضرورت پيدا مي‌كند. اگر بيماري مشكلات لثه‌اي، تحليل استخوان و بيماري‌هاي سيستميك مانند ديابت و ... نداشته باشد، درمان ارتودنسي از نظر حل مشكلات دنداني در هر سني امكان‌پذير است.


  مگر كساني كه بيماري قند يا ساير بيماري‌هاي سيستميك دارند، ممكن است دچار چه اختلالي در درمان ارتودنسي‌شان بشوند؟
  ‌ براي حركات ارتودنسي از نيروهاي ارتودنسي استفاده مي‌كنيم، اين نيروها چه از نظر مقدار و چه از نظر زمان مشخص‌اند. در بيماري ديابت فرآيند تشكيل و تحليل استخوان مختل شده و تحليل استخوان پيشي مي‌گيرد. درمان ارتودنسي به گونه‌اي است كه بايد در حين حركت دندان، استخوان در يك طرف دندان تحليل برود و در طرف ديگر تشكيل شود تا دندان در موقعيت جديد تثبيت شود. اما در ديابت تحليل استخوان تشديد شده، و حركات ارتودنسي موجب لقي دندان‌ها مي‌شود.


  آيا بيماران بزرگسال نتيجه قطعي از درمان خود خواهند گرفت و يا بيماران كم‌سن و سال‌تر درمان موفق‌تري خواهند داشت؟
  ‌ مسلما اگر بيماران كه مشكل اسكلتي در فك‌هايشان دارند، در سنين رشد و حوالي بلوغ به متخصص ارتودنسي مراجعه كنند، درمان موفق‌تري خواهند داشت و مي‌توان از فرآيند رشد در درمان ارتودنسي استفاده كرد. در بيماران بزرگسال، اگر مشكل دنداني است مي‌توان با درمان‌هاي غيرجراحي مانند براكت و سيم مشكل را حل و دندان‌ها را مرتب كرد ولي اگر مشكل مربوط به اسكلت فك‌ها باشد، در يك فرد بالغ بايد نخست مشكلات دنداني را با ارتودنسي اصلاح و به دنبال آن با جراحي موقعيت فك‌ها را اصلاح كرد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت