جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: آمار اختلال بیش فعالی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آمار اختلال بیش فعالی

  شيوع اختلال
  3 تا 5 درصد كودكان سنين قبل از دبستان دچار بيش فعالي هستند، همچنين اين اختلال در دوران قبل از بلوغ شايع مي باشد و در پسرها 3 تا 5 برابر دخترها بيشتر است.

  درصد کودکان ونوجوانان مبتلا به اين بيماري در ايران و جهان
  آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD در ايران و اروپا 3 تا 5 درصد است اما به دليل تفاوت معيارهاي تشخيصي، در آمريکا تا ميزان 10 درصد هم گزارش شده است.

  خودگرایی و انزواطلبی (ASDs)
  ASDs در بین ۵۰۰ کودک فقط یک نفر را تحت‌تاثیر قرار داده و از طریق نقص در سه مقوله رفتاری زیر شناخته می‌شود که عبارتند از؛ تداخلات اجتماعی، ارتباط لفظی و غیرلفظی و فعالیت‌های محدود شده یا تکراری. این اختلالات بر دریافت مواد مغذی در کودکان و عادت‌های تغذیه‌ای آنان تاثیر می‌گذارد.
  آنها معمولا فقط غذاهای ویژه‌ای را می‌خورند و حساسیت‌های زیادی به بافت، دما، رنگ و بوی غذا دارند. با وجودی که بیشتر آنها به‌طور طبیعی رشد می‌کنند، رژیم محدود آنها، موجب می‌شود که در معرض خطر دریافت ناکافی یا حاشیه‌ای مواد مغذی باشند.
  آنها معمولا از خوردن سبزی و میوه اجتناب کرده و فقط تعدادی از سایر گروه‌های غذایی را مصرف می‌کنند. آنها همچنین در برابر دریافت مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند.


  همه‌گیر شناسی
  به نظر می‌رسد‌ این اختلال د‌ر ۳ تا ۵ د‌رصد‌ از کود‌کان د‌ر سنین مد‌رسه رواج د‌اشته باشد‌، پژوهش‌ها حاکی از آن است که پسران بیشتر از د‌ختران (نسبت ۳ به ۱ و یا ۵ به ۱) به این اختلال مبتلا می‌شوند‌. همچنین این اختلال د‌ر زایمان‌های اول به شرط پسر بود‌ن نوزاد‌ (تاثیر جنسیت) و خانواد‌ه‌هایی که والد‌ین آن ها د‌چار مصرف مواد‌ مخد‌ر، اختلال اجتماعی، اختلال بیش‌فعالی و ... هستند‌ شایع‌تر است

  تاریخچه اختلال بیش فعالی
  قدیمی ترین توصیفی که از بیش فعالی یا فزون جنبشی وجود دارد از پزشکی آلمانی به نام هاینریش هافمن در میانه سال های ۱۸۰۰ است. شکسپیر در یکی از شخصیت های داستانی خود در نمایش نامه «شاه هنری هشتم» به نوعی از این بیماری اشاره کرده است.
  در ادبیات توصیفی کودکان با اختلال نارسایی بیش فعالی به نام برخی از افراد معروف برمی خوریم که نویسندگان آن منابع ادعا کرده اند که این افراد، به این اختلال مبتلا بودند. این ادعا براساس شرح حالی که از زندگی این افراد در تاریخ آمده انجام گرفته است بدون اینکه این ادعا را تأیید بکنیم نام برخی از این افراد را یادآور می شویم.
  سقراط، موزارت، ناپلئون بناپارت، جمال عبدالناصر، نیوتون،الکساندر گراهام بل، چرچیل، هانس کریستین آندرسون، آگاتا کریستی ، بتهوون، لئوناردو داوینچی، گالیله، لئو تولستوی، ارنست همینگوی، شاهزاده چارلز، ونگوگ، ادیسون، بیل کلینتون، جرج بوش، جان کندی، جان راکفلر، بیسمارک، داروین، اینشتین، برناد شاو، پیکاسو.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيش فعالي" شايعترين اختلال روانپزشكي در كودكان است

  دبير انجمن روانپزشكي كودك و نوجوان ايران گفت:مطالعات نشان مي‌دهد كه،اختلال نقص توجه يا بيش فعالي(‪ (adhd‬و كم تمركزي يكي از شايعترين اختلالات روانپزشكي در كودكان است.

  دكتر "مهدي تهراني دوست" فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان در حاشيه برپايي سمينار رويكرد شناختي در روانپزشكي كودك و نوجوان در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار گروه علمي ايرنا با بيان اين مطلب افزود:اين اختلال رواني تا چهار برابر در پسرها شايعتر است.

  وي افزود:رفتارهاي مقابله جويانه در دخترها كمتر از پسران است و به عبارتي علامت عمده اين بيماري در دختران حواسپرتي است در صورتي كه پسرها بيشتر به علت "بيش فعالي" به كلينيك هاارجاع مي‌شوند.

  دبير علمي سمينار رويكرد شناختي روانپزشكي كودك و نوجوان يادآور شد:
  آنچه در بيش فعالي مورد توجه است ،پرتحركي و بي‌قراري كودك است به گونه‌اي كه اين بيش فعالي باعث مزاحمت براي ديگران مي‌شود.

  وي گفت:كودكان مبتلا به اين اختلال با وجود اينكه از هوش خوبي برخوردار هستند در تمركز مشكل دارند و تكاليف خود را يا به سختي انجام مي‌دهند و يا اينكه مدت زمان زيادي را صرف آن مي‌كنند.

  دكتر تهراني دوست با اشاره به اينكه ميزان دقت اين كودكان پايين است افزود:كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي يا ‪ adhd‬هستند در مدرسه معمولا براي همسالان و معلمان خود مشكل آفرين هستند.

  فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان يادآورشد:بيش فعالي حدود ‪ ۵‬تا‪۷‬ درصد كودكان در سنين مدرسه را در برمي‌گيرد اما شدت آن در كودكان مختلف متفاوت است.

  وي با بيان اينكه بيش فعالي،جمعيت زيادي از كودكان و حتي نوجوانان را در برمي‌گيرد تصريح كرد:اين اختلال در حال حاضر يك مساله مهم بهداشت رواني جامعه محسوب مي‌شود.

  فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان اضافه كرد:اين بيماري با زندگي كودك در خانواده ،مدرسه و اجتماع تداخل مي‌كند به طوريكه ناتواني‌هاي كودك مي‌تواند حتي تا سنين بلوغ تداوم يابد.

  وي با بيان اينكه بيشتر كودكان مبتلا به بيش فعالي نشانه‌هاي رفتار پرخاشگري و نافرماني را از خود نشان مي‌دهند افزود:اهميت درمان كودكان مبتلا به اين اختلال با بالاتر بودن خطر بزهكاري در اين كودكان بارزتر مي‌شود.

  وي اضافه كرد:درمان دارويي در كنار آموزش ،مشاوره‌هاي روانشناسي و آگاهي رساندن به والدين بهترين و موثرترين راهكار درماني كودكان مبتلا به اختلال رواني بيش فعالي يا عدم تمركز است.

  دكتر تهراني دوست يادآور شد:كودكان مبتلا به اختلال بيش فعالي از صبر و تحمل كمي برخوردار هستند و به همين دليل در امتحانات تحمل پاسخ دادن به سوالات را ندارند و دچار افت تحصيلي مي‌شوند.

  وي گفت:در مدرسه كودكان مبتلا به اين اختلال قادر به انجام تكاليف نبوده و نيازمند توجه بيشتري از سوي معلمان و والدين مي‌باشند.

  دبير انجمن روانپزشكي كودكان و نوجوانان اظهار داشت:تشخيص بيش فعالي يك تشخيص باليني است و مصاحبه با والدين اولين قدم در فرايند ارزيابي اين بيماري است.

  وي افزود:بسياري از والدين كه كودكان آنها مبتلا به اختلال بيش فعالي هستند با در نظر گرفتن اينكه عدم توجه و تمركز كودك و فعاليت زياد آنها ناشي از شيطنت كودكانه است و نيازي به درمان ندارد،از مشاروه با روانپزشك خودداري مي‌كنند.

  وي افزود:اين درحالي است كه اگر اين اختلال مورد توجه قرار نگيرد و در جهت درمان كودكان مبتلا به اين اختلال توجهي نشود مشكلات تحصيلي و اجتماعي براي آنها به وجود خواهد آمد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك روانشناس:
  20 درصد كودكان به اختلال كمبود توجه مبتلا هستند
  با حذف محرك‌هاي مزاحم دامنه توجه كودكان را افزايش دهيم


  « اختلال در توجه از شايع‌ترين اختلالات رفتاري ميان دانش‌آموزان است. در حالي كه داشتن توجه و تمركز حواس از مهمترين عوامل مؤثر در يادگيري است. لذا همواره بسياري از والدين دانش‌آموزان و معلمان مدارس احساس نگراني خود را از كم توجهي يا بي‌توجهي بعضي از كودكان اعلام كرده و طالب مشاوره و راهنمايي هستند.»

  جهانبخش جهانبخشي، كارشناس ارشد علوم تربيتي، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران

  - منطقه خوزستان - اظهار كرد: « بر اساس مطالعات انجام شده 20 درصد جمعيت كودكان و بزرگسالان مبتلا به اختلال كمبود توجه هستند و غالبا از نظر مهارت‌هاي اجتماعي و احساس خود ارزشمندي يا عزت نفس و همچنين در زمينه مهارت‌هاي ادراكي و مفهومي تا حدودي مشكل دارند.»

  وي ملاك‌هاي تشخيص اختلال كمبود توجه را برشمرد و خاطرنشان كرد:« اغلب اين افراد معمولا فراموشكارند، به سادگي حواس آنها با محرك‌هاي فرعي پرت مي‌شود و هنگام صحبت با آنها به نظر مي‌رسد كه گوش نمي‌دهند. »

  جهانبخشي عواملي همچون ژنتيك، شرايط قبل از تولد و شرايط خاص زيستي را از علل احتمالي بروز اختلال كمبود توجه در كودكان دانست و گفت:« اسكيزوفرني، اختلالات عاطفي و يا عقب‌ماندگي‌هاي ذهني نمي‌تواند در شكل‌گيري اين اختلال نقش داشته باشد. »

  وي از راههاي كاهش اين اختلال و بالا بردن توجه با اشاره به نقش والدين و مربيان توضيح داد:« با فراهم كردن انگيزه توجه و به كار بستن محرك‌هاي قوي، توجه به نيازهاي اساسي كودكان، لحاظ نمودن علاقه‌هاي دانش‌آموزان و حذف يا كاهش محرك‌هاي مزاحم محيطي مي‌توان طول مدت و دامنه توجه كودكان و دانش‌آموزان دچار اختلال كمبود توجه را به تدريج افزايش داد.»

  اين روانشناس با بيان اين كه تلاش براي تقويت دامنه توجه كودك رمز موفقيت اصلاح اين اختلال است، تصريح كرد:«‌ تدارك برنامه‌هاي آموزشي جامع، بهره‌گيري از محرك‌هاي تازه سمعي و بصري و تقويت مهارت‌هاي اجتماعي، ادراكي، مفهومي نيز در افزايش دامنه توجه نقش مهمي مي‌تواند داشته باشد.»

  وي يادداشت برداري را به هنگام يادگيري به افراد دچار اين اختلال توصيه كرد و يادآور شد:« همچنين بايد از كودك بخواهيم تا پس از خواندن متن هر چيزي كه متوجه شده بيان و يا اين كه ديكته‌ داراي چندين غلط را تصحيح كند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت