جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 21 مجموع

موضوع: بیماری های جسمی به علت فشار روانی/مقاله و خبر

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض بیماری های جسمی به علت فشار روانی/مقاله و خبر

  تحقيقات نشان داده
  اكثر بيماريهاي مزمن ريشه رواني دارند

  جام جم آنلاين: تحقيقات نشان داده درصد بالايي از بيماريهاي مزمن ريشه در ناراحتي هاي فکري و استرس و اضطراب دارند.تمام بدن ما در ارتباط با رشته هاي عصبي است و بدن طوري برنامه ريزي شده که با هر ناراحتي سيستم عصبي براي برطرف کردن مشکل شروع به واکنش مي کند.
  بدين ترتيب اگر ناراحتي و استرس زمان زيادي طول بکشد سيستم عصبي با تحريک شدن مداوم تاثيراتي بر روي ديگر سيستم هاي بدن گذاشته و درد و ناراحتي و ضعف از عوارض شايع ان است.

  بررسي ها نشان مي دهد در حدود 71 درصد از مراجعات افراد به پزشکان داخلي و عمومي به دليل عوارض ناشي از استرس است که از شايع ترين آنها مي توان به سردرد ، کمر درد و پا درد اشاره نمود.

  85 درصد از مراجعين را نيز زنان تشکيل مي دهند و معتقدند که ناراحتي ها و نگراني هاي فکري آنها در فعاليتهاي روزمره مانند خواب و خوراک شان اختلال ايجاد کرده است.

  کارشناسان معتقدند از راههاي غلبه بر دردهاي مزمن جسمي پرداختن به فعاليتهاي مورد علاقه از جمله خواندن کتاب، ورزش و حتي پرداختن به انواع کارهاي هنري و غيره است.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 02-Jun-2013 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ارتباط مشكلات روانی با دردهای جسمی

  پژوهشگران ژنی را شناسایی كردند كه میان دردهای فیزیكی و ذهنی انسان ارتباط برقرار می كند

  ارتباط مشكلات روانی با دردهای جسمی
  محققان از شناسایی چگونگی ارتباط مشكلات روانی و درد جسمی خبر دادند .
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران ژنی را شناسایی كردند كه میان دردهای فیزیكی و ذهنی انسان ارتباط برقرار می كند.
  تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد، شكست های احساسی و نداشتن پذیرش اجتماعی یا دراصطلاح ، دل شكستگی، به معنی واقعی در بدن انسان درد فیزیكی ایجاد می كند.
  به گفته پژوهشگران : ژنی كه باعث تنظیم اصلی ترین بخش تسكین درد در بدن انسان به نام سامانه آندورفینی می شود ، با تجربیات دردناك اجتماعی نیز مرتبط است.
  بر اساس بررسی ها ، افرادی كه فعالیت این ژن در آنان زیاد است ، بیش از دیگران بر اثر مشكلات روحی ، به درد جسمی نیز دچار می شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ایرنا : استرس” نقش موثري در ابتلا به اختلالات دستگاه گوارش دارد

  بر اساس ارزيابي‌هاي رواني بيماران مبتلا به اختلالات عملكردي دستگاه گوارش استرسهاي زندگي به خصوص از دست رفتن ارتباطات با نزديكان نقش مهمي در شروع و بدتر شدن اختلالات دستگاه گوارش دارد.

  بر اساس يك مقاله تحقيقي كه در سمينار جايگاه روانپزشكي در ساير رشته‌هاي پزشكي ارايه شد اختلالات عملكرد دستگاه گوارش شايعترين علت مراجعه بيماران به متخصصين گوارش است.

  اين اختلالات بر اساس محل ايجاد به اختلالات مري،معده واثني عشر،روده‌ها، دل درد عملكردي،صفراوي و انوكتال تقسيم مي‌شود.

  بر اساس اين مقاله از آنجايي كه اتيولوژي اين اختلالات زمينه‌هاي زيستي رواني و محيطي دارد،جهت ارزيابي بيماران و انجام اقدامات درماني مناسب نياز به ارزيابي همه جانبه بيمار بخصوص از نظر عوامل رواني وجود دارد.

  از جمله اين عوامل مي‌توان به استرس‌هاي زندگي ،تيپ شخصيتي و روشهاي تطابقي ،رفتار بيماري،بيماري‌هاي روانپزشكي همراه و سابقه سوء استفاده جنسي و جسمي اشاره كرد.

  اين عوامل بخصوص بر روي شدت علايم ،كيفيت زندگي ،دفعات مراجعه بيمار، حركت دستگاه گوارش ،درك حس احشايي و پيش آگهي بيماري تاثير مي‌گذارد.به نظر مي‌رسد اين عوامل از طريق تاثير بر روي محور مغز- روده اثرات خود را ايفا مي‌كنند.

  ويژگيهاي شخصيتي و روشهاي تطابق در ايجاد و شدت علايم گوارشي نقشي ندارند بلكه روي مراجعه بيمار به پزشك و رنجي كه بيمار از بيماري مي‌برد تاثير مي‌گذارد.

  همچنين بيماران مبتلا به سندرم روده تحريك پذير كه به پزشك مراجعه مي كنند علايمشان را بيشتر از بيماراني كه به پزشك مراجعه نمي‌كنند ناشي از يك بيماري جدي زمينه‌اي مي‌دانند.

  شايعترين بيماري‌هاي روانپزشكي همراه در بيماران مبتلا به اختلالات عملكردي دستگاه گوارش شامل اختلالات اضطرابي،اختلالات خلقي (شامل افسردگي ماژور) و اختلالات سوماتوفرم مانند درد و سوماتيزاسيون مي‌باشد.

  بيماران مبتلا به اينگونه اختلالات روانپزشكي معمولا علايم گوارشي شديدتر و پيش آگهي ضعيفتري دارند.

  همچنين بر اساس اين مقاله ،بين سوء استفاده جسمي و جنسي و اختلالات عملكردي گوارشي نيز ارتباط محكمي وجود دارد بطوريكه ‪ ۳۰‬تا‪ ۵۶‬درصد اين بيماران سابقه سوء استفاده جسمي و جنسي دارند.

  در اين بيماران نيز علايم گوارشي شديدتر و علايم خارج روده‌اي شايعتر و پيش آگهي بدتر مي‌باشد.

  اين مقاله با عنوان “ارزيابي رواني بيماران مبتلا به اختلالات عملكردي دستگاه گوارش” توسط دكتر “ناصر ابراهيمي درياني” فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در سمينار جايگاه روانپزشكي در ساير رشته‌هاي پزشكي ارايه شد.

  نخستين سمينار جايگاه روانپزشكي در ساير رشته‌هاي پزشكي توسط مركز تحقيقات روانپزشكي و روانشناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران و با همكاري بيمارستان روزبه و انجمن علمي روانپزشكان ايران ‪ ۱۳‬و ‪ ۱۴‬ارديبهشت ماه سال جاري برگزار شد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دردهاي بدون منشاء جسمي

  از هر 10 نفر يك نفر در طول زندگي دچار دردهاي بدون منشاء جسمي قابل تشخيص مي شود.

  به گزارش خبرگزاري آلمان، به گفته متخصصان آلماني در اين افراد كه اغلب از سر درد، كمر درد و يا درد در اعضاء ديگر و تپش قلب، سرگيجه و اختلال در خواب رنج مي برند، تجربيات تلخ و يا مشكلات و شرايط سخت زندگي بروز كرده است و متخصصان آن را سندرم درد مي نامند.
  بنابراين گزارش، مبتلايان اغلب علاقه دارند وضعيت جسمي خود از جمله تپش قلب خود را خطرناك برداشت كنند.
  بر اساس اين گزارش، مبتلايان به سندرم درد از طريق روان درماني مي آموزند كه توجه خود را از اين دردها منحرف كنند و به وسيله تقويت احساس ارزش دهي به خود و روش هاي كاهش دادن استرس كيفيت زندگي افراد مبتلا به اين سندرم بسيار بهبود مي يابد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  30 درصد افرادي که با شکايت جسمي به پزشکان مراجعه مي کنند مشکلات روانپزشکي دارند

  30 درصد مراجعه کنندگان به پزشک عمومي و متخصص با شکايت جسمي، فقط به مشکلات روانپزشکي دچار بوده و 30 درصد ديگر نيز علاوه بر بيماري جسمي به بيماري روانپزشکي مبتلا هستند و مابقي نيز غالبا تنها بيماري جسمي دارند که دراين عده نمي توان از واکنش‌هاي رواني آنها نسبت به بيماري جسمي شان صرف نظر کرد.

  دکتر احمد جليلي روانپزشک و رييس انجمن روانپزشکي درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اهميت روانپزشکي و لزوم همکاري تنگاتنگ آن با ديگر شاخه‌هاي پزشکي گفت: انسان موجودي رواني زيستي ، اجتماعي است که پزشک بايد به تمامي ابعاد سلامت او بنگرد و کل نگريستن به آدمي ، مفهوم واقعي طب است.

  وي در ادامه افزود: پزشکان از همان ابتداي مواجه با بيمار بايد مسايل جسمي و هم مسايل غيرجسمي او را در نظر داشته باشند.

  دکتر جليلي با بيان اين مطلب که روان، پايه اي عضوي دارد و حاصل فعاليت مغز است، با تشبيه ارتباط مغز و روان به ارتباط چشم و ديدن، گفت: بيماري‌هاي روانپزشکي که به نظر غيرجسمي مي رسند نيز به نوعي جسمي بوده و افرادي که دچار مسائل روان هستند نيز مشکل جسمي دارند، منتهي اين مشکل در ريزساختارهاي مغز آنها است که با ابزارهايي که تا امروز در دست داريم قابل روئيت يا اندازه گيري نيست اما اين مسايل کشف شده و راه‌هاي درمان آنها نيز پيدا شده است.

  وي ادامه داد: لذا وقتي پزشک با بيماري که سردرد دارد مواجه مي شود، همانطور که فشار بيمار را گرفته و معاينه اش مي کند، بايد سوال هايي نيز از وضعيت عصبي رواني بيمار بپرسد تا از همان ابتدا معلوم شود که آيا اين سردرد به يک بيماري عمومي يا موضعي مربوط است و يا با اضطراب و افسردگي و مسايلي از اين دست، در ارتباط است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماری روده و اختلالات عصبی با هم مرتبطند


  جام جم آنلاين: افرادی که دچار بیماری های التهابی روده (ibd) مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو هستند بویژه در معرض افزایش خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال (مربوط به مچ دست) و دیگربیماری های عصبی قرار دارند.
  به گزارش ساینس دیلی محققان دریافته اند مبتلایان به بیماری التهابی روده شش برابر دیگران احتمال دارد که دچار اختلالی به نام پلی نوروپاتی موتور حسی حرکتی ، (بیماری عصبی مسبب ایجاد ضعف ، درد و بی حسی) شوند.
  احتمال بروز علائم یک بیماری عصبی به نام نوروپاتی تار عضلانی کوچک ، که باعث درد و بی حسی در پا می شود ، در مبتلایان به بیماری التهابی روده چهار برابر است. همین احتمال در مورد ابتلا به سندرم کانال کارپال در این گروه وجود دارد.
  همه این بیماری ها درزنان مبتلا به بیماری التهابی روده بیش از مردان روی می دهد.
  بیماری التهابی روده بزرگ عمدتا روده بزرگ را تحت تاثیر قرار داده باعث یبوست ، اسهال یاهردو در زمان های مختلف می شود.
  نتیجه نهایی اینکه افراد مبتلا به ibd خیلی بیشتر از دیگران به بیماری های مختلف عصبی دچار می شوند اما علت دقیق ارتباط روده و بیماری های عصبی کاملا مشخص نشده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دردهای مزمن؛ پزشك و روان‌شناسی در كنار هم


  عده‌ای مدام از كمردرد و پادرد نالانند، برخی از سردردهایی می‌گویند كه به هیچ مسكن و آرام بخشی پاسخ نمی‌دهد، بعضی هم از گردن درد و سوزش معده و حتی از درد قفسه سینه رنج می‌برند. باید گفت كه قطعا بیش از یك پزشك آنها را ویزیت كرده و سرانجام از اتاق مشاوره یك روانپزشك سردر می‌آورند. علت اینست كه این دردها سرچشمه‌ای در بدن و اعضای دردناكش ندارند. آن چه زخم خورده و رنجور است، روان و روح این بیماران است.  حتما افرادی را دیده‌اید كه همیشه از یك یا چند درد جسمی شاكی هستند. عده‌ای مدام از كمردرد و پادرد نالانند، برخی از سردردهایی می‌گویند كه به هیچ مسكن و آرام بخشی پاسخ نمی‌دهد و زندگی را بر آنان تلخ كرده است،‌ بعضی هم از گردن درد و سوزش معده و حتی از درد قفسه سینه رنج می‌برند. همه این‌ها به پزشك مراجعه می‌كنند و باید گفت كه قطعا بیش از یك پزشك آنها را ویزیت كرده و سرانجام پس از امتحان داروهای گوناگون و نتیجه نگرفتن،‌از اتاق مشاوره یك روانپزشك سردر می‌آورند. علت اینست كه این دردها سرچشمه‌ای در بدن و اعضای دردناكش ندارند. آن چه زخم خورده و رنجور است،
  روان و روح این بیماران است. در این میان مسئله‌ای هست كه بسیار رخ می‌دهد و این دسته بیماران مزمن هم از آن رنج می‌برند. در ابتدای كار نزدیكان فرد او را نزد پزشكان گوناگون می‌برند و همگی آنها با دیدن این كه نمی‌توانند علامتی ظاهری بیابند كه ناراحتی بیمارشان را توجیه كند، دستور انجام آزمایش‌های گوناگون می‌دهند. تمامی تصاویر رادیوگرافی، سی‌تی‌اسكن و حتی MRI! بررسی‌های آزمایشگاهی و همه و همه سالم هستند و هیچ مشكل ارگانیك وجود ندارد. با این حال بیمار باز هم درد می‌كشد! افراد خانواده كم‌‌كم شك می‌كنند كه شاید این عضو بیمار خانواده دارد تظاهر به بیماری و درد كشیدن می‌كند. جالب اینست كه دردهای «روان تنی» یا «سایكوسوماتیك» پس از بروز یك حادثه یا حوادث تنش‌زا یا پیش‌ از وقوع آنها روی می‌ دهند. دانش‌آموزانی كه می‌‌خواهند كنكور دهند، افرادی كه می‌خواهند برای زندگی به كشوری خارجی بروند و یا كسی كه از یك حادثه ناگوار جان سالم به در برده و افرادی از این دست، همگی مستعد ابتلای به دردهای مزمنی هستند كه چاره درمان آنها در دستان یك روانپزشك یا روان‌شناس است.
  موارد بالا شرح و برشمردن یك نوع از دردهای مزمن بود. موردی كه در زیر به آن می‌پردازیم هم بی‌ارتباط با گفته‌های بالا نیست. عصب‌شناسان دریافته‌اند كه مسیر اصلی انتقال پیام درد از گیرنده‌های درد نزدیك آن محرك دردناك آغاز می‌شود و به تالاموس ختم می‌گردد.
  در این جا این پیام اولیه به دو سو می‌رود. اولی به قشر مغز می‌رسد كه به چه شخص می‌‌گوید درد كجاست و به شكل است. (فشار، سوزش، تیر كشیدن و...) قسمت دوم به منطقه جلویی مغز كه لوب فرونتال یا لوب پیشانی نام دارد، می‌رسد. تحریك این قسمت احساس عاطفی درد را در انسان ایجاد می‌كند: «سرم دارد می‌تركد، دارم می‌میرم، گردنم گرفته است.»
  پژوهش‌ها نشان داده‌اند كه حتی افرادی كه لوب پیشانی‌شان جراحی و برداشته شده باز هم درد را حس می‌كنند. این را دیگر نمی‌توان با علم پزشكی صرف توضیح داد، بلكه روان‌شناسی بهتر می‌تواند آن را تجزیه و تحلیل كند.
  حالا مثالی دیگر موسسه تحقیقات نخاع سان‌فرانسیسكو به سال ۱۹۹۲، پژوهشی منتشر كرد. در این پژوهش ۱۰۰ زن و مرد كه همگی می‌بایست تحت عمل جراحی دیسك كمر قرار گیرند، شركت كردند. پیش از عمل با تك‌تك آنها مصاحبه شد و درباره عوامل آسیب‌رسان زیر در دوران كودكی از آنها پرسش نمودند:
  ۱) جدایی یا مرگ پدر/ مادر یا هر دوی آنها
  ۲) مرگ خواهر یا برادر در كودكی
  ۳) اجبار به ترك والدین و زندگی دور از آنها
  ▪ سپس هر بیمار در یكی از این سه گروه طبقه‌بندی شد:
  ۱) آنهایی كه هیچیك از این وقایع را پشت سرنگذاشته بودند.
  ۲) آنهایی كه دو تا از سه فاكتور را دارا بودند.
  ۳) كسانی كه هر سه را پشت سرگذاشته بودند.
  پس از عمل و انجام بررسی‌های پیگیری، جراحان میزان ماندگاری طولانی مدت اثرات مثبت عمل را برای هر یك از این سه گروه، به شرح زیر اعلام كردند:
  ۱) گروه اول: ۹۵ درصد
  ۲) گروه دوم: ۷۳ درصد
  ۳) گروه سوم: ۱۵ درصد
  داشتند، كمتر بود.
  در این باره پژوهش‌ها و بررسی‌های موردی فراوانی انجام گرفته است كه بسیاری شواهدی بر تایید این فرضیه یافته‌‌اند و تعداد كثیری هم هستند كه میزان دخالت امور روانشناختی در پروسه درمان‌های فیزیكی را ناچیز و قابل اغماض می‌انگارند. در هر حال آن چه كه مهم و ثابت شده است اینست كه جسم و روان هرگز از یكدیگر مجزا نیستند و سلامت هر دوی آنها، وجود یك انسان متعادل و توانا را تضمین می‌كند. اگر فرض بر این – كه فرض بی‌اعتباری هم نیست- باشد كه روان و سلامت و پریشانی آن در چگونگی و سرانجام پروسه‌های درمان‌های فیزیكی تاثیر دارند، پس می‌توان از روان و دخالت آن بهره گرفت. در این كار زمینه روان‌شناختی فرد بیمار بررسی می‌شود تا هر نقطه‌ای كه حكایت از آسیب و رنجی دارد مشخص گردد. در اینجاست كه یك روان درمانگر به كمك تیم پزشكی می‌آید. او به بیمار می‌آموزد كه آسیب‌های روحش را ترمیم كند و پس از این كه سلامت روانش بهبود یافت و بالاتر رفت، امكان بهبودی درد فیزیكی هم بالاتر می‌رود. به همین ماندگاری نتایج مثبت عمل و میزان درد بیماران پس از آن، تنها اندكی با پروسه جراحی در ارتباط بود و عوامل پرسش شده پیش از عمل تاثیرات چشمگیر خود را به وضوح نشان داده بودند. جالب این كه فاكتورهای سه گانه و آسیب‌زا همگی ریشه در كودكی مردان و زنانی داشتند كه منتظر عمل جراحی دیسك كمر بودند.
  می‌توان گفت كه عوامل آسیب‌رسان اینچینینی در ثمربخشی دیگر روش‌های درمان و آرام‌بخشی درد دخالت دارند و میزان دوام آنها را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهند. جالب‌تر این كه پس از برگزاری چند جلسه روان درمانی هدفمند برای گروه دوم و سوم، بهبودی آنان هم سیر صعودی به خود گرفته دردهایشان نیز كاهش یافت. محققان گزارش كردند آن بیمارانی كه كودكی تلخی را پشت سرگذارده بودند، پس از شركت در روان درمانی‌ها، امید و علاقه و انگیزه بهتری برای ادامه زندگی پیدا كردند. توجه كنید كه میزان همین فاكتور – امید و علاقه به زندگی – در گروه اول كه دوران كودكی خوشی جهت می‌توان روش‌های تهاجمی پزشكی چون عمل جراحی را با روش‌های ساده‌تر و غیر تهاجمی جایگزین نمود. استفاه از دارو به جای جراحی یا درمان دارویی برای كوچكترین كردن توموری كه نیاز به عمل جراحی باز دارد كه با كوچكتر شدن تومور می‌توان برای برداشتن آن از روش‌های لاپاروسكپی بهره گرفت.
  By:Evelyn Cole
  مترجم: آذین صحابی


  روزنامه تفاهم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مداخلات روانپزشكي در باروري زوجين نابارور موثر است

  نتيجه يك تحقيق نشان مي‌دهد ارايه مشاوره‌ها و مداخلات روانپزشكي در ميزان بروز باروري زوجين نابارور و افزايش رضايتمندي آنها از زندگي موثر است.

  در اين تحقيق كه با همكاري گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران و مركز تحقيقات بهداشت باروري وليعصر انجام شده تاثير مداخلات روانپزشكي در باروري زوجين نابارور مراجعه‌كننده به مركز تحقيقات بهداشت باروري مورد بررسي قرار گرفت.

  دكتر "احمد علي نوربالا" مجري اين تحقيق روز شنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار علمي ايرنا گفت در اين تحقيق كليه زوجين نابارور كه براي اولين بار به درمانگاه ناباروري وليعصر مراجعه كردند از لحاظ ابتلا به افسردگي مورد ارزيابي قرار گرفتند و در صورت تشخيص افسردگي در گروه آزمايش قرار گرفتند.

  در اين تحقيق از ‪ ۱۴۰‬زوج داوطلب به صورت تصادفي ‪ ۷۰‬زوج در گروه كنترل و ‪ ۷۰‬زوج در گروه مداخله قرار گرفتند.

  استاد گروه روانپزشكي دانشگاه تهران افزود گروه مداخله به مدت شش ماه مورد مداخلات روانپزشكي بصورت حمايت‌هاي رفتاري و روانشناختي قرار گرفتند و در پايان شش ماه ميزان باروري، رضايت از زندگي زناشويي و ساير عوامل مورد بررسي قرار گرفت.

  دكتر نوربالا گفت به طور كلي نتايج اين تحقيق نشان داد در گروهي كه مورد مداخلات روانپزشكي قرار گرفته بودند ‪ ۷۴/۱‬درصد و در گروه كنترل ‪۷/۱‬ درصد بارداري رخ داده بود.

  وي افزود همچنين نتايج اين تحقيق نشان داد ارايه خدمات و حمايت‌هاي روانشناختي در كاهش ميزان افسردگي افراد و افزايش رضايت از زندگي زناشويي موثر بوده است.

  به گفته دكتر نوربالا بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق، مداخلات روانپزشكي براي رفع مشكل ناباروري در زوج‌هاي ناباروري كه مدت ازدواج آنها كمتر از پنج سال بود و استرس كمتري داشتند، موثر تر بود.

  ناباروري يكي از مهمترين بحران‌هاي زندگي است كه منجر به بروز مشكلات رواني، استرس و افسردگي مي‌شود و طبق آمار موجود، حدود ‪ ۲۰‬درصد مردم در جوامع مختلف به نوعي دچار اين مشكل هستند.

  اين تحقيق توسط دكتر "احمدعلي نوربالا" استاد گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران و با همكاري دكتر "فاطمه رمضان زاده" رئيس مركز تحقيقات بهداشت باروري وليعصر، دكتر "حسين ملك افضلي" معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، دكتر "عباس رحيمي فروشائي" و "نسرين عابدي نيا" به انجام رسيده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  روان درماني بيماري جسمي را بهبود مي بخشد

  سلامتيران: نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه نيويورك بوفالو نشاندهنده تاثير شناخت درماني در بهبود بيماري نشانگان روده تحريك پذير است.
  به گزارش رويترز، اين دانشمندان با مطالعه روي 59 بيمار مبتلا به نشانگان روده تحريك پذير و تاثير 3 جلسه رفتاردرماني شناختي و دادن كتاب‌هاي كمكي به آنها و قرار دادن گروه ديگري از بيماران در ليست انتظار دريافتند، نشانگان روده تحريك پذير در بيماراني كه در جلسات شناخت درماني شركت مي كنند، 73 درصد بهبود مي يابد
  . اين درحالي است كه بيماراني كه در ليست انتظارند هيچ گونه بهبودي نمي‌يابند. به گفته اين دانشمندان شركت در جلسات شناخت درماني كيفيت زندگي بيماران را نيز بهتر مي كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  70 درصد از بيماران مبتلا به بيماري‌هاي جسمي مزمن با مشكلات رواني مواجه هستند


  شدت افسردگي و نگرش‌هاي ناكارآمد به معناي عقايد و باورهاي منفي فرد كه توسط اين عقايد حوادث زندگي خود را تفسير مي‌كند، در بيماران مبتلا به كمر درد مزمن بيش از افراد غير بيمار است.


  «ندا علي‌بيگي»، دانشجوي دكتري روان‌شناسي باليني در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران‌(ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، درخصوص مطالعه خود مبني بر «مقايسه علائم روانشناختي در بيماران مبتلا به كمر درد مزمن و افراد غير بيمار» گفت: با توجه به شيوع دردهاي مزمن و تداخل‌هاي پيچيده متغيرهاي روان‌شناختي در ادراك درد، علائم افسردگي و نگرش‌هاي ناكارآمد و همچنين خود كنترلي در بيماران مبتلا به كمر درد مزمن و افراد غير بيمار مورد مقايسه قرار گرفت.


  وي با اشاره به افسردگي به عنوان شايع‌ترين بيماري رواني در بين بيماران اضافه كرد: 70 درصد از بيماراني كه بيماري جسمي مزمن دارند با مشكلات رواني مواجه هستند ولي اين مساله كه درد باعث ايجاد افسردگي يا افسردگي موجب تشديد درد در اين افراد مي‌شود، هنوز به اثبات نرسيده است.


  اين روانشناس باليني مسائل جسماني، شناختي و عاطفي را سه فاكتور قابل اندازه گيري براي تشخيص علائم افسردگي عنوان و تصريح كرد: كاهش اشتها يا پرخوري و در نتيجه افزايش و كاهش محسوس وزن، بي‌خوابي و بي‌ميلي جنسي، از ملاك‌هاي تشخيص افسردگي براي افراد است كه براساس نتايج بدست آمده، شدت افسردگي بيماران مبتلا به كمر درد مزمن بيشتر از افراد غير بيمار بوده است.


  وي همچنين افزود: در بيماراني كه افسردگي به شكل دردهاي جسماني بروز مي‌كند، علائم جسماني افسردگي بيشتر از علائم شناختي و عاطفي گزارش شده است؛ در نتيجه افسردگي و نگرش‌هاي كارآمد به عنوان يك عامل پيش بيني كننده، فرد را مستعد ابتلا به دردهاي جسماني مي‌كند.


  گفتني است، اين تحقيق بر روي 30 بيمار و 30 فرد غير بيمار 25 تا 70 ساله شهر تهران در دو مركز مختلف درماني انجام شد كه اين افراد برحسب سن،‌ جنس، تحصيلات و شغل با هم همتا شدند و مورد بررسي قرار گرفتند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت