دکتر عليرضا سالک‌مقدم متخصص ايمونولوژي باليني و استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران
شادي سيستم ايمني را تقويت مي‌کند


اگر مي‌خواهيد سيستم ايمني بدنتان را تقويت کنيد فقط کافي است شاد باشيد تا از بسياري بيماري‌هاي عفوني، خودايمني، نقص ايمني و سرطان در امان بمانيد...لازم است خود را از استرس، که موجب کاهش انرژي گشته و احساس منفي ايجاد مي‌کند و خواب را بر هم زده و در تغذيه و فعاليت حرکتي و ورزش ما اختلال ايجاد مي‌‌نمايد هر چه بيشتر دور نگه داريم.


يکي از مهم‌ترين راه‌هاي دوري از استرس ايجاد شادي براي خود و اطرافيان است. شرکت در مراسم شادي بخش چون اعياد مذهبي و ملي، سرزدن به اقوام و دوستان، ورزش و از ته دل خنديدن و انجام حرکات بدني موزون همراه با شنيدن موسيقي آرامش‌بخش و ديدن آثار خوب و زيباي هنري، رفتن به سفرهاي تفريحي، نماز خواندن، يوگا و هر آنچه شادي‌آفرين و ضداسترس است.


دوري از عوامل و مراسم غم‌آفرين و غصه‌دار و سوگواري‌هاي طولاني و بعضا بي‌علت که به بروز افسردگي منجر مي‌گردد نيز ضروري است.


شادي به‌طور مستقيم و غيرمستقيم با رفع اثرات سوء‌ ديگر عوامل مضر براي سيستم ايمني، موجب افزايش توليد آنتي‌بادي‌هاي مفيد و افزايش فعاليت سلول‌هاي ايمني غيراختصاصي و اختصاصي چون نوتروفيل‌ها، سلول‌هاي کشنده طبيعي (nk) و لنفوسيت‌ها شود.


با اين حساب حدود ده درصد به طول عمر افزوده و کيفيت عمر را نيز بهتر مي‌نمايد و چون شاد بودن امري مسري است عمل ما بر تمام اطرافيان تاثير مثبت گذاشته و براي حفظ و ارتقاي سلامت در جامعه که امروزه مورد توجه تمام جوامع از جمله کشور ما نيز مي‌باشد مفيد خواهد بود.

هفته نامه سلامت