سلامت كودكان با تقویت سیستم ایمنی بدن

همه ما از اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن برای حفظ سلامتی و مقابله با عوامل آسیب‌رسان و بیماری‌زا شنیده‌ایم، اما دقیقا نمی‌دانیم كه سیستم ایمنی در بدن چه نقشی را ایفا می‌كند و چرا پزشكان، بر تقویت این سیستم بخصوص از دوران كودكی تاكید دارند؟

تقویت سیستم ایمنی در واقع به معنای كمك به سلول ها و مولكول هایی است كه در پروسه ایمنی بدن مسئول هستند.

درواقع نقش سیستم ایمنی شناسایی مواد، پروتئین ها و سلول های زنده بیگانه ای است كه به بدن وارد می شود یعنی این مواد و سلول ها توسط این سیستم برداشته می شود.

وقتی بدن ما در معرض عفونت های شدید، برداشتن طحال، ابتلا به انواع بدخیمی ها، دریافت داروهای تضعیف كننده سیستم ایمنی مانند كورتون، انجام جراحی های بزرگ و سوء تغذیه قرار می گیرد، دچار ضعف شدید سیستم دفاعی بدن می شود.

اما دكتر فریبا شیروانی، فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال بر اهمیت تقویت سیستم ایمنی كودكان نسبت به بزرگسالان تاكید بیشتری می كند، چرا كه نقص ایمنی در كودكان كه می تواند تحت تاثیر سابقه خانوادگی نیز ایجاد شود، برابر است با ابتلا به هشت بار یا بیشتر عفونت گوش و دو بار یا بیشتر عفونت سینوس و دو بار یا بیشتر عفونت ریوی در سال، آبسه های مختلف در بدن و پاسخ ندادن مناسب به درمان آنتی بیوتیكی.

این متخصص اطفال در گفت وگو با جام جم با تاكید بر این كه نقص ایمنی معمولا با افزایش حساسیت نسبت به عفونت ها بروز پیدا می كند، می افزاید: معاینه جسمی كودكانی كه نقص ایمنی دارند معمولا كسالت، ناخوشی، رنگ پریدگی و تحریك پذیری را در آنها نشان می دهد. اختلال رشد قدی و وزنی نیز در چنین كودكانی دیده می شود.

همچنین توده عضلانی و بافت چربی ممكن است در این كودكان كاهش یافته باشد، گره های لنفاوی و لوزه هایشان كوچك بوده یا اصلا وجود نداشته باشد. اگزمای پوستی نیز در برخی از انواع نقص ایمنی وجود دارد.

نقص ایمنی كودكان؛ هدیه موروثی

به گفته متخصصان اطفال غیر از كودكان نارس كه دچار نقص سیستم ایمنی هستند، برخی از كودكان نیز ممكن است با نقص ایمنی به دنیا بیایند و اگرچه نادر است، اما نسبت به نوع بیماری شان ممكن است، علائم متفاوتی را بروز دهند. به عنوان مثال در صورت نقص شدید سیستم ایمنی نوزاد مبتلا به عفونت واكسیناسیون با ب.ث.ژ انجام می شود، ولی در بزرگسالان نقش سیستم ایمنی اكتسابی است و از طرف دیگر پیری نیز می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی شود.

همچنین ابتلا به بیماری ایدز در بزرگسالی باعث نقص در سیستم ایمنی می شود و اگر كودكی از مادر مبتلا به ایدز متولد شود، نیز دارای نقص ایمنی مادرزادی خواهد بود.

از ویتامین ها كمك بگیرید

متخصصان برای كمك به تقویت سیستم ایمنی افراد از روش های مختلفی مانند تزریق سلول های مغز استخوان یا تجویز داروهای خاص كمك می گیرند، اما به گفته دكتر شیروانی افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی بسته به نوع بیماری شان یكسری واكسن ها را نباید دریافت كنند، اما مصرف یكسری واكسن ها برایشان لازم است، ولی به طور كلی واكسن های زنده در بیشتر موارد منع مصرف دارد.

این متخصص اطفال تاكید می كند: استفاده از ویتامین a در این افراد برای تولید لنفوسیت یا همان گلبول های سفید است، چراكه بدون وجود این ویتامین، لنفوسیت ها به طور مناسب منسجم نمی شود یا ممكن است تعداد و كیفیت آنها پایین باشد.

مصرف 0.3 تا 0.8 میلی گرم از ویتامین ها بخصوص ویتامین b6، روی، ید و ویتامین c به طور روزانه برای كودكان زیر ۱۸ ماه توصیه می شود.

ویتامین c نیز نه تنها در كودكان بلكه در همه افراد با تاثیر بر سیستم ایمنی، آن را تقویت می كند و مانع ابتلای فرد به انواع عفونت ها و بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، آنژین و برونشیت می شود، اما مصرف ۵۰ تا ۱۱۰ میلی گرم ویتامین c در روز برای كودكان زیر ۱۸ ماه توصیه می شود.

آنتی اكسیدان ها؛ سدی دفاعی در برابر آلودگی و بیماری ها

كمبود آهن و منیزیم می تواند باعث خستگی و بی حالی در كودك شود و وقتی كودكی خسته است، سیستم ایمنی او ضعیف می شود و در مواجهه با هر میكروبی، از پا درمی آید.

متخصصان اطفال توصیه می كنند كه والدین باید از مواد و تركیبات آنتی اكسیدانی یعنی مجموعه ای از ویتامین های c، e، بتاكاروتن، سلنیوم و زینك كمك بگیرند و توانایی بدن فرزندانشان را برای مقابله با ویروس ها و باكتری ها افزایش دهند و مانع ضعف سیستم ایمنی هنگام آلودگی هوا، مواجهه با اشعه ماوراء بنفش خورشید و... شوند.

همچنین از مصرف تخم مرغ، كره و سایر مواد لبنی كه حاوی ویتامین a است و نیز روغن های گیاهی، جوانه گندم، و سبزی های برگ سبز كه غنی از ویتامین e است در كنار ماهی و میوه های دریایی، جگر، گوشت قرمز و میوه های خشك مثل بادام و گردو كه منبع خوب زینك و سلنیوم است، نباید غافل شد.

اگر می خواهید در كنار بشقاب غذایی خود یا كودكتان یك منبع خوب آنتی اكسیدانی داشته باشید، می توانید از سبزی هایی مثل گوجه فرنگی، كلم، اسفناج، كلم بروكلی و فلفل قرمز استفاده كنید.

مس یكی از عناصر ضروری است كه خاصیت ضدالتهابی و ضدعفونی كنندگی دارد.

آنتی بیوتیك ها، سیستم ایمنی را ضعیف نمی كند

بسیاری از والدین نگران ضعف جسمی فرزندانشان پس از یك یا چند دوره مصرف آنتی بیوتیك هستند، اما دكتر شیروانی این تصور را درست ندانسته و می گوید: مصرف آنتی بیوتیك طولانی اثر مستقیمی روی سیستم ایمنی ندارد، ولی می تواند باكتری های روده را تحت تاثیر قراردهد و از طرف دیگر باعث مستقر شدن میكروب و عوامل مقاوم به آنتی بیوتیك ها در سیستم تنفسی كودك شود.

وی خوراندن خودسرانه مولتی ویتامین به كودك را نیز باور اشتباهی دانسته و اضافه می كند: دادن مولتی ویتامین ها به كودك در صورتی كه نقص یك ویتامین در بدن ثابت نشده باشد، ضروری نیست و در صورتی كه از ویتامین های محلول در چربی به میزان زیاد استفاده شود، احتمال مسمومیت وجود دارد. ولی می توان در موارد انتخاب شده و در صورتی كه كودك كم اشتهاست یا مدت ها میوه و سبزی نخورده است از داروهای مولتی ویتامین، ویتامین c و روی سود برد.

كم خوابی و كم آبی، بلای جان كودك

متخصصان تاكید می كنند كه والدین باید مطمئن شوند كودكشان به اندازه كافی آب دریافت می كند. آب، مواد سمی را از بدن دفع می كند و از بار سیستم ایمنی می كاهد و به عملكرد بهتر آن كمك می كند. خستگی مزمن نیز در تضعیف سیستم ایمنی موثر است و كودك باید به میزان كافی بخوابد و خانواده باید حداكثر تا ساعت 9 الی 10 شب كودك را برای خواب آماده كرده و به او در یك خواب آرام كمك كنند.

در واقع اصلی ترین توصیه به والدین دادن غذای سالم و تازه در وعده های مشخص غذایی به كودك، تامین خواب و استراحت كافی برای او، احتیاط درآوردن حیوانات خانگی به منزل بخصوص در كودكان مبتلا به آلرژی، جلوگیری از خسته شدن مزمن كودك، كنترل رشد و سلامتی كودك به طور مداوم و توجه به ضایعات جلدی مزمن یا عفونت های مكرر است.

در صورتی كه كودك با رفتن به مهد كودك دچار عفونت های مكرر می شود، باید مدتی به او استراحت بدهید.

پونه شیرازی - گروه سلامت