جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: فلج بل یا فلج ایدیوپاتیک صورت

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض فلج بل یا فلج ایدیوپاتیک صورت

  علائم
  این بیماری ایجاد دفرمیتی در صورت می‌کند. یک فرد بالغ با شکایت از بیحسی مراجعه می‌کند. احساس پری یا تورم، درد یا تغییر در سایر حس‌ها در یک سمت صورت؛ لبخند کج، کشیدگی دهان به سمتی یا ضعف بدون‌قرینه عضلات صورت؛ چشم تحریک‌شده، خشک یا با اشک‌ریزش؛ آب‌ریزش از گوشه‌دهان، یا تغییر در شنوایی یا چشایی. معمولاً یکی دو هفته قبل یک بیماری ویروسی داشته است.

  با نگاه اول می‌توان فهمید که بیمار هوشیار و اورینته است و فلج یکطرفه صورت دارد که یک سمت پیشانی را هم شامل می‌شود.
  آنچه باید انجام داد:
  · معاینه‌فیزیکی اعصاب کرانیال و بالای گردن، و قدرت عضلات را انجام داده و هرگونه درگیری را مشخص کنید، و آیا درگیری یکطرفه یا دوطرفه است. از بیمار بخواهید تا پیشانی خود را چروک بیندازد، چشمانش را رویهم فشار دهد، لبخند بزند، گونه‌هایش را باد کند و سوت بزند، و بدقت صورت را از نظر عدم‌قرینگی مشاهده کنید.

  ضایعات سنترال یا سربرال در پیشانی علامت ناچیزی دارند. اشک‌ریزش، توانایی بستن چشم‌ها، corneal dessication، شنوایی و چشایی را چک کنید. کانال گوش را از نظر وزیکولهای هرپتیک و پرده تمپان را از نظر علائم اوتیت مدیا یا کلستئاتوم معاینه کنید.

  بیمارانی که همراه با فلج صورت دچار اوتیت مدیای حاد، بیماری گوش میانی چرکی مزمن، اوتوره یا اوتیت اکسترنال هم هستند باید توسط متخصص ENT دیده شوند.
  · اگر قرنیه خشک است یا دراثر ناتوانی بیمار در ترشح اشک و بستن پلک آسیب دیده است، یک پچ روی آن گذاشته و ببندبد، اگر پچ لازم نیست، توصیه کنید عینک بزند و بطور مرتب درطول روز از قطره اشک مصنوعی استفاده کند و در شب پماد بزند.
  · اگر سابقه‌ای از ضربه به سر می‌دهد، CTاسکن از سر بگیرید (شامل skull base) و شکستگی استخوان تمپورال را رد کنید.
  درصورتیکه تشخیص واضح است و فلج عصب کرانیال ایدیوپاتیک بوده و علتی ندارد یا همراه با تروما، عفونت یا دیابت نیست، علائم را با یک دوره کوتاه‌مدت کورتیکواستروئید (مانند پردنیزون ۶۰mg qd، بعداز ۵ روز taper شود) درمان کنید.
  · درصورت در دسترس بودن، یک نمونه خون برای تعیین تیتر فاز حاد بیماری لایم بفرستید. چون آختلال قابل درمانی است که می‌تواند بصورت نوروپاتی فاشیال تظاهر کند. درنواحیی که بیماری لایم اندمیک است، یک دوره ۱۰ روزه از تتراسیکلین یا داکسی‌سیکلین اندیکاسیون دارد.
  · درصورتیکه علت واریسلا-زوستر است ( مانند گروه‌های وزیکول روی زبان) آسیکلویر و یا فام‌سیکلویر تجویز کنید.
  acyclovir (Zovirax) 800mg q4h (five times a day, skip a dose at night) or famiclovir (Famvir) 500mg tid x7d
  · به بیمار اطمینان دهید که ۸۰-۷۰% موارد فلج بل درعرض جند هفته کاملاً بهبود می‌یابد اما فالوآپ و معاینه مجدد را انجام دهید.
  · درصورت وجود توده در سر یا سابقه هرگونه بدخیمی بیمار را به متخصص ارجاع دهید.
  آنچه نباید انجام داد:
  · سایر علل فلج فاشیال را که درمانهای متفاوتی دارند، فراموش نکنید. مانند CVA و توده‌های cerebellopontine angle (که معمولاً باعث ضعف در اندامها یا نقص اعصاب کرانیال مجاور می‌شود)، مولتیپل اسکلروز (که معمولاً دردناک نیست، حس چشایی درگیر نیست، و اغلب باعث افتالموپلژی داخل چشمی می‌شود)، سندرم رمزی‌هانت ( یا هرپس‌زوستر گانگلیون ژنیکولیت، و فلج).
  · CT انجام ندهید، مگراینکه سابقه تروما یا علائم آتیپیک داشته باشد مانند سرگیجه، علائم نورولوژیک، یا سردرد شدید.
  · در بیمارانی که بتدریج درعرض چندین هفته دچار فلج صورت شده‌اند یا فلج صورت بیش از ۳ماه است که موجود دارد، تشخیص فلج بل را نگذارید. این بیماران نیاز به ارزیابی‌های بیشتر توسط متخصص اعصاب یا ENT دارند.
  توضیحات
  فلج ایدیوپاتیک صورت بیماری شایعی است. و ۲۰نفر از هر۱۰۰۰۰۰نفر در سال مبتلا می‌شوند. گرچه بطورکلاسیک فلج بل را مربوط به ضایعه عصب فاشیال می‌دانند، و پزشکان سعی می‌کنند نشان دهند که این عصب در فشار قرار گرفته است، اما شایعترین شکایات مربوط به درگیری عصب تری‌ژمینال است.

  مکانیسم آن احتمالاً دمیلینیشن متناوب چندین عصب در چند جای مختلف، ناشی از عفونت ویروسی است. شیوع آن در دیابتی‌ها و زنان حامله بیشتر است

  دکتر عظیمی

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  فلج بل :
  فلج خودبخودي عصب فاسيال بدون شواهد ساير بيماري ها يا آسيب ها ، فلج ايديوپاتيك بل ناميده مي شود.
  اين بيماري در هر گروه سني رخ ميدهد ولي در 40-20 سالگي شايع تر است.
  در يك جمعيت صدهزار نفري سالانه 20-10 مورد از آن رخ ميدهد . مشخص نشده است چرا در زنان باردار سه بار بيشتر از جمعيت عمومي بروز مي كند.
  فلج بل ناگهان يا طي 48- 24 ساعت رخ ميدهد.
  علايم اختلال عصب كوردا تمپاني ( اختلال چشايي و خشكي دهان ) همزمان يا قبل ( 7- 2 روز) از فلج بل بروز مي كند . در اين بيماران ممكن است درد در پشت گوش گرفتار ( در < 20 درصد موارد ) و بيحسي صورت ( در 20 درصد موارد ) نيز وجود داشته باشد كه غالبا“ قبل از فلج ظهور مي كنند.
  تورم عصب فاسيال ( در اثر تروما، ويروس يا ايديوپاتيك ) سبب ايجاد ايسكمي و ايسكمي سبب تشديد تورم عصب مي شود ( سيكل معيوب ) . بعلت قرارگيري عصب فاسيال دركانالي استخواني و محكم ، اين تورم بر عصب فشار وارد كرده باعث فلج ميشود.
  در 50 - 30 % بيماران يك دوره علائم پرودرومال عفونت ويروسي وجود دارد و در دو سوم موارد نيز علائم مربوط به اختلال عملكرد ساير اعصاب كرانيال (X, IX,V) وجود دارد ( پلي نوروپاتي ) ولي هنوز نقش ويروسها در رخداد آن به اثبات نرسيده است.
  گرفتن شرح حال و انجام معاينه فيزيكي كامل در تمام اين بيماران الزامي است . بايد توجه داشت كه وجود شواهدي از بيماري مزمن گوش و شروع آهسته و پيشرونده فلج فاسيال مي تواند به اين امر دلالت كند كه فلج عصب ، از اوتيت مزمن يا تومور ناشي شده است نه از فلج بل.

  در تمام بيماران مبتلا به فلج عصب فاسيال انجام تستهاي شنوايي سنجي (SDS , PTA) ضرورت دارد. وجود كاهش شنوايي در سمت فلج عصب فاسيال مي تواند نشانه ضايعه اي در حفره خلفي جمجمه باشد.
  بايد توجه داشت كه فلج بل عصب وستيبولار ( زوج VIII ) را درگير نمي كند . در تمام موارد فلج ايديوپاتيك عصب فاسيال ، بايد ارزيابي هاي راديوگرافيك مد نظر باشد . راديوگرافي ساده هر چند ممكن است بتواند يك ضايعه داخل مجراي شنوايي داخلي را رد كند ولي در بررسي مسير عصب فاسيال ارزش كمتري دارد . به كمك CT اسكن ، هم زاويه CP و هم مسير عصب فاسيال قابل بررسي مي باشد لذا در تمام مواردي كه فلج عصب فاسيال به آهستگي رخ داده است انجام آن الزامي است.

  درمان پيشنهادي خط اول توسط همه صاحبنظران درمان طبي مي باشد و شامل است بر تجويز دوزهاي بالاي كورتيكواستروئيد خوراكي به مدت 10-8 روز ( پردنيزون خوراكي mg 60 سه روز اول ، mg 40 سه روز دوم و mg 20 سه روز سوم ) .

  هرچند اين درمان الزاما“ سبب پسرفت فلج نمي شود ولي مداركي مبني بر اين امر وجود دارد كه اين روش ممكن است احتمال رخداد دژنرسانس كامل عصب را كاهش دهد . اين درمان همچنين درد بيماران را از بين مي برد. با توجه به نقش احتمالي ويروس هرپس در اين بيماري ممكن است تجويز آسيكلووير مفيد باشد . ضمن انتظار براي بهبودي ، بايد به كمك قطره هاي چشمي مانع خشك شدن چشم و بروز زخم قرنيه شد.
  با انجام درمان محافظه كارانه ( و يا بدون درمان ) در 85- 80% موارد بهبودي كامل يا تقريبا“ كامل است. اغلب بيماران باقيمانده، بطور نسبي بهبود مي يابند و در تعداد كمي از بيماران بهبودي حاصل نمي شود .
  در مورد درمان فلج بل از طريق جراحي ( دكومپرشن عصب يا باز كردن كانال استخواني آن ) .همچنان اختلاف نظر وجود دارد. برخي با انجام آن در هر صورتي مخالف هستند. برخي ديگردر صورتيكه اختلاف NET دو طرف صورت < 5/3 ميلي آمپرباشد انجام آن را ضروري مي دانند. بعضي به خاطر پيش آگهي بد مواردي از فلج بل كه همراه درد مي باشد . انجام عمل جراحي را در موارد دردناك فلج بل توصيه مي كنند.

  برخي ديگر توصيه كرده اند تا زماني كه در EMG واكنش دژنرسانس رخ نداده است عمل جراحي انجام نشود. در مورد وسعت جراحي نيز برخي دكومپرشن بخشهاي افقي و عمودي مسير و برخي دكومپرشن كل مسير استخواني از منفذ شنوايي داخلي تا سوراخ استيلوماستوييد را توصيه كرده اند. دليل گروه دوم اين است كه باريك ترين قسمت كانال در مديال محل گانگليون زانويي مي باشد .
  جذابيت عمل جراحي دراين است كه انجام آن توسط جراحي مجرب برخلاف درماني طبي با بهبود سريع حركات صورت ( ظرف 2-1 روز) همراه است . با برش غلاف عصب مي توان ديد كه در اين فلج بر خلاف ساير علل فلج عصب فاسيال، عصب شديدا“ ادماتو بوده به بيرون مي جهد.
  دركل انديكاسيون هاي عمل جراحي كه مورد توافق بيشتر مراجع قرار دارد شامل است بر :
  1- بيماراني كه بعد از 2-1 هفته مقداري بهبودي داشته اند ولي سير بهبودي آنها متوقف شده است .
  2- عودهاي مكرر فلج زوج VII در يك طرف
  3- موارد شك به تومور
  4- بيماراني كه در EMG آنها در ابتدا بلوك انتقالي و سپس دژنرسانس ، ديده شده است. در اين بيماران حداقل ، مسير عمودي و افقي عصب و ترجيحا“ كل مسير عصب بايد باز شود . عدم تجربه جراح آسيب قبلي عصب را تشديد مي كند .
  هنوز هم تعيين گروهي كه بهبود ناكامل يا عدم بهبود خواهند داشت ( 20-15 % موارد ) از مشكلات موجود مي باشد .
  طي روند بهبود ، رشد رشته هاي عصبي به سمت عضلات نامناسب باعث حالت ناراحت كننده و شايع ديسكينزي مي شود . در اين حالت سعي در بستن پلك يا پلك زدن در سمت مبتلا به لبخند زدن منجر مي شود و ظاهر شكلك گونه اي را به وجود مي آورد .

  منبع : دیوویس به نقل از iranblog

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  علائم فلج عصب صورت ( فلج بل )


  فلج “بل” عارضه‌ای است که در آن عضلات صورت به طور موقت فلج می‌شوند، این عارضه ناشی از صدمه به اعصاب در صورت است، و اغلب تنها یک طرف صورت را گرفتار می‌کند.
  علائم فلج بل شامل ضعف در یک طرف صورت،انقباضات کوتاه‌مدت عضلانی،
  افتادگی پلک و لب،اشک‌ریزش و سرازیر شدن آب دهان در طرف مبتلا، خشکی چشم، یا خشکی دهان می‌شود.

  اغلب افراد مبتلا به فلج بل در طول دو تا سه هفته بدون درمان بهبود پیدا می‌کنند.

  موفق‌ترین شیوه برای پیشگیری از بروز علائم اضافی این است که علت آسیب عصبی را شناسایی و برطرف کرد.

  اکثریت مبتلایان به فلج صورتی بل در طول سه تا شش ماه کاملا بی‌علامت می‌شوند.

  Facial nerve paralysis
  http://en.wikipedia.org/wiki/Facial_nerve_paralysis

  فلج مادرزادی عصب صورتی (عصب هفتم )
  فلج مادرزادی عصب صورتی (عصب هفتم )

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  فلج عصب صورتی یا فلج بل
  مقدمه
  درگیری عصب صورتی که می‌تواند با انقباضات عضلات صورت ، ضعف عضلات و یا فلج صورت خود را نشان دهد، به تنهائی یک بیماری نیست، بلکه علامتی از یک بیماری است و معمولاًدر نتیجه عفونت ، آسیب و یا تومور عصب صورتی این علائم ایجاد می‌شود و پزشک با ارزیابی‌های خود سعی در تشخیص علت درگیری عصب صورت دارد. پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی در میان سایر پزشکان بیشتر از بقیه با مشکلات عصب صورت آشنا بوده و تجربه بیشتری در درمان مشکلات آن دارند.
  عصب صورتی چیست و چه کاری را انجام می‌دهد؟
  عصب صورتی شباهت زیادی به کابل تلفن دارد و حاوی حدود 7000 فیبر عصبی است. هر فیبر عصبی باعث هدایت پیامهای الکتریکی به سمت یک عضله مخصوص در صورت می‌شود که این پیامها در نهایت باعث تغییر حالت صورت به شکل خنده ، تبسم ، گریه ، اخم و ... می‌شود و برای همین کارکرد سالم این عصب در ارتباطات روزمره ما دارای اهمیت زیادی می‌باشد.

  هرگاه حدود نصف و یا بیش از نصف این فیبرهای عصبی قطع شوند، ضعف عضلات صورت اتفاق می‌افتد. در صورتی که این فیبرها تحریک شوند، آن‌وقت حرکاتی در عضلات صورت مثل اسپاسم عضلات و یا انقباضات مکرر عضلات صورت رخ می‌دهد. عصب صورتی نه تنها باعث انتقال پیامهای عصبی به عضلات صورت می‌شود، بلکه شاخه‌هایی هم به غدد اشکی ، غدد بزاقی ، عضله استخوان رکابی در گوش میانی می‌فرستد.

  همچنین این عصب حس چشائی قسمت جلوئی زبان را نیز بر عهده دارد. از آنجائی که عملکرد عصب صورتی بسیار زیاد و پیچیده می‌باشد، علائم زیادی ممکن است در اثر اختلال عملکرد عصب صورتی در فرد بروز کند. بطور خلاصه آسیب به عصب صورتی می‌تواند باعث انقباضات پراکنده عضلات صورت ، فلج صورت ، خشکی چشم ، خشکی دهان و یا اختلال در حس چشائی شود.
  عصب صورتی چه مسیری را طی می‌کند؟
  مسیری که عصب صورتی طی می‌کند بسیار پیچیده است. این عصب از قاعده جمجمه بطرف صورت حرکت می‌کند و در مسیر خود وارد استخوان گیجگاهی شده و از داخل یک کانال استخوانی که به کانال شنوائی داخلی معروف است گذر کرده و از کنار عصب شنوائی و تعادلی عبور می‌کند. در طول مسیر 1.5 اینچی عصب صورتی در استخوان گیجگاهی ، عصب صورتی بدور سه استخوانچه گوش میانی چرخی زده و از پشت پرده صماخ به طرف استخوان ماستوئید ( که در پشت گوش قرار دارد) حرکت می‌کند.

  پس از آنکه عصب از استخوان پشت گوش خارج شده شاخه‌ای را به غدد بزاقی و سپس شاخه‌های فراوانی را به عضلات صورتی می‌دهد، البته قبل از آن و پس از خروج عصب صورتی از استخوان گیجگاهی شاخه‌هائی به غدد اشکی ، عضله استخوانچه رکابی و زبان (برای حس چشائی) و غدد بزاقی فرستاده می‌شود.
  فلج بل و سایر علل ضعف صورت
  شایع‌ترین علت ضعف عضلات صورت که بصورت ناگهانی اتفاق می‌افتد، فلج بل می‌باشد. این اختلال که احتمالا ناشی از پاسخ بدن به یک ویروس می‌باشد زمانی بوجود می‌آید که در اثر ویروس ، عصب صورتی خصوصا قسمتی که در داخل کانال استخوانی ، استخوان گیجگاهی قرار دارد متورم شده و بعلت نبود فضای کافی بر روی ساختمان عصب در داخل کانال فشار وارد شده و باعث صدمه عصب می‌شود.

  پزشک برای آنکه مطمئن شود علت ضعف عضلات صورت فلج بل بوده و نه عامل دیگری ، مجموعه‌ای از سوالات را از بیمار می‌پرسد و سپس معاینه کامل بدن خصوصا سر ، گردن و گوش‌ها را انجام داده و سپس مجموعه‌ای از سایر تستها را هم انجام می‌دهد.
  انواع تستها

  * تستهای شنوائی: این تست خصوصا برای مشخص کردن مواردی که علاوه بر عصب صورتی ، عصب شنوائی را نیز درگیر کرده است (به خاطر مسیر مشترک آنها) و یا آسیب به گوش داخلی و یا درگیری مکانیسمهای ظریف شنوائی را باعث شده است، مفید باشد.

  * تستهای تعادلی: درگیری عصب تعادلی را ارزیابی می‌کند.

  * تست اشک: قدرت تولید اشک را در چشمان می‌سنجد و در صورتی که تولید اشک کم شده باشد، ممکن است قطره‌های چشمی برای جلوگیری از خشکی سطح قرنیه مورد نیاز باشد.

  * تستهای تصویربرداری: Ct اسکن و mri در صورتی که عامل آسیب عصب صورتی ، تومور ، شکستگی استخوان و یا اختلالات ساختمانی در اطراف عصب صورتی باشد می‌تواند این موارد را مشخص کند.

  * تستهای الکتریکی: تحریک الکتریکی عصب صورتی برای اینکه متوجه شویم، شدت آسیب به آن چه مقدار بوده است انجام می‌شود. این تست در فواصل منظم ممکن است تکرار شود تا روند ترمیم و یا اصلاح عملکرد عصب صورتی مشخص شود.

  تشخیص ، سرانجام بیماری و درمان آن
  این سه مورد در حقیقت مهمترین سوالات یک بیمار مبتلا به فلج بل از پزشک خود است:

  * دلیل این بیماری چیست؟

  * چه موقع من باید انتظار داشته باشم که علائم بیماری رفع شود؟

  * چه کاری ممکن است انجام دهم که زودتر و کاملتر سلامت اولیه خود را پیدا کنم؟

  برای پاسخ به این سوالات پزشک ممکن است نیاز به انجام ارزیابی‌های گسترده در مورد علت بیماری و ناحیه‌ای که عصب صورتی درگیر شده است داشته باشد تا بتواند بهترین درمان را برای بیمار خود تجویز کند. نتایج انجام تستهای تشخیصی می‌توانند نوع درمان را تعیین کنند.
  نتایج تستهای تشخیصی

  * اگر عفونت دلیل بیماری باشد، آنوقت استفاده از آنتی بیوتیک (مثلا در عفونت گوش میانی) و یا عوامل ضد ویروس (مثلا در عفونت ویروس تب خال که باعث درگیری اعصاب مختلفی می‌تواند شود) درمانی مؤثر خواهد بود.

  * اگر فقط یک تورم ساده در بدنه عصب باعث ایجاد علائم اختلال عصب صورتی شده باشد، آن‌وقت استفاده از داروهای استروئیدی می‌تواند مؤثر باشد.

  * در شرایط خاصی نیز عمل جراحی استخوان اطراف عصب و برداشتن استخوان برای رفع فشار از روی عصب ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

  چگونه فرد بیمار می‌تواند به بهبودی خود کمک کند؟
  وقتی فردی دچار فلج بل شد، باید توجه ویژه‌ای را به سلامت چشمان خود داشته باشد. در حالت عادی با هر پلک زدن مقداری اشک بر روی سطح قرنیه منتشر شده و سطح چشم را تر نگه می‌دارد ولی در هنگام فلج بل به علت اینکه پلک زدن ناقص که صورت گرفته و یا اصلا انجام نمی‌شود و از سوی دیگر تولید اشک نیز بعلت اختلال عصب رسانی به غدد اشکی کاهش پیدا کرده است، سطح چشم خشک شده که می‌تواند باعث خراش قرنیه و در بلند مدت ایجاد زخم قرنیه شده و حتی منجر به از دست دادن بینائی شود.

  بستن چشم با دست خود هر از چند وقت ، یک راه مفید برای مرطوب نگه داشتن سطح چشم است و همچنین استفاده از عینکهای محافظتی و یا پانسمان چشمی از ورود اشیاء بداخل چشم جلوگیری می‌کند. روش دیگر برای مرطوب نگه داشتن چشم استفاده از قطره اشک مصنوعی است که توسط پزشک تجویز می‌شود و فرد در زمانی که بیدار است هر ساعت یک یا دو قطره در چشم خود می‌ریزد و در هنگام خواب نیز چشم خود را با پماد می‌پوشاند.
  روشهای مقابله با عوارض این اختلال برای افراد مبتلا به دچار فلج دائم عصب صورتی
  برای بیمارانی که دچار فلج دائمی عصب صورتی شده‌اند، چندین روش جراحی برای کاهش عوارض در آنها انجام می‌شود. این اعمال جراحی شامل عمل جراحی بر روی پلک ، انتقال عضلات و جابجائی اعصاب می‌باشد که با این اعمال جراحی ظاهر صورت به فرم طبیعی نزدیکتر می‌شود. همچنین ممکن است برای عوارضی مثل اسپاسم عضلات و یا حرکات غیرارادی عضلات صورت از مواد شیمیائی تزریقی برای ضعیف کردن عضلاتی که فعالیت زیادی پیدا کرده و باعث این عوارض شده‌اند استفاده شود.
  نتیجه
  فلج عصب صورتی یک بیماری ناشایع نبوده و به علل متفاوتی بروز می‌کند. تشخیص صحیح علت این عارضه و درمان سریع آن در بالا رفتن احتمال بهبودی کامل بیماری آن مؤثر است. حتی بیمارانی که دچار فلج دائمی عصب صورتی هستند، نیز با کمک بعضی اعمال جراحی می‌توانند تا حدی عملکرد عضلات صورت خود را بهبود ببخشند.

  به نقل از مجله رشد

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت