جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: پلاك پيروني (Peyroni's plaque)

 1. #1
  امير ترابى آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  142

  پیشفرض پلاك پيروني (Peyroni's plaque)

  با سلام
  لطفا راحع به عارضه پلاک پیرونی توضیحاتی در مورد علل بروز . میزان شیوع . راههای درمان و طول دوره بفرمائید
  با تشکر

 2. #2
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض

  سلام
  این حالت یک قرمزی پلاستیکی آلت است که مردان میانسال و مسن را در گیر میکند. بیمار با شکایت نعوظ دردناک, انحناء دارشدن آلت و نعوظ ضعیف در قسمت پائینی ناحیه مبتلا مراجعه میکند. در معاینه یک پلاک(برجستگی پ.ستی) سفت و فیبروزه(به سختی شبیه چوب) با اندازه های مختلف که تونیکا ابلوژینه( یک لایه سطحی آلت) را درگیر میکند در خط وسط در سطح پشتی آلت وجود دارد و در موارد شدید این پلاک کلسیفیه و استخوانی شده که با رادیو گرافی تایید میشود. همراهی این بیماری با duputrent`s contracture تاندون دست( یک بیماری کف دستها که کف دست سفت شده وباعث جمع کردن انگشتان میشود) دیده شده است. علت بیماری ناشناخته است درمان رضایت بخشی وجود ندارد در 50% موارد بهبودی خودبخودی دید میشود. اگر بهبودی حاصل نشد.. میتوان از پودر اسید پارا آمینو بنزویک و یا قرص ویتامین E بمدت چند ماه استفاده کرد. بسیاری از مولفین خارج کردن پلاک و جایگزینی آن بوسیله گرافت پوستی( نوعی پیوند پوستی) را توصیه میکنند.

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مشکل ۴ درصد مردان

  بیماری پیرونی از علل بروز افسردگی و اختلالات زناشویی در مردان است

  گاهی در اطراف خودمان مردانی را می‌بینیم که افسرده‌اند و وقتی از آنها شرح حال کاملی می‌گیریم، متوجه می‌شویم که مثلا در رابطه زناشویی با همسر خودشان نیز دچار بی‌میلی شدید هستند و ضمنا از اظهار این مشکل نزد پزشکان نیز پرهیز می‌کنند.تنها بعد از مشاوره‌های روان است که مشخص می‌شود برخی از این افراد به بیماری خاصی مبتلا هستند که رابطه زناشویی را برای آنها مشکل‌ساز و دردناک کرده است و علت آن هم شاید ضربه و آسیبی باشد که ممکن است در حافظه‌شان جایی نداشته باشد. نام این بیماری، پیرونی است...
  بیماری پیرونی که به «سفتی پلاستیکی آلت» ترجمه شده است، نوعی اختلال در بافت فیبری آلت تناسلی مردان است که به علت رشد پلاک‌های لیفی در بخشی از بافت نرم آلت به وجود می‌آید و ۱ تا ۴ درصد مردان به این عارضه مبتلا می‌شوند. بیشتر افراد به علت نوع خاصی از درگیری بافت آلت، دچار بروز انحنای آلت به سمت بالا می‌شوند. این بیماری همچنین نشانگان ناخن خمیده نیز نامیده می‌شود و در نهایت، چون جراحی فرانسوی به نام فرانسوا ژیگو دولاپیرونی در سال ۱۷۴۳ برای اولین بار این بیماری را شرح داد، آن را به نام پیرونی هم می‌نامند.
  اگرچه کمی انحنای آلت، طبیعی است و بسیاری از نوزادان پسر با این حالت به دنیا می‌آیند و مشکلی هم ندارند، اما هنگامی که این مساله موجب درد و سفتی و بروز ضایعاتی مانند طناب (به نام پلاک) یا انحنای غیرطبیعی آلت در زمان نعوظ یا تحریک ‌شود، می‌گوییم که فرد به بیماری پیرونی دچار شده است.
  ● روند بیماری چگونه است؟
  برخلاف تصور، پیرونی فقط موجب انحنا نمی‌شود؛ بلکه موجب برجستگی و دندانه‌دار شدن بافت آلت و باریک‌شدگی و کوتاهی آن نیز می‌شود. دردی که در ابتدای بیماری وجود دارد، حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از شروع بیماری از بین می‌رود. اختلال در نعوظ و سفتی آلت در پاسخ به تحریک جهت فعالیت زناشویی به درجات گوناگونی وجود دارد و در مراحل پیشرفته‌تر بیماری بروز می‌یابد و موجب دردناک و مشکل شدن فعالیت زناشویی می‌شود.اگرچه این بیماری در هر سن و نژادی مشاهده می‌شود، مردان ۴۰ سال به بالای نژاد قفقازی بیشتر به این عارضه دچار می‌شوند. این بیماری نه مسری است و نه خطر بروز سرطان را افزایش می‌دهد. این بیماری فقط مردان را مبتلا می‌کند و فقط محدود به آلت تناسلی است، اگرچه عده چشمگیری از افراد به بیماری بافت همبند در ناحیه دست و به میزان کمتر در پا نیز مبتلا می‌شوند؛ مانند بیماری دوپویترن. احتمال بروز این بیماری به صورت ژنتیکی نیز وجود دارد.
  ● علت این بیماری چیست؟
  علت این بیماری هنوز شناخته شده نیست اما تصور بر این است که سابقه ضربه و آسیب به آلت طی فعالیت زناشویی علت عمده بروز چنین عارضه‌ای است؛ حتی اگر خود فرد از چنین سابقه‌ای آگاهی نداشته باشد. اگرچه هنوز تایید شده نیست، گفته می‌شود برخی داروهای فشار خون مانند پروپرانولول نیز ممکن است از عوامل بروز این بیماری باشند.
  ● کدام پزشک، کدام درمان؟
  پزشکان مسوول تشخیص و درمان این گونه بیماران، جراحان و متخصصان بیماری کلیه و مجاری ادراری و تناسلی یا اورولوژیست‌ها هستند و پزشکان دیگر کمتر می‌توانند دست به اقدام درمانی، حتی در صورت تشخیص درست بزنند.
  بدون درمان، حدود ۱۲ تا ۱۳ درصد از بیماران، خود به خود بهبود می‌یابند و ۴۰ تا ۵۰ درصد بدتر شده و بقیه نیز بدون تغییر باقی می‌مانند. بسیاری از روش‌های درمانی با استفاده از مکمل‌های دارویی و ویتامینی مانند ویتامین E آزمایش شده‌اند اما نتایج قطعی نبوده‌اند، اگرچه تاثیرات پراکنده‌ای هم نشان داده‌اند. ترکیب ویتامین E و کلشیسین هم آثار درمانی و تاخیر در پیشرفت بیماری را نشان داده است. ترکیبات جدیدتر شامل داروهای ضد التهاب است که کمابیش موثر بوده است. از ترکیباتی چون پارا آمینوبنزوات پتاسیم، استیل ال-کارنیتین، پروپیونیل ال-کارنیتین، ال-آرژینین و سیلدنافیل یا وایاگرا و پنتوکسی‌فیلین نیز به طور معمول استفاده می‌شود. اینترفرون آلفا-۲ب و فرمول سوپراکسید دیسموتاز نیز با تاثیر مثبت همراه بوده‌اند. تزریق وراپامیل به داخل پلاک‌های فیبروز آلت در برخی بیماران موثر بوده است.
  درمان جراحی با تکنیک‌های گوناگون از جمله روش نسبیت Nesbit به ویژه اگر یک جراح با تجربه در زمینه جراحی‌های ترمیمی انجام دهد و پروتزهای آلت نیز به ویژه در موارد پیشرفته موثر واقع می‌شود.
  در زمینه طب فیزیکی و وسایل توانبخشی، روش‌های کششی توسط خود بیمار و تعدادی از وسایلی که نیروی طولی ایجاد می‌کنند و همچنین استفاده از وسایلی مانند وکیوم یا پمپ آلت برای اصلاح اختلال نعوظ در دست تحقیق و بررسی است.
  در پایان باید گفت که بیماری پیرونی، یک بیماری جسمی است اما بر روان فرد بیمار تاثیر بسیاری می‌گذارد و باید به یاد داشته باشیم که مشاوره روانی برای این‌گونه افراد که شاید با همسر و پزشک‌شان هم در این باره صحبت نمی‌کنند، لازم و ضروری است.
  ● تازه‌های درمان بیماری
  مبتلایان به بیماری پیرونی می‌توانند امیدوار باشند که به زودی نوعی درمان غیرتهاجمی برای آنها به بازار می‌آید. این دارو که زیافلکس نام دارد در محل ضایعه تزریق می‌شود. مطالعات درباره ۱۲۰ بیمار در ۱۱ دانشکده پزشکی ایالات متحده انجام شده و بیماران پس از درمان به مدت ۳۶ هفته مورد پایش قرار گرفتند. این بیماران همگی دچار خم‌شدگی‌های معادل ۳۰ تا ۹۰ درجه در جسم آلت تناسلی بودند. در این بیماران، داروی زیافلکس در درون پلاک ضایعه تزریق شد، به طوری که هر بیمار دو بار در هفته و هر شش هفته یک بار برای سه دوره تحت تزریق کلاژناز قرار گرفت. به این ترتیب هر بیمار شش تزریق از زیافلکس دریافت کرد. در نهایت بیماران بهبود قابل توجهی در میزان خم‌شدگی آلت تناسلی را تجربه کردند که گاهی به حدود ۶۰ درجه می رسید. با توجه به اینکه حدود یک میلیون مرد به بیماری پیرونی مبتلا بوده و از عوارض آن در رنج هستند، امید ‌می‌رود که داروی زیافلکس در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان یک گزینه درمانی ایده‌آل برای این بیماری مصارف زیادی پیدا کند.
  دکتر توماس وگمن می‌گوید: «مهم‌ترین بخش از کارآزمایی‌های انجام شده، بررسی میزان رضایت بیماران، پیش و پس از تزریق داروی زیافلکس و اثر آن در عملکرد زناشویی آنها بود و خوشبختانه کارآزمایی‌ها نشان دادند که اثر این دارو نسبت به دارونما در بهبود عملکرد زناشویی و افزایش رضایت بیماران، بسیار چشمگیر است.»
  پزشکان معتقدند که این دارو نه تنها برای بیماری پیرونی، بلکه برای بیماری‌های دیگری همچون دوپویترن و کپسولیت چسبنده (شانه منجمد) نیز می‌تواند گزینه درمانی مناسب و با تهاجم اندکی را پیش رو قرار دهد. به نظر می‌رسد پس از تزریق دارو در محل هریک از ضایعات مزبور، ماساژ منظم محل تزریق می‌تواند اثربخشی درمان را افزایش دهد.

  دکتر هومن خلیقی

  به نقل از هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماریی که فرد را دچاراختلال در نعوظ میکند

  بیماری پیرونی اولین بار توسط دانشمندی به نام فالوپیوس در سال 1561 میلادی گزارش شد ولی در سال 1743 توسط جراح مشهور فرانسوی، پیرونی، کامل‌تر بیان شد و بیماران مرد با مشکل انحنای آلت به این عنوان معرفی شدند....

  بین20 تا 40 درصد مردان مبتلا به بیماری پیرونی دچار اختلال در نعوظ می‌شوند و 70 درصد مبتلایان اختلالات قابل توجه روانی از خود نشان می‌دهند. اخیرا میزان شیوع بیماری پیرونی افزایش یافته است که می‌تواند به علت مصرف داروهای ایجادکننده نعوظ باشد. به طور کلی، بسیاری از بیماران از پذیرش درمان اجتناب می‌کنند. در مطالعات اخیر، شیوع بیماری پیرونی در مردان زیر 40 سال 2/8 درصد گزارش شده است.

  بیماری پیرونی یكی از مشكلات بالینی است كه مردان میانسال و مسن را مبتلا می‌كند. این افراد معمولا از درد، تغییر شکل آلت هنگام نعوظ و کوتاهی طول آن شکایت دارند.
  معمولا سن شیوع بیماری بین 40 تا 70 سالگی است و با افزایش سن، شیوع آن بیشتر می‌شود. در اغلب مطالعات، این بیماری در سن 50 سالگی تشخیص داده می‌شود. بسیاری از بیماران مبتلا به پیرونی شكایت خاص بالینی ندارند ولی گاهی بیمار به علت نعوظ دردناك، انحنای آلت تناسلی و نعوظ ضعیف در قسمت جلوتر از محل ایجاد ضایعه به پزشك مراجعه می‌كند.

  ممكن است انحنا و یا درد ایجاد شده موقع نعوظ به‌قدری شدید باشد كه مانع ایجاد رابطه زناشویی رضایت‌بخش شود. در برخی موارد، بیمار یك توده نرم در بدنه آلت خود احساس می‌كند. در بیماری پیرونی، در زمانی كه آلت در وضعیت نعوظ قرار ندارد، بیمار هیچ‌گونه دردی را ذكر نمی‌كند. بیماران عمدتا نگران این هستند كه مبادا این ضایعه عارضه بدخیمی در آلت باشد. لازم است به بیمار اطمینان داد كه این توده هیچ‌گونه بدخیمی یا زمینه سرطانی شدن را در پی ندارد و به عبارتی جزو ضایعات خوش‌خیم به حساب می‌آید.

  بیماری پیرونی چه علایمی دارد؟

  در معاینه، معمولا یک پلاك پوستی سفت و فیبروتیك با حدود مشخص در بدنه آلت لمس می‌شود كه اندازه آن متغیر است. این پلاك عامل اصلی ایجاد درد و انحراف آلت به طرف محل پلاك است. پلاك معمولا در قسمت پشتی آلت در خط وسط قرار دارد. در برخی بیماران ممكن است چند پلاك ایجاد شده باشد و بیمار توده‌های سفت متعددی را احساس كند. در موارد شدید به علت رسوب مواد كلسیمی، پلاك به شدت سفت می‌شود و در تصویر رادیولوژی نیز می‌توان آن را مشاهده كرد.

  علت بروز بیماری پیرونی چیست؟

  اگر چه علت بیماری پیرونی هنوز نامشخص است اما از نظر بافتی ضایعه خطرناكی محسوب نمی‌شود و تغییرات ایجاد شده عمدتا مشابه یك ضایعه التهابی شدید است. عواملی مانند ضربه، عفونت، تصلب شرایین، عوامل ژنتیکی، مصرف سیگار، بیماری دیابت، بالا بودن چربی خون و افزایش فشار خون، سابقه جراحی آلت، مصرف دارو، سابقه فامیلی بیماری پیرونی به عنوان زمینه‌های ایجادكننده و یا تشدیدكننده بیماری مطرح هستند.
  مشخص شده است افرادی که بیماری پیرونی دارند در مقایسه با مردان متاهل هم‌سن خود، تعداد نزدیکی بیشتری داشته‌اند یا از نزدیکی‌های خشنی برخوردار بوده‌اند که احتمال ضربه به آلت در آنها بیشتر بوده است. به عبارتی، می‌توان گفت بیماری پیرونی یک بیماری بافتی مرتبط با سن است که در بیماران با تمایلات جنسی زیاد، اتفاق می‌افتد. ناتوانی جنسی ممكن است همراه بیماری در مردان مبتلا دیده شود كه عمدتا منشأ این ناتوانی جنسی روحی روانی است و هنوز رابطه آن به‌طور مستقیم با بیماری پیرونی تایید نشده است. بسیاری از بیماران به علت اثر روانی بیماری، دچار اختلال در نعوظ می‌شوند. در مطالعات مختلف، همراهی بیماری‌ پیرونی با ناتوانی جنسی در 75 تا 100 درصد موارد گزارش شده است.

  چه باید کرد؟

  درمان دارویی قطعی برای بیماری پیرونی وجود ندارد. این بیماری در 50 درصد موارد، پس از یك تا یك‌سال‌‌‌‌‌‌‌ونیم خودبه‌خود بهبود می‌یابد. در ابتدای بیماری، تحت نظر گرفتن بیمار و حمایت‌های عاطفی از بیمار توصیه می‌شود. پزشكان از داروهایی نظیر ویتامینe و یا قرص‌های پاراآمینوبنزوییك اسید و گاهی تزریق كورتون به داخل ضایعه نیز استفاده می‌كنند كه موفقیت كمی در درمان بیماری داشته است. اخیرا نیز از دستگاه واكیوم برای برطرف كردن انحنای آلت استفاده می‌شود. واکیوم وسیله‌ای است که جهت درمان اختلالات نعوظ مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده درمانی از آنها برای مردان مبتلا به ناتوانی جنسی بی‌خطر است. به‌ندرت بیماران به روش‌های جراحی و برداشتن پلاك نیاز پیدا می‌كنند. بررسی‌های رادیولوژیك یا آزمایشگاهی در این بیماران توصیه نمی‌شود و تاثیری در روند تشخیص و یا درمان بیماری ندارد.

  به‌طور خلاصه می‌توان گفت بیماری پیرونی بیماری خوش‌خیمی است و در بسیاری از مردان نیاز به درمان ندارد و لازم است به بیمار اطمینان داده شود كه برجستگی و سفتی كه در روی آلت خود احساس می‌كند یك تومور بدخیم نیست و نمی‌تواند موجب ناتوانی جنسی در وی شود. ولی در برخی از افراد درمان دارویی لازم است و تنها در گروه کوچکی شدت انحنای آلت به حدی می‌رسد که مانع نزدیکی می‌شود. در برخی موارد بیماری پیرونی را همراه با برخی بیماری‌ها گزارش کرده‌اند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت