جنجال ختنه در آلمان

دولت آلمان به والدين يهودي و مسلمان اطمينان داد با وجود حکم يک دادگاه محلي در اين کشور مبني بر اينکه ختنه يک عمل آسيب‌‌زننده به بدن است، آنها همچنان خواهند توانست به رسم مذهبي ختنه‌کردن پسرانشان ادامه دهند...

به گزارش آسوشيتدپرس رهبران مذهبي يهودي و مسلمان به اين حکم دادگاهي در شهر کلن درباره يک پسر 4 ساله که به دنبال ختنه کردن دچار عوارض پزشکي شده بود، اعتراض دارند. رييس انجمن پزشکي آلمان نيز اين هفته به پزشکان توصيه کرده بود انجام دادن ختنه را به دلايل مذهبي تا روشن شدن وضعيت قانوني اين عمل متوقف کنند.

سخنگوي دولت آلمان، استفان سيبرت در واکنش به اين حکم گفت: «ما مي‌خواهيم يهوديان و مسلمانان زندگي مذهبي‌شان را در آلمان ادامه دهند. ختنه کردن به وسيله افراد مسوول در اين کشور بايد بدون تنبيه قانوني امکان‌پذير باشد.»

مقام‌هاي آلماني مي‌گويند دولت اين کشور در حال بررسي گزينه‌هاي قانوني گوناگون است و سعي دارد راه‌حل سريعي براي حل اين مشکل پيدا کند. در سنت يهودي لازم است پسران 8 روز پس از تولد ختنه شوند. دولت آلمان با توجه به سابقه تاريخي اين کشور در دوران دولت نازي‌ها به انتقادها درباره نحوه رفتار با جوامع مذهبي حساس است.